Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
AD-III/415-12/04
z 1 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
AD-III/415-12/04
Data
2004.04.01



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
likwidacja
polisa ubezpieczeniowa
pracodawca
pracownik
umowa ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Czy kwota wypłacona pracownikowi z tytułu likwidacji polisy ubezpieczeniowej wykupionej przez pracodawcę stanowi przychód tego pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym? Czy do w/w przychodu może mieć zastosowanie zwolnienie od podatku dochodowego określone w art.52a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Firma, w której zatrudniony był podatnik wykupiła w 2001r. polisę ubezpieczeniową inwestycyjną dla pracowników w Towarzystwie Ubezpieczeniowym. W trybie art.23(1) ustawy Kodeks pracy nastąpiło przejęcie firmy przez nowego, obecnego pracodawcę, który zobowiązał się do kontynuacji ubezpieczenia. Z umowy ubezpieczeniowej wynika, że pracodawca, jako ubezpieczający opłacał składki ubezpieczeniowe jako podmiot uposażony, tj. upoważniony do otrzymania świadczenia ubezpieczeniowego. Umowa ubezpieczenia została rozwiązana w 2002r. Pracodawca zadeklarował gotowość przekazania pracownikowi polisy ubezpieczeniowej wraz z wynikającymi z niej prawami lub jej likwidację. Podatnik zrezygnował z możliwości indywidualnego kontynuowania ubezpieczenia i w związku z powyższym w 2003r. otrzymał od pracodawcy pieniądze uzyskane z likwidacji polisy.

W przedstawionej sytuacji wartość składek ubezpieczeniowych płaconych przez zakład pracy na ubezpieczenie pracownika nie stanowiła przychodu pracownika podlegającemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ uprawnionym do otrzymania świadczeń z polisy ubezpieczeniowej był pracodawca. Jednocześnie w związku z przekazaniem pieniędzy z tytułu likwidacji polisy na rzecz pracownika – świadczenie to stało się przychodem ze stosunku pracy, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Zgodnie bowiem z przepisem art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym z dnia 26 lipca 1991r. / j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. W związku z tym pracownik zobowiązany jest wykazać dochody z tego tytułu w zeznaniu rocznym, składanym na podstawie art. 45 w/w ustawy podatkowej i opodatkować wraz z innymi dochodami według skali podatkowej określonej w art. 27 ust.1.

Ponadto wyjaśnić należy, że zwolnienie ze zryczałtowanego podatku dochodowego zawarte w przepisie art. 52a ust. 1 pkt3 w/w ustawy dot. dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, jeżeli dochody te wypłacone są podatnikowi na podstawie umów zawartych lub zapisów dokonanych przez podatnika przed dniem 1 grudzień 2001r. Przepis ten nie ma zastosowania do sytuacji przedstawionej w piśmie, ponieważ podatnik uzyskał przychód ze źródła przychodów jakim jest stosunek pracy, a nie ze źródła przychodów jakim są kapitały pieniężne (w tym również przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj