Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
DG II
z 22 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DG II - 005/8/2004
Data
2004.03.22



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
adaptacja
odliczenie od dochodu
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy wydatki na zabudowanie balkonu i powiększenie pokoju w celu poprawy bezpieczeństwa i stworzenia możliwości zainstalowania urządzeń do rehabilaitacji osoby niepełnosprawnej podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi na raehabilitację?


W myśl art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązujacym w 2004 r., podstawę obliczenia podatku można obniżyć o wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Za ww. wydatki uważa się m. in. - zgodnie z ust. 7a cyt. artykułu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Stosownie do treści art. 26 ust. 7 c ww. ustawy, wysokość tychże wydatków ustala się na podstawie dokumentów stawierdzających ich poniesienie.

Warunkiem odliczenia powyższych wydatków, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek, odpowiednich orzeczeń o niepełnosprawności (art. 26 ust. 7d ustawy podatkowej). Przedłożone przez podatniczkę orzeczenie o niepełnosprawności syna, który nie ukończył 16 roku życia - spełnia powyższy warunek.

Z załączonych dokumentów wynika ponadto, że syn - upośledzony umysłowo - wymaga stałej opieki i systematycznej pracy rehabilitacyjnej. Zatem, jeśli zabudowanie balkonu odbędzie się zgodnie ze zgłoszeniem dokonanym w Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta i zagwarantuje bezpieczeństwo synowi oraz stworzy możliwości do zainstalowania urządzeń służących rehabilitacji, to wydatki na powyższy cel można uznać za wydatki na adaptację mieszkania dla potrzeb wynikających z niepełnosprawności syna.

Dodatkowo należy wskazać, że na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatawiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

A zatem jeśli podatniczka wyposaży mieszkanie w sprzęt do rehabilitacji syna, zgodnie z powyższymi wymogami, to nie będzie przeszkód, aby wydatki na zakup tego sprzętu odliczyć od dochodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj