Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim
US.12-PDF/415-25/9/2004
z 5 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.12-PDF/415-25/9/2004
Data
2004.04.05



Autor
Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
najem
przychód
ryczałty


Pytanie podatnika
Od marca 2004 r. wynająłem budynek mieszkalny. za 200,00 zł miesięcznie. Ponadto Najemca płacil będzie za energię elektryczną, telefon, wywóz śmieci, szamba, a opłaty te będzie zwracał mi w dniu zapłaty czynszu. Najem będę rozliczał ryczałtem co miesiąc. Jako właściciel chcę czuwać nad tymi opłatami. Czy te koszty związane z eksploatacją zwracane mi przez najemcę n=będą stanowiły dla mnie przychód, którego wartość winienem uwzględnić przy opłacie ryczałtu.


Zgodnie z art.6 ust.1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tj. Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm. ), w myśl którego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również przychody osób fizycznych nie prowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej, osiągane z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Do określenia wysokości przychodów z najmu stosuje się zasadę wyrażoną w art.11 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ), w myśl którego przychodem z najmu są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Aby powstał przychód po stronie wynajmującego, muszą zaistnieć przesłanki określone w ww art.11, czyli musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego.

Podstawą określenia przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy, w której strony umowy wskazują wysokość czynszu. Czynsz ten generuje przychód w rozumieniu podatkowym, ponieważ stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego.

Składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego nie są ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu, np. czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, abonament za istniejące w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za rozmowy telefoniczne przeprowadzane z aparatu zainstalowanego w wynajmowanym lokalu, za wodę, energię elektryczną, gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy, pod warunkiem, że z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.

Z zapytania wynika, że najemca będzie zobowiązany do miesięcznegoopłacania czynszu w ustalonej wysokości oraz ponoszenia opłat wynikających z eksploatacji lokalu mieszkalnego takich jak: opłata za faktyczne zużycie energii elektrycznej, opłaty za rozmowy telefoniczne, wywóz śmieci, wywóz szamba.

Biorąc powyższe pod uwagę tutejszy organ podatkowy wyraża stanowisko, że przychodem z tytułu najmu będzie czynsz w wysokości 200,00 zł. Natomiast pozostałe opłaty, takie jak za energię elektryczną, rozmowy telefoniczne, za wywóz śmieci, wywóz szamba, nie będą stanowiły przychodu z tytułu najmu, pod warunkiem, że wynika to z umowy, w której najemca zobowiązał się do ponoszenia tych opłat.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj