Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
US38/443/27/2003/MG
z 26 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US38/443/27/2003/MG
Data
2004.01.26



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
rolnicy
rolnik ryczałtowy
sprzedaż produktów rolnych


Pytanie podatnika
W jakich okolicznościach powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT przy dokonywaniu sprzedaży produktów rolnych?


W odpowiedzi na pismo z dnia 12.11.2003 r. o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. określenia warunków, w których powstaje obowiązek uiszczenia podatku VAT przy dokonywaniu sprzedaży produktów rolnych, stosownie do art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów informuje:

Zgodnie z art. 4 pkt 16 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm. ) rolnikiem ryczałtowym jest rolnik, który dokonuje sprzedaży produktów rolnych, z wyjątkiem importu oraz z wyjątkiem sprzedaży produktów rolnych dokonywanych przez:

  1. Rolników ryczałtowych, dokonujących sprzedaży produktów rolnych zwolnionych od podatku, którzy zrezygnowali z tego zwolnienia na podstawie art. 7 ust. 2b ww. ustawy,
  2. Podatników obowiązanych na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy podmiotów wymienionych w art. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), tj.

  1. spółek prawa handlowego i prawa cywilnego z zastrzeżeniem pkt 2, oraz innych osób prawnych, z wyjątkiem Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego,
  2. osób fizycznych i spółek cywilnych osób fizycznych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej 800 000 EURO,
  3. jednostek organizacyjnych działających na podstawie Prawa Bankowego, Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, przepisach o funduszach inwestycyjnych, przepisów o działalności ubezpieczeniowej lub przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, bez względu na wielkość przychodów,
  4. jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek, o których mowa w pkt 1 i 2,
  5. zagranicznych osób prawnych , zagranicznych jednostek nie posiadających osobowości prawnej oraz zagranicznych osób fizycznych, prowadzących na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej działalność osobiście, przez osobę upoważnioną, przy pomocy pracowników – w odniesieniu do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na wielkość przychodów,
  6. jednostek nie wymienionych w pkt 1 – 6, jeżeli otrzymują one na realizację zadań zleconych dotacje lub subwencje z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub funduszy celowych – od początku roku obrotowego, w którym dotacje lub subwencje zostały im przyznane
  7. gmin, powiatów, województw i ich związków, a także państwowych, gminnych, powiatowych i wojewódzkich :
  1. jednostek budżetowych,
  2. gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych,
  3. zakładów budżetowych,
  4. funduszy celowych,

Wszystkie te podmioty, które spełnią powyższe warunki utracą status rolnika ryczałtowego, mimo iż przedmiotem ich działalności jest sprzedaż produktów rolnych, z wyjątkiem importu, ponieważ mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i nie mogą korzystać ze zwolnienia od VAT przy sprzedaży produktów rolnych. W tej sytuacji staną się rolnikami opodatkowanymi na zasadach ogólnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że oprócz ww. przypadków brak jest podstaw do utraty przez podatnika statusu rolnika ryczałtowego i utraty zwolnienia przy sprzedaży produktów rolnych.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że zwolnieniu od podatku VAT nie podlega dokonywana przez rolników ryczałtowych odsprzedaż w stanie nieprzetworzonym nabytych wcześniej produktów rolnych wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj