Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach
PD/423/012/2004
z 5 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423/012/2004
Data
2004.02.05



Autor
Izba Skarbowa w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kara umowna


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty obciążające Spółkę przez kontrahentów w związku z uszkodzeniami wynajmowanych wagonów kolejowych i ubytkami towarów spowodowanymi kradzieżami w czasie transportu?


Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku Spółka świadczy usługi przewozowe własnymi i wynajmowanymi wagonami. W trakcie świadczonych usług dochodzi do dewastacji i zniszczenia taboru kolejowego oraz mają miejsce kradzieże przewożonego węgla. W związku z powyższym za uszkodzenie wagonów i braki towaru w transporcie Spółka obciążana jest kosztami przez kontrahentów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Jak z powyższego wynika, dla określenia konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodów podatnik zobowiązany jest wykazać związek tego wydatku z uzyskanym przychodem, bądź z prowadzoną działalnością nakierowaną na uzyskanie przychodu.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych, odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów lub wykonanych robót i usług, zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad, zwłoki w usunięciu wad towarów albo zwłoki w usunięciu wad wykonanych robót i usług.

Co do zasady kary umowne i odszkodowania związane z prowadzoną działalnością są kosztem uzyskania przychodów. Wyjątek stanowią kary i odszkodowania z tytułów wymienionych w powyższym przepisie.

Równocześnie art. 16 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków z tytułu strat w środkach trwałych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1. Należy przez to rozumieć, że nie są kosztami uzyskania przychodów straty w stanowiących własność Spółki wagonach kolejowych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych dokonywanych na podstawie art. 16h ust. 1 pkt 1.

Fakt poniesienia straty powinien być prawidłowo udokumentowany, bowiem w tym przypadku jest to warunek niezbędny, by móc taką stratę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Dokumentem potwierdzającym stratę może być protokół potwierdzony przez właściwe organy np. policję, straż pożarną, towarzystwo ubezpieczeniowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj