Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śląskich
USPDI-P-423-2-04
z 13 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USPDI-P-423-2-04
Data
2004.02.13



Autor
Urząd Skarbowy w Siemianowicach Śląskich


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność statutowa
koszty uzyskania przychodów
opodatkowanie
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
podatek dochodowy od osób prawnych
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy pomimo osiągnięcia straty Spółka powinna, wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, które nie wiążą się z działalnością statutową (wolną od podatku) wykazać w poz. 45 deklaracji CIT-2 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych i uiścić należny podatek ?


Zgodnie z przepisami art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) - wolne od podatku są dochody podatników w części przeznaczonej na cele statutowe (między innymi ochronę zdrowia) lub inne cele określone w tych przepisach.

W myśl przepisów o podatku dochodowym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niektórych wydatków poniesionych przez podatników w związku z czym mogą powstać różnice pomiędzy dochodem podatkowym, a zyskiem bilansowym.

Ujęte bowiem w księgach rachunkowych wydatki i koszty nie uznane w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym za koszty uzyskania przychodów wpływają na zwiększenie dochodu podatkowego.

Jeżeli jednak wydatki (koszty) wiążą się bezpośrednio z realizacją celów statutowych lub celów określonych w przepisach, które stanowią pozytywną przesłankę zwolnienia, to równowartość dochodu odpowiadająca tym wydatkom (kosztom) będzie wolna od podatku na podst. art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dotyczy to również rozliczenia podatku w trakcie roku podatkowego.

Pamiętać jednak należy, że zgodnie z art. 17 ust. 1a pkt 2 zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach, a do takich należą między innymi nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 36 ustawy wpłaty na PFRON.

Dlatego też , tutejszy Urząd stoi na stanowisku , iż jednostka pomimo osiągnięcia straty winna wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, które nie wiążą się z działalnością statutową (wolną od podatku) wykazać w poz. 45 deklaracji CIT-2 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych i uiścić należny podatek (poz 46 deklaracji) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku - art. 25 ust. 4 ustawy (pismo Ministerstwa Finansów Departament Podatków Bezpośrednich z dnia 17.10.2001 r. Nr PB3-1265-IP-8214-160/2001).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj