Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-4/13/BD
z 28 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 grudnia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura – 02 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży złomu nabytego wraz z nabyciem nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 stycznia 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży złomu nabytego wraz z nabyciem nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 30 czerwca 2006 r. Wnioskodawca zawarł umowę przedwstępną kupna-sprzedaży nieruchomości. Następnie w dniu 28 marca 2008 r. zawarł kolejną umowę, która wprowadzała zmiany w pierwotnej umowie przedwstępnej nadając Wnioskodawcy prawo do samoistnego posiadania nieruchomości oraz zarządu wraz z prawem zawierania umów na własny rachunek oraz cesję umów związanych z przedmiotowymi prawami z dniem 01 kwietnia 2008 r. Ostatecznie, jako użytkownik wieczysty ww. nieruchomości, Wnioskodawca został wpisany do księgi wieczystej w oparciu o akt notarialny z dnia 26 maja 2010 r.

Nabyta nieruchomość obejmuje grunt oraz znajdujące się na nim hale i budynki poprodukcyjne, częściowo zdewastowane i rozkradzione. Cała nieruchomość stanowiła przed sprzedażą własność Huty „X” i była wykorzystywana w prowadzonej przez Hutę działalności gospodarczej. W trakcie prac rekultywacyjnych terenu na nieruchomości zlokalizowano różnego rodzaju pozostałości, w tym pozostałości poprodukcyjne w postaci złomu metali żelaznych i nieżelaznych związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez poprzedniego właściciela.

Ww. nieruchomość jest wydzierżawiana od dnia 01 kwietnia 2008 r. w oparciu o umowy dzierżawy. W ramach umów oraz aneksów miedzy innymi strony ustaliły, że:

  • wydzierżawiający (winno być dzierżawca) będzie odpłatnie korzystał z nieruchomości,
  • wydzierżawiający (winno być dzierżawca) dokona rekultywacji terenu.

W związku z tym, że dzierżawca nie posiada odpowiednich pozwoleń na odzyskiwanie i przetwarzanie odpadów strony ustaliły, że uzyskane w trakcie rekultywacji odpady metalowe będą odkładane, składowane i przekazywane wydzierżawiającemu, a pozostałe odpady (ziemia, gruz, beton, piasek itp.) będą segregowane i składowane do czasu ich przetworzenia. Wydzierżawiający organizuje transport we własnym zakresie i przewozi odpady do punktu skupu złomu.

Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, że:

  • nie prowadzi działalności gospodarczej,
  • ww. nieruchomość nie została nabyta w celu prowadzenia działalności gospodarczej,
  • ww. nieruchomość nie została nabyta w celu osiągnięcia zysku, a jedynie w celu zabezpieczenia wartości posiadanego kapitału,
  • przychody z tytułu sprzedaży pozostałości poprodukcyjnych (złomu) nie mają charakteru ciągłego i zorganizowanego, a o ich potencjalnym wystąpieniu Wnioskodawca nie wiedział nabywając ww. nieruchomość,
  • przychody z tytułu sprzedanych pozostałości mają charakter jednorazowy i maksymalnie w 2014 r., tj. po zakończeniu prac rekultywacyjnych ulegną zakończeniu,
  • nieruchomość, o której mowa wyżej jest jedyną posiadaną przez Wnioskodawcę nieruchomością, a podatek z tytułu dzierżawy ww. nieruchomości jest opłacany na zasadach ryczałtu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychód z tytułu sprzedaży złomu, który został zakupiony wraz z nieruchomością nabytą w 26 maja 2010 r., podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody z tytułu sprzedaży złomu nabytego wraz z nieruchomością w dniu 26 maja 2010 r. w drodze aktu notarialnego są wyłączone z przychodów podlegających opodatkowaniu w związku z tym, że:

  • podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, a nabyta nieruchomość nie jest i nie była wykorzystywana do celów prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę,
  • przychody, o których mowa powyżej są wyłączone z przychodów podlegających opodatkowaniu w oparciu o art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jasno stanowi, że źródłami przychodów są, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie innych rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W ocenie Wnioskodawcy, sprzedaż znalezionego złomu spełnia normy zawarte w cytowanym artykule pozwalające na jego wyłączenie z przychodów, ponieważ złom został sprzedany po upływie pół roku od daty jego nabycia. Złom został nabyty wraz z nieruchomością.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Treść powyższego przepisu wskazuje, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w powyższej ustawie, bądź, od których zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Wyszczególnienia źródeł przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne ustawodawca dokonał w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)–c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Mając powyższe na uwadze, źródłem przychodu z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy ruchomych jest tylko taka sprzedaż, która łącznie spełnia następujące przesłanki:

  • nie nastąpiła w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  • została dokonana przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

W myśl art. 24 ust. 6 ww. ustawy dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), jeżeli przychód z odpłatnego zbycia nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Jak wynika z wniosku Wnioskodawca od 26 maja 2010 r. jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości, którą na mocy wcześniej zawartej umowy wydzierżawia. Nieruchomość, której Wnioskodawca jest użytkownikiem wieczystym obejmuje grunt oraz hale i budynki poprodukcyjne. W trakcie prac rekultywacyjnych terenu na nieruchomości zlokalizowano różnego rodzaju pozostałości w tym pozostałości poprodukcyjne w postaci złomu metali żelaznych i nieżelaznych związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez poprzedniego właściciela. W ramach umów oraz aneksów, strony umowy dzierżawy ustaliły miedzy innymi, że dzierżawca będzie odpłatnie korzystał z nieruchomości jak i dokona rekultywacji terenu. W związku z tym, że dzierżawca nie posiadał odpowiednich pozwoleń na odzyskiwanie i przetwarzanie odpadów strony ustaliły, że uzyskane w trakcie rekultywacji odpady metalowe będą odkładane, składowane i przekazywane wydzierżawiającemu, a pozostałe odpady (ziemia, gruz, beton, piasek itp.) będą segregowane i składowane do czasu ich przetworzenia. Wydzierżawiający organizuje transport we własnym zakresie i przewozi odpady do punktu skupu złomu. Wnioskodawca wskazał, że nie prowadzi działalności gospodarczej (nieruchomość ta nie została nabyta w celu prowadzenia działalności gospodarczej). Przychody z tytułu sprzedanych pozostałości mają charakter jednorazowy i maksymalnie w 2014 r., tj. po zakończeniu prac rekultywacyjnych ulegną zakończeniu.

Z treści wniosku wynika zatem, iż nabycie przez Wnioskodawcę złomu nastąpiło w dniu 26 maja 2010 r., tj. w momencie ustanowienia na jego rzecz użytkowania wieczystego gruntu.

Skoro więc sprzedawany złom pochodzi z nieruchomości, której Wnioskodawca jest użytkownikiem wieczystym, a od jego nabycia upłynęło już ponad pół roku (liczone od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie) i sprzedaż nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, to stwierdzić należy, iż osiągnięty z tego tytułu dochód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, nie stanowi on bowiem źródła przychodu określonego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj