Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-256/12-2/AF
z 30 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-256/12-2/AF
Data
2012.07.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy --> Podmioty zobowiązane

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
Holandia
podział
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Istota interpretacji
Należy stwierdzić, iż czynność podziału przez wydzielenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym transakcja podziału przez wydzielenie Spółki, a także przeniesienie w wyniku tego podziału składników majątkowych i niemajątkowych (w tym zobowiązań) Oddziału, a także akcji i udziałów w polskich spółkach, nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 01.06.2012 r. (data wpływu 04.06.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych dokonania podziału przez wydzielenie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.06.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych dokonania podziału przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

R. N. V (dalej: „R. NV”, „Spółka”) jest spółką utworzoną według prawa holenderskiego i mającą siedzibę w Holandii. R. NV jest rezydentem podatkowym Holandii i podlega opodatkowaniu holenderskim podatkiem dochodowym od osób prawnych. R. H. N.V. (dalej: „R. H. NV”) jest 100% udziałowcem spółki R. NV. R. H. NV jest spółką utworzoną według prawa holenderskiego i mającą siedzibę w Holandii. R. H. NV jest rezydentem podatkowym Holandii i podlega opodatkowaniu holenderskim podatkiem dochodowym od osób prawnych. R. NV posiada w Polsce oddział (dalej: „Oddział”). Oddział został wyodrębniony w strukturze organizacyjnej Spółki i zgodnie z polskimi przepisami został zgłoszony do Krajowego Rejestru Sądowego. Oddział prowadzi swoją działalność w oparciu o wyodrębnione składniki majątkowe przypisane bezpośrednio do Oddziału. Oddział jest pracodawcą dla osób tam zatrudnionych. Oddział został wyodrębniony finansowo w ramach Spółki, tj. księgi rachunkowe prowadzone są w taki sposób, że możliwe jest wskazanie przychodów Oddziału, bezpośrednich i pośrednich kosztów związanych z jego działalnością, a także należności i zobowiązań oraz majątku. Oddział sporządza odrębny rachunek zysków i strat, a także bilans.

Działalność Oddziału doprowadziła do istnienia zagranicznego zakładu (ang. permanent establishment) Spółki w Polsce w rozumieniu art. 4a pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z dnia 9 marca 2011 r. Dz. U. Nr 74 poz. 397 z późn. zmianami) (dalej: „Ustawa o CIT”) będącego również zakładem w rozumieniu Konwencji podpisanej w Warszawie dnia 13 lutego 2002 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z dnia 17 grudnia 2003 r. Nr 216 poz. 2120) (dalej: „Konwencja”). W związku z tym nastąpiła rejestracja Oddziału, jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych oraz dodatkowo, jako podatnika podatku od towarów i usług w Polsce.

Historycznie obecność grupy R. wiąże się z przejęciem działalności grupy A.. Obecnie podjęto decyzję o restrukturyzacji grupy R.. Restrukturyzacja ta wynika z następujących czynników:

  • spełnienia wymagań narzuconych przez odpowiednie władze holenderskie w zakresie znaczącego zmniejszenia ryzyka działalności Spółki w krótkim okresie,
  • z powodu złych wyników finansowych Spółki, istnieje ryzyko obniżenia jej ratingu finansowego a zarząd Spółki ma ograniczoną możliwość zapobiegnięcia temu z powodu szeregu czynników zewnętrznych w związku z czym konieczna jest restrukturyzacja,
  • uniknięcia niekorzystnych czynników biznesowych związanych z modelem „dwóch banków” (model ten wynika z uwarunkowań historycznych związanych z przejęciem grupy A.) oraz wprowadzenia modelu opartego na strategii „jednego banku”,
  • zmiany skomplikowanego modelu działalności operacyjnej, który skutkuje dublującymi się wysiłkami i skomplikowanym systemem raportowania, zarządzania i kontroli, wynikającego z faktu, iż obecnie biznes grupy działa w ramach dwóch spółek będących centralami,
  • zmiana nieefektywnego systemu, w ramach którego są utrzymywane dwie centrale grupy R., co prowadzi do wyższych kosztów operacyjnych i osobowych.

W wyniku restrukturyzacji docelowo ma nastąpić przeniesienie znacznej części działalności grupy z Holandii do Wielkiej Brytanii gdzie zostanie zlokalizowana jedyna centrala grupy.

Planowana restrukturyzacja grupy R. będzie obejmować dwa etapy.

Pierwszy etap będzie obejmował wydzielenie części aktywów i zobowiązań Spółki znajdujących się w czternastu krajach i przeniesienie ich na rzecz innej holenderskiej spółki R. II. B.V („R. II BV”) w drodze podziału przez wydzielenie przeprowadzonego zgodnie z prawem holenderskim, którego skutkiem będzie sukcesja uniwersalna wszelkich praw i obowiązków związanych z przenoszonym majątkiem (dalej: „podział przez wydzielenie”). Podział przez wydzielenie będzie miał miejsce 9 lipca 2012 r. R. H. NV jest 100% udziałowcem spółki R. II BV. R. II BV nie posiada żadnych udziałów w R. NV.

W wyniku wskazanego wyżej podziału przez wydziale nie nastąpi przeniesienie wszystkich składników majątkowych i niemajątkowych (łącznie ze zobowiązaniami) należących do Oddziału i tworzących zakład (ang. permanent establishment) R. NV w Polsce. Wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe (łącznie ze zobowiązaniami) należące obecnie do Oddziału R. NV zostaną przeniesione na rzecz zakładu (ang. permanent establishment) spółki R. II BV, który wskutek podziału przez wydzielenie powstanie, zdaniem Wnioskodawcy w Polsce. Dodatkowo w drodze podziału przez wydzielenie nastąpi przeniesienie na rzecz R. II BV udziałów i akcji należących do R. NV, które R. NV posiada w następujących polskich spółkach (będąc 100% akcjonariuszem lub udziałowcem tych spółek):

  • R. B. S.A
  • R. P. Sp. z o.o.. (spółka ta jest z kolei 100% udziałowcem M. Sp. z o.o. oraz 25% udziałowcem W. Sp. z o.o.).

Powyższe udziały i akcje nie stanowią części majątku Oddziału i zakładu R. NV w Polsce i nie powinny być do takiego majątku przypisywane.

R. H. NV jako udziałowiec R. NV otrzyma w wyniku przeniesienia części majątku R. NV na rzecz R. II BV udziały w R. II BV, przy czym nie nastąpi żadna wypłata gotówkowa na rzecz R. H. NV.

Po dokonaniu podziału przez wydzielenie, pozostałe w R. NV składniki majątkowe i niemajątkowe wraz ze zobowiązaniami będą podstawą do dalszego prowadzenia działalności gospodarczej przez R. NV w Holandii i innych krajach. Dalsza działalność R. NV jest niezbędna ze względu na regulacje prawne w Holandii i w niektórych innych krajach, w których R. NV prowadzi działalność poprzez oddziały lub posiadając udziały w spółkach działających w tych krajach.

Dnia 9 lipca 2012 r., sześćdziesiąt jeden minut po dokonaniu podziału przez wydzielenie, przeniesione na rzecz R. II BV składniki majątkowe i niemajątkowe (w tym zobowiązania) zostaną przeniesione na rzecz brytyjskiej spółki the R. plc w drodze transgranicznego połączenia R. plc z R. II BV (dalej: „połączenie”). Połączenie to mające charakter transgraniczny będzie dokonane zgodnie z prawem brytyjskim i holenderskim a jego skutkiem będzie sukcesja uniwersalna wszelkich praw i obowiązków związanych z całym przenoszonym majątkiem spółki R. II BV. Spółką przejmującą będzie R. plc. Transgraniczne połączenie R. plc z R. II BV będzie stanowić drugi etap planowanej restrukturyzacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w związku z tym, iż art. 10 ust. 1 Dyrektywy Rady 2009/133/WE z dnia 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego (wersja ujednolicona Dz. U. UE L310 strona 34 z dnia 25 listopada 2009 r.) (dalej: „Dyrektywa”) nie został zaimplementowany do polskiego wewnętrznego porządku prawnego, jego postanowienia mogą być bezpośrednio stosowane do planowanej restrukturyzacji...
  2. Czy przepis art. 10 ust. 1 Dyrektywy mówiący o tym, że „państwo członkowskie, w którym znajduje się stały zakład, oraz państwo członkowskie spółki przejmującej stosują do takiego przekazania przepisy niniejszej dyrektywy, tak jakby państwo członkowskie, w którym znajduje się stały zakład, było państwem spółki przekazującej” oznacza, iż Polska jako państwo członkowskie, w którym znajduje się zakład Spółki, powinno zastosować do przekazania składników majątkowych zakładu - w wyniku podziału przez wydzielenie Spółki - przepisy Dyrektywy tak jakby Polska było państwem spółki przekazującej... Jako że przepisy Dyrektywy zostały w większości zaimplementowane do Ustawy o CIT czy to w konsekwencji oznacza, iż do przekazania składników majątkowych zakładu Spółki w wyniku podziału przez wydzielenie należy stosować przepisy Ustawy o CIT w zakresie w którym w Ustawie o CIT dokonano właściwej implementacji przepisów Dyrektywy...
  3. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym zespół składników majątkowych i niemajątkowych (w tym zobowiązań) Oddziału jak i prawa i obowiązki związane ze 100% akcji R. B. S.A a także prawa i obowiązki związane ze 100% udziałów w R. P. Sp. z o.o.., które mają być w drodze podziału przez wydzielenie R. NV przeniesione na rzecz R. II BV będą stanowiły albo wszystkie razem albo każdy z osobna oddział (ang. branch of activity) w rozumieniu art. 2 pkt j Dyrektywy a także zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt . 4 Ustawy o CIT oraz art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity z 11 marca 2011, Dz. U. Nr 177, poz. 1054) (dalej: „Ustawa o VAT”)...
  4. Przy uznaniu, iż zespół składników majątkowych i niemajątkowych (w tym zobowiązań) Oddziału oraz prawa i obowiązki związane ze 100% akcji R. B. S.A a także prawa i obowiązki związane ze 100% udziałów w R. P. Sp. z o.o.., które mają być w drodze podziału przez wydzielenie R. NV przeniesione na rzecz R. II BV będą stanowiły albo wszystkie razem albo każdy z osobna oddział (ang. branch of activity) w rozumieniu art. 2 pkt j Dyrektywy a także zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt . 4 Ustawy o CIT. Spółka wnosi o potwierdzenie, iż pozostały po podziale w R. NV zespół składników majątkowych i niemajątkowych (w tym zobowiązań) będzie stanowił oddział (ang. branch of activity) w rozumieniu art. 2 pkt j Dyrektywy a także zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt . 4 Ustawy o CIT a w związku z tym, iż podział przez wydzielenie Spółki będzie neutralny dla Spółki z punktu widzenia podatku dochodowego z uwagi na stosowne przepisy Dyrektywy i Ustawy o CIT.
  5. Przy uznaniu, iż zespół składników majątkowych i niemajątkowych (w tym zobowiązań) Oddziału oraz prawa i obowiązki związane ze 100% akcji R. B. S.A a także prawa i obowiązki związane ze 100% udziałów w R. P. Sp. z o.o.., które mają być w drodze podziału przez wydzielenie Spółki przeniesione na rzecz R. II BV będą stanowiły albo wszystkie razem albo każdy z osobna zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt . 27e Ustawy o VAT, Spółka wnosi o potwierdzenie, iż podział przez wydzielenie Spółki nie będzie podlegał podatkowi od towarów i usług („podatkowi VAT”).
  6. W przypadku uznania, iż przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego majątek Spółki, który ma być w drodze podziału przez wydzielenie R. NV przeniesiony na rzecz R. II BV nie może być traktowany w całości ani jako oddział (branch of activity) w rozumieniu art. 2 pkt j Dyrektywy ani jako zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt . 4 ustawy o CIT, ani że takiego statusu nie będą również miały należące do R. NV udziały i akcje w polskich spółkach, a z drugiej strony potwierdzenia, iż zarówno zespół składników majątkowych i niemajątkowych (w tym zobowiązań) Oddziału jak i pozostały po podziale w Spółce zespół składników majątkowych i niemajątkowych (w tym zobowiązań) będą osobno stanowiły oddział (ang. branch of activity) w rozumieniu art. 2 pkt j Dyrektywy a także zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt . 4 ustawy o CIT. Spółka wnosi o potwierdzenie, iż w takim przypadku podział przez wydzielenie Spółki w części dotyczącej przeniesienia majątku Oddziału będzie dla Spółki neutralny z punktu widzenia podatku dochodowego gdyż po jej stronie nie powstanie przychód do opodatkowania zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt . 9 Ustawy o CIT.
  7. Przy uznaniu, iż akcje i udziały, które mają być w drodze podziału przez wydzielenie Spółki przeniesione na rzecz R. II BV, nie będą mogły być uznane za samodzielny oddział (ang. branch of activity) w rozumieniu art. 2 pkt. j Dyrektywy bądź jego część, ani nie będą stanowiły oddzielnej zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt . 4 Ustawy o CIT bądź jego części, Spółka wnosi o potwierdzenie. iż w takim przypadku w zakresie przenoszonych udziałów i akcji ewentualny dochód Spółki - jeśli powstanie - jako różnica pomiędzy wartością rynkową udziałów / akcji ustaloną na dzień wydzielenia a kwotą wydatków poniesionych przez Spółkę na objęcie lub nabycie tych akcji lub udziałów należy uznać za zyski z przeniesienia własności majątku, o których mowa w art. 13 Konwencji. W konsekwencji Spółka wnosi o potwierdzenie. Że dochód taki, w świetle art. 13 Konwencji, będzie mógł być opodatkowany jedynie w Holandii i będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce.
  8. Przy uznaniu, iż przedstawiany w opisie zdarzenia przyszłego zespół składników majątkowych i niemajątkowych (w tym zobowiązań) Oddziału nie będzie mógł być uznany ani za samodzielny oddział (ang. branch of activity) w rozumieniu art. 2 pkt. j Dyrektywy lub jego część, ani nie będzie stanowił oddzielnej zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt . 4 ustawy o CIT lub jego części, lub też nawet gdy będzie mógł być uznany za samodzielny oddział (ang. branch or activity) w rozumieniu art. 2 pkt. j Dyrektywy lub będzie stanowił oddzielną zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt . 4 ustawy o CIT, ale pomimo to podział przez wydzielenie Spółki w części dotyczącej majątku Oddziału nie będzie dla Spółki neutralny na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, Spółka wnosi o potwierdzenie, iż w takim przypadku dochód Spółki do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, związany z przeniesieniem majątku Oddziału - jeśli powstanie - będzie stanowił różnicę pomiędzy wartością rynkową składników majątkowych Oddziału ustaloną na dzień wydzielenia a wydatkami poniesionymi na nabycie tychże składników, zaktualizowanymi zgodnie z odrębnymi przepisami i pomniejszonymi o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych zgodnie z przepisami ustawy o CIT.
  9. Przy uznaniu, iż przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego zespół składników majątkowych i niemajątkowych (w tym zobowiązań) Spółki, który ma być w drodze podziału przez wydzielenie Spółki przeniesiony na rzecz R. II BV, nie może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa dla celów ustawy o VAT, Spółka wnosi o potwierdzenie, iż w takim przypadku należy traktować oddzielnie przeniesienie zespołu składników majątkowych i niemajątkowych (w tym zobowiązań) Oddziału oraz oddzielnie przeniesienie akcji i udziałów w polskich spółkach należących do R. NV. W konsekwencji Spółka wnosi o potwierdzenie, iż zespół składników majątkowych i niemajątkowych (w tym zobowiązań) Oddziału, który ma być w drodze podziału przez wydzielenie Spółki przeniesiony na rzecz R. II BV, będzie stanowił oddzielną zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Przy uznaniu, iż akcje i udziały, które mają być w drodze podziału przez wydzielenie Spółki przeniesione na rzecz R. II BV, nie będą stanowiły zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, Spółka wnosi o potwierdzenie, iż w takim przypadku zarówno przeniesienie zespołu składników majątkowych i niemajątkowych (w tym zobowiązań) Oddziału jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jak i przeniesienie udziałów i akcji w polskich spółkach nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.
  10. Spółka wnosi o potwierdzenie, iż podział przez wydzielenie Spółki a także przeniesienie w wyniku tego składników majątkowych i niemajątkowych (w tym zobowiązań) Oddziału a także akcji i udziałów w polskich spółkach, nie będzie podlegał podatkowi od czynności cywilnoprawnych („pcc”) w świetle ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity z dnia 17 maja 2010 r. Dz. U. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) („Ustawa o pcc”).

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy o pcc, podatkowi temu podlegają umowy spółki i ich zmiany jeśli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 1 ust. 5, umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  1. w przypadku spółki osobowej - siedziba tej spółki;
  2. w przypadku spółki kapitałowej:
    1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
    2. siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.


Z kolei zgodnie z art. 1 ust. 3, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

  1. przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
  2. przy spółce kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
  3. przekształcenie lub łączenie spółek jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego;
  4. przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
    1. rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
    2. siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego
    - także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

W przypadku Spółki, ani jej siedziba ani rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajdują się w Polsce, tak więc umowa Spółki i jej zmiany nie podlegają opodatkowaniu pcc. Nawet jednak przy przyjęciu, że umowa Spółki lub jej zmiany mogą podlegać pcc, to należy stwierdzić, iż podział spółki przez wydzielenie nie znajduje się w katalogu czynności, uważanych za zmianę umowy spółki, które mogą podlegać pcc. W konsekwencji, podział przez wydzielenie Spółki a także przeniesienie w wyniku tego składników majątkowych i niemajątkowych (w tym zobowiązań) Oddziału a także akcji i udziałów w polskich spółkach, nie będzie podlegał pcc.

Powyższe stanowisko dotyczące tego, iż podział spółki przez wydzielenie nie podlega pcc, zostało potwierdzone w szeregu indywidualnych interpretacji podatkowych m. in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, z dnia 22 października 2010 r., sygnatura IPPB2/436-301/10-3/MZ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

  1. przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
  2. przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.
  3. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego;
  4. przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
    1. rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
    2. siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
    3. także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.


Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Jak już wcześniej wskazano, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż planowana restrukturyzacja grupy R. będzie obejmować dwa etapy. Pierwszy etap będzie obejmował wydzielenie części aktywów i zobowiązań Spółki znajdujących się w czternastu krajach i przeniesie nie ich na rzecz innej holenderskiej spółki R. II. („R. II BV”) w drodze podziału przez wydzielenie przeprowadzonego zgodnie z prawem holenderskim, którego skutkiem będzie sukcesja uniwersalna wszelkich praw i obowiązków związanych z przenoszonym majątkiem (dalej: „podział przez wydzielenie”). Podział przez wydzielenie będzie miał miejsce 9 lipca 2012 r. R. H. NV jest 100% udziałowcem spółki R. II BV. R. II BV nie posiada żadnych udziałów w R. NV. W wyniku wskazanego wyżej podziału przez wydziale nie nastąpi przeniesienie wszystkich składników majątkowych i niemajątkowych (łącznie ze zobowiązaniami) należących do Oddziału i tworzących zakład (ang. permanent establishment) R. NV w Polsce. Wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe (łącznie ze zobowiązaniami) należące obecnie do Oddziału R. NV zostaną przeniesione na rzecz zakładu (ang. permanent establishment) spółki R. II BV, który wskutek podziału przez wydzielenie powstanie, zdaniem Wnioskodawcy w Polsce. Dodatkowo w drodze podziału przez wydzielenie nastąpi przeniesienie na rzecz R. II BV udziałów i akcji należących do R. NV, które R. NV posiada w następujących polskich spółkach (będąc 100% akcjonariuszem lub udziałowcem tych spółek): R. B. S.A i R. P. Sp. z o.o.. (spółka ta jest z kolei 100% udziałowcem M. Sp. z o.o. oraz 25% udziałowcem W. Sp. z o.o.). Powyższe udziały i akcje nie stanowią części majątku Oddziału i zakładu R. NV w Polsce i nie powinny być do takiego majątku przypisywane. R. H. NV jako udziałowiec R. NV otrzyma w wyniku przeniesienia części majątku R. NV na rzecz R. II BV udziały w R. II BV, przy czym nie nastąpi żadna wypłata gotówkowa na rzecz R. H. NV. Po dokonaniu podziału przez wydzielenie, pozostałe w R. NV składniki majątkowe i niemajątkowe wraz ze zobowiązaniami będą podstawą do dalszego prowadzenia działalności gospodarczej przez R. NV w Holandii i innych krajach. Dalsza działalność R. NV jest niezbędna ze względu na regulacje prawne w Holandii i w niektórych innych krajach, w których R. NV prowadzi działalność poprzez oddziały lub posiadając udziały w spółkach działających w tych krajach.

Reasumując, należy stwierdzić, iż czynność podziału przez wydzielenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym transakcja podziału przez wydzielenie Spółki, a także przeniesienie w wyniku tego podziału składników majątkowych i niemajątkowych (w tym zobowiązań) Oddziału, a także akcji i udziałów w polskich spółkach, nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji organu podatkowego należy stwierdzić, iż została ona wydana w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj