Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-211/12-2/AG
z 2 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-211/12-2/AG
Data
2012.07.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
dochód
połączenie
powstanie przychodu
transakcja
udział
zamiana


Istota interpretacji
1. Czy w wyniku realizacji powyżej opisanego połączenia będzie istniała jakakolwiek możliwość ustalenia dochodu Spółki w oparciu o regulacje ustawy o PDOP?2. Co, w przypadku uznania przez organ podatkowy, że otrzymanie przez Spółkę majątku A w wyniku przejęcia może spowodować w Spółce powstanie przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, będzie stanowiło dla Spółki dochód do opodatkowania przy przejęciu A w drodze połączenia?



Wniosek ORD-IN 611 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27.03.2012r. (data wpływu 02.04.2012r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie skutków podatkowych połączenia przez przejęcie w zakresie:

  • pytania numer 1 – jest nieprawidłowe;
  • pytania numer 2 – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 02.04.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie skutków podatkowych połączenia przez przejęcie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych i logistycznych. Udziałowcem Spółki jest spółka D. Sp. z o.o. (dalej: D). która jest jednocześnie jedynym udziałowcem A Sp. z o.o. (dalej: A).

Spółka zamierza razem z D przeprowadzić transakcję zamiany udziałów, w następstwie której Spółka wyda D swoje udziały w zamian za udziały w A, których właścicielem jest D. Na skutek wspomnianej transakcji zamiany udziałów, Spółka będzie jedynym udziałowcem A. W zamian za wniesiony aport wyceniony w wartości rynkowej S wyda na rzecz swojego wspólnika (D) własne udziały w wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej wnoszonego wkładu. Następnie Spółka zamierza dokonać połączenia z A przez przejęcie, w taki sposób, że Spółka będzie spółką przejmującą, a A spółką przejmowaną. Przejęcie A nastąpi, zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. — kodeks spółek handlowych (Dz. U. Z 2000 r., nr 94, poz. 1037 ze zm.; dalej: KSH), przez przeniesienie całego majątku A na Spółkę.

Zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 KSH), przeniesienie majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą następuje w zamian za wydanie udziałów spółki przejmującej spółce przejmowanej. Jednak ze względu na to, że w momencie przejęcia Spółka będzie jedynym udziałowcem A, w następstwie przejęcia nie zostaną wydane żadne udziały.

W związku z planowanym połączeniem, Spółce jako udziałowcowi spółki przejmowanej nie zostaną wypłacone żadne dopłaty w gotówce. Spółka i A mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytania:

  1. Czy w wyniku realizacji powyżej opisanego połączenia będzie istniała jakakolwiek możliwość ustalenia dochodu Spółki w oparciu o regulacje ustawy o PDOP...
  2. Co, w przypadku uznania przez organ podatkowy, że otrzymanie przez Spółkę majątku A w wyniku przejęcia może spowodować w Spółce powstanie przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, będzie stanowiło dla Spółki dochód do opodatkowania przy przejęciu A w drodze połączenia...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad. 1

Zdaniem Spółki, w wyniku realizacji powyżej opisanego połączenia nie będzie istniała żadna możliwość ustalenia dochodu Spółki w oparciu o regulację ustawy o PDOP. W ocenie Spółki, powyższe podejście uzasadniają w szczególności poniżej przytoczone argumenty. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o PDOP, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b ustawy o PDOP, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji).

W związku z faktem, że nie dojdzie do wypłaty gotówkowej to nie powstanie przychód zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy o PDOP. Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o PDOP, przy połączeniu łub podziale spółek kapitałowych dla spółki przejmującej nie stanowi dochodu z udziału w zyskach osób prawnych nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą majątku spółki przejmowanej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej.

Zwolnienie, o którym mowa w art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o PDOP, stosuje ale tylko i wyłącznie w przypadku, gdy istnieją przesłanki ekonomiczne, o których mowa w art. 10 ust. 4 ustawy o PDOP. Natomiast w przypadku, gdyby nie istniały przesłanki ekonomiczne, o których mowa w art. 10 ust. 4 ustawy o PDOP, Spółka jest zdania, że nie istnieją żadne przepisy ustawy o PDOP, które wiązałby z takim przypadkiem obowiązek podatkowy.

Nie jest bowiem możliwe zastosowanie art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o PDOP, gdyż opisuje on jedynie przestanki zastosowania zwolnienia i nie jest możliwe zastosowanie regulacji tego przepisu w sytuacji niespełnienia przesłanek wskazanych w art. 10 ust. 4 ustawy PDOP.

Co więcej ich zastosowanie nie byłoby możliwe nawet poprzez analogię gdyż z przytoczonego przepisu wynika ze dla jego zastosowania konieczne jest aby spółka przejmująca w wyniku przejęcia wydała udziały/akcje spółki przejmującej udziałowcom/akcjonariuszom spółki przejmowanej co nie będzie miało miejsca w przedstawionym stanie faktycznym. Przejęcie spółki przejmowanej przez spółkę przejmującą będącą jedynym udziałowcem spółki przejmowanej jest bowiem szczególnym przypadkiem połączenia przez przejęcie, który charakteryzuje się właśnie tym że na jego skutek nie są wydawane udziały ponieważ spółka przejmująca nie może wydać swoich udziałów samej sobie. Przy tym typie połączenia nie dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej w związku z czym nie wydaje się nowych udziałów.

Zgodnie z art. 10 ust 2 pkt 2 ustawy o PDOP przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej udziału w wysokości mniejszej niż 10% dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust 1k lub art. 16 ust 1 pkt 8, dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej z rejestru albo na dzień wydzielenia.

Przesłanką zastosowania art. 10 ust 2 pkt 2 ustawy o PDOP jest posiadanie przez spółkę przejmującą udziału w kapitale zakładowym spółki przejmowanej mniejszego niż 10%. Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego Spółka w momencie przejęcia A będzie posiadała udział w kapitale zakładowym A w wysokości 100%. Tym samym w przypadku planowanego przejęcia A przez Spółkę art. 10 ust 2 pkt 2 ustawy o PDOP nie znajdzie zastosowania wprost.

Jednak art. 10 ust 2 pkt 2 ustawy o PDOP może w odniesieniu do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego znaleźć zastosowanie a contrario. Zdaniem Spółki stosująca contrario art. 10 ust 2 pkt 2 należy przyjąć że jeżeli spółka przejmująca posiada więcej niż 10% udziałów w spółce przejmowanej to nadwyżka przejętego majątku nad kosztami podatkowymi określonymi w spółce przejmowanej zgodnie z art. 15 ust 1k tub art. 16 ust 1 pkt 8 tej ustawy nie stanowi dla niej dochodu podatkowego.

Spółka pragnie wskazano że przedstawione powyżej stanowisko Spółki jest zgodne ze stanowiskiem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wyrażonym w interpretacji indywidualnej z dnia 7 sierpnia 2009 r o sygnaturze IPPB3/423-298/09-2/AG w której organ podatkowy w odniesieniu do przejęcia spółki przez jej jedynego udziałowca stwierdził że „.a contrario ma również zastosowanie w takiej sytuacji art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy bo skoro spółka posiada więcej niż 10% udziałów w spółce przejmowanej to nadwyżka przejętego majątku nad kosztami podatkowymi określonymi w spółce przejmowanej zgodnie z art. 15 ust 1k lub art. 16 ust 1 pkt 8 tej ustawy nie stanowi dla niej dochodu podatkowego”.

W momencie przejęcia Spółka będzie posiadała 100% udziałów w A a zatem a contrario na podstawie art. 10 ust 2 pkt 2 ustawy o PDOP otrzymany przez Spółkę majątek A nie będzie stanowił dochodu do opodatkowania.

Podsumowując Spółka stoi na stanowisku że w żadnym przypadku w wyniku realizacji powyżej pisanego połączenia nie będzie istniała możliwość/podstawa prawna ustalenia dochodu do opodatkowania Spółki w oparciu o regulacje ustawy o PDOP.

Ad 2

Spółka uważa że w przypadku uznania przez organy podatkowe że stanowisko Spółki przedstawione w odniesieniu do pytania pierwszego jest nieprawidłowe, a w konsekwencji uznanie, że otrzymanie przez Spółkę majątku A w wyniku przejęcia spowoduje u Spółki powstanie przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych dochód do opodatkowania będzie stanowiła wartość otrzymanego majątku pomniejszona o poniesione przez Spółkę koszty nabycia udziałów A równe wartości nominalnej udziałów Spółki wydanych D w zamian za udziały A.

Zdaniem Spółki jeżeli w wyniku przejęcia A w Spółce powstanie dochód do opodatkowania dla określenia jego wielkości istotne znaczenie mają postanowienia art. 10 ust 2 pkt 2 ustawy o PDOP. Przywołany przepis stanowi zgodnie z art. 7 ust 2 Dyrektywy Rady 2009/l33/WE z dnia 19 października 2009 r w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE tub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego (Dz U UEL z 2009 r nr 310 poz 34 dalej Dyrektywa) dopuszczalny wyjątek od generalnej zasady neutralności podatkowej przejęcia spółki kapitałowej przez inną spółkę kapitałową.

W związku z powyższym, art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o PDOP stanowiący dopuszczalne odstępstwo od wyrażonej w Dyrektywnie zasady neutralności podatkowej przejęcia wyznacza generalne zasady dotyczące sposobu opodatkowania przejęcia spółki, w której spółka przejmująca posiada udziały.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o PDOP, przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej udział w wysokości mniejszej niż 10%, dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8; dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej z rejestru albo na dzień wydzielenia.

Ze względu na to, że ustawa o PDOP nie zawiera innego przepisu, który mógłby stanowić podstawę do określenia dochodu do opodatkowania w sposób inny niż przewidziany w art. 10 ust. 2 pkt 2, w przypadku uznania, że otrzymanie przez Spółkę majątku A w wyniku przejęcia spowoduje u Spółki powstanie przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, dochód do opodatkowania należałoby ustalić stosując przez dozwoloną analogię art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy PDOP.

Za ratio legis art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o PDOP należy uznać opodatkowanie przejęcia spółki przejmowanej przez spółkę przejmującą, która ma stosunkowo słaby związek ze spółką przejmowaną (udział kapitałowy poniżej 10%), w sposób mniej korzystny niż spółki mającej silniejszy związek ze spółką przejmowaną. Ponadto, ustawodawca ustanawiając art. 10 ust. 2 pkt 2 wskazał, że podatkowo preferowane są przejęcia spółek przejmowanych przez spółki przejmujące mające udział w spółce przejmowanej nie mniejszy niż 10%.

W związku z tym, aby nie naruszyć założenia o racjonalności ustawodawcy, w wyniku przejęcia w spółce przejmującej nie może powstać dochód inny niż w przypadku, gdyby zastosowanie miały reguły wyrażone w art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o PDOP.

Gdyby bowiem przyjąć, że w spółce przejmującej powstania dochód inny niż w przypadku, gdyby zastosowanie miał art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o PDOP, oznaczałoby to, że spółka przejmująca mająca większy udział w spółce przejmowanej (nie mniejszy niż 10%) byłaby opodatkowana w inny sposób niż spółka przejmująca mająca niniejszy udział kapitałowy w spółce przejmowanej (poniżej 10%), co byłoby sprzeczne z ratio legis art. 10 ust. 2 ustawy o PDOP oraz art. 7 ust. 2 Dyrektywy (jednocześnie pozostawało w sprzeczności z założeniem o racjonalności ustawodawcy.

Dlatego, zdaniem Spółki, ustalenie dochodu do opodatkowaniu powstałego w Spółce w wyniku przejęcia A nie może być różne od jego ustalenia na zasadach wyrażonych art. 10 usł. 2 pkt 2 ustawy o PDOP. Ustawa o PDOP nie zawiera innego przepisu, który mógłby stanowić podstawę do określenia dochodu do opodatkowania w sposób inny niż przewidziany w art. 10 ust. 2 pkt 2, w przypadku uznania, że otrzymanie przez Spółkę majątku A w wyniku przejęcia spowoduje u Spółki powstanie przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Z tego względu, dochód do opodatkowania, zdaniem Spółki, należałoby ustalić stosując zasady wyrażone w art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy PDOP.

W związku z powyższym. w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, dochodem Spółki będzie nadwyżka wartości majątku A otrzymanego przez Spółkę wyniku przejęcia nad kosztami uzyskania przychodu obuczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8, czyli (w przypadku Spółki) nad kosztami nabycia udziałów A.

Spółka planuje nabyć udziały A w drodze aportu wnoszonego przez D. Tym samym, Spółka będzie zobowiązana do wydania D własnych udziałów za udziały A. Zdaniem Spółki, za koszt nabycia udziałów A powinna ona uznać wartość nominalną własnych udziałów wydanych D w zamian za otrzymane w drodze aportu udziały A.

Reasumując, Spółka uważa, że w przypadku uznania, że otrzymanie przez Spółkę majątku A w wyniku przejęcia spowoduje u Spółki powstanie przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, dochód do opodatkowania będzie stanowiła wartość otrzymanego majątku pomniejszona o poniesione przez Spółkę koszty nabycia udziałów A równe wartości nominalnej udziałów Spółki wydanych D w zamian za udziały A.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytanias numer 1, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) - dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji).

Jednak, w myśl art. 10 ust. 2 ww. ustawy, przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych:

  1. dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu, o którym mowa w ust. 1, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej.
  2. dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości mniejszej niż 10 %, dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8; dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej lub dzielonej z rejestru albo na dzień wydzielenia.

Stosownie do treści art. 10 ust. 5 ww. ustawy przepis ust. 2 ma zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami:

  1. o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
  2. o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
  3. o których mowa w art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Wskazany powyżej przepis art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, formułuje ogólną zasadę, iż przy połączeniu/dzieleniu spółek kapitałowych dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu z udziału w zyskach osób prawnych nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej. Jednak w przypadku inkorporacji Dyrektywy Rady 90/434/EWG z dnia 23 lipca 1990r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, wydzieleń, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych Państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE pomiędzy państwami Członkowskimi polski ustawodawca przewidział (art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy) możliwość opodatkowania dochodu spółki przejmującej, w szczególnym przypadku, gdy między łączącymi się spółkami na dzień połączenia istnieje więź kapitałowa, w której spółka-matka jest spółką przejmującą, a spółka - córka przejmowaną, a więź ta jest relatywnie słaba. Przepis ten znajduje bowiem (wprost) zastosowanie w sytuacji, gdy spółka przejmująca ma w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział mniejszy niż 10%. Natomiast w sytuacji gdy spółka przejmująca/nowo zawiązana nie posiada wcale udziału w spółce przejmowanej/ dzielonej lub posiada udział w spółce przejmowanej/dzielonej w wysokości co najmniej 10%, zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca zatem błędnie przyjmuje, że art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie może znaleźć zastosowania w odniesieniu do spółki przejmującej posiadającej 100% udziałów spółki przejmowanej już z samego założenia, ponieważ posiada ona 100% udziałów w kapitale spółki przejmowanej i w związku z tym, żadne udziały nie będę wydawane udziałowcom spółki przejmowanej. Z wykładni literalnej tego przepisu wynika bowiem, iż nie odnosi się on do ewentualnego stosunku dominacji i zależności pomiędzy spółkami dzieloną i nowopowstałą, jaki może towarzyszyć procesowi łączenia, a jedynie wskazuje na funkcje, jakie będą pełnić spółki w procesie łączenia, to jest spółki nowo zawiązanej (przejmującej) i dzielonej (przejmowanej).

W konsekwencji w sytuacji przedstawionej we zdarzeniu przyszłym gdy spółka przejmująca (Wnioskodawca) spółkę przejmowaną (A) posiadać będzie na dzień połączenia 100% udziałów w spółce przejmowanej, zastosowanie znajduje art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka przejmująca będąca udziałowcem spółki przejmowanej nie może wydać samej sobie swoich własnych udziałów w zamian za majątek spółki przejmowanej. Oznacza to, że dochodzi po prostu do przejęcia majątku przez nią i wygaśnięcia prawa z tytułu posiadanych udziałów w spółce przejmowanej, którego wartość nie stanowi jednak dochodu podatkowego na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. A contrario ma również zastosowanie w takiej sytuacji art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, bo skoro spółka posiada więcej niż 10% udziałów w spółce przejmowanej to nadwyżka przejętego majątku nad kosztami podatkowymi określonymi w spółce przejmowanej, zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, nie stanowi dla niej dochodu podatkowego.

Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, iż zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (z uwzględnieniem art. 10 ust. 5 tej ustawy), nie będzie stanowiła dochodu z udziału w zyskach osób prawnych dla spółki przejmującej - Wnioskodawcy wartość otrzymanego przez nią majątku spółki przejmowanej (A), o ile zostaną spełnione warunki określone w art. 10 ust. 4 tej ustawy.

Należy podkreślić, że zgodnie z regulacją zawartą art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisów ust. 2 pkt 1 nie stosuje się w przypadkach, gdy połączenie lub podział spółek nie są przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, lecz głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Z powyższego wynika, że przepisy art. 10 ust. 2 pkt 1 tej ustawy mają zastosowanie gdy połączenie lub podział spółek następuje z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Tak wiec gdy warunek powyższy nie zostanie spełniony, a głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania art. 10 ust. 2 pkt 1 nie ma zastosowania.

Nie można wykluczyć, że przepisy art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, znajdą zastosowanie w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku.

Przy czym zbadanie przesłanek i celów dokonywanego podziału spółki jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego. Należy zatem wskazać, iż podatnik stosując przepis art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie zobowiązany do wskazania dowodów, iż połączenie spółek zostało przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, nie zaś w celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania.

Odnośnie powołanej przez Spółkę interpretacji indywidualnej organ podatkowy wskazuje, że została ona wydana w indywidualnej sprawie innego podatnika i nie stanowi ona źródła prawa.

Niemniej jednak organ zauważa, że Spółka cytując jedynie fragment tej interpretacji, mający potwierdzać jej stanowisko, pominęła pozostałą treść uzasadnienia organu podatkowego w niej zawartego, która jest zgodna ze stanowiskiem organu w przedmiotowej sprawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się, w zakresie pytania numer 1 za nieprawidłowe.

Natomiast w świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania numer 2, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj