Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-260/13-5/IG
z 5 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-260/13-5/IG
Data
2013.07.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
cash-pooling
obrót
usługi finansowe


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca sprawując funkcję Agenta będzie świadczył na rzecz innych podmiotów uczestniczących w krajowej strukturze Cash-pooling, a także Banku czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, w szczególności czy będzie dokonywał odpłatnego świadczenia usług?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27.03.2013 r. (data wpływu 2.04.2013 r.), uzupełnionym w dniu 18.06.2013r. w odpowiedzi na wezwanie z dnia 7.06.2013r. Nr IPPB5/443-239/13-3/JC, IPPP3/443-260/13-3/IG do uzupełnienia wniosku, otrzymane przez Stronę w dniu 11.06.2013r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie Cash-poolingu –jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2.04.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie Cash-polingu, uzupełniony w dniu 18.06.2013r. w odpowiedzi na wezwanie z dnia 7.06.2013r. Nr IPPB5/443-239/13-3/JC, IPPP3/443-260/13-3/IG do uzupełnienia wniosku, otrzymane przez Stronę w dniu 11.06.2013r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca/Spółka) oraz inne spółki z grupy kapitałowej X. w Polsce (dalej: Grupa) rozważają wprowadzenie zmian w istniejącej krajowej strukturze Cash-pooling, w której dotychczas uczestniczą. Wprowadzane zmiany wiązałyby się z podpisaniem nowej, polegającej na zarządzaniu płynnością finansową Umowy Cash-pooling (dalej: Umowa/Umowa Cash-pooling).

Usługa Cash-pooling, jako kompleksowa usługa finansowa oferowana przez Bank tak jak dotychczas obejmowała będzie szereg powiązanych ze sobą czynności, mających na celu umożliwienie polskim spółkom należącym do Grupy optymalizację gospodarowania wolnymi środkami finansowymi oraz ograniczenie obciążeń związanych z niedoborami środków finansowych. Świadczący usługę Bank nie jest podmiotem powiązanym w rozumieniu ustaw podatkowych w stosunku do Wnioskodawcy, ani innego Uczestnika struktury Cash-pooling. Uczestnicy struktury są podmiotami powiązanymi w myśl postanowień art. 11 UPDOP. W związku ze świadczoną usługą Bank w każdym miesiącu otrzymać ma ryczałtowe wynagrodzenie od każdego z Uczestników struktury.

Spółka oświadcza, iż Spółka oraz Elektrociepłownia E. Sp. z o.o., jak również Elektrownia S. S.A. nie posiadają wspólnego udziałowca, który miałby, co najmniej 25% udziałów w Spółce lub poszczególnych Uczestnikach jak również Spółka nie jest udziałowcem Uczestników oraz żaden z Uczestników nie jest udziałowcem Spółki. Jednocześnie wskazać należy, że Spółka (Wnioskodawca), X. Produkty Sp. z o.o. oraz X. T. Polska Sp. z o.o. posiadają wspólnego udziałowca, którym jest X. a.s. z siedzibą w Pradze, który posiada 100% udziałów w spółce oraz 100% udziałów w C. T. Polska sp. z o.o.

Realizacja Umowy Cash-pooling przebiegała będzie w sposób następujący:

  1. Podstawowe założenia Umowy Cash-pooling:
    • Cash-pooling będzie prowadzony w walucie polskiej;
    • jest to Cash-pooling rzeczywisty
    • uczestnikami Umowy Cash-pooling będą:

    Elektrownia S. S.A., X. Produkty Energetyczne Polska Sp. z o.o., Elektrociepłownia E. Sp. z o.o., X. T. Polska Sp. z o.o. oraz Wnioskodawca, działający również jako Agent (Pool-leader) Umowy Cash-pooling (dalej również: Agent).
    • na koniec każdego dnia salda na rachunkach Uczestników, wykorzystywanych w strukturze Cash-pooling będą zerowane (z wyjątkiem Rachunku Konsolidacyjnego Agenta). Umowa Cash-pooling nie przewiduje transferów zwrotnych na początku dnia następnego.
    • każdy z Uczestników (z wyjątkiem Agenta będącego posiadaczem Rachunku Konsolidacyjnego) będzie posiadał odrębny rachunek bankowy, określany w Umowie jako Rachunek Źródłowy (dalej także: RZ), natomiast Agent pełniąc zgodnie z art. 3 Umowy funkcje reprezentanta pozostałych Uczestników, będzie posiadaczem Rachunku Konsolidacyjnego (dalej również: RK), na którym będą gromadzone środki pochodzące z należących do pozostałych Uczestników RZ;
    • z tytułu świadczenia usług, po upływie okresu rozliczeniowego (jeden miesiąc), Bank pobierał będzie prowizję należną mu od każdego Uczestnika (w tym Agenta).
    • zgodnie z art. 7 Umowy, celem realizacji jej postanowień, Uczestnicy upoważnią Bank do działania w ich imieniu w celu dokonania wszelkich czynności prawnych i faktycznych związanych z realizacją operacji wskazanych w Umowie.
  2. Operacje na koniec dnia roboczego będą przebiegać w zgodzie z postanowieniami art. 4 Umowy Cash-poollng:
    • Na koniec każdego Dnia Roboczego, w przypadku salda ujemnego na Rachunku Źródłowym, Bank dokona przelewu środków z Rachunku Konsolidacyjnego, w wyniku którego saldo końcowe na Rachunku Źródłowym wyniesie zero.
    • Na koniec każdego Dnia Roboczego, w przypadku salda dodatniego na Rachunku Źródłowym, Bank dokona przelewu środków z Rachunku Źródłowego na Rachunek Konsolidacyjny, w wyniku którego saldo końcowe na Rachunku Źródłowym wyniesie zero.
    • Na koniec każdego Dnia Roboczego, w przypadku salda na Rachunku Źródłowym równego zero, żadne operacje nie będą wykonywane
  3. Sposób rozliczania odsetek:
    • W związku z udziałem w Strukturze Cash-pooling, Uczestnicy postanowili, iż na podstawie art. 6 Umowy:
      1. w odniesieniu do każdego Rachunku na bazie dziennej będą wyliczane odsetki należne od Uczestnika z tytułu sald ujemnych oraz/albo należne Uczestnikowi z tytułu sald dodatnich, na podstawie sald prezentowanych na Rachunku zgodnie z datą waluty tak, jakby nie dochodziło do transferów pomiędzy Rachunkiem Źródłowym a Rachunkiem Konsolidacyjnym w ramach Umowy,
      2. odsetki będą przelewane pomiędzy Rachunkiem Źródłowym i Rachunkiem Konsolidacyjnym jedną zbiorczą kwotą odwzorowującą wysokość odsetek wypłacanych lub pobieranych za poprzedni miesiąc, zgodnie z opisem wyliczenia w lit. a) powyżej,
      3. wysokość odsetek od sald ujemnych w strukturze wynosi: O/N WIBOR + marża,
      4. wysokość odsetek od sald dodatnich w strukturze wynosi: O/N WIBID - marża.
    • Bank, uwzględniając wartość sald dziennych poszczególnych Uczestników, będzie wykonywał transfery pomiędzy Rachunkami, w cyklu miesięcznym, w kwotach odzwierciedlających odsetki w wysokości wynikającej z zapisów tworzonych na podstawie ww. pkt 3 lit. a).
    • W przypadku rozwiązania Umowy przez Bank w trybie określonym przepisami Umowy w odniesieniu do danego Uczestnika, danemu Uczestnikowi przysługiwać będą odsetki z tytułu realizacji Umowy naliczone na dzień rozwiązania Umowy, natomiast Bankowi przysługiwać będzie prowizja w wysokości proporcjonalnej do części ostatniego Okresu Rozliczeniowego, w jakiej Umowa obowiązywała do dnia rozwiązania.
  4. Dodatkowo Spółka wskazuje, że w oparciu o Umowę Cross-border Cash Pooling (Multi Target Balancing Agrement zawartą dnia 1 lutego 2010r., do której w dniu 1 listopada 2011 r. przystąpiła Spółka) oraz Mutual Credit Facility Agrement z dnia 1 listopada 2011 r., Spółka uczestniczy w międzynarodowej strukturze Cash-pooling Grupy X., w której funkcję agenta sprawuje X. a.s. Zgodnie z powyższymi Umowami Spółka uczestniczy w operacjach z wykorzystaniem dostępnych środków pieniężnych i w dalszym ciągu, również po zawarciu nowej - dotyczącej struktury krajowej - Umowy będzie pozostawała Uczestnikiem struktury międzynarodowej, wykorzystując przy tym, za zgodą pozostałych Uczestników, środki zgromadzone na Rachunku Konsolidacyjnym, o którym mowa powyżej (pkt 1). Zgodnie z postanowieniami Umowy Cross-border Cash Pooling oraz Mutual Credit Facility Agreement, w zamian za przekazywanie do struktury międzynarodowej środków zgromadzonych na RK Spółka otrzymywała będzie odsetki, które będą następnie wpłacane na rachunek bankowy Spółki wskazany w Umowie Cross-border Cash Pooling, na co Uczestnicy struktury krajowej wyrażą zgodę. Wysokość środków przekazywanych z RK do struktury międzynarodowej uzależniona będzie od woli Spółki, przy czym dokonywanie przelewów z RK na rachunek włączony do struktury międzynarodowej następowało będzie do wysokości salda skumulowanego na RK.

Struktura krajowa oraz międzynarodowa działają niezależnie od siebie. W zakresie uczestnictwa przez Spółkę w strukturze międzynarodowej Spółka posiada pozytywne interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie:

Nr IPPP1-443-1033/11-2/MP z dnia 27 września 2011 r. (dot. podatku VAT);

Nr IPPB2/436-237/11-2/AF z dnia 23 września 2011r. (dot. PCC);

Nr IPPB5/423-605/11-4/JC z dnia 23 września 2011 r. (dot. dokumentacji TP).

W odpowiedzi na wezwanie, w uzupełnieniu wniosku, Wnioskodawca zawarł następujące informacje:



  1. Zgodnie z Umową Cash-poolingu w ramach kompleksowej usługi finansowej Bank będzie: ustalał oprocentowanie odsetek, dokonywał ich naliczania oraz zajmował się ich alokacją pomiędzy poszczególnych Uczestników struktury Cash-pooling.
  2. Umowa przewiduje iż: w odniesieniu do każdego Rachunku Źródłowego na bazie dziennej będą wyliczane odsetki należne od Uczestnika z tytułu sald ujemnych oraz/albo należne Uczestnikowi z tytułu sald dodatnich, na podstawie sald prezentowanych na Rachunku Konsolidacyjnym zgodnie z datą waluty tak, jakby nie dochodziło do transferów pomiędzy Rachunkiem Źródłowym a Rachunkiem Konsolidacyjnym w ramach Umowy.
  3. Wnioskodawca jest Uczestnikiem Umowy Cash-pooling, który deponuje w systemie nadwyżki finansowe oraz w razie potrzeby korzysta z możliwości finansowania za pośrednictwem systemu, co oznacza, że jest obciążany odsetkami w przypadku stwierdzenia sald ujemnych oraz otrzymuje odsetki w przypadku sald dodatnich. Oznacza to, że jest on zobowiązany do zapłaty odsetek od sald powstałych w wyniku realizacji Umowy Cash-pooling wyłącznie w sytuacji jeżeli będzie Uczestnikiem o ujemnym saldzie. Sytuacja Wnioskodawcy w tym zakresie nie różni się od pozostałych Uczestników.
  4. W ramach Umowy Cash-pooling Agent ma być upoważniony przez wszystkich Uczestników do reprezentowania każdego z nich samodzielnie, w zakresie wskazanym przez Umowę. Umowa definiując zakres upoważnienia Agenta wskazuje na:
    • upoważnienie Agenta do dodawania nowych Rachunków Źródłowych do struktury, lub wyłączania istniejących Rachunków Źródłowych ze struktury.
    • upoważnienie Agenta do decydowania o wysokości środków pieniężnych, które będą mogły być przekazane do wykorzystania w ramach struktury międzynarodowej. Agent będzie dokonywał przelewów środków z Rachunku Konsolidacyjnego na Rachunek włączony do struktury Międzynarodowej, o którym mowa w Umowach Cross-border Cash-Pooling oraz Umowy Mutual Credit Facility Agreement, wskazanych w treści wniosku o wydanie interpretacji Indywidualnej.
    W pozostałym zakresie Umowa Cash-pooling nie wskazuje czynności które na jej podstawie będzie upoważniony wykonywać Agent na rzecz pozostałych Uczestników.Wnioskodawca wraz z innymi Uczestnikami rozważa możliwość usunięcia zapisów umownych dotyczących reprezentowania przez Agenta pozostałych Uczestników. Zdaniem Spółki nie wpłynie to na ocenę prawną stanowiska spółki, ponieważ zakres wskazanego upoważnienia w Umowie nie skutkuje świadczeniem usług przez Spółkę.

  5. Pomiędzy Agentem a uczestnikami Umowy Cash-pooling nie będą zawierane odrębne umowy dotyczące wykonywania na ich rzecz jakichkolwiek czynności określonych w Umowie Cash-pooling. Co do potencjalnej możliwości zawierania innych umów - pozostających poza zakresem Umowy Cash-pooling - Wnioskodawca nie wyklucza, ze takie umowy będą zawierane. W związku z zawartą Umową Cash-pooling Agent, będący również Uczestnikiem struktury Cash-pooling, nie będzie otrzymywał żadnego wynagrodzenia od pozostałych Uczestników. Podobnie jak pozostali Uczestnicy Agent będzie dokonywał comiesięcznej płatności wynagrodzenia na rzecz Banku wynikającego zrealizowanej przez Bank usługi finansowej.
  6. Wnioskodawca - w oderwaniu od Umowy Cash-pooling .-. świadczy na rzecz Uczestników odrębne usługi m.in. z zakresu finansów i księgowości. Świadczenie tych usług nie ma swej podstawy w postanowieniach Umowy Cash-pooling. Usługi te Wnioskodawca świadczy w oparciu o odrębne umowy zawarte m.in. z Uczestnikami Cash-poolingu. Zawarcie odrębnych Umów w żaden sposób nie wpływa na możliwość zawarcia umowy Cash-pooling; umowy te nie są ze sobą powiązane.
  7. W ramach Umowy Cash-pooling przepływ środków pieniężnych następował będzie z Rachunku Źródłowego na Rachunek Konsolidacyjny albo odwrotnie z Rachunku Konsolidacyjnego na Rachunek Źródłowy. Nigdy nie wystąpi sytuacja, w której środki pieniężne będą przepływały pomiędzy Rachunkami Źródłowymi poszczególnych Uczestników, przy czym jak wskazano we wniosku Agent nie będzie posiadaczem Rachunku Źródłowego - będzie posiadaczem Rachunku Konsolidacyjnego, na którym gromadzone będą środki z wykonywanej przez niego działalności oraz środki wpływające z Rachunków Źródłowych.
  8. Wnioskodawca (X. Polska Sp. z o.o. Spółka - zatem owa „Spółka” to Wnioskodawca), ani żaden inny Uczestnik struktury Cash-pooling nie będą udzielały pożyczki żadnemu innemu Uczestnikowi, również żaden inny Uczestnik (nie będący Agentem) nie będzie udzielał pożyczki Agentowi. Sytuacja, w której Agent sam sobie udzieli pożyczki byłaby niemożliwa dlatego zwrot „w tym Agentowi” należy wiązać tylko z tym „że nie wystąpią pożyczki pomiędzy Agentem a innym Uczestnikiem. Reasumując, zdaniem Spółki, nie wystąpi sytuacja w której Agent udziela pożyczki Uczestnikowi, Uczestnik innemu Uczestnikowi ani Uczestnik Agentowi.



Wnioskodawca wyjaśnia, że ma zawarte z Uczestnikami umowy na świadczenie usług z zakresu finansów i księgowości. W ramach tej umowy Wnioskodawca reprezentuje inne podmioty (w tym uczestników) przed bankami, wykonuje czynności administracyjne. W związku z wymienioną umową Wnioskodawca otrzymuje odrębne wynagrodzenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca sprawując funkcję Agenta będzie świadczył na rzecz innych podmiotów uczestniczących w krajowej strukturze Cash-pooling, a także Banku czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, w szczególności czy będzie dokonywał odpłatnego świadczenia usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprawowanie funkcji Agenta nie będzie kwalifikowane jako dokonywanie na rzecz innych podmiotów uczestniczących w krajowej strukturze Cash-poolingu, w tym Banku czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. W szczególności Agent nie będzie dokonywał odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu ustawy. Wszystkie czynności wykonywane w ramach Umowy w związku z zarządzaniem płynnością finansową będą stanowić element kompleksowej usługi świadczonej w całości i wyłącznie przez Bank na rzecz poszczególnych uczestników struktury krajowej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez odpłatną dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, stosownie do treści art. 15 ust. 2 ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z treścią Umowy, której stroną zamierza zostać Spółka, Bank będzie świadczył na rzecz wszystkich Uczestników, w tym Wnioskodawcy jako Agenta, czynności składające się łącznie na jedną kompleksową usługę zarządzania płynnością finansową. W ramach realizacji Umowy to Bank będzie prowadził Rachunki Źródłowe oraz Rachunek Konsolidacyjny, dokonywał rozliczeń pomiędzy Uczestnikami uwzględniając przy tym wartości sald dziennych. Dokonując powyższych czynności Bank otrzymywał będzie comiesięczne wynagrodzenie. Co więcej, zgodnie z art. 7 Umowy Bank będzie posiadał nieodwołane pełnomocnictwo do działania w imieniu wszystkich Uczestników w celu dokonywania wszelkich czynności prawnych i faktycznych związanych z realizacją operacji przewidzianych Umową.

Wnioskodawca pragnie wskazać, że w obowiązującym dotychczas stanie prawnym Cash-pooling nie został uregulowany przez Ustawodawcę. Brak jest regulacji cywilistycznych, a także podatkowych. Istniejące regulacje art. 93a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe, odnoszą się wyłącznie do Cash-poolingu wirtualnego, oferowanego podatkowym grupom kapitałowym, w którym nie dochodzi do rzeczywistych przepływów pieniężnych pomiędzy rachunkami uczestników a rachunkiem podmiotu działającego jako agent.

Wobec powyższego i braku stosownych regulacji w pełni zasadne pozostaje posłużenie się sformułowaną w art. 353(1) KC zasadą swobody umów. Zgodnie z treścią ww. przepisu strony mogą ukształtować treść łączącego je stosunku prawnego według własnego uznania byleby jego treść nie sprzeciwiała się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Brak regulacji prawnych odnoszących się ściśle do usługi Cash-poollngu nie uniemożliwia jednak prawidłowej oceny pozycji Agenta przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego. Kwestie podatkowej kwalifikacji usług wykonywanych w ramach Umowy Cash-poolingu były przedmiotem licznych interpretacji organów podatkowych oraz opinii klasyfikacyjnych wydawanych przez organy statystyczne, kiedy klasyfikacja ta stanowiła główną wytyczną dla organów podatkowych. Analiza ich treści pozwala postawić wniosek, że w przypadku umowy Cash-poollng usługę, w rozumieniu art. 8 ust. 1 UPTU świadczy podmiot, który faktycznie organizuje operacje przepływów pieniężnych, natomiast pozostałe podmioty uczestniczące w zawiązanej umową strukturze są wyłącznie odbiorcami usługi. Podatkowej kwalifikacji podmiotu świadczeniodawcy nie zmienia fakt, iż jeden z uczestników przyjmuje na siebie wykonywanie funkcji agenta/leadera, polegającej m. in. na reprezentowaniu innych uczestników, czy negocjowaniu (najczęściej z bankiem) opłat i stawek oprocentowania.

Stanowisko powyższe potwierdza wydana dla Spółki interpretacja indywidualna z dnia 15 czerwca 2009r., nr IPPP1-443-353/09-2/BS, w oparciu o którą Spółka aktualnie sprawuje funkcje Agenta.

Dodatkowo, dla potwierdzenia stanowiska Wnioskodawcy przytoczyć można fragment interpretacji z dnia 13 września 2011 r. (nr IPPP3/443-883/11-5/JF), gdzie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził: „Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka wraz z innymi uczestnikami, zamierza skorzystać z usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową (cash pooling) obsługiwanej przez bank. Z tytułu świadczenia wskazanej usługi bank będzie otrzymywać od uczestników systemu Cash poolingu wynagrodzenie. Biorąc pod uwagę cechy charakterystyczne zaprezentowanej umowy cash-poolingu należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie w roli usługodawcy będzie występował bank, który wykonywał będzie wszystkie czynności wchodzące w skład kompleksowej usługi bankowej, jaką jest Cash pooling i z tytułu wykonywania tej usługi będzie otrzymywał wynagrodzenie”.

Analogiczne stanowisko znajduje się również w innych interpretacjach:

  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 7 lipca 2011 r. (nr ITPP2/443-604a/11/RS),

Reasumując, sprawując funkcję Agenta, szczególnie poprzez reprezentowanie wszystkich Uczestników struktury Cash-pooling, Spółka nie będzie dokonywała, wskazanych w art. 5 ust. 1 ustawy czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Tym samym Spółka nie będzie podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, a jako podatnika w rozumieniu ww. przepisu należy uznać Bank, który świadczy kompleksową usługę zarządzania płynnością finansową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Tut. Organ nadmienia, iż z dniem 01.04.2013r. zmianie uległo brzmienie art. 5 ust. 1 pkt 3 oraz art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy, „opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają import towarów na terytorium kraju”.

Zgodnie natomiast z nowym brzmieniem art. 15 ust. 2 ustawy, „działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych”.

Należy jednak wskazać, iż zmiany ww. przepisów nie mają wpływu na rozstrzygnięcie w analizowanej sprawie.

Interpretacja nie dotyczy pozostałych uczestników opisanej struktury Cash-poolingu.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – tj. Dz. U. z 2012r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj