Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP5/443-64/13-3/KG
z 11 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2013 r. (data wpływu 29 marca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 czerwca 2013 r. (data wpływu 6 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy udziału w działce zabudowanej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy udziału w działce zabudowanej. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 3 czerwca 2013 r. o doprecyzowanie opisanej sytuacji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest firmą developerską, prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie realizacji inwestycji budownictwa mieszkaniowego. Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowych nabytych w celu prowadzenia na nich inwestycji mieszkaniowych.

W chwili obecnej Spółka realizuje inwestycję na terenie trzech działek budowlanych oznaczonych jako zurbanizowane tereny niezabudowane (zgodnie z wypisem z rejestru gruntów). Każda z działek oznaczona jest odrębnym numerem i posiada odrębną księgę wieczystą. Pozwolenie na budowę z dnia 29 września 2011 r. przewiduje budowę na dwóch działkach (2/109 i 2/110) budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w których znajdują się mieszkania o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 150,00 m2, garaże wielostanowiskowe podziemne (garaże po zakończeniu budowy zostaną wyodrębnione jako samodzielne lokale niemieszkalne - będą posiadać odrębną KW), natomiast trzecia działka (2/111) oznaczona jako droga wewnętrzna - zgodnie z projektem przewidziana jest na drogi wewnętrzne i parking zewnętrzny (również posiada odrębną KW). Powierzchnia użytkowa garaży w stosunku do całkowitej powierzchni użytkowej budynku jest niewielka co powoduje, że budynki nie tracą charakteru budynków mieszkalnych i są zaliczane przez PKOB do działu 11.

Obecnie są prowadzone prace budowlane związane ze wznoszeniem budynku mieszkalnego na działce 2/109. Do każdego lokalu mieszkalnego w tym budynku będą sprzedawane udziały w działce 2/111 przy czym przy sprzedaży samego lokalu mieszkalnego udział w działce 2/111 będzie sprzedawany w wysokości 0,051%, natomiast przy zakupie lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym w garażu podziemnym udział ten będzie wynosił 0,717% (w tym 0,051% dotyczy wejścia do budynku).

Sprzedaż udziału w działce 2/111 jest niezbędna do korzystania z tego budynku - budynek jest posadowiony przy granicy działki (zgodnie z projektem) i zarówno wszystkie wejścia do budynku - klatki schodowe jaki i wjazd do garażu jest usytuowany od strony działki 2/111 i prowadzi przez jej teren. Spółka do chwili obecnej otrzymała zaliczkę na poczet zakupu mieszkania i miejsca postojowego w garażu podziemnym łącznie. Otrzymaną zaliczkę Spółka opodatkowała w części dotyczącej mieszkania (łącznie z udziałem w gruncie przypadającym na lokal mieszkalny w działce 2/109) stawką VAT - 8%, natomiast w części dotyczącej miejsca postojowego w garażu (łącznie z udziałem w działce przypadającym na garaż i udziałem w działce 2/109 w wysokości 0,717%) stawką VAT - 23%.

Spółka będzie również otrzymywać zaliczki na zakup samego mieszkania - bez miejsca postojowego w garażu.

W piśmie z dnia 3 czerwca 2013 r. stanowiącym uzupełnienie do wniosku, Zainteresowany wskazał, że w momencie zakupu działka o nr 2/60 była działką niezabudowaną. Po rozpoczęciu inwestycji i kolejnych etapów budowy zastała podzielona na kolejne działki oraz została wydzielona działka nr 2/111 z przeznaczeniem pod drogę wewnętrzną wraz z miejscami postojowymi obsługującymi przyległe nieruchomości. Wraz z realizacją inwestycji polegającej na budowie budynków wielorodzinnych, jest realizowana inwestycja na działce 2/111 w postaci drogi wewnętrznej i parkingu wewnętrznego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy uwzględniając przedstawiony wyżej stan faktyczny, prawidłowe jest zastosowanie stawki VAT - 23% dla sprzedaży udziału w działce 2/111 - w związku ze sprzedażą udziału w garażu podziemnym w budynku mieszkalnym?
  2. Czy prawidłowe będzie zastosowanie do sprzedaży udziału w działce 2/111 (droga i parkingi zewnętrzne) stawki VAT - 23% jeżeli sprzedaż tego udziału będzie związana ze sprzedażą mieszkania, czy w tym przypadku nie należałoby zastosować stawki VAT - 8%, gdyż sprzedaż udziału w działce 2/111 jest koniecznością spowodowaną usytuowaniem wejść do klatek schodowych?

Zdaniem Wnioskodawcy, w obu przypadkach przy sprzedaży udziału w działce 2/111 prawidłowa będzie stawka VAT-23%.

Jednakże wątpliwości Spółki budzą odmienne informacje dotyczące tego zagadnienia pojawiające się w mediach. Kwestie opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione są budynki rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem w przypadku sprzedaży budynków trwale z gruntem związanych albo częsci takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę jak przy dostawie budynków, budowli lub ich częsci trwałe związanych z gruntem. Jeżeli zatem z preferencyjnej 8% stawki podatku VAT korzysta budynek to również do opodatkowania gruntu związanego z budynkiem ma zastosowanie stawka 8%. Jednocześnie przepisy ww. ustawy nie precyzują, co to jest grunt trwałe związany z budynkiem. W związku z powyższym czy w przypadku opisanym wyżej udział w działce 2/111, na której nie jest co prawda posadowiony budynek mieszkalny, ale zakup którego jest niezbędny do korzystania z mieszkania nie powinien być jednak opodatkowany VAT-8% - czy w takiej sytuacji ten udział nie stanowi specyficznej części przynależnej do mieszkania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Wskazać należy, że towarem jest również udział w prawie własności lub użytkowaniu wieczystym nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. UE L Nr 347.1 ze zm.) państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

  1. określone udziały w nieruchomości,
  2. prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,
  3. udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195–221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), dalej k.c. Ze współwłasnością mamy do czynienia wtedy, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom.

Na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zarówno sprzedaż udziału we współwłasności gruntu na podstawie art. 198 k.c., jak i sprzedaż wspólnego gruntu za zgodą wszystkich współwłaścicieli na podstawie art. 199 k.c. stanowi odpłatną dostawę towarów.

W myśl przepisu art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Nie każda jednak czynność, która stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Określona czynność będzie opodatkowana podatkiem VAT, jeśli zostanie wykonana przez podatnika, a więc osobę prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Jak bowiem stanowi art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 marca 2013 r., działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na podstawie art. 1 pkt 12 lit. a ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 35) od dnia 1 kwietnia 2013 r. art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług otrzymał brzmienie: Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów lub świadczenie usług podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywane będą przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy towarów lub świadczenia usług mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Podstawowa stawka podatku – w myśl art. 41 ust. 1 ustawy – wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Niemniej jak wynika z art. 146a pkt 1 ustawy, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r., w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i ust. 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%, z zastrzeżeniem art. 146f.

Jednakże, zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział obok zwolnień podmiotowych (dotyczących podatnika) również zwolnienia przedmiotowe odnoszące się do niektórych czynności, a także obniżone stawki podatku.

Art. 41 ust. 2 ustawy określa, iż dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Stosownie do treści art. 146a pkt 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy wynosi 8%.

Stawkę podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, stosuje się – w myśl art. 41 ust. 12 ustawy – do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się – w oparciu o art. 41 ust. 12a ustawy – obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Natomiast w myśl art. 41 ust. 12b ustawy, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, określonego w ust. 12a, nie zalicza się:

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12c ustawy).

Stosownie do art. 2 pkt 12 ustawy, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Dla celów podatku VAT stosuje się przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), która to klasyfikacja stanowi usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem, w dziale 11 mieszczą się budynki mieszkalne. Dział ten obejmuje grupy budynków: 111 – mieszkalnych jednorodzinnych, 112 – o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, 113 – zbiorowego zamieszkania.

W celu zastosowania prawidłowej stawki niezbędnym jest zatem określenie, czy dany obiekt jest obiektem wymienionym w art. 2 pkt 12 ustawy i jakie spełnia funkcje – mieszkalne czy użytkowe.

Z uwagi na fakt, iż ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niniejszej ustawy nie zawierają definicji lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego, dlatego też należy posiłkować się w tym zakresie przepisami ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.).

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali, samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.

Na mocy art. 2 ust. 3 ustawy o własności lokali, spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 2, stwierdza starosta w formie zaświadczenia.

Stosownie natomiast do art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali, do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi”.

Według art. 3 ust. 1 ustawy o własności lokali, w razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali.

W myśl art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali, nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu (udziału w gruncie), na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy o VAT. Na podstawie tego przepisu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z powyższego przepisu wynika, iż przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków lub budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu (udziału w gruncie) stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych.

Ustalenie właściwej stawki podatku VAT dla planowanego zbycia lokalu mieszkalnego i niemieszkalnego (udziału w garażu podziemnym) wraz z udziałem w gruncie, na którym posadowione są budynki oraz udziałem w sąsiedniej działce, na której planowane jest wybudowanie drogi i parkingu zewnętrznego, wymaga analizy okoliczności, w których dochodzi do tego zbycia. Istotne znaczenie dla ustalenia właściwej stawki VAT ma sposób sprzedaży poszczególnych elementów transakcji i ich przynależność do lokalu mieszkalnego. Analizie poddać należy okoliczność, czy poszczególne elementy transakcji mogą być, czy też nie przedmiotem odrębnej własności, a przez to czy mogą stanowić przedmiot samodzielnego obrotu, a więc czy mogą być sprzedawane i nabywane tylko i wyłącznie z lokalem mieszkalnym, do którego zostały przypisane, czy też odrębnie.

Z danych przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca jest firmą developerską, prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie realizacji inwestycji budownictwa mieszkaniowego. Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowych nabytych w celu prowadzenia na nich inwestycji mieszkaniowych. W chwili obecnej Spółka realizuje inwestycję na terenie trzech działek budowlanych oznaczonych jako zurbanizowane tereny niezabudowane (zgodnie z wypisem z rejestru gruntów). Każda z działek oznaczona jest odrębnym numerem i posiada odrębną księgę wieczystą. Pozwolenie na budowę z dnia 29 września 2011 r. przewiduje budowę na dwóch działkach (2/109 i 2/110) budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w których znajdują się mieszkania o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 150,00 m2, garaże wielostanowiskowe podziemne (garaże po zakończeniu budowy zostaną wyodrębnione jako samodzielne lokale niemieszkalne - będą posiadać odrębną KW), natomiast trzecia działka (2/111) oznaczona jako droga wewnętrzna - zgodnie z projektem przewidziana jest na drogi wewnętrzne i parking zewnętrzny (również posiada odrębną KW). Powierzchnia użytkowa garaży w stosunku do całkowitej powierzchni użytkowej budynku jest niewielka co powoduje, że budynki nie tracą charakteru budynków mieszkalnych i są zaliczane przez PKOB do działu 11. Obecnie są prowadzone prace budowlane związane ze wznoszeniem budynku mieszkalnego na działce 2/109. Do każdego lokalu mieszkalnego w tym budynku będą sprzedawane udziały w działce 2/111 przy czym przy sprzedaży samego lokalu mieszkalnego udział w działce 2/111 będzie sprzedawany w wysokości 0,051%, natomiast przy zakupie lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym w garażu podziemnym udział ten będzie wynosił 0,717% (w tym 0,051% dotyczy wejścia do budynku). Sprzedaż udziału w działce 2/111 jest niezbędna do korzystania z tego budynku - budynek jest posadowiony przy granicy działki (zgodnie z projektem) i zarówno wszystkie wejścia do budynku - klatki schodowe jaki i wjazd do garażu jest usytuowany od strony działki 2/111 i prowadzi przez jej teren.

Jak wynika z powyższego, w analizowanej sprawie Spółka sprzedaje / będzie sprzedawać znajdujące się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych lokale mieszkalne i niemieszkalne (udziały w garażu wielostanowiskowym podziemnym) wraz z udziałem w gruncie, na którym posadowione są budynki (działka nr 2/109). Jednocześnie w związku z faktem, iż budynek mieszkalny posadowiony jest przy granicy działki nr 2/111 i zarówno wszystkie wejścia do budynku (klatki schodowe) jak i wjazd do garażu utytułowany jest od strony działki 2/111 i prowadzi przez jej teren, konieczna staje się łącznie ze sprzedażą lokali mieszkalnych, niemieszkalnych i udziału w przynależnym do nich gruncie, sprzedaż udziału również w działce nr 2/111. Na działce 2/111, wraz z realizacją inwestycji polegającej na budowie budynków wielorodzinnych, jest realizowana inwestycja w postaci drogi wewnętrznej i parkingu wewnętrznego.

Kluczowe w analizowanej sprawie jest to, że każda z działek posiada odrębną księgę wieczystą. W związku z tym faktem bowiem, w analizowanym przypadku mamy do czynienia ze sprzedażą odrębnych nieruchomości (lokali mieszkalnych i udziałów w gruncie przypisanych do tychże lokali, lokali niemieszkalnych i udziałów w gruncie do nich przypisanych, udziałów w działce nr 2/111), które należy opodatkować odrębnie według właściwych stawek podatku.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku bez znaczenia dla kwestii związanej z zastosowaniem określonej stawki podatku VAT pozostaje zatem to, że sprzedaż udziału w działce nr 2/111 następuje / będzie następować łącznie ze sprzedażą lokalu mieszkalnego, lokalu niemieszkalnego (udziału w garażu podziemnym) i udziałów w gruncie przypisanym do tychże lokali.

W konsekwencji powyższego sprzedaż udziału w działce nr 2/111, na której realizowana jest inwestycja w postaci parkingu zewnętrznego i drogi wewnętrznej należy traktować jako odrębną transakcję.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż do sprzedaży udziału w działce (objętej odrębną księgą wieczystą), na której jest / będzie parking i droga, nie ma zastosowania preferencyjna 8% stawka podatku VAT. Przedmiotowa dostawa nie dotyczy bowiem obiektu budownictwa mieszkaniowego, do którego ma zastosowanie ta stawka podatku.

Ponadto stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 marca 2013 r.), zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r. nadanym art. 1 pkt 34 lit. a tiret czwarty cyt. wyżej ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw), zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

W tym miejscu należy nadmienić, że zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.), budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, (…). Zatem, zgodnie z powołanym powyżej przepisem ustawy Prawo budowlane, zarówno droga jak i parking stanowią budowlą czyli do ich sprzedaży zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące dostawy nieruchomości zabudowanych.

W analizowanej sprawie zatem, z uwagi na fakt zabudowy działki nr 2/111 budowlami (drogą i parkingiem) mamy do czynienia z gruntem zabudowanym. W konsekwencji powyższego dla planowanej dostawy udziałów w działce nr 2/111 zwolnienie od podatku na podstawie cyt. wyżej art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy nie znajdzie zastosowania. Z uwagi na powyższe dostawę udziału w działce nr 2/111 Wnioskodawca jest / będzie zobowiązany opodatkować stawką VAT w wysokości 23%.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, że prawidłowe jest / będzie zastosowanie przez Spółkę stawki VAT w wysokości 23% zarówno dla sprzedaży udziału w działce 2/111 w związku z jednoczesną sprzedażą udziału w garażu podziemnym w budynku mieszkalnym, jak i dla sprzedaży udziału w działce 2/111 w związku ze sprzedażą mieszkania.

Interpretacja dotyczy:

  • zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym,
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczenia wymaga, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytań) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności stawki podatku dla dostawy lokali mieszkalnych i niemieszkalnych wraz z udziałem w przynależnym do nich gruncie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj