Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-89/13-2/AO
z 24 maja 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2013 r. (data wpływu 26 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • roku podatkowego podatkowej grupy kapitałowej - jest prawidłowe,
  • roku podatkowego Spółki przed utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej i po utracie przez nią statusu podatkowej grupy kapitałowej - jest prawidłowe,
  • prawa do rozliczenia straty Spółki po okresie funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • roku podatkowego podatkowej grupy kapitałowej,
  • roku podatkowego Spółki przed utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej i po utracie przez nią statusu podatkowej grupy kapitałowej,
  • prawa do rozliczenia straty Spółki po okresie funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka rozważa założenie wraz z podmiotami powiązanymi Podatkowej Grupy Kapitałowej (dalej: „PGK”) w rozumieniu art. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Rok podatkowy Spółki trwa od 1 maja danego roku kalendarzowego do 30 kwietnia roku następnego. PGK będą współtworzyć Spółki, których rok podatkowy może również nie pokrywać się z rokiem kalendarzowym. PGK prawdopodobnie przyjmie również rok podatkowy trwający zasadniczo od 1 maja danego roku podatkowego do 30 kwietnia roku następnego.

Spółka, jak i pozostałe podmioty będą spełniać wszystkie wymagania dotyczące powstania PGK.

Spółka na dzień poprzedzający dzień utworzenia PGK prawdopodobnie będzie posiadała nierozliczone straty podatkowe, w stosunku do których nie upłynął pięcioletni okres wskazany w art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy przy zachowaniu warunków wskazanych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powołanie PGK z rokiem podatkowym innym niż rok kalendarzowy, zbieżnym z obecnym rokiem podatkowym Spółki, jest możliwe w dowolnym momencie danego roku podatkowego?
  2. W którym momencie zakończy się rok podatkowy Spółki poprzedzający utworzenie PGK, a w którym rozpocznie i zakończy pierwszy rok podatkowy Spółki po upływie okresu obowiązywania umowy PGK (po utracie statusu PGK)?
  3. Czy po upływie okresu obowiązywania umowy o utworzeniu PGK lub po utracie przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, Spółka będzie miała prawo do kontynuacji lub rozpoczęcia rozliczenia strat podatkowych osiągniętych przez Nią przed zawiązaniem PGK na warunkach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. czy czas trwania PGK nie wlicza się do pięcioletniego okresu rozliczania straty przez Spółkę i powoduje zawieszenie jego biegu)?

Zdaniem Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1, przy zachowaniu warunków wskazanych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powołanie PGK z rokiem podatkowym innym niż rok kalendarzowy, zbieżnym z obecnym rokiem podatkowym Spółki (tj. od 1 maja danego roku kalendarzowego do 30 kwietnia roku następnego), jest możliwe w dowolnym momencie danego roku podatkowego. W takim przypadku, pierwszy rok podatkowy PGK będzie trwał od dnia powołania do 30 kwietnia (tj. nie dłużej niż 12 miesięcy).

Spółka pragnie zauważyć, że zgodnie z art. 1a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, umowa PGK musi zawierać co najmniej:

  1. wykaz spółek tworzących podatkową grupę kapitałową oraz wysokość ich kapitału zakładowego;
  2. informację o udziałowcach (akcjonariuszach) i wysokości ich udziału w kapitale zakładowym w spółce dominującej i w spółkach zależnych tworzących podatkową grupę kapitałową, posiadających co najmniej 5% udziałów (akcji) tych spółek;
  3. określenie czasu trwania umowy;
  4. wskazanie spółki reprezentującej podatkową grupę kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z ustawy oraz z przepisów Ordynacji podatkowej;
  5. określenie przyjętego roku podatkowego.

Jednocześnie, na mocy art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ww. ustawy, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Na mocy art. 8 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przytoczone przepisy stosuje się analogicznie dla PGK. Mając to na względzie, w opinii Spółki, wspomniany w pozostałych przepisach inny dokument regulujący zasady ustrojowe innych podatników, w którym można określić rok podatkowy inny niż kalendarzowy, to w przedstawionym zdarzeniu przyszłym umowa PGK. Tym samym, na mocy art. 8 ust. 1 ww. ustawy, PGK ma możliwość wyboru roku podatkowego jako okresu następujących po sobie 12 kolejnych miesięcy, niekoniecznie stanowiącym rok kalendarzowy. Stanowisko takie również potwierdza brzmienie samego art. 1a, zgodnie z którym, umowa PGK musi zawierać określenie przyjętego roku podatkowego. Przepis ten oznacza więc w praktyce dowolność (w granicach ustalonych w art. 8 ust. 1 - 5 cyt. ustawy) w zakresie ustalenia roku podatkowego PGK. Gdyby intencją ustawodawcy było ograniczenie możliwości modyfikacji roku podatkowego PGK, w przepisie art. 1a ust. 3 pkt 5 powołanej ustawy nie byłaby przewidziana możliwość jego określenia samodzielnie przez PGK.

Jednocześnie, uwzględniając brzmienie art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pierwszy rok podatkowy PGK będzie trwał od dnia powstania PGK do końca wybranego roku podatkowego PGK innego niż rok kalendarzowy, przy czym jego długość może być krótsza niż 12 miesięcy.

Zdaniem Spółki, skoro przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawierają ograniczeń w zakresie wyboru roku podatkowego przez PGK może ona rozpocząć działalność w dowolnym momencie roku kalendarzowego (przy zachowaniu warunków i terminów przewidzianych w art. 1a tej ustawy). Co więcej, okres trwania roku podatkowego ustalonego przez Spółkę pozostaje bez wpływu na możliwość określania roku podatkowego PGK, której stanie się członkiem. Bezpośrednim skutkiem rozpoczęcia funkcjonowania PGK będzie zakończenie przez Spółkę roku podatkowego w dniu poprzedzającym ten dzień. Przy założeniu przyjęcia roku podatkowego PGK zbieżnego z obecnym rokiem podatkowym Spółki innym niż rok kalendarzowy, pierwszy rok podatkowy PGK będzie trwał od dnia rozpoczęcia jej działalności przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy i zakończy się 30 kwietnia. Natomiast drugi rok podatkowy PGK, będzie trwał od 1 maja do 30 kwietnia roku następnego.

Zdaniem Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2, w przypadku utworzenia PGK, rok podatkowy Spółki poprzedzający pierwszy rok podatkowy PGK będzie trwał od 1 maja danego roku kalendarzowego, do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia roku podatkowego PGK. W przypadku natomiast zakończenia działalności przez PGK (na skutek upływu terminu obowiązywania umowy PGK albo ustania jej bytu na skutek niedochowania warunków przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych), pierwszy rok podatkowy Spółki, następujący bezpośrednio po zakończeniu ostatniego roku podatkowego PGK, będzie trwał od dnia następnego po dniu upływu okresu obowiązywania umowy PGK (albo dnia następnego po utracie statusu PGK) do dnia 30 kwietnia.

Jak wynika z art. 8 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dla poszczególnych spółek tworzących PGK:

  • dzień poprzedzający początek roku podatkowego przyjętego przez grupę jest dniem kończącym rok podatkowy tych spółek;
  • dzień następujący po dniu, w którym upłynął okres obowiązywania umowy lub w którym grupa utraciła status podatkowej grupy kapitałowej, jest dniem rozpoczynającym rok podatkowy tych spółek.

W świetle powyższego, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, rok podatkowy Spółki poprzedzający pierwszy rok podatkowy PGK będzie trwał od 1 maja do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia roku podatkowego PGK. Jeżeli więc pierwszy rok podatkowy PGK rozpocznie się w jakimkolwiek innym dniu niż 1 maja, rok podatkowy Spółki przed rozpoczęciem pierwszego roku podatkowego PGK będzie w praktyce trwał krócej niż 12 miesięcy. Ponadto, zgodnie z cytowanym przepisem, pierwszy rok podatkowy Spółki następujący bezpośrednio po ustaniu bytu PGK będzie trwał od dnia następującego po zakończeniu ostatniego roku podatkowego PGK do dnia 30 kwietnia. W praktyce, również ten rok podatkowy Spółki może być krótszy niż 12 miesięcy.

W celu zobrazowania swojego stanowiska, Spółka podaje poniższy przykład:

  • PGK rozpoczyna działalność 1 lipca 2013 r. PGK przyjmuje rok podatkowy od 1 maja do 30 kwietnia, zatem pierwszy rok podatkowy PGK będzie trwał od 1 lipca 2013 r. do 30 kwietnia 2014 r.
  • W pierwszym roku podatkowym PGK nie osiąga wymagalnego wskaźnika dochodów. Zeznanie podatkowe składane jest 31 lipca 2014 r.
  • PGK ulega rozwiązaniu 31 lipca 2014 r.
  • Rok podatkowy Spółki bezpośrednio poprzedzający utworzenie PGK trwa więc od 1 maja 2013 r. do 30 czerwca 2013 r.
  • Rok podatkowy Spółki następujący bezpośrednio po rozwiązaniu PGK trwa od 1 sierpnia 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r.

Wnioskodawca pragnie wskazać, iż powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie także w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 20 marca 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie sygn. IPPB5/423-1216/11-2/IŚ.

Zdaniem Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3, po upływie okresu obowiązywania umowy o utworzeniu PGK lub po utracie przez PGK statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, Spółka będzie miała prawo do rozliczenia strat osiągniętych przez Nią przed zawiązaniem PGK na warunkach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Okres funkcjonowania w grupie zawiesza niejako okres rozliczania strat spółek tworzących PGK rozpoznanych przed powołaniem PGK.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy, co do zasady, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Na podstawie art. 7 ust. 2 cyt. ustawy, dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Jednocześnie w myśl art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o wysokość straty, o której mowa w ust. 2, poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Odrębne regulacje dotyczą rozliczania dochodu i strat w PGK. Zgodnie z art. 7a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w PGK przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym, obliczanym zgodnie z art. 19 powołanej ustawy, jest osiągnięty w roku podatkowym dochód stanowiący nadwyżkę sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę nad sumą ich strat. Jeżeli za rok podatkowy suma strat przekracza sumę dochodów spółek, różnica stanowi stratę podatkowej grupy kapitałowej. Dochody i straty spółek oblicza się zgodnie z art. 7 ust. 1 - 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 2 ww. ustawy, straty, o której mowa w ust. 1, poniesionej przez podatkową grupę kapitałową nie pokrywa się z dochodu poszczególnych spółek w razie upływu okresu obowiązywania umowy lub po utracie statusu podatkowej grupy kapitałowej, z przyczyn określonych w art. 1a ust. 10. W myśl art. 7a ust. 3 cyt. ustawy, z dochodu podatkowej grupy kapitałowej nie pokrywa się strat spółek wchodzących w skład grupy, poniesionych przez nie w okresie przed powstaniem grupy.

Powołane przepisy art. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyraźnie wykluczają możliwość kompensowania dochodów PGK ze stratami spółek ją tworzących i na odwrót (dochodów spółek tworzących PGK ze stratami PGK). W ich świetle należy uznać, iż wynik podatkowy PGK pozostaje w całkowitej odrębności od wyniku podatkowego spółek ją tworzących. Zakończenie bytu PGK przesądza o zakończeniu możliwości rozliczania strat PGK. Na tym tle można wnioskować, iż skoro po rozwiązaniu PGK spółki ją tworzące ponownie stają się podatnikami, a ich straty sprzed powstania PGK nie były rozliczone w ramach PGK, to Spółka będzie miała prawo do rozliczenia uprzednio poniesionych strat (strat powstałych w okresie funkcjonowania Spółki jako samodzielnego podatnika podatku dochodowego od osób prawnych).

Analizując okres rozliczania straty podatkowej przez Spółkę należy odnieść się także do regulacji art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Ustęp drugi wskazanego przepisu wskazuje natomiast, iż w przypadku podjęcia przez podatnika po raz pierwszy działalności, jego pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.

W myśl natomiast art. 8 ust. 7 cyt. ustawy, przepisy ust. 1 - 5 stosuje się odpowiednio do podatkowych grup kapitałowych. Jednocześnie, dla poszczególnych spółek tworzących grupę:

  1. dzień poprzedzający początek roku podatkowego przyjętego przez grupę jest dniem kończącym rok podatkowy tych spółek;
  2. dzień następujący po dniu, w którym upłynął okres obowiązywania umowy lub w którym grupa utraciła status podatkowej grupy kapitałowej, jest dniem rozpoczynającym rok podatkowy tych spółek.

Zgodnie z brzmieniem art. 8 ust. 7 powołanej ustawy, dla spółki tworzącej podatkową grupę kapitałową rok podatkowy kończy się w dniu poprzedzającym początek pierwszego roku podatkowego PGK, a kolejny rok podatkowy rozpoczyna się w dniu następującym po dniu upływu okresu obowiązywania umowy o utworzeniu PGK lub utraty statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych przez tę grupę. W praktyce, z regulacji tych, zdaniem Spółki, bezsprzecznie wynika, że w trakcie funkcjonowania PGK, lata podatkowe Spółki nie będą upływać.

Interpretując powyższe regulacje przez pryzmat brzmienia art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy, zdaniem Spółki, stwierdzić, że przepis art. 7 ust. 5 tej ustawy odnosi się wyłącznie do kolejnych lat podatkowych konkretnego podatnika. Przez najbliższe kolejno po sobie następujące lata podatkowe, o których mowa w art. 7 ust. 5 cyt. ustawy (w których podatnik ma prawo rozliczyć stratę podatkową), nie można zatem rozumieć lat podatkowych różnych podatników. Nie można zatem okresu 5 najbliższych kolejno po sobie następujących lat podatkowych rozpatrywać łącznie dla PGK i Spółki. Wnioskowanie takie należałoby uznać za nieracjonalne na gruncie regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka pragnie zaprezentować poniżej przykładowy sposób rozliczania strat zgodny z powyższym stanowiskiem. Zakładając, że:

  • w roku podatkowym kończącym się 30 kwietnia 2013 r. (Rok Podatkowy 1) Spółka poniosła stratę podatkową;
  • od 1 lipca 2013 r. do 30 kwietnia 2017 r. obowiązuje umowa o funkcjonowaniu PGK (przyjęty rok podatkowy PGK będzie trwał od 1 maja do 30 kwietnia roku następnego);
  • w roku podatkowym Spółki od 1 maja 2013 r. do 30 czerwca 2013 r. (Rok Podatkowy 2) Spółka osiągnęła dochód do opodatkowania;
  • w roku podatkowym Spółki od 1 maja 2017 r. do 30 kwietnia 2018 r. (Rok Podatkowy 3), tj. w pierwszym roku po zakończeniu funkcjonowania PGK, Spółka osiągnęła dochód do opodatkowania;
  • w roku podatkowym Spółki od 1 maja 2018 r. do 30 kwietnia 2019 r. (Rok Podatkowy 4) Spółka osiąga dochód do opodatkowania;
  • w roku podatkowym Spółki od 1 maja 2019 r. do 30 kwietnia 2020 r. (Rok Podatkowy 5) Spółka osiąga dochód do opodatkowania;
  • w roku podatkowym Spółki od 1 maja 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r. (Rok Podatkowy 6) Spółka osiąga dochód do opodatkowania.

Zdaniem Spółki, będzie Ona uprawniona do rozpoczęcia rozliczania straty podatkowej poniesionej w Roku Podatkowym 1, w kwocie nie wyższej niż 50% jej wysokości rocznie z dochodami uzyskanymi w Roku Podatkowym 2 (tj. w ostatnim roku podatkowym Spółki przed rozpoczęciem działalności PGK). Następnie, za Rok Podatkowy 3 (tj. w pierwszy rok podatkowy Spółki po zakończeniu działalności PGK), będzie Ona uprawniona - zgodnie z dyspozycją art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - do kontynuacji rozliczania straty z Roku Podatkowego 1 i obniżenia dochodu wygenerowanego w ww. okresie o maksymalnie 50% straty Roku Podatkowego 1. Na analogicznych zasadach, Spółka będzie uprawniona do obniżenia dochodu wygenerowanego w każdym z 3 kolejnych lat podatkowych (tj. Roku Podatkowego 4, 5 i 6) o nierozliczone wcześniej straty, poniesione w Roku Podatkowym 1 w maksymalnej wysokości za dany rok podatkowy nie wyższej niż 50% ww. strat.

W przypadku, gdy strata poniesiona w Roku Podatkowym 1 nie zostanie w całości rozliczona do końca Roku Podatkowego 6, Spółka nie będzie mogła pomniejszyć dochodu wygenerowanego w kolejnym roku podatkowym (rozpoczynającym się 30 kwietnia 2021 r.) z uwagi na upływ 5-letniego terminu, o którym mowa w art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego, przy określeniu okresu, w którym Spółka będzie mogła rozliczyć stratę podatkową, powinna Ona uwzględnić jedynie lata podatkowe Jej funkcjonowania jako podatnika podatku dochodowego, tj. powinna pominąć okres Jej działania w ramach PGK.

Wnioskodawca pragnie wskazać, iż powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie także w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Ministra Finansów, w szczególności w:

  • interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 17 lipca 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie sygn. IPPB5/423-333/12-2/JC;
  • interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 9 lipca 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie sygn. IPPB5/423-406/12-2/AM;
  • interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 11 października 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi sygn. IPTPB3/423-144/11-3/KJ;
  • interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 11 października 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi sygn. IPTPB3/423-144/11-4/KJ;
  • interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 27 września 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu sygn. ILPB3/423-292/11-4/JG;
  • interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 27 września 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu sygn. ILPB3/423-293/11-4/JG.

Mając na uwadze powyższe, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj