Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-488/13/DM
z 22 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2013 r. (data wpływu 28 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 maja 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego.


W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi działalność, polegającą na sprzedaży kształtek z żeliwa sferoidalnego, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Na podstawie umowy z dnia 29 grudnia 1995 r. zawartej z O z siedzibą w G sporządzonej w formie aktu notarialnego Wnioskodawca korzystał na zasadach umowy leasingu z nieruchomości położonej w G przy ul. W:


  • Gruntu, w ramach użytkowania wieczystego - działka …. o obszarze 2.75.39 ha,
  • Budynku nr ... o kubaturze 83 m3,
  • Budynku nr ... o kubaturze 1.180 m3,
  • Budynku nr ... o kubaturze 90 m3,
  • Budynku nr ... o kubaturze 6.632 m3,
  • Budynku nr ... o kubaturze 337 m3,
  • Bocznicy kolejowej,
  • instalacji wody pitnej,
  • Instalacji co, elektrycznej, teletechnicznej, burzowej,
  • Oświetlenia terenu,
  • Wagi wozowo-samochodowej.


Umowa leasingu została zawarta na okres 3 lat i podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z kolei na mocy umowy z dnia 22 kwietnia 1999 r. sporządzonej w formie aktu notarialnego Wnioskodawca dokonał nabycia nieruchomości od O z siedzibą w G, na którą składały się:


  • Grunt, w ramach użytkowania wieczystego - działka … o obszarze 2.75.39 ha,
  • Budynek nr … o kubaturze 83 m3,
  • Budynek nr … o kubaturze 1.180 m3,
  • Budynek nr … o kubaturze 6.632 m3,
  • Budynek nr … o kubaturze 337 m3,
  • Bocznica kolejowa,
  • Instalacja wody pitnej,
  • instalacje co, elektryczna, teletechniczna, burzowa,
  • Oświetlenie terenu,
  • Waga wozowo-samochodowej.


Decyzją Prezydenta Miasta z dnia 16 lutego 2011 r. o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego z dnia 14 października 2011 r., Wnioskodawca przekazał G sp. z o.o. nieruchomość:


  • Grunt, w ramach użytkowania wieczystego,
  • Budynek hali magazynowej o konstrukcji stalowej o kubaturze 6.632 m3,
  • Halę magazynową o konstrukcji stalowej o kubaturze 337 m3,
  • Ogrodzenie, częściowo betonowe, częściowo z blachy stalowej.


Budynki i budowle są trwale związane z gruntem.

Prezydent Miasta pismem z dnia 20 maja 2011 r. zawiadomił Wnioskodawcę o wszczęciu postępowania administracyjnego, dotyczącego ustalenia wysokości i wypłaty odszkodowania za przejętą przez Gminę Miasta nieruchomość.

Decyzją Prezydenta Miasta z dnia 22 kwietnia 2013 r. ustalono odszkodowanie za wygaszone prawo wieczystego użytkowania nieruchomości i części składowych. Wypłata odszkodowania nastąpi jednorazowo w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja staje się ostateczna.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Jakiej stawce podatku podlega dostawa nieruchomości opisanej w stanie faktycznym w ramach przekazania jej miastu?


Zdaniem Wnioskodawcy przepisy ustawy o podatku od towarów i usług regulują kwestie opodatkowania, podatkiem VAT. Na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Przez odpłatną dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie. Odpłatną dostawę towaru stanowi także oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste i zbycie prawa do użytkowania wieczystego gruntu. Podstawą opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Wysokość stawek podatku określona jest w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie do 31 grudnia 2013 r. wysokość stawek określa przepis przejściowy art. 146a ustawy. Przepisy ustawy w art. 43 zezwalają na zwolnienie z VAT sprzedawanych towarów. Zgodnie z art. 43 ust. 10 zwolniona z VAT jest dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:


  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części nie spełnia powyższych warunków, zwolnienia można dokonać, gdy:


  • w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  • dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Pierwszym zasiedleniem według legalnej definicji wynikającej z art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług jest oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:


  • wybudowaniu lub
  • ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Na podstawie „ art. 13 ust. 1 pkt 11 ” rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu będzie zwolniona z VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwałe z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku

Wnioskodawca wskazał, że w wyniku decyzji Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 16 lutego 2011 r. przeniósł z nakazu organu władzy publicznej prawo do rozporządzania nieruchomością w zamian za odszkodowanie. Zdaniem Wnioskodawcy odpłatnej dostawy towaru dokonano 22 kwietnia 2013 r. na mocy Decyzji Prezydenta Miasta ustalającej odszkodowanie za wygaszone prawo wieczystego użytkowania nieruchomości i części składowych. Podstawą opodatkowania dokonanej odpłatnej dostawy będzie kwota obrotu. Obrót stanowić będzie odszkodowanie. Decyzja określa wartość odszkodowania jako kwotę do zapłaty. Zgodnie z definicją obrotu należy ją więc ustalić jako kwotę brutto, w której jest już zawarta kwota VAT.

W ocenie Wnioskodawcy, przedmiotem odpłatnej dostawy jest nieruchomość, na którą, zgodnie z protokołem przekazania z dnia 14 października 2011 r. składają się:


  • Grunt, w ramach użytkowania wieczystego,
  • Budynek hali magazynowej o konstrukcji stalowej o kubaturze 6.632 m3,
  • Hala magazynową o konstrukcji stalowej o kubaturze 337 m3,
  • Ogrodzenie, częściowo betonowe, częściowo z blachy stalowej.


Zdaniem Wnioskodawcy stawkę podatku należy określić „łącznie” dla prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz budynków i budowli, które są trwale związane z gruntem. Wszystkie budynki i budowie są trwale związane z gruntem. Pierwsze zasiedlenie budynków i budowli miało miejsce w 1995 r. w związku z oddaniem do użytkowania nieruchomości w ramach umowy leasingu, która stanowiła czynności opodatkowane. Transakcja była dokumentowana fakturami. Dostawa nieruchomości odbyła się więc po pierwszym zasiedleniu, pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynął okres dłuższy niż 2 lata. W ocenie Wnioskodawcy budynki i budowie podlegają zwolnieniu z VAT, w związku z tym dostawa nieruchomości - prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkami i budowlami będzie w całości podlegała zwolnieniu z VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:


  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.


Z powyższego wynika, że przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów (nieruchomości) w zamian za odszkodowanie jest objęte podatkiem od towarów i usług. W takiej sytuacji uznać należy, że ma miejsce dostawa towarów w zamian za odszkodowanie, które pełni funkcję wynagrodzenia za przeniesienie własności towarów, czyniąc tego rodzaju dostawę faktycznie odpłatną – objętą opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług. Ponadto zaznaczyć należy, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlega samo odszkodowanie, lecz stanowiące dostawę towarów przeniesienie własności nieruchomości w zamian za wynagrodzenie przyjmujące formę odszkodowania.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zgodnie z art. 146a ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Niemniej zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, przewidziane zostały zwolnienia od podatku oraz obniżone stawki.

Stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:


  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Przez pierwsze zasiedlenie, w myśl art. 2 pkt 14 ww. ustawy rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:


  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


W przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:


  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Jak wynika z art. 43 ust. 7a ustawy o podatku od towarów i usług, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Wskazać również należy, iż w myśl art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:


  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.


Tak więc ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, po spełnieniu określonych warunków, możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Powyższe prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Jak stanowi art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Natomiast na mocy § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 247 ze zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT, od grudnia 1995 r. korzystał na zasadach leasingu z nieruchomości gruntowej (użytkowanie wieczyste) zabudowanej. W dniu 22 kwietnia 1999 r. Wnioskodawca nabył ww. nieruchomość. Z kolei decyzją Prezydenta Miasta z dnia 16 lutego 2011 r. o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego z dnia 14 października 2011 r. Wnioskodawca przekazał spółce z o.o. grunt będący w użytkowaniu wieczystym zabudowany budynkami i budowlami. Decyzją Prezydenta Miasta z dnia 22 kwietnia 2013 r. nastąpiło ustalenie odszkodowania za wygaszone prawo wieczystego użytkowania nieruchomości i części składowych.

Mając na względzie powołane przepisy wskazać należy, że w przypadku wypłaty odszkodowania z tytułu wygaśnięcia z mocy prawa wieczystego użytkowania nieruchomości i części składowych, odszkodowanie to pełni funkcję wynagrodzenia za utracone w sensie ekonomicznym prawo. A zatem w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym stwierdzić należy, iż przekazanie nieruchomości w zamian za odszkodowanie stanowi odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji czynność podlegającą opodatkowaniu uregulowaną w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy według stawek właściwych dla przedmiotu dostawy. W niniejszym przypadku dostawa hal magazynowych oraz ogrodzenia, stanowiących – jak wskazano we wniosku – budynki i budowle trwale z gruntem związane, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy. Powyższe wynika z faktu, że w analizowanej sprawie - jak wskazał Wnioskodawca - dostawa nie będzie się odbywać w ramach pierwszego zasiedlenia lub w okresie krótszym niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia, o ile nie wystąpią okoliczności wskazane w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów.

Jak wynika z cyt. wyżej § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia, zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu podlega opodatkowaniu analogicznie jak związane z tym gruntem budynki, budowle lub ich części. Odnosząc powyższe do sprawy będącej przedmiotem zapytania należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż dostawa budynków i budowli korzysta ze zwolnienia od podatku, również zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, z którym obiekty te są trwale związane objęte jest zwolnieniem od tego podatku.

Końcowo wskazać należy, że niniejsza interpretacja dotyczy jedynie sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem, w tym dotyczące określenia podstawy opodatkowania, ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego, czy też ustalenia daty dokonania dostawy – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – w niniejszej interpretacji rozpatrzone.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj