Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-635/13/MM
z 10 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 05 czerwca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 11 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki akcyjnej (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest właścicielem 99% akcji w spółce akcyjnej K. (dalej: spółka K.). Akcje zostały objęte 08 października 1998 r. w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa należącego do wnioskodawcy. W momencie wniesienia aport został wyceniony według ówczesnej wartości rynkowej, a wartość nominalna akcji przyznanych wnioskodawcy odpowiadała wartości rynkowej aportu. Obecnie jedynym istotnym składnikiem majątkowym spółki K. jest nieruchomość niezabudowana (wniesiona do spółki, jako składnik przedsiębiorstwa - dalej jako „nieruchomość”). Spółce K. nie przysługiwało prawo odliczenia VAT od nabycia przedmiotowej nieruchomości, gdyż czynność wniesienia jej do spółki K. nie podlegała opodatkowaniu bądź była zwolniona z opodatkowania. Nieruchomość jest wpisana do ewidencji środków trwałych, lecz nie podlega amortyzacji (grunt). Spółce K. nie przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tej nieruchomości lub jej części składowych, ani też nie dokonywano nakładów na nieruchomość, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Spółka K. nie posiada niepodzielonych zysków z lat ubiegłych ani kapitałów zapasowych lub rezerwowych utworzonych z takich zysków. Pozostałe akcje posiada drugi akcjonariusz.

Spółka K. praktycznie nie prowadzi aktywnie działalności gospodarczej. Majątek w postaci nieruchomości nie jest wynajmowany lub użytkowany. Wobec powyższego wnioskodawca uważa, iż majątek ten nie stanowi zorganizowanego zespołu składników majątkowych służących do prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie spółka K. posiada również dług pieniężny wobec wnioskodawcy w związku z umorzeniem akcji.

Nieruchomość po przekazaniu wnioskodawcy w wyniku działań restrukturyzacyjnych nie będzie stanowiła środka trwałego z uwagi na to, że wnioskodawca nie będzie prowadził działalności gospodarczej przy jej pomocy, lecz zamierza ją zbyć.

Wnioskodawca zamierza podjąć działania restrukturyzacyjne, w szczególności polegające na likwidacji spółki K. z uwagi na koszty funkcjonowania.

Spółka K. zostanie zlikwidowana bez przeprowadzenia żadnych innych działań restrukturyzacyjnych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w związku z likwidacją spółki K. i przekazaniem całego majątku (nieruchomości) na rzecz wnioskodawcy powstanie po stronie wnioskodawcy dochód do opodatkowania? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem wnioskodawcy, uzyskanie w związku z likwidacją spółki K. nieruchomości przez wnioskodawcę, w sytuacji, gdy spółka K. zostanie zlikwidowana zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, nie będzie stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) oraz art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z kapitałów pieniężnych są również przychody otrzymane w związku z podziałem majątku likwidowanej spółki kapitałowej. Stosownie do art. 22 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolniona z opodatkowania jest „wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni”.

Akcje w spółce K. zostały objęte przed 01 stycznia 2001 r. W tym czasie objęcie akcji w spółce posiadającej osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w jakiejkolwiek formie nie powodowało powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym. W związku z powyższym nie istniały również regulacje dotyczące kosztów uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny.

W takiej sytuacji na zasadach ogólnych kosztem uzyskania przychodu powinny być wydatki poniesione w związku z objęciem akcji w spółce K. Skoro bowiem w czasie, gdy udziały były obejmowane nie istniały normy definiujące co należy uznawać za wymieniony w art. 22 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w obecnym brzmieniu) „koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji)” to pojęcie to należy rozumieć zgodnie z dyrektywami wykładni językowej, w sposób w jaki rozumiane jest ono potocznie. Zdaniem wnioskodawcy, w takiej sytuacji kosztem objęcia akcji w spółce K. dla wnioskodawcy powinna być wartość rynkowa majątku wniesionego do spółki K. jako aport, bowiem wartość rynkowa majątku wniesionego do spółki K. stanowiła uszczuplenie aktywów wnioskodawcy, którego doznał on w zamian za nabycie statusu akcjonariusza spółki K., zrealizowane poprzez objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym.

Podsumowując, nieruchomość uzyskana przez wnioskodawcę w związku z likwidacją spółki K. będzie stanowić w momencie jej otrzymania przychód z zysków osób prawnych podlegający opodatkowaniu. Przychód ten będzie określony w wysokości wartości rynkowej nieruchomości. Jednocześnie przychód ten będzie zwolniony z opodatkowania do wysokości wartości rynkowej nieruchomości przyjętej i wycenionej przez spółkę K. w momencie otrzymania aportu, w związku z pokryciem wartości akcji wydanych wnioskodawcy w zamian za ten aport.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wyłącznie w zakresie pytania nr 1. Ocena stanowiska w zakresie pytania nr 2 została zawarta w odrębnej interpretacji.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Natomiast w przypadku świadczeń w naturze przychodem jest ich wartość wyrażona w pieniądzu. W myśl bowiem przepisu art. 11 ust. 2 ustawy, wartość pieniężną świadczeń w naturze, co do zasady, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne.

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) ww. ustawy stanowi, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni).

Przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. c), pkt 6, 7, 9 i 10, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19, co wynika bezpośrednio z art. 17 ust. 2 ustawy. Stanowi on, że w przypadku gdy cena określona w umowie, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej określonych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej jest uprawniony do określenia wartości przychodu z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych, jeżeli podatnik nie wskaże przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi podatnik (art. 19 ust. 1 i ust. 4 ustawy).

Z treści art. 24 ust. 5 pkt 3 ww. ustawy wynika, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Tryb likwidacji spółek akcyjnych został uregulowany przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Stosownie do treści art. 474 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych, podział między akcjonariuszy majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem roku od dnia ostatniego ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli. Majątek, o którym mowa w § 1, dzieli się między akcjonariuszy w stosunku do dokonywanych przez każdego z nich wpłat na kapitał zakładowy. Statut może określać inne zasady podziału majątku (art. 474 § 4 Kodeksu).

Zgodnie z poglądem prezentowanym w doktrynie prawa handlowego, podział majątku może nastąpić bądź przez wypłatę akcjonariuszom przypadających im z tytułu likwidacji kwot w pieniądzu, bądź przez przydzielenie poszczególnych przedmiotów majątkowych zlikwidowanej spółki. Należy przy tym podkreślić, iż ustawodawca nie różnicuje sposobu opodatkowania przychodów uzyskanych w związku z likwidacją majątku spółki akcyjnej w zależności od tego czy wypłacane są środki pieniężne, czy też zwrot następuje w formie niepieniężnej, np. w postaci rzeczowych składników majątku spółki.

Przepisy powyższe nie wskazują jak ustalić wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej, a jedynie określają sposób podziału tego majątku. Zasad ustalania wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki nie wyrażają wprost również przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc jednak pod uwagę powołane na wstępie przepisy należy uznać, że w przypadku wypłaty majątku z tytułu likwidacji osoby prawnej w gotówce dochodem (przychodem) będzie wartość uzyskanej kwoty pieniężnej. Z kolei wartość majątku otrzymanego w naturze należy określić według jego wartości rynkowej, tj. wartości przyjętej na podstawie cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca uzyskania.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a, w tym z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania (art. 30a ust. 6 ww. ustawy).

Do obliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku zobowiązany jest na mocy art. 41 ust. 4 ustawy płatnik, m.in. spółka akcyjna lub działający jej imieniu likwidator. Płatnik zobowiązany będzie do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego i przekazania go do właściwego urzędu skarbowego zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 41 ust. 4 i art. 42 ust. 1 ustawy podatkowej, a następnie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnik winien przesłać do właściwego urzędu skarbowego roczną deklarację PIT-8AR (art. 42 ust. 1a).

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na treść przepisu art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej, w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni.

W konsekwencji, wartość majątku otrzymanego w związku likwidacją osoby prawnej, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy, w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia akcji.

Natomiast różnica pomiędzy wartością majątku otrzymanego w wyniku likwidacji a kosztem nabycia lub objęcia akcji, którego wartość jest zwolniona z podatku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się do kwestii, co w przedmiotowej sprawie stanowi koszt nabycia (objęcia) akcji, a tym samym jaka część przychodu podlega zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50a ww. ustawy zauważyć należy, że koszty nabycia (objęcia) akcji traktować należy jako kategorię kosztów uzyskania przychodów. Przy czym termin „koszt nabycia lub objęcia akcji” powinien być odniesiony jedynie do wydatków bezpośrednio warunkujących nabycie akcji, to jest takich, bez których poniesienia nie byłoby możliwe ich skuteczne nabycie.

Z przestawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca w 1998 r. objął akcje w spółce akcyjnej w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa.

Zdaniem wnioskodawcy, ponieważ przed 01 stycznia 2001 r. objęcie akcji w spółce posiadającej osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny nie powodowało powstania obowiązku podatkowego i w konsekwencji nie istniały również regulacje dotyczące kosztów uzyskania przychodu z tytułu objęcia akcji w zamian za wkład niepieniężny, to w przedmiotowej sprawie można koszt uzyskania przychodu określić na zasadach ogólnych. W konsekwencji, zdaniem wnioskodawcy, kosztem objęcia akcji powinna być wartość rynkowa majątku wniesionego do spółki, gdyż stanowiła uszczuplenie aktywów wnioskodawcy jakiego doznał w momencie obejmowania akcji.

Odnosząc się do stanowiska wnioskodawcy należy wyjaśnić, że fakt, iż do 01 stycznia 2001 r. objęcie akcji w zamian za wkład niepieniężny nie skutkowało u podatnika wystąpieniem przychodu i w związku z tym podatnik nie ustalał również kosztów takiej transakcji nie oznacza, że nie istniał wówczas przepis regulujący koszt nabycia tych akcji.

Wydatki poniesione na nabycie lub objęcie akcji w zamian za wkład niepieniężny przed 01 stycznia 2001 r. regulował art. 23 ust. 1 pkt 53 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie więc z art. 23 ust. 1 pkt 53 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 1998 r., nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wartości akcji lub udziałów w spółce albo wkładów w spółdzielni, objętych lub nabytych w zamian za wkład niepieniężny; w razie zbycia tych udziałów lub akcji albo wkładów, kosztem ich nabycia, ustalonym na dzień objęcia lub nabycia udziałów lub akcji albo wkładów, są zaktualizowane, zgodnie z odrębnymi przepisami wydatki na nabycie albo wytworzenie lub ulepszenie składników majątku stanowiących wkład niepieniężny, pomniejszone o odpisy amortyzacyjne dokonane przed wniesieniem wkładu, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Z powyższego wynika, że nie jest prawdą twierdzenie wnioskodawcy, jakoby przed 01 stycznia 2001 r. nie istniały regulacje dotyczące kosztu uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów lub akcji w zamian za wkład niepieniężny. Regulacja taka istniała i definiowała koszt nabycia odwołując się do wydatków na nabycie, wytworzenie lub ulepszenie składników majątku stanowiących wkład niepieniężny. Zasadę tę należy zastosować także w niniejszej sprawie. Skoro bowiem moment objęcia akcji nie był według stanu prawnego obowiązującego w 1998 r. źródłem przychodu, a więc był podatkowo neutralny, to nie może generować dla podatnika także kosztu jak chciałby wnioskodawca, żądając uznania za koszt nabycia akcji rynkowej wartości nieruchomości wycenionej na dzień wniesienia aportu. Ustawodawca za koszt nabycia akcji każe uważać w takim przypadku wydatki na nabycie, wytworzenie lub ulepszenie składników aportu. Zasadę tę należy stosować zarówno w razie odpłatnego zbycia akcji objętych przed 01 stycznia 2001 r. jak i wszelkich innych operacjach, w których ustawodawca odwołuje się do kosztów nabycia lub objęcia akcji przed tą datą. Koszt nabycia (objęcia) musi być bowiem zawsze rozumiany tożsamo, bez względu na okoliczności, w których podatnik będzie potrzebował jego ustalenia. W niniejszej sprawie bez wątpienia neutralna operacja objęcia akcji skoro nie była źródłem przychodu, nie mogła generować kosztów, stąd takie a nie inne rozwiązanie przyjęte przez ustawodawcę. „Odpowiada to założeniu konstrukcyjnemu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych polegającemu na symetryczności rozpoznawania przychodu i kosztu w ramach danej transakcji”.

Zauważyć przy tym należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2000 r. nie rozróżniała – jak czyni to w dniu dzisiejszym – sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodu w zależności od tego czy przedmiotem aportu było przedsiębiorstwo (jego zorganizowana część), czy tez inny składnik majątku.

W konsekwencji powyższego wyjaśnienia stwierdzić należy, że także w przypadku objęcia w 1998 r. akcji w spółce akcyjnej w zamian za wkład jakim jest przedsiębiorstwo, koszty uzyskania przychodów w przypadku ich odpłatnego zbycia należy ustalić zgodnie z ww. art. 23 ust. 1 pkt 53. Nie należy zatem utożsamiać wydatków poniesionych na nabycie albo wytworzenie lub ulepszenie składników majątku z ich wartością rynkową ustaloną na dzień objęcia akcji w spółce akcyjnej.

Zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 53 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy ustalaniu kosztów poniesionych przed 01 stycznia 2001 r. na objęcie akcji w zamian za wkład niepieniężny potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 stycznia 2008 r. sygn. akt II FSK 1539/06, który zgodził się z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 21 kwietnia 2006 r. sygn. akt I SA/Po 273/04.

Naczelny Sąd Administracyjny ww. wyroku orzekł, że „ustalenie na dzień nabycia akcji (udziałów) wartości wkładów niepieniężnych następuje w sposób, w którym ustalonoby koszt uzyskania przychodu przy sprzedaży składnika majątku stanowiącego ten wkład, gdyby nie został wniesiony do spółki w formie aportu (odroczony podatek od dochodu powstałego w momencie nabycia akcji za wkład niepieniężny)”.

Z uwagi na brak szczególnych regulacji dotyczących wniesienia do spółki kapitałowej przedsiębiorstwa, jak również w odniesieniu do zbycia przedsiębiorstwa, stwierdzić należy, że biorąc pod uwagę stan prawny obowiązujący w 1998 r. w przedstawionym we wniosku zdarzeniu wnioskodawca dokonał wniesienia do spółki akcyjnej w formie aportu poszczególnych składników majątkowych, składających się na przedsiębiorstwo. W konsekwencji powyższego dla ustalenia kosztów nabycia akcji w spółce akcyjnej w 1998 r. w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, należy ustalić wysokość wydatków poniesionych na nabycie, wytworzenie bądź ulepszenie poszczególnych składników majątku wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa. Suma tych wydatków, zaktualizowanych zgodnie z odrębnymi przepisami i pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, będzie stanowiła koszt objęcia akcji likwidowanej spółki akcyjnej. Kosztem nabycia będą zatem tylko wydatki poniesione na nabycie, wytworzenie bądź ulepszenie składników majątku, które da się ustalić.

Podsumowując, przychodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w związku z likwidacją spółki kapitałowej będzie wartość otrzymanego majątku likwidacyjnego czyli wartość rynkowa nieruchomości otrzymanej przez wnioskodawcę, w części przekraczającej koszt nabycia akcji spółki. Kosztem nabycia udziałów w spółce będą wydatki poniesione na nabycie, wytworzenie bądź ulepszenie poszczególnych składników majątku wchodzących w skład wniesionego przez wnioskodawcę do spółki akcyjnej przedsiębiorstwa, pomniejszone o odpisy amortyzacyjne dokonane przed wniesieniem wkładu, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie pytania oznaczonego nr 1 należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj