Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-229/13/DK
z 29 sierpnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2013 r. (data wpływu 21 maja 2013 r.) – uzupełnionym w dniu 12 sierpnia 2013 r. – dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania transakcji podziału przez wydzielenie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 21 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego – uzupełniony w dniu 12 sierpnia 2013 r. – w zakresie opodatkowania transakcji podziału przez wydzielenie.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. zwana dalej Spółką lub Wnioskodawcą, prowadziła dotychczas działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej leków. W związku z zamiarem dywersyfikacji swojej działalności gospodarczej podatnik zdecydował się na prowadzenie także działalności deweloperskiej. Spółka nabyła na potrzeby tej działalności nieruchomość gruntową.


Kierując się względami ekonomicznymi – w ramach usprawnienia procesu zarządzania dwoma różnymi obszarami działalności, tj. rozwiniętą na dużą skalę sprzedaż detaliczną leków prowadzoną w ramach dotychczasowej działalności gospodarczej oraz z uwagi na planowane przychody z działalności deweloperskiej – podatnik wydzielił w przedsiębiorstwie swojej spółki dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa:


  • pierwszą, która dotyczy prowadzonej dotychczas przez podatnika działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży detalicznej leków,
  • drugą, która dotyczy nowej dla podatnika działalności gospodarczej polegającej na działalności deweloperskiej.


W dalszej części przedstawionego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca zacytował treść:


  • Protokołu z obrad nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników Spółki;
  • Uchwałę nr 1;
  • Uchwałę nr 2;
  • Uchwałę zarządu Spółki z dnia 9 maja 2013 r. wraz załącznikiem nr 1.


W dalszej części zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał, że w jego ocenie wydzielone części przedsiębiorstwa podatnika spełniają wymogi zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ww. ustawy zorganizowana część przedsiębiorstwa definiowana jest jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące te zadania.


W przyjętej w literaturze podatkowej oraz wyjaśnieniach podatkowych z pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa mamy do czynienia jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:


  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań;
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie na podstawie wewnętrznych aktów prawnych przedsiębiorstwa,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.


Na poparcie swojego stanowiska podatnik powołał się m.in. na pismo Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 25 września 2007 r. 1471/DPR1/423-109/07/MK, Serwis Podatkowy 2008, nr 2, s.3, definiujące szeroko pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto Spółka wskazała co następuje:

Ad.1) Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi zawierać określone składniki, zarówno materialne i niematerialne. Nie może istnieć zorganizowana część przedsiębiorstwa bez jednego lub obu tych składników.

Ad. 2) Zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być organizacyjnie i finansowo wyodrębniona. Wyodrębnienie powinno być dokonane w różnoraki sposób: terytorialnie, na podstawie statutu, regulaminu, zarządzenia lub w jeszcze inny sposób. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma określone miejsce w strukturze organizacyjnej jako wydział, oddział, biuro, sklep itp.

Wnioskodawca zauważył, że wyodrębniona finansowo część w praktyce istnieje, gdy istnieje oddział lub odrębny zakład osoby prawnej. Nie oznacza to jednak, że wyodrębniona finansowo część nie może istnieć w mniej wyraźny sposób, np. placówka położona w innej miejscowości niebędąca zakładem czy oddziałem, jak choćby biuro przyjmowania zleceń. Informuje o tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 15 kwietnia 2010 r., I SA/Kr 31/10, LEX nr 576040, w którym stwierdzono:

„W zakresie wydzielenia zespołu składników materialnych i niematerialnych w istniejącym przedsiębiorstwie istotne jest, aby zachodziło ono na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, oddział, wydział itp. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, lecz sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Brak samodzielnego wykonywania konkretnych usług wskazanych przez organ dokonujący interpretacji nie może przesądzać o braku samodzielnej realizacji zadań gospodarczych”.

W ocenie podatnika brak jest definicji ustawowej pojęcia „wyodrębnienia finansowego”. W związku z powyższym w celu właściwego ustalenia zakresu znaczeniowego tego terminu należy odwołać się do definicji języka ogólnego. W Słowniku języka polskiego PWN, red. M. Szymczak, Warszawa 1981, „wyodrębnienie” rozumiane jest jako „wydzielenie z pewnej całości”, a słowo „finanse”, „finansowo” – jako „pieniądze, majątek”.

Dla przyjęcia poglądu, że dany zespół składników majątkowych charakteryzuje się wyodrębnieniem finansowym w strukturze danego przedsiębiorstwa, wystarczyła zatem możliwość odrębnego określenia podstawowych danych finansowych, takich jak: przypisane pasywa, aktywa, koszty czy przychody poszczególnych części przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie finansowe zachodzi nawet wtedy, gdy możliwe jest przyporządkowanie do poszczególnej zorganizowanej części przedsiębiorstwa pewnych elementarnych danych finansowych, takich jak: przychody, koszty, należności i zobowiązania.

Ustawodawca nie wprowadza bowiem wymogu samodzielności finansowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zdaniem podatnika do uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za jednostkę wyodrębnioną finansowo wystarczy wskazanie istnienia jakichkolwiek przejawów odrębności finansowej od pozostałej części przedsiębiorstwa. Przejawami takimi mogą być: posiadanie własnego rachunku bankowego (subkonta w ramach rachunku przedsiębiorstwa), alokowanie przychodów i kosztów do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tworzenie planu finansowego, sprawowanie okresowej kontroli sytuacji finansowej, itp.

Podobne uwagi odnoszą się do wyodrębnienia organizacyjnego polegającego m.in. na wydzieleniu w strukturze spółki sprawozdawczości co do poszczególnych części przedsiębiorstwa, przypisaniu poszczególnych pracowników do poszczególnych zorganizowanych części przedsiębiorstwa itp.

W związku z powyższym poszczególne uwagi poczynione przez podatnika mieszczą się w pojęciach „wyodrębnienie organizacyjne i finansowe”.

Ad.3) Koniecznym warunkiem do uznania zorganizowanej części przedsiębiorstwa za odpowiadającą definicji z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest ustalenie, że składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych. Po za sporem jest, że poza nieruchomością nabytą przez Spółkę w roku 2012 oraz kwotą XXX zł na wydzielonym na wyodrębnionym rachunku bankowym z przeznaczeniem na finansowanie kosztów działalności deweloperskiej, wszystkie pozostałe składniki majątkowe spółki są przeznaczone do sprzedaży detalicznej leków, która będzie nadal prowadzona. W tym zakresie nie nastąpiły i nie nastąpią żadne zmiany. Natomiast na bazie zakupionej nieruchomości podatnik zamierza stworzyć działalność gospodarczą polegającą na budowie i sprzedaży lokali (budynków) mieszkalnych. W związku z powyższym nastąpi wydzielenie poszczególnych składników majątkowych podatnika i przypisanie ich do realizacji poszczególnych zadań gospodarczych.

Od dnia 1 czerwca 2013 roku jeden z dotychczas zatrudnionych pracowników będzie zajmować się wyłącznie sprawami związanymi z rozpoczęciem działalności gospodarczej dotyczącej budowie i sprzedaży lokali (budynków) mieszkalnych. (pozyskanie finansowania, opracowanie koncepcji prowadzenia tej części działalności gospodarczej).

Ad.4) Ostatnią kwestią do uznania zorganizowanej części przedsiębiorstwa za odpowiadającą definicji z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest wykazanie, aby zespół wydzielonych składników mógł stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze. W ocenie podatnika, w oparciu o poszczególne składniki majątkowe możliwe byłoby utworzenie niezależnych przedsiębiorstw. Wynika to z faktu, że wszystkie składniki majątkowe spółki które będą przeznaczone do sprzedaży detalicznej leków pozwalają na prowadzenie działalności gospodarczej tak jak dotychczas.

Natomiast przedmiotowa nieruchomość pozwala – po spełnieniu wymogów związanych z prawem budowlanym (projekty pozwolenie na budowę) oraz po spełnieniu wymogów związanych z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na prowadzenie samodzielnego przedsiębiorstwa deweloperskiego.

Prowadzona analiza finansowania przez Spółkę działalności deweloperskiej zakłada m.in. pozyskanie finansowania od inwestora zewnętrznego, który stałby się wspólnikiem spółki i objąłby podwyższony kapitał zakładowy Spółki. Biorąc pod uwagę wyniki finansowe dotychczasowej działalności gospodarczej spółki w zakresie sprzedaży detalicznej lekarstw, wspólnicy podatnika nie są zainteresowani, aby nowy inwestor mający sfinansować działalność deweloperską poprzez objęcie udziałów w spółce zamierzał uczestniczyć w zyskach spółki pochodzących ze sprzedaży lekarstw.

W związku z powyższym wspólnicy podatnika zamierzają dokonać podziału Spółki poprzez przeniesienie części majątku Spółki dzielonej na spółkę nowozawiązaną (podział przez wydzielenie zgodnie z art. 529 pkt 4 k.s.h.).

Dodatkowo w odpowiedzi na wezwanie tut. organu Spółka wskazała, że jej intencją jest uzyskanie informacji dotyczącej stosowania art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z dopiero planowaną operacją podziału przez wydzielenie, nie zaś kwestia potwierdzenia prawidłowości podejmowanych uchwał związanych z planowaną operacją podziału przez wydzielenie.


Jednocześnie Spółka wskazała, że:


  • planowana do wydzielenia części przedsiębiorstwa będzie posiadała wyodrębnienie organizacyjne w istniejącym przedsiębiorstwie;
  • planowana do wydzielenia części przedsiębiorstwa będzie posiadała wyodrębnienie finansowe w istniejącym przedsiębiorstwie;
  • w skład zbioru składników planowanego do wydzielenia majątku wchodzić będą wartości materialne i niematerialne w tym zobowiązania;
  • składniki mające wejść w skład planowanego do wydzielenia majątku są przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych – prowadzenie działalności deweloperskiej;
  • planowany do wydzielenia ze Spółki zespół składników majątkowych będzie zdolny do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej;
  • majątek, który pozostanie w Spółce w związku z planowaną operacją podziału Spółki przez wydzielenie, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, realizującą zadania polegające na sprzedaży detalicznej leków w ramach prowadzonej sieci aptek.


W związku z tym sformułowano następujące pytanie.


Czy dokonanie podziału Spółki poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki określonej w powołanych wyżej uchwałach organów Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych jako przychód w Spółce podlegającej podziałowi, czy też nie, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


Zdaniem Wnioskodawcy, dokonanie podziału Spółki poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki określonej w powołanych wyżej uchwałach organów Spółki nie podlega opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jako przychód w Spółce podlegającej podziałowi, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podatnik pragnie odnieść się do orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz interpretacji urzędowych (za wydawnictwem LEX) I SA/Gd 489/10 wyrok WSA z dnia 15 września 2010 r. w Gdańsku LEX nr 747898.

Do niewystąpienia przychodu, w sytuacji o jakiej mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie jest wymagane, aby podział spółki prowadził do powstania jednej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Istotne jest tylko to, czy powstające w następstwie podziału składniki majątkowe posiadają cechy, o jakich mowa w art. 4a pkt 4 wskazanej ustawy, a więc, czy można je traktować jako organizacyjnie i finansowo wyodrębnione, a przy tym zdolne do niezależnego funkcjonowania i samodzielnej realizacji zadań gospodarczych. Spełnienie tego wymogu skutkuje uznaniem, że po stronie podatnika nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu na podstawie tego przepisu.

W interpretacji nr IPTPB3/423-137/12-4/MF z dnia 27 lipca 2012 r., wskazano: „[…] w przypadku gdy zespół składników materialnych i niematerialnych wydzielony z majątku spółki oraz zespół składników majątkowych pozostałych w spółce niezbędnych do prowadzenia działalności w zakresie gospodarki odpadami oraz hurtowej sprzedaży artykułów medycznych, będzie posiadał cechy wymienione w art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p., to będzie mieścił się w pojęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W konsekwencji czynność przekazania do sp. z o.o. w wyniku podziału przez wydzielenie składników z majątku spółki jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie spowoduje powstania przychodu podatkowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.p.”.

W interpretacji nr IPTPB3/423-108/12-2/PM z dnia 30 maja 2012 r. wskazano, że „[…] wydzielona jednostka produkcyjna stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p., a w związku z tym, w sytuacji, gdy zostanie ona wniesiona do spółki istniejącej, spółka dzielona nie uzyska przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.p.”.

W interpretacji nr IPPB5/423-348/11-4/DG z dnia 8 czerwca 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził stanowisko wnioskodawcy, że po stronie spółki dzielonej, w związku z jej podziałem przez wydzielenie, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W interpretacji nr IBPBI/2/423-503/11/MO z dnia 11 maja 2011 r. stwierdzono, że „[…] Transakcja podziału spółki przez wydzielenie skutkować będzie tym, iż po stronie spółki, jako spółki dzielonej, nie powstanie przychód do opodatkowania.”.

W ocenie podatnika na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych istnieje ogólna zasada, że wniesienie innego wkładu niepieniężnego niż przedsiębiorstwo bądź zorganizowana jego część i objęcie w zamian za ten wkład udziałów (akcji) w kapitale zakładowym spółki kapitałowej powoduje powstanie przychodu. W przypadku powstania przychodu w wyniku wniesienia wkładu w innej postaci niż przedsiębiorstwo bądź zorganizowana część przedsiębiorstwa koszty uzyskania przychodów obliczane są zgodnie z art. 15 ust. 1j. Powyższe zasady odnoszą się do podziału spółek kapitałowych. Przychodem w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia.

Podział spółki kapitałowej może wywoływać skutki podatkowe, zarówno dla spółki dzielonej, jak i spółki przejmującej jej majątek. To ostatnie zagadnienie reguluje art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych reguluje powstanie przychodu w spółce podlegającej podziałowi.

W takiej spółce przychód nie powstaje jedynie wtedy, gdy majątek przejmowany w wyniku podziału stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Dodatkowo w przypadku podziału przez wydzielenie (art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h.) także majątek pozostający w spółce ulegającej podziałowi stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu.

Konsekwencją przytoczonych wyżej argumentów jest stwierdzenie, że dokonanie podziału Spółki poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki określonej w uchwałach organów Spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Na wstępie należy stwierdzić, że postępowanie w sprawie interpretacji indywidualnej jest postępowaniem odrębnym od postępowania podatkowego, czy też kontrolnego, w których organ podatkowy zobowiązany jest do przeprowadzenia postępowania dowodowego uwzględniającego treść dokumentów oraz ich rzeczywistą realizację. W przypadku wydawania interpretacji indywidualnej organ podatkowy jest związany treścią przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, który stanowi podstawę do wydania interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, w ramach tego postępowania właściwy organ nie może jednak dokonywać oceny treści konkretnych dokumentów, gdyż wykraczałoby to poza zakres przedmiotowego postępowania.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o: zorganizowanej części przedsiębiorstwa – oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że jednym z podstawowych wymogów jest to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Innymi słowy podatnik winien uwzględnić w tej transakcji wszystkie składniki majątkowe tej aportowanej części majątku, razem z jego aktywami i pasywami.

Konsekwencją finansowego wyodrębnienia majątku mającego stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest konieczność przypisania do tego majątku również wszelkich zobowiązań związanych ze składnikami tego majątku, wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest zatem możliwe tylko w przypadku, gdy na nabywcę zostaną przeniesione także wszystkie zobowiązania wcześniej jej przypisane.

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza, co prawda pełnej, całkowitej samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.

Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest nie tylko wyodrębniona organizacyjnie, ale również posiada wewnętrzną samodzielność finansową.


Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:


  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.


Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ww. ustawy), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym zdarzenia przyszłego Spółka wskazała, że zamierza dokonać podziału przez wydzielenie przy czym majątek pozostający w Spółce będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, natomiast majątek wydzielany ze Spółki będzie wyodrębniony organizacyjnie, finansowo, będzie również wyposażony we wszelkie składniki majątkowe w tym zobowiązania pozwalające na samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności: w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa – wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowozawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia; przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Odnosząc powyższe do treści wniosku oraz postawionego pytania należy stwierdzić, że w sytuacji gdy w ramach przeprowadzonej transakcji dojdzie do wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ww. ustawy, jednocześnie majątek pozostający w Spółce również będzie spełniał kryteria określone w tym przepisie, co wprost wynika z treści przedstawionego zdarzenia przyszłego, po stronie Spółki nie wystąpi przychód podatkowy o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podkreślić jednakże należy, że ostatecznie to właściwy organ podatkowy mający stosowne uprawnienia może dokonać oceny realnie wydzielanego zbioru składników majątkowych pod kątem spełniania kryteriów niezbędnych dla uznania go jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Tut. organ w ramach procedury wydawania interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego jest natomiast związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym, nie może go zatem podważać, czy też kwestionować, gdyż byłoby to sprzeczne z istotą przedmiotowej instytucji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi –j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj