Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-38a/12/DK
z 19 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-38a/12/DK
Data
2012.04.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja praw i wartości niematerialnych


Słowa kluczowe
aport
koszt
koszty uzyskania przychodów
środek trwały
wartości niematerialne i prawne
znak towarowy
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy Spółka będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodu od wartości początkowej praw do Znaków nabytych w ramach przedsiębiorstwa wniesionego do Spółki w formie wkładu niepieniężnego, jeżeli w dniu nabycia rejestracja tych Znaków będzie dokonana w Urzędzie Patentowym lub w OHIM?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2012 r. (data wpływu 23 stycznia 2012 r.) dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości amortyzowania wnoszonych w ramach aportu znaków towarowych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości amortyzowania wnoszonych w ramach aportu znaków towarowych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca, „O.” Sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest w trakcie przygotowań do otrzymania w formie wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa spółki, sp. z o.o. (dalej: Spółka Wnosząca), w skład którego będą wchodzić m.in. znaki towarowe (dalej: Znaki) należące do Spółki Wnoszącej.

Działalność przedsiębiorstwa będącego przedmiotem aportu obejmuje dzierżawę, zarządzanie i administrowanie Znakami. W skład tego przedsiębiorstwa wchodzą m.in.: prawo ochronne do Znaków w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm. - dalej: PWP), związane ze Znakami prawo do pobierania opłat licencyjnych z tytułu korzystania ze Znaków przez podmioty trzecie, środki trwałe, środki pieniężne związane z działalnością przedsiębiorstwa. W ramach aportu przedsiębiorstwa do Spółki zostaną przeniesione także należności i zobowiązania przedsiębiorstwa. Aport może obejmować również inne niż wskazane wyżej elementy.

Znaki, które zostaną wniesione do Spółki w ramach powyższego przedsiębiorstwa zostały uprzednio nabyte przez Spółkę Wnoszącą w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa wniesionego do niej przez inną spółkę kapitałową (dalej również: ZCP). W skład ZCP wchodziły m.in. Znaki (z tym, że na dzień aportu ZCP część Znaków posiadała prawa ochronne; w stosunku do niektórych Znaków trwała procedura ponownej rejestracji w Urzędzie Patentowym). Aport ZCP do Spółki Wnoszącej miał miejsce w październiku 2011 r. Spółka Wnosząca ma rok podatkowy inny niż kalendarzowy (rok ten zaczyna się 1 listopada i kończy 31 października każdego kolejnego roku). Aport ZCP do Spółki Wnoszącej nastąpił przed końcem roku podatkowego, który rozpoczął swój bieg w 2010 r. i został podatkowo rozliczony w Spółce Wnoszącej zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w wersji z 2010 r. (por. art. 12 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478; dalej: ustawa zmieniająca). W szczególności, wartość Znaków w Spółce Wnoszącej (zarejestrowanych i w procedurze rejestracji) została określona według art. 16g ust. 10 i 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu z 2010 r. (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wydana w indywidualnej sprawie Spółki Wnoszącej z dnia 31 sierpnia 2011 r. Nr IPPB3/423-571/11-4/MS), tj. w wysokości wartości rynkowej (po uwzględnieniu wartości przejętych przez Spółkę Wnoszącą w ramach aportu ZCP zobowiązań) i w tej wysokości wprowadzona do jej ksiąg rachunkowych.

Spółka Wnosząca nie amortyzuje podatkowo Znaków w procedurze ponownej rejestracji (dla celów podatkowych nie klasyfikuje tych Znaków jako wartości niematerialnych i prawnych). Spółka amortyzuje podatkowo, jako wartości niematerialne i prawne, Znaki zarejestrowane w Urzędzie Patentowym.

Na dzień aportu do Spółki przedsiębiorstwa wszystkie Znaki będą posiadały prawo ochronne zarejestrowane w rejestrze znaków towarowych zgodnie z art. 149 ustawy o Prawie Własności Przemysłowej lub prawo ochronne na wspólnotowy znak towarowy zarejestrowany w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) w A. na podstawie rozporządzenia Rady WE nr 207/2009 z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie wspólnotowego znaku towarowego.

Aport przedsiębiorstwa zostanie w całości odniesiony w kapitał zakładowy Spółki. Spółka będzie wykorzystywała Znaki w swojej działalności gospodarczej w okresie dłuższym niż rok lub będzie pobierała opłaty licencyjne od podmiotu lub podmiotów korzystających ze Znaków w ramach prowadzonej przez te podmioty działalności gospodarczej na podstawie zawartych z nimi umów licencyjnych.


W związku z powyższym, zadano następujące pytania.


  1. Czy Spółka będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodu od wartości początkowej praw do Znaków nabytych w ramach przedsiębiorstwa wniesionego do Spółki w formie wkładu niepieniężnego, jeżeli w dniu nabycia rejestracja tych Znaków będzie dokonana w Urzędzie Patentowym lub w OHIM...
  2. W jakiej wartości należy określić wartość początkową Znaków nabytych przez Spółkę w ramach aportu przedsiębiorstwa dla potrzeb amortyzacji podatkowej...
  3. Czy w opisanej sytuacji Spółka będzie mogła rozpocząć amortyzację podatkową Znaków od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia ich do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych...
  4. Czy w opisanej sytuacji przyjęcie przez Spółkę aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie objęte normą art. 2 pkt 6 lit. c myślnik pierwszy ustawy o PCC i nie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych...


Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze w zakresie pozostałych pytań sprawa zostanie rozpatrzona odrębnie.


W odniesieniu do pytania pierwszego Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nabyte prawa do Znaków spełniają wszystkie warunki do uznania ich za wartość niematerialną i prawną. W konsekwencji, Spółka będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodów od ich wartości początkowej zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisu art. 16g i 16h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (nabycie wartości niematerialnych i prawnych w ramach aportu przedsiębiorstwa).

Zgodnie z art. 16b ust 1 pkt 6 ww. ustawy, prawo ochronne na znak towarowy może stanowić wartość niematerialną i prawną - jako jedno z praw wymienionych w ustawie PWP. Prawo ochronne na Znaki udzielone przez Urząd Patentowy jest prawem określonym w ustawie o PWP (art. 121 tej ustawy). Takim prawem jest również przyznane (zarejestrowane) prawo na wspólnotowy znak towarowy wynikające z rozporządzenia Rady WE nr 207/2009 z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie wspólnotowego znaku towarowego podlegające ujawnieniu (rejestracji) w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) w Alicante. Stąd, w świetle art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, obie rejestracje są klasyfikowane na potrzeby podatkowe jako wartości niematerialne i prawne.

Pozostałe warunki amortyzacji podatkowej znaków towarowych jako wartości niematerialnych i prawnych obejmują: (1) nabycie prawa, (2) jego gospodarczą przydatność w dniu przyjęcia do używania (3) przewidywany okres używania dłuższy niż rok oraz (4) wykorzystywanie takiej wartości przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddanie przez niego takiej wartości do używania na podstawie umowy licencyjnej, umowy najmu lub umowy leasingu.

W przypadku Spółki wszystkie powyższe warunki wypełniają się.

Znaki towarowe zostaną nabyte przez Spółkę. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia nabycia, jednak w praktyce przyjmuje się, że pojęcie to oznacza każdą czynność skutkującą w świetle obowiązujących przepisów prawa przeniesieniem własności składnika majątku, w tym jego nabycie w drodze przyjęcia aportu przedsiębiorstwa (ad. 1).

Prawo do Znaków towarowych będzie nadawało się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia ich do używania (ad. 2).

Przewidywany przez Spółkę okres używania nabytych praw do Znaków będzie dłuższy niż rok (ad. 3). Spółka odda Znak do używania innemu podmiotowi na podstawie zawartej z nim umowy licencyjnej (ad. 4).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj