Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-635/13-4/ES
z 8 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 13 czerwca 2013 r. (data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie 27 czerwca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 września 2013 r. (data wpływu 30 września 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2013 r. P. złożył do Pierwszego Urzędu Skarbowego (…) wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania.

Pismem z dnia 21 czerwca 2013 r. nr PP II/II-1/412-48/13 BA 201819/2013 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, na podstawie art. 170 § 1, art. 14 § 1 i § 6 ustawy Ordynacja podatkowa w związku z § 2 pkt 1 oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego przekazał, zgodnie z właściwością, wniosek P. do rozpatrzenia Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu.

Ww. wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3-4 i art. 14f § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 18 września 2013 r., znak ILPB2/415-635/13-2/ES, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Jednocześnie poinformowano Wnioskodawcę, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ, a jego uzupełnieniem nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 18 września 2013 r., skutecznie doręczono w dniu 23 września 2013 r. W dniu 27 września 2013 r. na konto Izby Skarbowej w Poznaniu wpłynęła brakująca kwota w wysokości 40 zł. Natomiast w dniu 30 września 2013 r. Zainteresowany uzupełnił przedmiotowy wniosek w zakresie pozostałych braków formalnych (data nadania w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego – 27 września 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 6 listopada 1986 r. Wnioskodawca uzyskał wraz z żoną przydział mieszkania na warunkach lokatorskiego prawa do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej. W dniu 21 lutego 1990 r. małżonkowie uzyskali własnościowe prawo do tego lokalu.

W 1992 r. Zainteresowany wraz z małżonką nabyli na zasadzie wspólnoty majątkowej lokal znajdujący się obok, który posiadał własnościowe prawo do lokalu i na wniosek małżonków nastąpiło połączenie tych lokali w jeden lokal mieszkalny, na który to połączony lokal dnia 21 grudnia 1992 r. uzyskali przydział na warunkach własnościowego prawa do lokalu.

W dniu 22 grudnia 2009 r. na żądanie małżonków aktem notarialnym nastąpiło przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności na rzecz małżonków. Obecnie Zainteresowany wraz z żoną kończą budowę domu i zamierzają sprzedać to mieszkanie w całości lub podzielone na dwa odrębne mniejsze lokale.

W związku z zamiarem sprzedaży, przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności, Wnioskodawca traktuje tylko jako zmianę formy prawnej faktycznego prawa do lokalu mieszkalnego, przyjmując za datę pierwotną jego nabycia datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, tj. 21 grudnia 1992 r. Tak więc, uzyskanie prawa odrębnej własności nie zmienia skutku wcześniej już nabytego prawa własności tego mieszkania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku sprzedaży wydzielonych lokali, po sprzedaży wystąpi konieczność zapłaty podatku dochodowego?

Zdaniem Wnioskodawcy, upłynął 5 letni okres, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nabyto to mieszkanie (22 grudnia 1992 r.), a więc nie powstaje w ten sposób przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowując, Zainteresowany uważa, że w przypadku sprzedaży mieszkania jako całości lub podzielonego na dwa odrębne lokale nie wystąpi konieczność zapłaty podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Istotne dla rozpatrywanej sprawy jest zatem ustalenie momentu, od którego należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że dnia 6 listopada 1986 r. Wnioskodawca wraz z małżonką uzyskali przydział na warunkach lokatorskiego prawa do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej, natomiast w dniu 21 lutego 1990 r. małżonkowie uzyskali własnościowe prawo do tego lokalu.

W 1992 r. Zainteresowany wraz z żoną nabyli znajdujące się obok własnościowe prawo do lokalu i na wniosek małżonków nastąpiło połączenie tych lokali w jeden lokal mieszkalny, na który to połączony lokal dnia 21 grudnia 1992 r. uzyskali przydział na warunkach własnościowego prawa do lokalu. Natomiast w dniu 22 grudnia 2009 r. na żądanie małżonków aktem notarialnym nastąpiło przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności na rzecz Wnioskodawcy i małżonki.

Zauważyć należy, że przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności dokonane w 2009 r. oznacza tylko zmianę formy prawnej faktycznego prawa do lokalu mieszkalnego.

W sytuacji, w której Wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a później nastąpiło przeniesienie własności tego lokalu na rzecz Zainteresowanego (ustanowienie odrębnej własności lokalu), za datę nabycia lokalu, od której liczony jest pięcioletni termin, określony w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy przyjąć datę pierwotną nabycia lokalu, tj. datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zatem, na gruncie badanej sprawy termin ten winien być liczony od końca 1990 r., w odniesieniu do lokalu nabytego w dniu 21 lutego 1990 r., natomiast w stosunku do drugiego lokalu nabytego w 1992 r. termin ten powinien być liczony od końca 1992 r.

Późniejsze połączenie lokali i uzyskanie od spółdzielni mieszkaniowej kolejnego przydziału spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczącego mieszkania powstałego w wyniku połączenia nie mają wpływu na ustalenie daty nabycia lokalu na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem mieszkanie powstałe w następstwie połączenia zostało nabyte w dwóch datach (1990 r. i 1992 r.)

Ponadto podkreślić należy, że ewentualne dokonania podziału mieszkania, z którego wyodrębnione zostaną dwa nowe lokale mieszkalne nie wpłynie na formę prawną władania przez Wnioskodawcę przedmiotowymi lokalami mieszkalnymi, jak również nie wpłynie na ustalenie daty nabycia.

W związku z powyższym, w przypadku ewentualnego podziału lokalu na dwa odrębne mieszkania bieg pięcioletniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć dla obu powstałych z podziału lokali analogicznie jak w przypadku sprzedaży niepodzielonego mieszkania (tj. część 1990 r. a część 1992 r.).

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że odpłatne zbycie lokali mieszkalnych, które powstaną z podziału mieszkania nie będzie stanowiło dla Zainteresowanego źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nastąpi po upływie pięcioletniego terminu, o którym mowa w tym przepisie. Zatem w przypadku sprzedaży wydzielonych lokali, po sprzedaży nie wystąpi konieczność zapłaty podatku dochodowego.

Jednocześnie tut. Organ zaznacza, że z uwagi na fakt, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został złożony przez jednego ze współwłaścicieli nieruchomości - interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla małżonki Wnioskodawcy, która chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinna wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270, ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj