Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-1121/13-2/ISZ
z 3 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22.10.2013 r. (data wpływu 4.11.2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania zbycia Oddziału przez Spółkę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 4.11.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania zbycia Oddziału przez Spółkę.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


P. S.A. jest następcą prawnym pod tytułem ogólnym spółki E. S.A. (Dalej: E. S.A.), która istniała jako odrębny podmiot w latach 1993-2010. W wyniku przeprowadzonej w 2010 r. przez P. S.A. (dalej Wnioskodawca, Spółka) konsolidacji Grupy Kapitałowej, E. S.A. została przejęta przez Wnioskodawcę, utraciła swoją osobowość prawną i stała się Oddziałem Wnioskodawcy- tj. Oddziałem E. w C. (dalej: Oddział).

Spółka jest przedsiębiorstwem energetycznym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. z 2012 r., poz. 1059), prowadzącym działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Oprócz podstawowej działalności polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, Wnioskodawca w ramach Oddziału prowadzi działalność telekomunikacyjną (dalej zwaną również : DT), świadcząc na rzecz zewnętrznych abonentów usługi telekomunikacyjne oraz współpracując z innymi przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi (w szczególności w zakresie wymiany ruchu telekomunikacyjnego). Działalność telekomunikacyjna obejmuje w szczególności świadczenie usług telekomunikacyjnych na rzecz podmiotów zewnętrznych w zakresie:

  1. transmisji głosowej,
  2. dostępu do Internetu,
  3. transmisji danych,
  4. dzierżawy łączy.

Działalność telekomunikacyjna prowadzona jest przez Wnioskodawcę przy wykorzystaniu zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych, zlokalizowanego w Oddziale Wnioskodawcy, który obejmuje w szczególności urządzenia techniczne służące faktycznemu świadczeniu usług telekomunikacyjnych, w tym:

  1. Trzy Centrale telefoniczne w następujących lokacjach:
    1. C. w Budynku Administracyjnym Elektrowni Wodnej Ż. ,
    2. G-o.,
    3. R.,
  2. Światłowodowe urządzenia telekomunikacyjne – zapewniające połączenie centrali z centralami innych przedsiębiorców telekomunikacyjnych,
  3. Kable światłowodowe – zapewniające połączenie pomiędzy centralami Wnioskodawcy, wymienionymi w pkt 1 powyżej,
  4. Urządzenia zapewniające dostęp do Internetu w technologii DSL – umożliwiające abonentom dostęp do Internetu po sieci kablowej (miedzianej) – lokalizacja w Centrali telefonicznej Elektrowni Wodnej Ż. (pom. 214) oraz w Centralach G-o. i R. ,
    5
  5. Sieć telefoniczna abonencka na terenie Gmin G-o. i K. (w tym światłowody i kable miedziane),
  6. Wyodrębnione włókna światłowodowe wraz z udziałem w części wspólnej kabla światłowodowego, zapewniające połączenie centrali (wskazanej w pkt 1a) powyżej z centralami innych przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Ponadto w skład majątku Wnioskodawcy przypisanego do działalności telekomunikacyjnej wchodzi udział w prawie własności gruntu wraz z własnością posadowionego na nim budynku (garażu), w którym zlokalizowana jest centrala telefoniczna, urządzenia techniczne stanowiące środki trwałe, jak również wyposażenie i inne niskocenne składniki majątku wykorzystywane przy prowadzeniu działalności telekomunikacyjnej.

Składniki majątku przypisane DT są przeznaczone wyłącznie do prowadzenia zewnętrznej działalności telekomunikacyjnej i brak jest powiązań technologicznych z pozostałymi składnikami majątku Oddziału.


Wnioskodawca posiada wyodrębniony w strukturze niezbędny kapitał ludzki do wykonywania czynności obsługi DT, zapewniający funkcjonowanie DT. Do obowiązków pracownika zatrudnionego w DT należą w szczególności prace związane z obsługą abonentów telekomunikacyjnych zewnętrznych oraz współpracą międzyoperatorską, w tym:

  1. obsługa i rozliczanie umów abonenckich,
  2. inicjowanie, nadzór oraz rozliczanie umów z wykonawcami usług serwisowych,
  3. współpraca z Urzędem Komunikacji Elektronicznej w zakresie wymaganych zgłoszeń lub decyzji telekomunikacyjnych,
  4. współpraca z T. S.A. oraz innymi przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi.

Wnioskodawca posiada bazę abonentów na rzecz których świadczy usługi telekomunikacyjne i z którymi zawarł stosowne umowy w tym zakresie. Ponadto w celu zapewnienia realizacji usług dla abonentów w zakresie telekomunikacji, Wnioskodawca zawarł szereg umów niezbędnych lub przydatnych do prawidłowego prowadzenia działalności związanej z eksploatacją urządzeń i obiektów telekomunikacyjnych. Umowy te dotyczą w szczególności świadczenia na rzecz Wnioskodawcy usług w zakresie administrowania i zarządzania siecią, wykonywania usług konserwacyjnych i remontowych sieci teletechnicznych związanych z prowadzeniem działalności telekomunikacyjnej, usług pogwarancyjnych.

Z działalnością obejmującą świadczenie usług telekomunikacyjnych związane są także umowy, których przedmiotem jest dzierżawa miejsca w innych obiektach z przeznaczeniem na urządzenia infrastruktury teleinformatycznej, urządzeń niezbędnych dla funkcjonowania infrastruktury telekomunikacyjnej, są to głównie: dzierżawa kanalizacji teletechnicznej i podbudowy słupów, umowy na zasilanie urządzeń teletechnicznych oraz umowy i porozumienia z innymi przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi: na dostawę Internetu, oraz wymianę ruchu telekomunikacyjnego.

Ze względu na stosunkowo niewielką skalę prowadzonej działalności telekomunikacyjnej nie podjęto decyzji o formalnym wyodrębnieniu jej od pozostałej działalności prowadzonej w ramach Spółki w postaci samobilansującego oddziału lub wydziału. Jednak ze względu na fakt prowadzenia odrębnych rodzajów działalności w ramach jednego podmiotu do każdej z nich można przyporządkować organizacyjnie i finansowo związane z nimi aktywa materialne i niematerialne, zobowiązania oraz pracowników. W szczególności zostały wyodrębnione odpowiednie konta księgowe dotyczące środków trwałych, przychodów i kosztów oraz prowadzone jest odrębne konto rachunkowości zarządczej.

W związku ze zmianami organizacyjnymi w ramach grupy kapitałowej Spółka zamierza skupić się wyłącznie na swojej podstawowej działalności, polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. W związku z tym planowana jest sprzedaż DT innemu podmiotowi wyspecjalizowanemu w świadczeniu usług telekomunikacyjnych (dalej: Kupujący).

Transakcja sprzedaży obejmowała będzie wszystkie składniki majątku wyodrębnione w majątku Spółki w ramach działalności telekomunikacyjnej dla prowadzenia działalności, w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych dla abonentów zewnętrznych oraz innych odbiorców zewnętrznych.

W szczególności w ramach Umowy sprzedaży nabyciu przez Kupującego podlegać będą:

  1. udział w prawie własności nieruchomości (gruntu), na której posadowiony jest budynek (garaż) w którym zlokalizowano centralę telefoniczną wraz z prawem własności tego budynku,
  2. prawo własności wszystkich rzeczy ruchomych i urządzeń wykorzystywanych przez Spółkę do prowadzenia DT, w tym stanowiących infrastrukturę telekomunikacyjną, wyszczególnionych w rejestrze środków trwałych prowadzonym przez Spółkę,
  3. prawo własności wszystkich rzeczy ruchomych i urządzeń wykorzystywanych przez Spółkę do prowadzenia DT, w tym stanowiących infrastrukturę telekomunikacyjną, które nie zostały ujawnione w rejestrze środków trwałych prowadzonym przez Spółkę,
  4. prawa własności intelektualnej oraz wszystkie inne niematerialne składniki majątkowe przypisane do DT, w tym dokumentacja techniczna,
  5. wierzytelności i inne prawa oraz obowiązki wynikające z umów zawartych przez Wnioskodawcę w związku z prowadzeniem DT, w szczególności wynikające z:
    1. umów abonenckich,
    2. umów z innymi przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi,
    3. umów eksploatacyjnych,
    4. umów dotyczących usług remontowych i konserwacyjnych nabywanych przez Wnioskodawcę dla potrzeb DT,
    5. umowy o pracę z pracownikiem zatrudnionym w DT,
    6. umów najmu i dzierżawy nieruchomości,
  6. księgi, rejestry, wykazy, umowy i inne dokumenty źródłowe dotyczące działalności telekomunikacyjnej,
  7. wszelkie zgłoszenia, zezwolenia, pozwolenia, decyzje administracyjne wymagane do prowadzenia działalności telekomunikacyjnej, które zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą zostać przeniesione na podmiot trzeci: Kupujący jako przedsiębiorca telekomunikacyjny dysponujący wymaganymi prawem pozwoleniami na prowadzenie działalności telekomunikacyjnej, będzie mógł w sposób niezakłócony i nieprzerwany kontynuować działalność DT po jej nabyciu,
  8. wszelkie roszczenia jakie mogą przysługiwać Wnioskodawcy w stosunku do osób trzecich związanych ze składnikami majątkowymi wchodzącymi w skład DT, w tym wszelkie roszczenia z gwarancji i rękojmi,
  9. zobowiązania Wnioskodawcy funkcjonalnie związane z prowadzeniem działalności polegającej na świadczeniu usług telekomunikacyjnych, w szczególności wynikające z zawartych umów, które wskazane zostały powyżej. W skład zespołu składników majątkowych objętych transakcją sprzedaży nie będą wchodziły ewentualne zobowiązania Wnioskującego wynikające z roszczeń spornych zgłoszonych przez T. Spółka Akcyjna objętych sporem zawisłym przed Sądem Okręgowym. Należy podkreślić, że opisany powyżej spór wynika z zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a T. S.A. umowy o współpracę zmienionej następnie decyzjami Prezesa UKE i sprowadza się do odmiennej interpretacji stron sporu w zakresie obowiązujących ich zasad rozliczeń za ruch telekomunikacyjny na tzw. numery AUS (numery Biura Numerów). Spór ma charakter historyczny i obejmuje roszczenia sporne z tytułu ruchu telekomunikacyjnego w zakresie tzw. numerów AUS za okres 1 marca 2007 do 31 marca 2010 r. Roszczenia te nie mają charakteru zobowiązań w rozumieniu art. 4a pkt 4 Ustawy o podatku od osób prawnych, a stanowią jedynie roszczenia sporne, które od początku powstania tego sporu w całości są kwestionowane przez Wnioskodawcę. Niezależnie od powyższego, roszczenia te nie są związane z bieżącą działalnością prowadzoną w ramach DT a ich ewentualne włączenie w skład DT nie jest wymagane. Powództwo może również objąć okres do sierpnia 2013 r.
  10. włókna światłowodowe związane z działalnością prowadzoną w ramach DT wraz z udziałem w części wspólnej kabla światłowodowego. W majątku Wnioskodawcy pozostanie część włókien, które są przez niego wykorzystywane poza DT w ramach wewnętrznej sieci technologicznej w celu prowadzenia niezależnego od DT ruchu telekomunikacyjnego, sterowania i monitoringu urządzeń elektrowni oraz transmisji danych — na potrzeby wewnętrznej działalności Oddziału w C.

Z uwagi na fakt, iż część elementów infrastruktury technicznej (urządzeń) objętej przedmiotem planowanej transakcji zlokalizowana jest w budynkach stanowiących własność Wnioskodawcy wykorzystywanych przez niego do prowadzenia działalności podstawowej, w tym w Budynku Administracyjnym E Ż. , Strony zawrą wieloletnią umowę/umowy dzierżawy na mocy której Wnioskodawca wydzierżawi podmiotowi nabywającemu DT pomieszczenia, w których znajdują się te elementy infrastruktury. Umowy zostaną zawarte na okres 10 lat bez możliwości ich wcześniejszego rozwiązania, z wyłączeniem przypadków wskazanych w umowach dzierżawy, w szczególności gdy Nabywca wyrazi wolę przeniesienia infrastruktury do innej lokalizacji lub gdy konieczność rozwiązania umowy wynikała będzie z realizacji przez Wnioskodawcę obowiązków w zakresie administrowania infrastrukturą krytyczną z punktu widzenia bezpieczeństwa Państwa. Umowy zostaną zawarte z datą pewną celem zwiększenia bezpieczeństwa prowadzonej przez nabywcę działalności telekomunikacyjnej.

Nabywca wskaże pracowników wchodzących w skład służb technicznych, którzy będą mieli zapewniony nieograniczony dostęp do wskazanych powyżej lokalizacji na warunkach analogicznych jak pracownicy firm zewnętrznych funkcjonujących na terenie E. . Pracownik przypisany do działalności DT zostanie zatrudniony przez Kupującego.

Wraz z nabyciem wyodrębnionych włókien światłowodowych związanych z prowadzeniem DT, Kupujący uzyska również prawo do współkorzystania oraz dostępu do infrastruktury technicznej wspólnej dla działalności DT oraz pozostałej działalności Wnioskodawcy, w tym w szczególności kanalizacji technicznej, podbudowy słupów energetycznych linii 110kV C. -Wejherowo. W związku z powyższym Kupujący będzie, na podstawie zawartej z Wnioskodawcą umowy o współkorzystaniu z infrastruktury, partycypował w kosztach związanych z tą infrastrukturą.

W następstwie dokonanej transakcji sprzedaży DT Wnioskodawca zaprzestanie prowadzenia zewnętrznej działalności telekomunikacyjnej w tym w zakresie świadczenia usług abonentom zewnętrznym. Jeżeli część dotychczasowych abonentów Wnioskodawcy nie wyrazi zgody na przeniesienie umów na Kupującego, umowy te zostaną rozwiązane przez Wnioskodawcę.

Po dniu, wejścia w życie umowy sprzedaży DT, Wnioskodawca będzie wykonywał jedynie czynności w zakresie obsługi własnej wewnętrznej sieci technologicznej prowadząc niezależny od DT ruch telekomunikacyjny na potrzeby wewnętrznej działalności Oddziału obejmujący transmisję głosową, dostęp do internetu oraz transmisję danych. Wewnętrzna sieć technologiczna jest niezależna od DT zarówno pod względem organizacyjnym jak i technologicznym. Działalność w zakresie DT oraz obsługi wewnętrznej sieci technologicznej prowadzona jest odrębnie przy wykorzystaniu różnych zasobów majątkowych i kadrowych, a funkcjonowanie DT oraz wewnętrznej sieci technologicznej jest niezależne od siebie.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy składniki majątku Wnioskodawcy opisane w przedstawionym w niniejszym wniosku opisie zdarzenia przyszłego stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym ich sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu na podstawie art. 6 ust. 1 tej Ustawy?


Zdaniem Wnioskodawcy,


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej VATU) opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z opodatkowania tym podatkiem wyłączono transakcje zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (art. 6 ust. 1 VATU). W art. 2 pkt 27e VATU ustawodawca zdefiniował „zorganizowaną część przedsiębiorstwa” jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z powyższej definicji wynika, że w celu uznania danego zespołu składników (materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa powinny być spełnione łącznie następujące warunki:

  1. istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Uznanie zatem danego zespołu składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa wymaga udowodnienia, że zespół ten odznacza się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Istotne jest przy tym wykazanie, że składniki te pełniły taką rolę w już istniejącym przedsiębiorstwie.

Zgodnie z licznymi interpretacjami podatkowymi, wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika będącego jej zbywcą. Analiza tego kryterium powinna być dokonywana z uwzględnieniem roli, jaką pełniły składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne i niematerialne, w tym zobowiązania (na ile stanowiły organizacyjnie i funkcjonalnie wyodrębnioną całość) Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa powinny być w szczególności aktywa obrotowe, ale także pracownicze.

Jak wspomniano powyżej, DT została wyodrębniona jako odrębna komórka w schemacie organizacyjnym Oddziału, a przypisany do działalności telekomunikacyjnej majątek został odpowiednio wydzielony w ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy. Wyodrębnienie organizacyjne przejawia się również w wydzieleniu w strukturach kadrowych Oddziału pracownika odpowiedzialnego tylko i wyłącznie za DT, który w sposób wystarczający zaspokaja potrzeby w zakresie prowadzenia DT. Do DT przyporządkowany jest odrębny zespół zasobów technicznych (środki trwałe, wyposażenie, itp.), jak również prawa wynikające z umów zawartych z kontrahentami w związku z prowadzoną działalnością telekomunikacyjną, w tym z abonentami oraz należności i zobowiązania związane z działalnością telekomunikacyjną.

W związku z powyższym zdaniem Spółki, zespół składników składających się na DT spełnia kryterium pełnego wyodrębnienia organizacyjnego koniecznego dla uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie kosztów i przychodów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Możliwe jest zatem oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części, w taki sposób, że zorganizowana część przedsiębiorstwa jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego. Przy czym nie ma wymogu istnienia oddziału samodzielnie sporządzającego bilans.

Prowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja księgowa zapewnia możliwość wyodrębnienia kosztów związanych z działalnością telekomunikacyjną. Koszty działalności takie jak:

  1. koszty amortyzacji środków trwałych,
  2. koszty podatku od nieruchomości,
  3. koszty remontów,
  4. koszty eksploatacji,
  5. koszty wynagrodzeń pracowników,
  6. inne koszty, w tym koszty obowiązkowych opłat, są ewidencjonowane przez Wnioskodawcę na osobnych kontach księgowych w układzie rodzajowym i kalkulacyjnym. Dla potrzeb rachunkowości wyodrębnia się przychody, w rozbiciu na poszczególne rodzaje świadczonych usług i grupy odbiorców.


Finanse dotyczące DT są w obecnym stanie rzeczy wyodrębnione w sposób, który umożliwia samodzielne funkcjonowanie tego zespołu składników majątkowych. Dla działalności telekomunikacyjnej prowadzony jest odrębny rachunek bankowy. Ewidencja prowadzona przez Wnioskodawcę do celów zarządczych umożliwia w każdym czasie identyfikację i przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z prowadzeniem działalności w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych, a także ustalenie wyniku tej działalności.

Wyodrębnienie funkcjonalne odnosi się do stwierdzenia, czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Nie budzi bowiem wątpliwości, że zespół składników materialnych i niematerialnych składających się na zorganizowaną część przedsiębiorstwa musi posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania na rynku. O wyodrębnieniu funkcjonalnym może m.in. świadczyć posiadane własnej grupy kontrahentów, z którymi istnieją bezpośrednie relacje handlowe.

DT jest wyodrębniona funkcjonalnie, gdyż jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność telekomunikacyjną, jako niezależne przedsiębiorstwo ze względu na dysponowanie składnikami wykorzystywanymi przez Spółkę niezbędnymi w działalności telekomunikacyjnej oraz przypisanie do DT wszelkich praw wynikających z umów zawartych z podmiotami trzecimi w związku z prowadzoną działalnością telekomunikacyjną; dysponuje ona również odpowiednimi zasobami kadrowymi. Jak wspomniano powyżej, Kupujący przejmie od Spółki wszelkie umowy związane z DT. Kupujący będzie zatem dysponować wszelkimi składnikami umożliwiającymi prowadzenie niezależnej działalności telekomunikacyjnej.

Podsumowując, zdaniem Spółki, finanse dotyczące DT są w obecnym stanie rzeczy wyodrębnione w sposób, który umożliwia samodzielne funkcjonowanie tego zespołu składników majątkowych. Na dzień nabycia DT zobowiązania z nią związane, w kształcie niezbędnym do jej działania, zostaną przyporządkowane do nabywanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zostaną również przejęte umowy związane z jej działalnością. W rezultacie możliwe będzie samodzielne funkcjonowanie DT od strony organizacyjnej i finansowej od dnia jej zakupu. Zdaniem Spółki, nie stoi temu na przeszkodzie fakt braku przejęcia roszczeń związanych z umową na tzw. numery AUS. Umowa ta nie ma bowiem wpływu na możliwość prowadzenia działalności przez DT. Jak wskazuje się w orzecznictwie przedsiębiorstwo (tym bardziej zatem zorganizowana część przedsiębiorstwa) to zespół składników stanowiących pewne minimum, bez którego dane przedsiębiorstwo nie mogłoby realizować swoich zadań gospodarczych. Minimum należy określić indywidualnie biorąc pod uwagę możliwość prowadzenia działalności bez danego składnika (wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 grudnia 2009 r.; Sygn. I SA/Kr 1595/09). W przypadku DT roszczenia związane z tzw. numerami AUS nie mają wpływu na możliwość prowadzenia przez nią działalności. Pominięcie tych roszczeń nie przekreśla zatem możliwości uznania, że przedmiotem sprzedaży będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa. Ponadto, zdaniem Spółki wykorzystywanie niektórych składników majątkowych DT przez Kupującego na podstawie wieloletnich umów dzierżawy nie przekreśla możliwości użytkowania DT od dnia zakupu i co za tym idzie uznania sprzedawanego majątku za ZCP.


Podkreślenia wymaga również fakt „przejęcia” pracownika DT przez Kupującego. Fakt przypisania tego pracownika do pracy wyłącznie na rzecz DT zarówno przed jak i po jej zakupie stanowi o jej funkcjonalnej niezależności.


Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej przesłanki, Spółka stoi na stanowisku, że planowana sprzedaż DT będzie stanowiła zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu VATU.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj