Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/415-464/13-4/JK2
z 22 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia wniosku z dnia 9 lipca 2013 r. (data wpływu 15 lipca 2013 r.) oraz w piśmie z dnia 9 października 2013 r. (data nadania 9 października 2013 r., data wpływu 10 października 2013 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 1 października 2013 r. Nr IPPB4/415-464/13-2/JK2, IPPB1/415-934/13-2/EC (data nadania 1 października 2013 r., data doręczenia 3 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych udziału lekarza nieprowadzącego działalności gospodarczej w spotkaniach bieżących - jest:

  • prawidłowe – w odniesieniu do możliwości zwolnienia z opodatkowania otrzymanego przez lekarza poczęstunku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy po podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • nieprawidłowe – w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

Z uwagi na braki formalne, pismem z dnia 1 października 2013 r. Nr IPPB4/415-464/13-2/JK2, IPPB1/415-934/13-2/EC (data nadania 1 października 2013 r., data doręczenia 3 października 2013 r.) tut. organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez wskazanie jakiego okresu podatkowego dotyczą zapytania w odniesieniu do stanu faktycznego, doprecyzowanie stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych, jednoznaczne przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego odnośnie pytania Nr 1 i 3.

Pismem z dnia 9 października 2013 r. (data nadania 9 października 2013 r., data wpływu 10 października 2013 r.) Wnioskodawca uzupełnił powyższe w terminie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. („X.” lub „Spółka”) jest spółką należącą do grupy kapitałowej N. N. A/S z siedzibą w D. N. N. jest globalną firmą farmaceutyczną z 90—letnim doświadczeniem i liderem w leczeniu cukrzycy (oferuje największy wybór insulin, tj. leków stosowanych w leczeniu cukrzycy). Dodatkowo swoim działaniem obejmuje leczenie hemofilii, terapię hormonem wzrostu i hormonalną terapię zastępczą. Działalność X. w Polsce polega m.in. na usługowym prowadzeniu działań promocyjnych i marketingowych, współdziałaniu w prowadzeniu badań klinicznych, uzyskiwaniu lub wspomaganiu podmiotów z grupy N. N. w uzyskiwaniu niezbędnych zezwoleń, decyzji o objęciu leków refundacją, itp. Spółka świadczy te usługi na rzecz N.N. A/S lub innych spółek z grupy kapitałowej N. N. A/S.

W ramach działań marketingowych i promocyjnych Spółka zaprasza lekarzy zajmujących się dziedzinami medycyny, w których rozwój zaangażowana jest grupa N. N., do udziału w spotkaniach marketingowych krajowych („Spotkania Krajowe”) lub zagranicznych („Spotkania Zagraniczne”).

Odbywają się dwa rodzaje Spotkań Krajowych. Przede wszystkim mają miejsce bieżące spotkania przedstawicieli medycznych X. z indywidualnymi lekarzami albo z niewielkimi grupami lekarzy („Spotkania Bieżące”). Celem Spotkań Bieżących jest prowadzenie reklamy produktów leczniczych zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne, np. informowanie lekarzy o produktach oferowanych przez grupę N. N., ich zaletach i możliwościach zastosowania. Spotkania Bieżące odbywają się w miejscowościach zamieszkania lub pracy lekarzy (lub w ich pobliżu) i trwają do kilku godzin. Przy okazji tych spotkań Spółka może zapewniać lekarzom poczęstunek (kawa, herbata, przekąski albo obiad). Spółka nie zapewnia ani nie zwraca lekarzom kosztów dojazdu na spotkanie, czy kosztów noclegów.

Raz bądź dwa razy do roku Spółka organizuje spotkanie o charakterze marketingowym z elementami naukowymi / merytorycznymi (np. „Nowości w leczeniu cukrzycy”, „Jak zmienić leczenie cukrzycy”), na które zaprasza każdorazowo ok. 300 lekarzy („Spotkania Okresowe”). Celem Spotkań Okresowych jest prowadzenie reklamy produktów leczniczych zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne, tj. informowanie lub zachęcanie do stosowania produktów leczniczych oferowanych przez grupę N. N., w celu zwiększenia liczby przepisywanych recept, dostarczania, sprzedaży lub konsumpcji produktów leczniczych. W przypadku Spotkań Okresowych reklama produktów X. jest prowadzona w nieco innej formule, niż w przypadku Spotkań Bieżących, tzn. Spotkania Okresowe są równocześnie forum, podczas którego lekarze mogą uczestniczyć zarówno w prezentacjach ściśle reklamowych dotyczących produktów leczniczych oferowanych przez grupę N. N., jak i w merytorycznych wykładach, czy dyskusjach. Przy tej okazji Spółka promuje produkty grupy N. N., wzmacnia ich pozycję rynkową, a także postrzeganie Spółki jako poważnego partnera merytorycznego dla lekarzy specjalistów.

Udział w Spotkaniach Krajowych Bieżących i Okresowych jest dla lekarzy nieodpłatny. Spółka nie oferuje uczestnictwa w Spotkaniach Krajowych odpłatnie, gdyż są one częścią działań reklamowych prowadzonych przez Spółkę na zlecenie spółek z grupy N. N. Nie istnieje możliwość wykupienia wstępu na takie spotkanie przez osobę niezaproszoną przez X.. W przypadku Spotkań Okresowych X. zapewnia lekarzom nocleg (spotkania trwają z reguły ponad jeden dzień), wyżywienie oraz pokrywa albo zwraca koszty dojazdu („Świadczenia Dodatkowe”).

Spotkania Zagraniczne są organizowane przez N. N. A/S lub inne zagraniczne spółki z grupy N. N. Uczestniczą w nich lekarze z wielu krajów, zapraszani na nie przez poszczególne spółki z grupy N. N. Działając na zlecenie N. N. A/S lub innych zagranicznych spółek z grupy N.N., Spółka wybiera grupę około 30 lekarzy rocznie i zaprasza ich na Spotkania Zagraniczne (zwykle jest to po kilku do kilkunastu lekarzy na każde spotkanie). Podobnie jak w przypadku Krajowych Spotkań Okresowych, celem Spotkań Zagranicznych jest prowadzenie reklamy produktów leczniczych N. N. w formule forum, podczas którego lekarze mogą uczestniczyć w merytorycznych wykładach, czy dyskusjach, jak również prezentacjach ściśle reklamowych dotyczących produktów leczniczych oferowanych przez grupę N. N. Dzięki temu grupa N. N. promuje swoje produkty, wzmacnia ich pozycję rynkową, a także postrzeganie grupy N. N., w tym Spółki, jako poważnego partnera merytorycznego dla lekarzy specjalistów. W przypadku Spotkań Zagranicznych X. zapewnia lekarzom nocleg (spotkania trwają z reguły ponad jeden dzień), wyżywienie oraz pokrywa albo zwraca koszty dojazdu („Świadczenia Dodatkowe”).

Lekarze uczestniczący w Spotkaniach Okresowych i Spotkaniach Zagranicznych mogą wykonywać zawód w różny sposób, np. będąc pracownikami (innych podmiotów niż X.), wykonując działalność osobistą w rozumieniu art. 13 updof, prowadząc działalność gospodarczą indywidualnie lub będąc wspólnikami spółek osobowych albo łącząc dwie lub więcej takich form wykonywania zawodu. W przypadku oferowania lekarzom świadczeń mogących potencjalnie stanowić dla nich przychody podatkowe Spółka prosi lekarzy uczestniczących w spotkaniach o zadeklarowanie (i) czy dany lekarz prowadzi działalność gospodarczą (osobiście lub jako wspólnik spółki nieposiadającej osobowości prawnej) oraz (ii) czy w danej sytuacji przyjmuje od Spółki świadczenia działając w charakterze osoby prowadzącej działalność gospodarczą (osobiście lub jako wspólnik spółki nieposiadającej osobowości prawnej).

W uzupełnieniu z dnia 9 października 2013 r. (data wpływu 10 października 2013 r.) Wnioskodawca wskazał, że zapytania dotyczą lat 2012-2013 (wszystkich miesięcy poszczególnych lat aż do października 2013 r.).

W przypadku wzięcia udziału w Spotkaniu Okresowym lub Spotkaniu Zagranicznym lekarz nie świadczy na rzecz X. żadnych usług na podstawie stosunku cywilnoprawnego, ani nie pozostaje w stosunku pracy z X.. Zatem lekarzy z Wnioskodawcą nie łączy stosunek cywilnoprawny w związku z organizowanymi spotkaniami. Dotyczy to zarówno Spotkań Krajowych (Okresowych lub Bieżących), jak i Spotkań Zagranicznych.

Pytanie Nr 3 dotyczy sytuacji, w której lekarz nie zalicza wartości Świadczeń Dodatkowych do kosztów uzyskania przychodów (tj. sytuację w której lekarz zadeklaruje to Wnioskodawcy). Zdaniem Wnioskodawcy, w takim przypadku są spełnione przesłanki zawarte w art. 21 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.: (i) lekarz nie zalicza kwoty Świadczeń Dodatkowych do kosztów uzyskania przychodów oraz (ii) koszty te zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lekarza z wykonywania działalności zawodowej. Spółka jednocześnie podkreśla, że — jak wskazano we wniosku — Wnioskodawca zapewnia lekarzom nocleg i wyżywienie (tzn. opłaca koszty tych świadczeń bezpośrednio na rzecz usługodawców, a nie zwraca takich kwot lekarzom), zaś w przypadku kosztów dojazdu albo pokrywa te koszty bezpośrednio za lekarzy albo zwraca lekarzom poniesione przez nich wydatki na dojazd.

Wnioskodawca pokrywa Świadczenia Dodatkowe na zasadach przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U z 2002 r. Nr 236, poz. 1990 ze zm. — „Rozporządzenie Krajowe”) oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U Nr 236, poz. 1991, ze zm. – „Rozporządzenie Zagraniczne”), tj.:

  • koszty przejazdu na zasadach określonych w § 5 i § 6 Rozporządzenia Krajowego oraz § 8 i § 10 Rozporządzenia Zagranicznego;
  • koszty noclegu na zasadach określonych w § 7 rozporządzenia Krajowego oraz § 9 i załącznika do Rozporządzenia Zagranicznego (przy czym, w uzasadnionych przypadkach w rozumieniu § 9 ust. 3 Rozporządzenia Zagranicznego, mogą one przekraczać kwoty limitów wynikających z załącznika);
  • kwestia wyżywienia nie jest w szczególny sposób regulowana w ww. rozporządzeniach; lekarze nie otrzymują od Wnioskodawcy diet w rozumieniu ww. rozporządzeń, lecz zapewniane jest im wyżywienie finansowane przez Wnioskodawcę (z reguły w formie bufetów w hotelach lub innych miejscach, w których organizowane są Spotkania Okresowe tub Spotkania Zagraniczne).

Wnioskodawca pokrywa Świadczenia Dodatkowe na zasadach przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowe (Dz. U. z 2013 r., poz. 167), tj.:

  • koszty przejazdu na zasadach określonych w § 3, § 9 i § 17 rozporządzenia;
  • koszty noclegu na zasadach określonych w § 8 oraz § 16 i załącznika do rozporządzenia (przy czym, w uzasadnionych przypadkach w rozumieniu 8 ust 2 oraz § 16 ust. 3 rozporządzenia mogą one przekraczać kwoty limitów);
  • kwestia wyżywienia nie jest w szczególny sposób regulowana w ww. rozporządzaniu; lekarze nie otrzymuję od Wnioskodawcy diet w rozumieniu ww. rozporządzenia, lecz zapewniane jest im wyżywienie finansowane przez Wnioskodawcę (z reguły w formie bufetów w hotelach lub innych miejscach, w których organizowane są Spotkania Okresowe lub Spotkania Zagraniczne).

Pytanie Nr 4 dotyczy sytuacji, gdy świadczenie przekazywane lekarzowi przez Spółkę stanowi przychód podlegający opodatkowaniu zgodnie z updof, zaś lekarz oświadczy Wnioskodawcy, że prowadzi działalność gospodarczą (osobiście lub jako wspólnik spółki nieposiadającej osobowości prawnej) i przyjmuje od Wnioskodawcy świadczenia działając w takim charakterze. Odnosi się ono do wszystkich rodzajów działań marketingowych i promocyjnych opisanych przez Wnioskodawcę we Wniosku. Innymi słowy, lekarze prowadzący działalność gospodarczą mogą brać udział zarówno w Spotkaniach Bieżących, Spotkaniach Okresowych, jak i Spotkaniach Zagranicznych (tj. we wszystkich rodzajach działań marketingowych i promocyjnych opisanych w pytaniach Nr l-3 Wniosku).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy udział w Spotkaniu Bieżącym, w tym poczęstunek, stanowi dla lekarza przychód podlegający opodatkowaniu updof i czy na Spółce ciążą w związku z tym obowiązki wynikające z updof...
  2. Czy udział w Spotkaniu Okresowym lub Spotkaniu Zagranicznym stanowi dla lekarza przychód podlegający opodatkowaniu updof i czy na Spółce ciążą w związku z tym obowiązki wynikające z updof...
  3. Czy Świadczenia Dodatkowe zapewniane lekarzowi przez X. przy okazji Spotkań Okresowych lub Spotkań Zagranicznych stanowią dla lekarza przychód podlegający opodatkowaniu updof i czy na Spółce ciążą w związku z tym obowiązki wynikające z updof...
  4. Czy w sytuacji, gdy świadczenie przekazywane lekarzowi przez Spółkę stanowi przychód podlegający opodatkowaniu zgodnie z updof, zaś lekarz oświadczy X., że prowadzi działalność gospodarczą (osobiście lub jako wspólnik spółki nieposiadającej osobowości prawnej) i przyjmuje od Spółki świadczenia działając w takim charakterze, to czy na X. ciążą w związku z tym obowiązki wynikające z updof...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad.1

Udział w Spotkaniu Bieżącym nie jest dla lekarza przychodem podlegającym opodatkowaniu updof. Poczęstunek oferowany lekarzowi nie jest dla lekarza przychodem podlegającym opodatkowaniu updof, jeśli nie jest możliwa wycena świadczenia w naturze / nieodpłatnego świadczenia zgodnie z art. 11 ust. 2-2a updof w odniesieniu do lekarza. Jeśli zaś jest możliwa wycena świadczenia w naturze/nieodpłatnego świadczenia w postaci poczęstunku dla lekarza, zgodnie z art. 11 ust. 2-2a updof, lecz jednorazowa wartość takiego świadczenia nie przekracza 200 zł, to świadczenie takie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a updof. W powyższych przypadkach na Spółce nie ciążą zatem obowiązki wynikające z updof, w tym obowiązek sporządzenia informacji podatkowej PIT-8C zgodnej z art. 42a updof.

Zgodnie z art. 11 updof, przychodami są m.in. pieniądze i wartości pieniężne, a także wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców;
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu;
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku — według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;
  4. w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad wskazanych powyżej, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Zdaniem X., udział w Spotkaniu Bieżącym nie jest dla lekarza przychodem podlegającym opodatkowaniu updof. Przede wszystkim fakt udziału w takim spotkaniu trudno jednoznacznie uznać za odniesienie przez lekarza korzyści o charakterze zawodowym czy osobistym, która stanowiłaby przysporzenie majątkowe. W praktyce lekarz biorący udział w takim spotkaniu jest adresatem przekazu reklamowego Spółki, a nie odbiorcą skonkretyzowanych, nieodpłatnych świadczeń. Nieodpłatne świadczenie w oparciu o orzecznictwo sądowe można definiować jako zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest nieodpłatne (tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu) uzyskanie kosztem innego podmiotu korzyści majątkowej mającej konkretny wymiar finansowy. Nie ma to miejsca w przypadku udziału w Spotkaniu Bieżącym.

Poza tym, nie jest możliwe ustalenie wartości przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń w oparciu o przepisy updof. Spotkania Bieżące nie są oferowane przez X. odpłatnie. Innymi słowy, nie istnieje cena, za którą można by wykupić sobie prawo do udziału w takim spotkaniu (czyli cena stosowana wobec innych odbiorców). Nie ma także cen zakupu przez X. od innych podmiotów usługi w postaci udziału w takich spotkaniach. Według wiedzy X., tego typu spotkania nie są także organizowane komercyjnie (za odpłatnością) przez inne firmy farmaceutyczne.

Jeśli chodzi o poczęstunek oferowany lekarzowi, to w sytuacji zapewnienia drobnego poczęstunku w formie bufetu lub podobnej nie jest możliwa wycena świadczenia w naturze / nieodpłatnego świadczenia zgodnie z art. 11 ust. 2-2a updof w odniesieniu do konkretnego lekarza. X. nie jest bowiem w stanie racjonalnie ocenić, czy dany lekarz uczestniczący w Spotkaniu Bieżącym skorzystał z tego świadczenia, a jeśli tak, to w jakim stopniu.

Jeśli zaś jest możliwa wycena świadczenia w naturze/nieodpłatnego świadczenia w postaci poczęstunku dla lekarza (np. w razie zaproszenia lekarza do restauracji) zgodnie z art. 11 ust. 2-2a updof, to może być ono uznane za przychód podlegający opodatkowaniu.

Jeżeli jednak lekarz oświadczy X., że prowadzi działalność gospodarczą (osobiście lub jako wspólnik spółki nieposiadającej osobowości prawnej), to przychód lekarza należy uznać za przychód z tytułu działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 updof. Wtedy na X. nie ciąży obowiązek sporządzenia informacji podatkowej PIT-8C zgodnej z art. 42a updof, ani poboru podatku bądź zaliczki na podatek.

Jeżeli natomiast lekarz nie złoży opisanego powyżej oświadczenia, wtedy przychód ten należy zakwalifikować jako przychód z innych źródeł zgodnie z art. 20 ust. 1 updof. Ponieważ jednak X. organizuje Spotkania Bieżące w ramach prowadzenia reklamy produktów leczniczych w rozumieniu rozdziału 4 ustawy Prawo farmaceutyczne, to zastosowanie ma art. 21 ust. 1 pkt 68a updof, zgodnie z którym wolne od opodatkowania są świadczenia otrzymane w związku z promocją lub reklamą świadczeniodawcy do jednorazowej wartości 200 zł. Jeżeli zatem jednorazowa wartość świadczenia przekazanego lekarzowi nie przekracza 200 zł, wtedy przychód ten jest zwolniony z opodatkowania, a na Spółce nie ciąży w związku z tym obowiązek sporządzenia informacji podatkowej PIT-8C zgodnej z art. 42a updof. Jeśli natomiast świadczenia przekazanego lekarzowi przekracza 200 zł, to na Spółce ciąży obowiązek sporządzenia informacji podatkowej PIT-8C zgodnej z art. 42a updof.

Wnioskodawca w związku z wezwaniem tut. organu jednoznacznie przedstawił stanowisko w odniesieniu do pytania Nr 1 następująco:

Zdaniem Wnioskodawcy, udział w Spotkaniu Bieżącym nie jest dla lekarza przychodem podlegającym opodatkowaniu. Odnośnie poczęstunku oferowanego lekarzowi, nie jest dla lekarza przychodem podlegającym opodatkowaniu, jeśli nie jest możliwa wycena świadczenia w naturze/nieodpłatnego świadczenia zgodnie z art. 11 ust. 2-2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do konkretnego lekarza. Jeśli zaś w konkretnych okolicznościach faktycznych będzie możliwa wycena świadczenia w naturze/nieodpłatnego świadczenia w postaci poczęstunku dla konkretnego lekarza, zgodnie z art. 11 ust. 2- 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to wtedy poczęstunek, z którego skorzystał lekarz będzie jego przychodem. Dla lekarza nieprowadzącego działalności gospodarczej będzie to przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust 1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli jednorazowa wartość takiego świadczenia nie przekracza 200 zł. Dla Lekarza prowadzącego działalność gospodarczą będzie to przychód z tytułu tej działalności w rozumieniu art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja dotyczy skutków podatkowych udziału lekarza nieprowadzącego działalności gospodarczej w spotkaniach bieżących (pyt. Nr 1). Natomiast wniosek w pozostałej części zostanie rozpatrzony odrębnymi rozstrzygnięciami.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w odniesieniu do możliwości zwolnienia z opodatkowania otrzymanego przez lekarza poczęstunku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy po podatku dochodowym od osób fizycznych, uznaje się za prawidłowe, natomiast w pozostałym zakresie uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy odrębnym źródłem przychodów są tzw. inne źródła.

Stosownie do art. 20 ust. 1 wyżej powołanej ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Sformułowanie „w szczególności” dowodzi, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy. O przychodzie podatkowym z innych źródeł należy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.

W myśl art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Podkreślić jednakże należy, że z powyższego przepisu wynika, iż w informacji PIT-8C nie ujmuje się m.in. tych dochodów, które są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 powyższej ustawy.

Na gruncie prawa podatkowego przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest każda forma przysporzenia majątkowego, tzn. zarówno pieniężna jak i niepieniężna.

Udział w spotkaniach, w tym poczęstunek niewątpliwie należą do nieodpłatnych świadczeń, jakie osoby te otrzymują od Spółki.

Wobec niezdefiniowania w ustawie podatkowej pojęcia „nieodpłatnego świadczenia” należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 353 § 2 ww. Kodeksu, świadczenie może polegać na działaniu albo na zaniechaniu.

Dla celów podatkowych pojęcie „nieodpłatnego świadczenia” ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje nie tylko działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby, ale również wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że sfinansowanie przez Spółkę udziału w spotkaniach bieżnych, w tym poczęstunku stanowić będzie dla lekarza nieodpłatne świadczenie.

Wartość tego świadczenia należy ustalać kierując się treścią art. 11 ust. 2a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu. Z tej też przyczyny wartość tychże świadczeń należy zakwalifikować do przychodów, o których mowa w ww. art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z innych źródeł.

W przedmiotowej sprawie istnieje możliwość ustalenia uczestników spotkania bieżącego oraz kosztów ponoszonych w związku z jego zorganizowaniem, co pozwala na ustalenie wartości świadczenia przypadającego na lekarza uczestniczącego w spotkaniu.

Jednocześnie nie można w tym przypadku utożsamiać określeń „otrzymanie” i „wykorzystanie”. Zgodnie z internetowym Słownikiem Języka Polskiego PWN S.A. „otrzymać - otrzymywać” oznacza dostać coś w darze, dostać coś, co się należy, na co się zasługuje albo do czego się dąży, stać się odbiorcą jakiegoś polecenia, uzyskać coś z czegoś.

Pojęcie „skonsumować” oznacza zjeść coś, zrobić z czegoś użytek, natomiast „wykorzystać – wykorzystywać”, to użyć czegoś dla osiągnięcia jakiegoś celu, zysku, posłużyć się kimś, aby zrealizować własne cele.

W świetle powyższego, ażeby coś skonsumować bądź wykorzystać należy tym najpierw dysponować, a w tym przypadku – otrzymać.

Należy zauważyć, że o powstaniu przychodu z nieodpłatnych świadczeń nie będzie przesądzać fakt skorzystania przez osobę ze świadczeń oferowanych przez świadczeniodawcę w związku ze spotkaniem. Istotnym dla celów podatkowych jest to, że osobie biorącej udział w spotkaniu postawiono nieodpłatnie do dyspozycji określone świadczenia, z których może skorzystać. O powstaniu przychodu takiej osoby można mówić wtedy, gdy faktycznie weźmie ona udział w danym spotkaniu.

Dlatego – w rozpatrywanej sprawie lekarz otrzymuje nieodpłatne świadczenie o określonej wartości w związku z przyjściem na spotkanie, bez względu na to czy następnie będzie i ewentualnie w jakim stopniu konsumował poczęstunek (kawa, herbata, przekąski albo obiad). Okoliczność, że podczas spotkania lekarz nie skorzystał z ww. świadczenia, nie zmienia faktu, że je otrzymał i pozostaje bez wpływu na cenę jaką zapłacił świadczeniodawca. Nie ma więc uzasadnienia do rozpatrywania stopnia skonsumowania (wykorzystania) przez lekarzy poczęstunku w trakcie spotkania.

Należy również podkreślić, że wśród metod ustalania wartości nieodpłatnych świadczeń ustawodawca nie przewidział określenia wartości wykorzystanych świadczeń. Stąd też, jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi zakupione wartość świadczeń ustala się według cen zakupu, a nie na podstawie wykorzystanego świadczenia.

Wartość świadczenia, jaką Wnioskodawca winien doliczyć do przychodu danego lekarza należy więc obliczyć dzieląc całkowity koszt organizacji spotkania przez liczbę zaproszonych, a następnie tak ustaloną cenę jednostkową przypisać tylko lekarzowi faktycznie w nim uczestniczącemu.

Przy czym, wartość świadczeń przekazywanych uczestnikom lekarzom może być jednak zwolniona z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 68a) ww. ustawy, wolna od podatku dochodowego jest wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą - jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 200 zł; zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli świadczenie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym.

Podstawową przesłanką zastosowania omawianego zwolnienia jest otrzymanie od świadczeniodawcy nieodpłatnego świadczenia. Istotnym jest również, aby osoby otrzymujące świadczenie nie były pracownikami świadczeniodawcy lub nie były związane z nim stosunkiem cywilnoprawnym, a wartość nieodpłatnego świadczenia nie przekraczała jednorazowo kwoty 200 zł i była otrzymana w związku z promocją lub reklamą podmiotu dokonującego świadczenia.

W prawie podatkowym brak jest również definicji promocji. Wskazać jednak należy, że na potrzeby prawa podatkowego pod pojęciem promocji rozumieć należy ogół czynności związanych z oddziaływaniem na klientów i potencjalnych nabywców polegających na dostarczaniu informacji, argumentacji, obietnic, a także zachęty, skłaniającej do nabywania oferowanych produktów i usług, jak również wytwarzających przychylną opinię o firmie.

Z przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że w ramach działań marketingowych i promocyjnych Spółka zaprasza lekarzy zajmujących się dziedzinami medycyny do udziału w spotkaniach marketingowych. Celem Spotkań Bieżących jest prowadzenie reklamy produktów leczniczych zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne, np. informowanie lekarzy o produktach oferowanych przez grupę N., ich zaletach i możliwościach zastosowania. Lekarzy z Wnioskodawcą nie łączy stosunek cywilnoprawny w związku z organizowanymi spotkaniami.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że wartość nieodpłatnego świadczenia w tym poczęstunku nie przekraczająca 200 zł będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie nieodpłatne świadczenie, którego jednorazowa wartość przekroczy 200 zł.

Podsumowując, należy stwierdzić, że udział w spotkaniu bieżącym, w tym poczęstunek skutkuje powstaniem przychodu z nieodpłatnych świadczeń, który należy zakwalifikować jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych który podlega zwolnieniu przedmiotowemu określonemu w art. 21 ust. 1 pkt 68a ww. ustawy, jeżeli jednorazowa wartość nieodpłatnego świadczenia nie przekroczy 200 zł. W takiej sytuacji na Spółce nie będzie ciążył obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C.

Natomiast opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie nieodpłatne świadczenie, którego jednorazowa wartość przekroczy 200 zł, a na Spółce będą ciążyły obowiązki informacyjne wynikające treści zacytowanego powyżej art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, polegające na sporządzeniu i przekazaniu w stosownym terminie informacji PIT-8C podatnikowi oraz właściwemu organowi podatkowemu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj