Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-1182/13/RS
z 21 marca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2013 r. (data wpływu 23 grudnia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 28 lutego 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczeń z tytułu polisy otrzymywanej z Francji – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 28 lutego 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczeń z tytułu polisy otrzymywanej z Francji.


We wniosku tym został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Mąż Wnioskodawczyni pracował we Francji od 3 stycznia 2012 r. Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia opłacał również składki ubezpieczeniowe na wypadek zgonu. W dniu 26 sierpnia 2012 r. zmarł nagle na zawał serca. Po śmierci męża Wnioskodawczyni otrzymała wiadomość z instytucji ubezpieczeniowej, że przysługuje Jej z tytułu polisy jednorazowe świadczenie pieniężne a dzieciom (syn ur. 1997 r. i córka ur. 1995 r.) również jednorazowe świadczenie i renta edukacyjna po ojcu.

Francuska instytucja szybko spełniła warunki zawarte w polisie ubezpieczeniowej i po trzech miesiącach pieniądze wpłynęły na konto bankowe Wnioskodawczyni, tj. jednorazowe świadczenie po śmierci męża w listopadzie 2012 r., natomiast renta edukacyjna jest wypłacana od lutego 2013 r. Miejsce zamieszkania Wnioskodawczyni dla celów podatkowych od zawsze znajduje się w Polsce. Dzieci również mają miejsce zamieszkania w Polsce, wszyscy mieszkają razem. Ponadto Wnioskodawczyni otrzymuje rentę z ZUS.

Córka Wnioskodawczyni ukończyła osiemnaście lat, ale renta edukacyjna na dzieci wpływa na konto bankowe Wnioskodawczyni jako jedno wspólne świadczenie. Francuskie towarzystwo ubezpieczeniowe do chwili obecnej nie wymaga rozdzielności tych świadczeń.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy dochody Wnioskodawczyni z polisy pośmiertnej męża, zawartej we Francji w tamtejszej instytucji, podlegają opodatkowaniu w Polsce?


Wnioskodawczyni uważa, powołując się na art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, że Jej dochody z polisy pośmiertnej męża nie powinny zostać opodatkowane.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) podlegają w Polsce osoby fizyczne jeśli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ww. ustawy).

Stosownie do art. 21 ust. 1 umowy z dnia 19 stycznia 1977 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. Nr 1, poz. 5) części dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania w jednym z Umawiających się Państw, bez względu na to skąd pochodzą, a o których nie było mowy w poprzednich artykułach niniejszej umowy, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 1 ww. ustawy dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.


Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:


  1. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,
  2. dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15.


W sytuacji przedstawionej we wniosku, mąż Wnioskodawczyni pracował we Francji od 3 stycznia 2012 r. Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia opłacał również składki ubezpieczeniowe na wypadek zgonu. W dniu 26 sierpnia 2012 r. zmarł nagle na zawał serca. Po śmierci męża Wnioskodawczyni otrzymała wiadomość z instytucji ubezpieczeniowej, że przysługuje Jej z tytułu polisy jednorazowe świadczenie pieniężne a dzieciom (syn ur. 1997 r. i córka ur. 1995 r.) również jednorazowe świadczenie i renta edukacyjna po ojcu.

Francuska instytucja szybko spełniła warunki zawarte w polisie ubezpieczeniowej i po trzech miesiącach pieniądze wpłynęły na konto bankowe Wnioskodawczyni, tj. jednorazowe świadczenie po śmierci męża w listopadzie 2012 r., natomiast renta edukacyjna jest wypłacana od lutego 2013 r. Miejsce zamieszkania Wnioskodawczyni dla celów podatkowych od zawsze znajduje się w Polsce. Dzieci również mają miejsce zamieszkania w Polsce, wszyscy mieszkają razem. Ponadto Wnioskodawczyni otrzymuje rentę z ZUS.

Córka Wnioskodawczyni ukończyła osiemnaście lat, ale renta edukacyjna na dzieci wpływa na konto bankowe Wnioskodawczyni jako jedno wspólne świadczenie. Francuskie towarzystwo ubezpieczeniowe do chwili obecnej nie wymaga rozdzielności tych świadczeń.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny należy zatem stwierdzić, iż zgodnie z postanowieniami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Rządem Republiki Francuskiej świadczenia otrzymywane w związku ze śmiercią męża z polisy ubezpieczeniowej z Francji wypłacone Wnioskodawczyni mającej miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce.

Jednocześnie jednak, przedmiotowe świadczenia są zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, ww. dochodów nie należy wykazywać w zeznaniach podatkowych składanych w Polsce.

Ponadto wskazać należy, że z uwagi na to, iż interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy Wnioskodawczyni. Nie wywołuje skutków prawnych dla pełnoletniej córki Wnioskodawczyni.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj