Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-345/14-2/IG
z 26 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2014 r. (data wpływu 14 kwietnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług pośrednictwa – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 14 kwietnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług pośrednictwa.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Bank S.A (dalej: „Wnioskodawca”, „Bank”) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi finansowe. Wnioskodawca działa w ramach grupy kapitałowej (dalej: „Grupa kapitałowa Bank”), w skład której wchodzą spółki z sektora finansowego. Bank odgrywa dominującą rolę wśród spółek z Grupy kapitałowej Bank.

W ramach Grupy kapitałowej Banku firmy i klienci indywidualni mogą skorzystać z szerokiej oferty produktów i usług potrzebnych do zaspokojenia potrzeb finansowych. Ofertę Banku uzupełnia m.in. faktoring, pełna oferta maklerska. Bank wykonuje szereg usług na rzecz podmiotów z grupy. Część z nich jest wykonywana nieodpłatnie. Nieodpłatność ta wynika z uwarunkowań biznesowych, dominującej roli jaką odgrywa Bank wśród spółek z grupy w Polsce oraz chęci uproszczenia wzajemnych rozliczeń pomiędzy spółkami z grupy.

Bank w celu przedstawienia własnym klientom jak najszerszej oferty produktów i usług oraz dotarcia do jak najszerszego grona nowych klientów wykorzystując swoją infrastrukturę sprzedaży, zamierza pośredniczyć nieodpłatnie w sprzedaży produktów L., spółki z Grupy kapitałowej Banku. W prowadzonej współpracy pomiędzy Bankiem a L. Bank udziela finansowania na rzecz L.. Finansowanie przez Bank spółki L. stanowi dla Banku jedną z istotnych pozycji sprzedaży.


Na podstawie umowy współpracy pomiędzy Bankiem a L. zakres czynności pośrednictwa wykonywanych nieodpłatnie przez Bank na rzecz L. przedstawiać się będzie następująco:


  1. Udostępnianie w serwisie transakcyjnym Banku wniosku leasingowego Klientom Banku, do których kierowana jest oferta limitowa.
  2. Implementowanie w narzędziach informatycznych Banku aktualizowanej przez L. bazy dostawców przedmiotu leasingu i warunków cenowych przedmiotu leasingu.
  3. Procesowanie transakcji przy użyciu narzędzi informatycznych Banku, przygotowanych przez Bank oraz L., w celu zawarcia umowy leasingu.
  4. Pozyskiwanie i przetwarzanie danych Klienta niezbędnych do przeprocesowania złożonego wniosku leasingowego i umowy leasingowej.
  5. Udostępnianie w serwisie internetowym Banku, wniosku zgłoszeniowego obecnym lub potencjalnym Klientom Banku.
  6. Przekazywania do L. za zgodą Klienta, wniosków w formie elektronicznej, wyrażających zamiar zawarcia umowy leasingowej przez Klienta.
  7. Przekazywanie do L. wniosków Klienta, poprzez aplikację zgłoszeniową.
  8. Przygotowanie serwisu opisującego produkty i usługi L. świadczone dla Klientów Banku oraz potencjalnych Klientów Banku.
  9. Udzielaniu Klientom wyczerpujących i aktualnych informacji na temat oferty L. zgodnie z materiałami przekazanymi przez L.


W związku z faktem, że wartość wskazanych powyżej usług świadczonych przez Bank na rzecz L. jest nieproporcjonalnie niska do wartości przychodów uzyskiwanych przez Bank z tytułu finansowania L., za ten zakres usług Bank nie będzie obciążał dodatkowo L.. Zatem Bank będzie świadczył te usługi nieodpłatnie.


Natomiast metodologia określania kosztów finansowania jest jedna i pozostanie niezależna od kwestii nieodpłatnego świadczenia usług (zasady określania poziomu marży Banku są takie same dla wszystkich podmiotów z Grupy kapitałowej Banku). Wysokość marży ustalana jest w oparciu o niezależne kryteria takie jak m.in.:


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy nieodpłatne świadczenie usług pośrednictwa przez Bank na rzecz L. w ramach przewidywanej umowy współpracy, które jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy, czynności wykonywane przez Bank na rzecz L. na podstawie przewidywanej umowy współpracy stanowić będą nieodpłatne świadczenie usług na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie podlegać będą opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.


Określona czynność podlega opodatkowaniu, gdy jest wykonywana w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego odbiorcę „beneficjenta” tej czynności. Dodatkowo konieczne jest istnienie związku pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności, aby można było powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Z treści powołanych powyżej przepisów wynika, że świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT, gdy jest wykonywane odpłatnie z wyjątkiem przypadków określonych w art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT. Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 Ustawy o VAT opodatkowaniu VAT podlega nieodpłatne świadczenie usług (inne niż wskazane w treści pkt 1) na cele inne niż działalność gospodarcza. Zatem czynności nie podlegają opodatkowaniu, gdy po pierwsze są wykonane nieodpłatnie a po drugie, gdy ich świadczenie jest związane z działalnością gospodarczą podatnika.


Nieodpłatność usługi świadczonej przez Bank


Usługa jest świadczona nieodpłatnie, gdy nie istnieje bezpośredni związek pomiędzy wyświadczoną usługą a jakimkolwiek wynagrodzeniem. Usługa nie ma charakteru nieodpłatnego, gdy wynagrodzenie bezpośrednio z nią związane jest uwzględniane w ramach wynagrodzenia za inną usługę.


W wyroku w sprawie C-48/97 Kuwait Petroleum Trybunał Sprawiedliwości (dalej: „ETS”) rozstrzygał czy wydania klientom towarów w zamian za punkty zgromadzone w ramach programu lojalnościowego stanowiły niezależne transakcje polegające na nieodpłatnych wydaniach czy też były jedynie konsekwencją transakcji głównej polegającej na sprzedaży paliwa (wydania takie byłyby czynnościami odpłatnymi, których cena stanowiła cześć wynagrodzenia z tytułu dostawy paliwa). W wyroku tym ETS stwierdził:


„Po drugie, nie kwestionowano tego, że cena detaliczna paliwa Q8, niezależnie od tego, czy nabywca przyjmował bony, czy też nie, była taka sama i była to jedyna cena wymieniana na fakturze z tytułu sprzedaży paliwa, którą, zgodnie z art. 22(3) VI Dyrektywy, Kuwait Petroleum lub niezależni dystrybutorzy byli zobowiązani wystawić, klientom będącym podatnikami. Mając to na uwadze, Kuwait Petroleum nie może w uzasadniony sposób twierdzić, że cena płacona przez nabywców paliwa w rzeczywistości zawierała składnik odzwierciedlający wartość bonów Q8 lub towarów promocyjnych”.


W rozpatrywanej sytuacji koszt finansowania przez Bank jest określany w sposób niezależny od kwestii nieodpłatnego świadczenia usług. Zasady określania poziomu marży Banku są takie same dla podmiotów korzystających z tych usług nieodpłatnie oraz tych podmiotów z Grupy kapitałowej Bank, które obciążane są za świadczenie takich usług i opierają się na ocenie kryteriów wskazanych w opisie stanu faktycznego. W związku z tym, w omawianym zdarzeniu przyszłym nie istniał będzie bezpośredni związek pomiędzy nieodpłatnym świadczeniem usług pośrednictwa wymienionych w przewidywanej umowie współpracy, a otrzymywanym przez Bank wynagrodzeniem z tytułu finansowania. Zatem nie można uznać, żeby część wynagrodzenia Banku z tytułu finansowania L. stanowić będzie w istocie wynagrodzenie za usługi pośrednictwa wykonywanego na rzecz L.. Należy więc stwierdzić, że usługi pośrednictwa wykonywane będą przez Bank na rzecz L. nieodpłatnie.


Związek usług świadczonych przez Bank z działalnością gospodarczą


Dla ustalenia czy nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 Ustawy o VAT konieczne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika podlega opodatkowaniu VAT. Natomiast nieodpłatne świadczenie usług związanych z działalnością gospodarczą nie podlega opodatkowaniu VAT - nie jest czynnością opodatkowaną. Kluczowe jest więc stwierdzenie istnienia lub braku związku z działalnością gospodarczą w przypadku nieodpłatnie świadczonych usług.

Należy uznać, że usługa świadczona nieodpłatnie jest związana z działalnością gospodarczą, jeśli jej wykonanie skutkuje, lub ma na celu osiągnięcie celów gospodarczych podatnika (wykonywane w związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej podmiotu).


Głównym celem podjęcia współpracy pomiędzy Bankiem a spółką L. jest zwiększanie i utrzymanie przychodów uzyskiwanych z tytułu udzielania finansowania, a także oferowanie klientom Banku oraz potencjalnym klientom Banku jak najszerszej oferty produktów i usług potrzebnych do zaspokojenia potrzeb finansowych. Dodatkowo, w związku ze współpracą Banku ze spółką L. Bank będzie mógł docierać ze swoją ofertą produktów bankowych do klientów L.. Podejmowane przez Bank działania w zakresie zawarcia umowy współpracy z L., przyczynią się do zwiększenia przychodów banku, poszerzenia oferty produktów bankowych Banku, co również będzie skutkować wzrostem przychodów, a także dotarcia z ofertą Banku do nowych klientów L..

Wartość świadczonych przez Bank usług pośrednictwa przy sprzedaży produktów leasingowych będzie nieproporcjonalnie niska do wartości sprzedaży związanej z finansowaniem działalności leasingowej spółki L.. Uzasadnione biznesowo będzie więc nieobciążanie L. dodatkowym wynagrodzeniem za świadczenie usług pośrednictwa przy sprzedaży produktów leasingowych. Nieodpłatność za wskazane usługi wynikać będzie więc z uwarunkowań biznesowych. W rezultacie zasadne jest stwierdzenie, że usługi takie będą w oczywisty sposób związane z działalnością gospodarczą przez Bank i w związku z tym nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT


Analogiczny pogląd można znaleźć w licznych interpretacjach Ministra Finansów oraz wyrokach sądów administracyjnych, Przykładowo m.in. w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 16 stycznia 2014 r. sygn. ILPP2/443-1015/13-3/MR, indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 grudnia 2013 r. sygn, ILPP4/443-455/13-2/ISN, wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 15 marca 2012 r. sygn. I SA/Ke 89/12.


Mając na uwadze powyższy stan faktyczny, gdzie Wnioskodawca zamierza zawrzeć ze spółką L. umowę współpracy, w ramach której Bank wykonywać będzie określone czynności na rzecz L. nieodpłatnie w związku i celu prowadzonej działalności gospodarczej, należy stwierdzić, że nieodpłatne świadczenie usług będących przedmiotem zapytania jako czynności niespełniające dyspozycji art. 8 ust. 2 pkt 2 Ustawy o VAT nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:


  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


W myśl art. 8 ust. 1 ustawy - przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:


  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie (z wyjątkiem przypadków ściśle określonych w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 ustawy).


W dorobku orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyjmuje się, że odpłatność ma miejsce wtedy, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem, przy czym wynagrodzenie jakkolwiek musi być wyrażone w pieniądzu, to jednak nie musi być w tej formie dokonane. W tym miejscu należy podkreślić, że na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług bez znaczenia pozostaje to, czy kwota uzyskanego wynagrodzenia (cena) została skalkulowana tak, że stanowi tylko koszt wytworzenia towaru lub wykonania usługi, czy została powiększona także o zysk sprzedającego.


Z powyższego wynika, że dostawa towarów lub świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wtedy, gdy są wykonane odpłatnie oraz gdy pomiędzy dostawcą towaru lub świadczącym usługę i ich beneficjentem (odbiorcą) istnieje jawny lub dorozumiany stosunek prawny (umowa), w ramach którego spełniane są świadczenia wzajemne.

Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy - za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:


  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Analizując treść powołanego art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy należy wskazać, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatne świadczenie usług (inne niż wskazane w pkt 1) na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika, bez względu na to, czy podatnikowi przysługiwało, czy też nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

Natomiast dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej przepisu, istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu, nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności, jakie w danej sprawie występują.


Zatem aby nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika.


Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi finansowe. Wnioskodawca działa w ramach grupy kapitałowej, w skład której wchodzą spółki z sektora finansowego. Bank odgrywa dominującą rolę wśród spółek z Grupy kapitałowej Bank.

W ramach Grupy kapitałowej Banku firmy i klienci indywidualni mogą skorzystać z szerokiej oferty produktów i usług potrzebnych do zaspokojenia potrzeb finansowych. Ofertę Banku uzupełnia m.in. faktoring, pełna oferta maklerska. Bank wykonuje szereg usług na rzecz podmiotów z grupy. Część z nich jest wykonywana nieodpłatnie. Nieodpłatność ta wynika z uwarunkowań biznesowych, dominującej roli jaką odgrywa Bank wśród spółek z grupy w Polsce oraz chęci uproszczenia wzajemnych rozliczeń pomiędzy spółkami z grupy.


Bank w celu przedstawienia własnym klientom jak najszerszej oferty produktów i usług oraz dotarcia do jak najszerszego grona nowych klientów wykorzystując swoją infrastrukturę sprzedaży, zamierza pośredniczyć nieodpłatnie w sprzedaży produktów L., spółki z Grupy kapitałowej Banku. W prowadzonej współpracy pomiędzy Bankiem a L. Bank udziela finansowania na rzecz L.. Finansowanie przez Bank spółki L. stanowi dla Banku jedną z istotnych pozycji sprzedaży.


Na podstawie umowy współpracy pomiędzy Bankiem a L. zakres czynności pośrednictwa wykonywanych nieodpłatnie przez Bank na rzecz L. przedstawiać się będzie następująco:


  1. Udostępnianie w serwisie transakcyjnym Banku wniosku leasingowego Klientom Banku, do których kierowana jest oferta limitowa.
  2. Implementowanie w narzędziach informatycznych Banku aktualizowanej przez L. bazy dostawców przedmiotu leasingu i warunków cenowych przedmiotu leasingu.
  3. Procesowanie transakcji przy użyciu narzędzi informatycznych Banku, przygotowanych przez Bank oraz L., w celu zawarcia umowy leasingu.
  4. Pozyskiwanie i przetwarzanie danych Klienta niezbędnych do przeprocesowania złożonego wniosku leasingowego i umowy leasingowej.
  5. Udostępnianie w serwisie internetowym Banku, wniosku zgłoszeniowego obecnym lub potencjalnym Klientom Banku.
  6. Przekazywania do L. za zgodą Klienta, wniosków w formie elektronicznej, wyrażających zamiar zawarcia umowy leasingowej przez Klienta
  7. Przekazywanie do L. wniosków Klienta, poprzez aplikację zgłoszeniową.
  8. Przygotowanie serwisu opisującego produkty i usługi L. świadczone dla Klientów Banku oraz potencjalnych Klientów Banku
  9. Udzielaniu Klientom wyczerpujących i aktualnych informacji na temat oferty L. zgodnie z materiałami przekazanymi przez L..

W związku z faktem, że wartość wskazanych powyżej usług świadczonych przez Bank na rzecz L. jest nieproporcjonalnie niska do wartości przychodów uzyskiwanych przez Bank z tytułu finansowania L., za ten zakres usług Bank nie będzie obciążał dodatkowo L.. Zatem Bank będzie świadczył te usługi nieodpłatnie.


Natomiast metodologia określania kosztów finansowania jest jedna i pozostanie niezależna od kwestii nieodpłatnego świadczenia usług (zasady określania poziomu marży Banku są takie same dla wszystkich podmiotów z Grupy kapitałowej Banku). Wysokość marży ustalana jest w oparciu o niezależne kryteria takie jak m.in.:


  1. rating, który może być ustalony w oparciu o sytuację ekonomiczno-finansową spółki (w szczególności jej zdolność kredytową, wypłacalność),
  2. poziom zabezpieczeń związanych z udzieleniem kredytu,
  3. parametry rynkowe, takie jak: stopy rynkowe rynku międzybankowego, stopa płynności, która wyznacza zdolność Banku i koszt, po jakim Bank pozyskuje finansowanie długoterminowe.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego czy nieodpłatne świadczenie usług pośrednictwa przez Bank na rzecz L. w ramach przewidywanej umowy współpracy, które jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT.

Usługa jest świadczona nieodpłatnie, gdy nie istnieje bezpośredni związek pomiędzy wyświadczoną usługą a jakimkolwiek wynagrodzeniem. Usługa nie ma charakteru nieodpłatnego, gdy wynagrodzenie bezpośrednio z nią związane jest uwzględniane w ramach wynagrodzenia za inną usługę.


W rozpatrywanej sytuacji koszt finansowania przez Bank jest określany w sposób niezależny od kwestii nieodpłatnego świadczenia usług. Zasady określania poziomu marży Banku są takie same dla podmiotów korzystających z tych usług nieodpłatnie oraz tych podmiotów z Grupy kapitałowej Bank, które obciążane są za świadczenie takich usług i opierają się na ocenie kryteriów wskazanych w opisie stanu faktycznego. W związku z tym, w omawianym zdarzeniu przyszłym nie istniał będzie bezpośredni związek pomiędzy nieodpłatnym świadczeniem usług pośrednictwa wymienionych w przewidywanej umowie współpracy, a otrzymywanym przez Bank wynagrodzeniem z tytułu finansowania. Zatem nie można uznać, że część wynagrodzenia Banku z tytułu finansowania usługobiorcy stanowić będzie w istocie wynagrodzenie za usługi pośrednictwa wykonywanego na jego rzecz. Należy więc stwierdzić, że usługi pośrednictwa wykonywane będą przez Wnioskodawcę na rzecz usługobiorcy nieodpłatnie.

Usługa świadczona nieodpłatnie jest związana z działalnością gospodarczą, jeśli jej wykonanie skutkuje, lub ma na celu osiągnięcie celów gospodarczych podatnika.


Głównym celem podjęcia współpracy pomiędzy Wnioskodawcą i kontrahentem jest zwiększanie przychodów uzyskiwanych z tytułu udzielania finansowania, a także oferowanie klientom Banku oraz potencjalnym klientom Banku jak najszerszej oferty produktów i usług potrzebnych do zaspokojenia potrzeb finansowych. W związku ze współpracą z L. Bank będzie mógł docierać ze swoją ofertą produktów bankowych do klientów kontrahenta. Podejmowane przez Bank działania w zakresie zawarcia umowy współpracy, przyczynią się do zwiększenia przychodów Strony, poszerzenia oferty produktów bankowych, co również będzie skutkować wzrostem przychodów, a także dotarcia z ofertą do nowych klientów kontrahenta.


W konsekwencji należy stwierdzić, że nieodpłatne świadczenie usług będących przedmiotem pytania wpisywać się będzie w cel prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, w związku z czym - jako czynności niespełniające dyspozycji art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy - nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, że nieodpłatne świadczenie usług w ramach współpracy nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jest prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj