Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-136/14-4/AF
z 16 maja 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2014 r. (data wpływu 18 marca 2014 r.) uzupełnionym na wniosku ORD-IN z dnia 30 kwietnia 2014 r. (data nadania 30 kwietnia 2014 r., data wpływu 5 maja 2014 r.) na wezwanie z dnia 23 kwietnia 2014 r. (data doręczenia 25 kwietnia 2014 r.) Nr IPPB2/436-136/14-2/AF o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej powstałej w przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako wkładu niepieniężnego do spółki holenderskiej w zamian za jej akcje - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 18 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej powstałej w przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako wkładu niepieniężnego do spółki holenderskiej w zamian za jej akcje.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W. z siedzibą w Holandii jest spółką prawa holenderskiego opodatkowaną od całości swoich przychodów w Holandii, tj. rezydentem podatkowym Holandii („Wnioskodawca”). Wnioskodawca posiada udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce („Sp. z o.o.”).


W ramach procesu restrukturyzacji kapitałowej grupy do której należy Wnioskodawca, rozważane jest wniesienie posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów w Sp. z o.o. lub ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej powstałej z przekształcenia Sp. z o.o. jako wkładu niepieniężnego do:

    1. spółki kapitałowej prawa holenderskiego (tzw. naamloze vennootschap) z tzw. zmiennym kapitałem zakładowym („Spółka holenderska”) w zamian za akcje tej spółki. Spółka holenderska działa w formie spółki akcyjnej ze zmiennym kapitałem, posiada osobowość prawną oraz siedzibę (rzeczywisty ośrodek zarządzania) w Holandii.
    1. Alternatywnie udziały Wnioskodawcy w Sp. z o.o, mogą być przedmiotem aportu do podmiotu holenderskiego funkcjonującego w formie prawnej tzw. kooperatywy (cooperative, coöperatie) („Kooperatywa”). Kooperatywa jest podmiotem z siedzibą (rzeczywistym ośrodkiem zarządzania) w Holandii, posiadającym osobowość prawną oraz organy reprezentujące Kooperatywę. W przypadku dokonania aportu udziałów w Sp. z o.o. Kooperatywa, zgodnie z odpowiednimi przepisami holenderskimi, wyemituje na rzecz Wnioskodawcy tytuły uczestnictwa w Kooperatywie.


Niniejszy wniosek składany jest przez Wnioskodawcę jako osobę planującą założenie (przystąpienie do) Spółki holenderskiej lub Kooperatywy, w rozumieniu art. 14n par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej i dotyczy działalności Spółki holenderskiej oraz Kooperatywy i związanych z nią konsekwencji podatkowych.


Pismem z dnia 23 kwietnia 2014 r. Nr IPPB2/436-136/14-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:

  1. podanie danych umożliwiających identyfikację spółki kapitałowej prawa holenderskiego (tzw. naamloze vennootschap) oraz podmiotu holenderskiego funkcjonującego w formie prawnej tzw. kooperatywy, której założenie planuje Wnioskodawca, tj. określenie nazwy oraz podanie planowanego adresu ich siedziby,
  2. wskazanie na jakim stopniu zaawansowania są przygotowania związane z założeniem przedmiotowej spółki kapitałowej prawa holenderskiego (tzw. naamloze vennootschap) oraz podmiotu holenderskiego funkcjonującego w formie prawnej tzw. kooperatywy, w szczególności poprzez określenie jakie działania w tym kierunku zostały już podjęte przez Wnioskodawcę,
  3. doprecyzowanie, czy Wnioskodawca planuje przystąpić do już istniejącej spółki kapitałowej prawa holenderskiego (tzw. naamloze vennootschap) oraz podmiotu holenderskiego funkcjonującego w formie prawnej tzw. kooperatywy.


Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie wskazując, że w odniesieniu do okoliczności faktycznych wynikających z faktu złożenia wniosku o wydanie interpretacji podatkowej przez Wnioskodawcę jako osobę planującą założenie spółki kapitałowej prawa holenderskiego (tzw. naamloze vennotschap) z tzw. zmiennym kapitałem zakładowym (dalej: „Spółka”) w rozumieniu art. 14n par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej Wnioskodawca wskazał, co następuje:

  1. Odnośnie danych identyfikacyjnych Spółki – obecnie jej planowana nazwa to A.. Planowaną siedzibą Spółki jest miasto Rotterdam. Obecnie nie jest jeszcze znany ostateczny adres siedziby. Powyższe dane identyfikacyjne Spółki nie mają charakteru ostatecznego i mogą ulec zmianie w toku dalszych prac przygotowawczych związanych z jej utworzeniem.
  2. Odnośnie prac przygotowawczych związanych z utworzeniem Spółki – dotychczas nie sporządzono jeszcze aktu założycielskiego. Finalizację prac przygotowawczych, zawarcie aktu założycielskiego i rejestrację Spółki w stosownym rejestrze w Holandii, Wnioskodawca planuje dokonać w maju lub czerwcu 2014 r.
  3. Nadto, najprawdopodobniej Wnioskodawca będzie założycielem Spółki, a zatem nie będzie prawdopodobnie przystępował do Spółki założonej przez inny podmiot.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy wniesienie przez Wnioskodawcę udziałów Sp. z o.o. lub ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej powstałej z przekształcenia Sp. z o.o. jako wkładu niepieniężnego do Spółki holenderskiej w zamian za jej akcje lub do Kooperatywy w zamian za tytuły uczestnictwa podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce?


Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy skutków podatkowych wniesienia przez Wnioskodawcę udziałów Sp. z o.o. lub ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej powstałej z przekształcenia Sp. z o.o. jako wkładu niepieniężnego do Spółki holenderskiej w zamian za jej akcje.


W zakresie skutków podatkowych wniesienia przez Wnioskodawcę udziałów Sp. z o.o. lub ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej powstałej z przekształcenia Sp. z o.o. jako wkładu niepieniężnego do Kooperatywy w zamian za tytuły uczestnictwa zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy,


Na wstępie Wnioskodawca wskazuje, że na mocy odesłania zawartego w art. 14n § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa przepisy przewidujące zasady ochrony podatnika (tj. art. 14k i 14m Ordynacji podatkowej), który uzyskał indywidualną interpretację podatkową stosuje się odpowiednio w przypadku zastosowania się przez spółkę do interpretacji indywidualnej wydanej przed powstaniem spółki na wniosek osób planujących utworzenie tej spółki - w zakresie dotyczącym działalności tej spółki. Wnioskodawcy zatem, jako podmiotowi planującemu utworzenie (przystąpienie do) Spółki holenderskiej lub Kooperatywy przysługuje prawo do wystąpienia do organów podatkowych o wydanie interpretacji indywidualnej potwierdzającej zastosowanie przepisów podatkowych w zakresie dotyczącym działalności tych podmiotów, które z kolei w razie zastosowania się do wydanej interpretacji indywidualnej będą korzystać z ochrony przewidzianej w przepisach art. 14k i 14m Ordynacji podatkowej.


W ocenie Wnioskodawcy, w związku z wniesieniem udziałów Sp. z o.o. lub ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej powstałej z przekształcenia Sp. z o.o. jako wkładu niepieniężnego do Spółki holenderskiej w zamian za jej akcje lub do Kooperatywy w zamian za tytuły uczestnictwa ani po stronie Wnioskodawcy ani po stronie Spółki holenderskiej lub odpowiednio Kooperatywy nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w Polsce („PCC”). Wynika to z następujących okoliczności:

  1. Opodatkowaniu PCC podlegają wyłącznie czynności wskazane w art. 1 ustawy PCC po spełnieniu warunków wskazanych w tej ustawie. Jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 2 lutego 2011 r. (sygn. I SA/Gd 1/11): „zamknięty charakter katalogu czynności prawnych obciążonych podatkiem od czynności cywilnoprawnych wyklucza jakąkolwiek możliwość opodatkowania umów nieznajdujących swojego dokładnego odpowiednika wśród tych wymienionych w art. 1 ust. 1 u.p.c.c,, nawet gdyby faktycznie łączyły one w sobie pewne elementy kilku umów nazwanych, podlegających podatkowi”.

  2. Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych („Ustawa PCC”) opodatkowaniu PCC podlega m.in. umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Niewątpliwie transakcja zamierzona przez Wnioskodawcę nie będzie stanowić umowy sprzedaży w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy PCC. Ustawa PCC nie zawiera własnej definicji umowy sprzedaży. Mając zatem na uwadze zasadę zupełności oraz spójności prawa należy odwołać się do wykładni systemowej i zastosować pojęcie zdefiniowane w ustawie Kodeks cywilny (por. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 czerwca 2008 r., sygn. II FSK 626/07).

    Zgodnie z art. 535 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Umowa sprzedaży stanowi zatem dwustronną umowę nazwaną zawierającą określone elementy istotne (essentialia negotii) wpływające na jej treść. Tymczasem, jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego Wnioskodawca zamierza wnieść udziały Sp. z o.o. lub ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej powstałej z przekształcenia Sp. z o.o. do Spółki holenderskiej lub Kooperatywy jako wkład niepieniężny (aport). Nie jest to zatem umowa nazwana z zakresu prawa cywilnego, lecz odrębna czynność prawna dokonana na gruncie prawa handlowego.

  3. Do wskazanej w opisie zdarzenia przyszłego transakcji nie znajdą również zastosowania przepisy dotyczące umowy zamiany. Zgodnie z art. 603 Kodeksu cywilnego przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Tymczasem, w opisywanym stanie faktycznym następuje wniesienie wkładu niepieniężnego do Spółki holenderskiej lub Kooperatywy, której udziałowcem stanie się Wnioskodawca a nie zamiana rzeczy. Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki stanowi autonomiczną czynność prawną, której podstawa prawna wynika z przepisów prawa handlowego. Znajduje to odzwierciedlenie także w przepisach prawa podatkowego gdzie opodatkowania PCC aportu zostało przez ustawodawcę uregulowany oddzielnie w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k Ustawy PCC.

  4. Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k Ustawy PCC podatkowi podlegają również umowy spółki. Jak stanowi art. 1 ust. 3 pkt 1 Ustawy PCC w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej podwyższenie kapitału zakładowego oraz dopłaty. Podstawę opodatkowania zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b Ustawy PCC stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Zatem przypadki wkładów niepieniężnych do spółek kapitałowych ustawodawca uznał za odrębną od sprzedaży lub zamiany czynność podlegającą opodatkowaniu PCC w Polsce.

  5. Zgodnie z art. 1 ust. 5 pkt 2 Ustawy PCC umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej znajduje się w przypadku spółki kapitałowej - rzeczywisty ośrodek zarządzania albo siedziba tej spółki. Stosownie do art. 1 a pkt 3 Ustawy PCC przez siedzibę spółki rozumie się siedzibę spółki określoną w umowie spółki, zaś zgodnie z art. la pkt 4 Ustawy PCC rzeczywisty ośrodek zarządzania stanowi miejscowość w której ma siedzibę organ zarządzający spółki kapitałowej. Jednocześnie, ustawodawca w art. 1 a pkt 1 wymienił spółki kapitałowe, których umowy mogą implikować powstanie obowiązku podatkowego, tj. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną i europejską. Są to zatem spółki utworzone zgodnie z polskim prawem handlowym lub wspólnotowym dotyczącym spółki europejskiej.

  6. Z uwagi zatem na powyższe, wniesienie wkładu niepieniężnego przez Wnioskodawcę do Spółki holenderskiej lub Kooperatywy, nie będzie stanowić zmiany umowy spółki podlegającej opodatkowaniu PCC w Polsce ponieważ:

    1. siedziba spółki holenderskiej ani Kooperatywy nie znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polski (siedzibą Spółki holenderskiej lub Kooperatywy będzie miejscowość terytorium Holandii);

    2. siedziba organu zarządzającego Spółki holenderskiej lub Kooperatywy nie znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polski (siedzibą organu zarządzającego będzie miejscowość terytorium Holandii);

    3. Spółka holenderska lub Kooperatywa zostaną powołane jako podmioty prawa holenderskiego i nie będą stanowić spółki kapitałowej (ani osobowej) w rozumieniu art. 1 a pkt 1 i 2 Ustawy PCC, tj. w szczególności nie stanowią spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej ani europejskiej.


Jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 5 stycznia 2012 r. (nr ITPB2/436-152/09/TJ): „opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych będą jedynie takie umowy (zmiany umów) spółek, których rzeczywisty ośrodek zarządzania lub siedziba, w sytuacji gdy rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego, znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponieważ zarówno siedziba spółki, do której Wnioskodawca planuje wnieść wkład niepieniężny, jak i rzeczywisty ośrodek jej zarządzania znajduje się na Cyprze, to zmiana umowy spółki nie będzie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w związku z wystąpieniem wyjątku, o którym mowa w art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych”.

Powyższa interpretacja dotyczy wprawdzie spółki z siedzibą na Cyprze, ale potwierdza, iż decydujące dla opodatkowania zmiany umowy spółki jest siedziba spółki lub jej rzeczywistego ośrodka zarządzania w Polsce.


Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości jego stanowiska.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy
  5. umowy dożywocia
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki.


Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca z siedzibą w Holandii jest spółką prawa holenderskiego opodatkowaną od całości swoich przychodów w Holandii, tj. rezydentem podatkowym Holandii. Wnioskodawca posiada udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce. W ramach procesu restrukturyzacji kapitałowej grupy do której należy Wnioskodawca, rozważane jest wniesienie posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów w Sp. z o.o. lub ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej powstałej z przekształcenia Sp. z o.o. jako wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej prawa holenderskiego (tzw. naamloze vennootschap) z tzw. zmiennym kapitałem zakładowym („Spółka holenderska”) w zamian za akcje tej spółki. Spółka holenderska działa w formie spółki akcyjnej ze zmiennym kapitałem, posiada osobowość prawną oraz siedzibę (rzeczywisty ośrodek zarządzania) w Holandii. Odnośnie danych identyfikacyjnych Spółki – obecnie jej planowana nazwa to A.. Planowaną siedzibą Spółki jest miasto Rotterdam. Obecnie nie jest jeszcze znany ostateczny adres siedziby. Powyższe dane identyfikacyjne Spółki nie mają charakteru ostatecznego i mogą ulec zmianie w toku dalszych prac przygotowawczych związanych z jej utworzeniem. W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że odnośnie prac przygotowawczych związanych z utworzeniem Spółki – dotychczas nie sporządzono jeszcze aktu założycielskiego. Finalizację prac przygotowawczych, zawarcie aktu założycielskiego i rejestrację Spółki w stosownym rejestrze w Holandii, Wnioskodawca planuje dokonać w maju lub czerwcu 2014 r. Nadto, najprawdopodobniej Wnioskodawca będzie założycielem Spółki, a zatem nie będzie prawdopodobnie przystępował do Spółki założonej przez inny podmiot.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych znajdujące zastosowanie w przedmiotowej sprawie wskazać należy, że czynność wniesienia aportu nie mieści się w katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy. W związku z tym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, że czynność wniesienia aportu do spółki jest czynnością wtórną do faktu zawarcia lub zmiany umowy spółki, czyli czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Za zmianę umowy spółki według art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy uważa się przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Zwiększenie majątku może nastąpić zarówno w formie pieniężnej, jak i w formie aportu.


Dokonując oceny skutków podatkowych czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu należy mieć na uwadze zakres terytorialny obowiązywania ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Kryteria objęcia wskazanych w ustawie czynności omawianym podatkiem w przypadku umów spółek i ich zmian określone zostały w art. 1 ust. 5 ustawy. Zgodnie z jego treścią umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  1. w przypadku spółki osobowej - siedziba tej spółki;
  2. w przypadku spółki kapitałowej:
    1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
    2. siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.


W przypadku umowy spółki kapitałowej i jej zmiany, do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych konieczne jest spełnienie warunku określonego w art. 1 ust. 5 pkt 2 lit. a) lub b) ustawy. Zgodnie z jego treścią umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się rzeczywisty ośrodek zarządzania albo siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Użyte w przytoczonym przepisie pojęcia siedziby spółki oraz rzeczywistego ośrodka zarządzania zdefiniowane zostały w art. 1a ww. ustawy. Stosownie do pkt 3 tego przepisu określenie „siedziba spółki” oznacza siedzibę spółki określoną w umowie spółki. Natomiast rzeczywisty ośrodek zarządzania oznacza, w myśl pkt 4, miejscowość, w której ma siedzibę organ zarządzający spółki kapitałowej.

Powyższe oznacza więc, że opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych będą jedynie takie umowy (zmiany umów) spółek, których rzeczywisty ośrodek zrządzania lub siedziba, w sytuacji gdy rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego, znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, że siedzibą Spółki holenderskiej, której założenie planuje Wnioskodawca będzie Holandia - wniesienie przez Wnioskodawcę udziałów Sp. z o.o. lub ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej powstałej z przekształcenia Sp. z o.o. jako wkładu niepieniężnego do Spółki holenderskiej w zamian za jej akcje nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce, jako zamiana umowy spółki zgodnie z art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


W odniesieniu do powołanego przez Wnioskodawcę orzeczenia oraz interpretacji indywidualnej organu podatkowego należy stwierdzić, że orzeczenie to oraz interpretacja zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj