Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-239/14-2/MG
z 13 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2014 r. (data wpływu 24 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków ciążących na Spółce związanych z uczestnictwem lekarzy w konferencjach naukowych, na podstawie zawartej umowy sponsoringowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 24 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków ciążących na Spółce związanych z uczestnictwem lekarzy w konferencjach naukowych, na podstawie zawartej umowy sponsoringowej.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.


  1. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest działalność w zakresie promocji i reklamy produktów farmaceutycznych na rzecz innych podmiotów.

  2. Jednym ze sposobów reklamy produktów farmaceutycznych jest sponsorowanie udziału lekarzy w różnego rodzaju konferencjach, zjazdach, sympozjach naukowych (dalej określonych mianem konferencji naukowych), związanych z branżą medyczną. W trakcie konferencji naukowych przedstawiane są najnowsze wyniki badań w zakresie leczenia różnego rodzaju chorób, nowe sposoby i metody badania i leczenia tych chorób, aktualne informacje, często poparte naukowymi badaniami, o skuteczności leczenia poszczególnych jednostek chorobowych lekami - zarówno lekami już dostępnym na rynku, jak również lekami dopiero wprowadzanymi, etc. Z kolei Spółka specjalizuje się między innymi w reklamie najnowszej generacji produktów farmaceutycznych, tak więc udział lekarza w konferencji naukowej, w trakcie której dowiaduje się on o najnowszych sposobach leczenia danej choroby jest też sposobem na informowanie go o najnowszych lekach wykorzystywanych w trakcie badania danej choroby, a więc również o lekach, których reklamą zajmuje się Spółka.

  3. Na podstawie umów sponsorskich zawieranych przez Spółkę z lekarzami, Spółka zobowiązana jest do pokrywania między innymi następujących kosztów udziału lekarzy w konferencjach naukowych:
    1. koszty przejazdy na konferencję,
    2. koszty zakwaterowania w trakcie konferencji.


    Spółka pokrywa wyżej wymienione koszty w przypadku, gdy konferencja odbywa się poza miejscem zamieszkania lekarza, w związku z czym musi on obyć podróż w celu udziału w konferencji. Pokrycie przez Spółkę powyższych kosztów następuje w wysokości i na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 stycznia 2013 roku w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.


  4. Jednocześnie umowa sponsoringowa, na podstawie której Spółka finansuje udział lekarza w konferencji nie zobowiązuje lekarza do nabywania produktów, których reklamą zajmuje się Spółka.

  5. Działania Spółki stanowią dozwoloną formy reklamy produktów farmaceutycznych, o której mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne. Zgodnie bowiem z art. 52 ust. 1 tej ustawy reklamą produktu leczniczego jest działalność polegająca na informowaniu lub zachęcaniu do stosowania produktu leczniczego, mająca na celu zwiększenie: liczby przepisywanych recept, dostarczania, sprzedaży lub konsumpcji produktów leczniczych. Z kolei w art. 52 ust. 2 pkt 6 reklama produktu leczniczego obejmuje w szczególności sponsorowanie konferencji, zjazdów i kongresów naukowych dla osób upoważnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Tak więc celem sponsorowania przez Spółkę udziału lekarza w konferencji jest reklama produktów farmaceutycznych zgodnie z Prawem farmaceutycznym.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy na Spółce ciąży obowiązek ujęcia w informacji podatkowej PIT-8C wystawianej lekarzowi biorącemu udział w konferencji kosztów zakwaterowania i przejazdu?


Zdaniem Wnioskodawcy,


1. W ocenie Spółki pokryte przez Spółkę koszty podróży i zakwaterowania lekarza biorącego udział w konferencji naukowej korzystają ze zwolnienia od opodatkowania w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PIT.

2. W związku z tym nie ciąży na Spółce obowiązek ujęcia w informacji podatkowej (PIT-8C) kosztów przejazdu na konferencję naukową i kosztów zakwaterowania w trakcie konferencji pokrytych przez Spółkę. W sytuacji bowiem, gdy wartość pokrytych przez Spółkę, wyżej wymienionych kosztów, korzysta ze zwolnienia w oparciu o art. 21 ustawy o PIT, to tego typu kwot nie ujmuje się w informacji podatkowej PIT-8C.

3. Art. 42a ust. 1 ustawy o PIT stanowi, że osoby prawne (w tym Spółka), które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c (...), są obowiązane sporządzić informację PIT-8C i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać powyższą informację podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

4. Świadczenia pokrywane przez Spółkę na podstawie umowy sponsoringowej stanowią dochody lekarza z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. W konsekwencji Spółka zobowiązana jest do sporządzenia informacji podatkowej PIT-8C i ujęcia w niej wartości świadczeń porywanych przez Spółkę w związku z udziałem lekarza w konferencji naukowej - pod warunkiem, że wartość takich świadczeń nie będzie zwolniona od opodatkowania. W konsekwencji powyższego istotną kwestią jest ustalenie, czy wartość kosztów podróży i wartość zakwaterowania lekarzy w trakcie konferencji jest zwolniona od opodatkowana, czy też nie.

5. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na wprowadzone przez ustawodawcę w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PIT, zwolnienie. Zgodnie z tym przepisem ustawodawca zwolnił od opodatkowania diety i zwrot kosztów podróży osoby niebędącej pracownikiem - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej 1ub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.


6. Z kolei w myśl art. 21 ust. 13 ustawy o PIT „przepis ust. 1 pkt 16 lit. b stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:

  1. w celu osiągnięcia przychodów lub
  2. w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub
  3. przez organy (urzędy) władzy łub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
  4. przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji”.

7. Z przytoczonych regulacji wynika więc, że w celu zwolnienia od opodatkowania kosztów związanych z przejazdem i zakwaterowaniem lekarza, konieczne jest spełnienie następujących warunków:

  1. osoba biorąca udział w konferencji odbywa podróż;
  2. pokryte koszty muszą zostać poniesione w celu osiągnięcie przychodu przez Spółkę;
  3. pokryte przez Spółkę koszty przejazdów i zakwaterowania nie zostaną zaliczone przez lekarza do kosztów podatkowych,
  4. pokrycie wyżej wymienionych kosztów nastąpi w oparciu o rozporządzeniu z dnia 29 stycznia 2013 roku w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży.

Ad. a) - pojęcie podróży.


8. Ustawa o PIT, jak również inne regulacje nie definiują pojęcia podróży osoby niebędącej pracownikiem, w związku z tym należy pojęcie to rozumieć zgodnie z jego potoczną (słownikową) definicją. Zgodnie zaś z internetowym Słownikiem Języka Polskiego (www.sjp.pwn.pl), podróż to „przebywanie drogi do jakiegoś odległego miejsca”. W tym kontekście wyjazd lekarza poza miejsce swojego zamieszkania do miejscowości, w której odbywa się konferencja naukowa - zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju - jest odbywaniem przez niego podróży.


9. Ponadto, pojęcie podróży osoby niebędącej pracownikiem należy odróżnić od pojęcia podróży służbowej. Podróż służbowa jest bowiem pojęciem zdefiniowanym na gruncie kodeksu pracy, zgodnie z którym podróż służbowa to wykonywanie określonego zadania na polecenie pracodawcy poza miejscem stałego zatrudnienia. Z uwagi na fakt, iż umowa sponsoringowa jest odrębną od umowy o pracę instytucją prawną, do której stosują się całkowicie inne regulacje, czyli kodeks cywilny a nie kodeks pracy - nie można utożsamiać tych dwóch pojęć, czyli zrównywać pojęcia „podróży osoby niebędącej pracownikiem” i „podróży służbowej pracownika”. W tym kontekście podróż lekarza biorącego udział w konferencji naukowej jest pojęciem szerszym od podróży służbowej i w praktyce obejmuje każdy wyjazd takiej osoby poza miejsce zamieszkania i miejsce siedziby Spółki, który to wyjazd wiąże się z wykonaniem zawartej umowy. W tym kontekście wyjazd lekarza w celu udziału w konferencji bez wątpienia spełnia kryteria definicji podróży osoby niebędącej pracownikiem w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PIT.


10. Stanowisko zaprezentowane przez Spółkę potwierdza także wykładnia systemowa ustawy o PIT. Gdyby bowiem ustawodawca utożsamiał podróż odbywaną przez osobę niebędącą pracownikiem z podróżą służbową pracowników, to nie wyodrębniałby dwóch zwolnień od opodatkowania diet i kosztów takich podróży - odrębnie przewidując zwolnienie od opodatkowania diet i kosztów podróży służbowej pracowników i odrębnie regulując kwestie zwolnienia diet i kosztów podróży osób innych niż pracownicy (w tym także lekarzy biorących udział w konferencji naukowej na podstawie umowy sponsoringowej).


11. Stanowisko prezentowane przez Spółkę potwierdzają także interpretacje prawa podatkowego wydane przez Dyrektorów poszczególnych Izby Skarbowych w imieniu Ministra Finansów. Przykładowo w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 czerwca 2013 roku (nr IPPB2/415-303/13-2/MK) wskazano, że „Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne oraz opisane zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż pokryte przez Spółkę koszty uczestnictwa Lekarza / Farmaceuty w Konferencji związane z przejazdem zarówno w podróży krajowej jak i zagranicznej do wysokości udokumentowanej biletami lub fakturami obejmującymi ceną biletu środka transportu wraz ze związanymi z nimi opłatami dodatkowymi (wiza), oraz gdy Spółka pokryje koszty noclegu stwierdzone rachunkiem w wysokości przekraczającej limity określone w cytowanym rozporządzeniu zarówno w podróży krajowej i zagranicznej, uznając taki przypadek jako uzasadniony, uzyskany przez Lekarza / Farmaceuty przychód korzystać będzie ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”


12. Podobnie uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 czerwca 2013 roku (nr ILPB1/415-280/13-2/AG), w której stwierdzono, że: „Biorąc zatem pod uwagę informacje zawarte we wniosku oraz treść art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy stwierdzić, iż wartość zwrotu kosztów dojazdów, zakwaterowania, wiz lub opłat o podobnym charakterze oraz wyżywienia - do wysokości limitu określonego w cytowanym rozporządzeniu w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej - pokrywanych przez Wnioskodawcę osobie, z którą zawarto umowę o dzieło, lub umowę sponsoringu, zwolniona jest z podatku dochodowego od osób fizycznych, na mocy wyżej wskazanego przepisu”.


13. Analogiczne stanowisko zajął również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 25 kwietnia 2013 roku (nr IPPB2/415-112/13-2/AS).


Ad. b) - wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu.


14. Również drugi, z wymienionych powyżej warunków zastosowania zwolnienia od opodatkowania diet i zwrotu kosztów podróży lekarzy - w analizowanym przypadku zostanie spełniony. Celem pokrycia kosztów podróży związanych z udziałem w konferencji naukowej lekarza jest reklama produktów farmaceutycznych realizowana przez Spółkę w imieniu własnym ale na rachunek innych podmiotów.


15. Kwestię reklamy produktów farmaceutycznych reguluje ustawa - Prawo farmaceutyczne. Zgodnie z art. 52 ust. 2 pkt 6 reklama produktu leczniczego obejmuje w szczególności sponsorowanie konferencji, zjazdów i kongresów naukowych dla osób upoważnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Tak więc celem sponsorowania przez Spółkę udziału lekarza w konferencji jest reklama produktów farmaceutycznych zgodnie z Prawem farmaceutycznym, która jest związana z działalnością promocyjną i reklamową Spółki, czyli świadczeniem usług na rzecz innych podmiotów.


Ad. c) - niezaliczenie diet do kosztów podatkowych.


16. W analizowanym przypadku Spółka nie oblicza zaliczki na podatek dochodowy osoby biorącej udział w konferencji, w związku z czym nie może również rozliczyć jej jakichkolwiek kosztów uzyskania przychodu. W związku z tym warunek z lit. c) powyżej również jest spełniony.


Ad. d) - pokrycie kosztów na zasadach określonych w rozporządzeniu.


17. Koszty związane z przejazdami i zakwaterowaniem będą pokrywane przez Spółkę na zasadach i wysokości określonej w rozporządzeniu z dnia 29 stycznia 2013 roku w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży. Oznacza to, że warunek z lit. d) powyżej również będzie w przypadku Spółki spełniony.


Reasumując przedstawione powyżej stanowisko Spółki należy dojść do wniosku, że skoro:

  1. Spółka pokrywa koszty przejazdu i zakwaterowania w związku z konferencją, w której lekarz bierze odział na podstawie umowy sponsoringowej w wysokości i na zasadach określonych w rozporządzeniu z dnia 29 stycznia 2013 roku w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży; i
  2. pokrycie kosztów przejazdów i kosztów zakwaterowania osoby biorącej udział w konferencji na podstawie umowy sponsoringowej będzie następować w celu osiągnięcia przychodu Spółki; i
  3. koszty przejazdów i koszty zakwaterowania nie zostaną zaliczone do kosztów podatkowych osoby biorącej udział
    - to pokryte koszty przejazdów i koszty zakwaterowania związane z wyjazdami lekarzy na konferencję są zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc Spółka nie będzie ujmowała ich w informacji podatkowej PIT-8C.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Odnośnie do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych - wskazać należy, że orzeczenia te dotyczą tylko konkretnej, indywidualnej sprawy podatnika osądzonej w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, natomiast w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj