Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP4/443-266/14/EK
z 4 września 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z 17 czerwca 2014 r. (data wpływu 23 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania części przedsiębiorstwa za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i wyłączenia z opodatkowania wniesienia jej aportem – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania części przedsiębiorstwa za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i wyłączenia z opodatkowania wniesienia jej aportem.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka „X” S.A. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) we współpracy z innymi podmiotami z grupy kapitałowej (w rozumieniu ustawy o rachunkowości) lub w inny sposób powiązanych ze Spółką (dalej „Spółka z Grupy”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami meblowymi, artykułami wyposażenia wnętrz oraz w zakresie wynajmu powierzchni handlowej w salonach meblowych będących własnością Wnioskodawcy lub Spółek z grupy kapitałowej na terenie całego kraju. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium kraju. Na dzień sporządzenia wniosku nie toczy się żadne postępowanie podatkowe w stosunku do Spółki.

Spółka wyodrębnia jednostkę wewnętrzną w strukturze istniejącego przedsiębiorstwa.

Od kilku lat - dla potrzeb Zarządu - dla poszczególnych lokalizacji (A, B, C, D,…) odrębnie ustalane są wyniki finansowe z działalności polegające na sprzedaży towarów a odrębnie wyniki finansowe z najmu. W przypadku nieruchomości będącej własnością Wnioskodawcy, w których prowadzona jest działalność handlowa i wynajem, sporządza się rozliczenia wewnętrzne przy założeniu, iż byłyby wynajmowane przez Wnioskodawcę tzn. wyniki finansowe obejmują teoretyczną wartość rynkową czynszu z tytułu wynajmu powierzchni handlowej korygowane o np. koszty amortyzacji i inne koszty związane z nieruchomością. Ewidencja księgowa prowadzona jest również w sposób umożliwiający ustalenie wysokości kosztów i przychodów z każdej lokalizacji z podziałem na handel i najem.

W dniu 26 luty 2014 Zarząd Wnioskodawcy podjął uchwałę o przygotowaniu do wydzielenia jednostki wewnętrznej, aby usankcjonować już podjęte wcześniej decyzje i działania oraz doprowadzić do sytuacji, w której jednostka wewnętrzna w pełni będzie jednostką samodzielną w odniesieniu dla nieruchomości położonej w G. (dalej „Nieruchomość”), której jedyną działalnością ma być działalność związana z wynajmem Nieruchomości zarówno dla Wnioskodawcy jak i innych podmiotów. Obecnie na Nieruchomości prowadzone są roboty budowlane na podstawie pozwolenia na budowę z dnia 10 marca 2014 roku. Planowany termin zakończenia prac budowlanych na Nieruchomości to sierpień 2014 roku. W dniu 30 maja 2014 roku Zarząd Wnioskodawcy podjął kolejną uchwałę w której ujęto wytyczne pozwalające na samodzielne funkcjonowanie jednostki wewnętrznej od 01.06.2014 roku w ramach istniejącego przedsiębiorstwa, które na dzień złożenia wniosku są stosowane w zakresie zaistnienia przewidzianego w uchwale przypadku.

Finansowe wyodrębnienie jednostki wewnętrznej w istniejącym przedsiębiorstwie;

  1. Na podstawie uchwały Zarządu z dnia 26 luty 2014 roku usankcjonowano w Zakładowym Planie Kont istnienie kont służących do ustalania wyniku finansowego z najmu nieruchomości położonej w G. przy ul. P.
  2. Na podstawie uchwały Zarządu z dnia 26 luty 2014 roku otwarto odrębny rachunek bankowy (dalej: „ORB”) dotyczący tylko i wyłącznie ewidencjonowania wpływów z najmu i rozchodów związanych z nieruchomością i jej funkcjonowaniem.
  3. W ramach Zakładowego Planu Kont wydzielono od 1 czerwca 2014 roku dla potrzeb ewidencji aktywów i pasywów (środki trwałe, umorzenie, należności, zobowiązania) odrębne konta księgowe, które umożliwiają ewidencjonowanie wyłącznie transakcji realizowanych przez jednostkę wewnętrzną.
  4. Na „ORB” na którym ewidencjonowane są wpływy z najmu powierzchni, na których ustawione są stacje bazowe (własność sieci telekomunikacyjnych) zleca się dokonywanie płatności/dokonuje się płatności (rozchodów) związanych z nieruchomością i jej funkcjonowaniem, a w szczególności:
    1. Dokonywanie płatności z tytułu zużycia energii elektrycznej, gazu, wody.
    2. Dokonywanie płatności z tytułu podatku od nieruchomości, opłat za wywóz śmieci.
    3. Dokonywanie płatności zobowiązań wynikających z prac budowlanych prowadzonych na podstawie pozwolenia na budowę z dnia 10 marca 2014 roku.
    4. Dokonywanie płatności odsetek i spłat kapitału od umowy pożyczki z dnia 2 czerwca 2014 roku.
    5. Zwroty kaucji pobranych z płatności dla wykonawców robót budowlanych.
  5. Na „ORB” będą/są ewidencjonowane wpływy z tytułu transz pożyczki udzielonej na mocy umowy pożyczki z dnia 2 czerwca 2014 roku od „Spółki z Grupy”, w której do rozliczeń wskazano rachunek „ORB”.
  6. Na „ORB” zleca się również prowadzenie wewnętrznych rozliczeń pomiędzy jednostką wewnętrzną a Wnioskodawcą, a w szczególności:
    1. Dokonywanie płatności z innych rachunków bankowych Wnioskodawcy za czynsz jaki Wnioskodawca musiałby płacić z tytułu wynajmu na działalność handlową powierzchni znajdującej się w G. przy ul. P.
    2. Dokonywanie zwrotu na rachunek „ORB” z innych rachunków bankowych Wnioskodawcy kwot omyłkowo wpłaconych z tytułu najmu powierzchni, na których ustawione są stacje bazowe.
    3. Dokonywanie płatności na inne rachunki bankowe Wnioskodawcy z tytułu:
      • zwrotu za pobraną ratę kapitałowo odsetkową z tytułu kredytu zaciągniętego w roku 2003, z którego sfinansowano budowę obiektu w G.,
      • świadczonych usług księgowych,
      • świadczonych usług (zlecenie) związanych z obsługą finansową, techniczną i prawną dotyczących nieruchomości w G.,
      • zwrotu kosztów wynagrodzeń pracowników wykonujących roboty budowlane na podstawie pozwolenia na budowę z dnia 10 marca 2014 roku.
    4. Dokonywanie rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.
    5. Dokonywanie rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług.
  7. Sporządzanie odrębnych (dla wydzielonej jednostki wewnętrznej w G.) raportów dla Zarządu, a w szczególności:
    1. Bilansu i rachunku zysków i strat.
    2. Zestawienia kosztów i przychodów w celu ustalenia podstawy opodatkowania i dokonania rozliczenia wewnętrznego.
    3. Zestawienia obejmujące przychody (rzeczywiste jak i wynikające z rozliczeń wewnętrznych) i koszty, z których będzie wynikać jaka kwota podatku od towarów i usług podlega rozliczeniu wewnętrznemu.

Funkcjonalne wyodrębnienie jednostki wewnętrznej w strukturze istniejącego przedsiębiorstwa: 1) Wyznacza się osoby odpowiedzialne za:

  1. nadzór nad sprawami finansowymi jednostki wewnętrznej, a w szczególności współpracy z Bankiem w związku z obsługą kredytu i rachunku bieżącego - Główny specjalista ds. finansowych,
  2. dokonywanie przelewów, w tym prowadzenie wewnętrznych rozliczeń pomiędzy Wnioskodawcą a wydzieloną jednostką wewnętrzną - Z-ca głównego księgowego i uprawniona do podpisywania przelewów Księgowa,
  3. nadzór nad ewidencją księgową oraz sporządzanie raportów dla Zarządu - Główny księgowy,
  4. wykonywanie czynności związanych z bieżącą obsługą techniczną Nieruchomości, w tym prawidłowe opisywanie faktur dotyczących robót budowlanych prowadzonych na podstawie pozwolenia na budowę z dnia 10 marca 2014 roku - Główny specjalista ds. inwestycji oraz Główny specjalista ds. zarządzania nieruchomościami,
  5. fakturowanie najmu powierzchni znajdującej się na Nieruchomości w G. - upoważniona Księgowa,
  6. obsługę administracyjno-prawną - Specjalista ds. administracyjno - prawnych.

Organizacyjne wyodrębnienie jednostki wewnętrznej w strukturze istniejącego przedsiębiorstwa:

  1. Wyodrębnienie ewidencji i dokumentacji związanej z obsługą techniczną obiektu oraz przekazanie jej osobie odpowiedzialnej.
  2. Wyodrębnienie umów z dostawcami wody, gazu i energii dla Nieruchomości położonej w G. oraz przekazanie ich osobie odpowiedzialnej.
  3. Wyodrębnienie umów najmu powierzchni na których ustawione są stacje bazowe (własność sieci telekomunikacyjnych) i przekazanie ich osobie odpowiedzialnej.
    Wyodrębnienie w ramach lokalizacji środków trwałych, które są związane z działalnością handlową i środków trwałych.
  4. Wyodrębnienie w ramach lokalizacji środków trwałych, które są związane z działalnością handlową i środków trwałych które są związane z działalnością polegającej na wynajmie.

Przedmiotowa transakcja wydzielenia jednostki wewnętrznej obejmuje następujące składniki majątkowe i niemajątkowe przypisane jednostce wewnętrznej i służące efektywnej samodzielnej realizacji funkcji wynajmu nieruchomości położonej w G., tj.:

  • aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (budynki, budowle, prawo wieczystego użytkowania gruntu, urządzenia techniczne i maszyny) wraz w wpisaną hipoteką umowną kaucyjną w wysokości 45 000 000,00 zł która będzie stanowić zabezpieczenie zadłużenia Wnioskodawcy,
  • aktywa obrotowe, w szczególności należności z tytułu wynajmu, środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym ,,ORB”,
  • wierzytelności (należności) oraz zobowiązania wobec kontrahentów związane z realizacją funkcji wynajmu (energia, gaz, woda, najem),
  • ewentualne wierzytelności (należności) oraz inne zobowiązania wynikające z umów regulujących świadczenie usług/wykonywanie zadań związanych z wynajmem,
  • zobowiązania z tytułu pozostałej do spłaty kwoty kredytu, z którego sfinansowano budowę Nieruchomości w G. w 2003 roku,
  • zobowiązania z tytułu umowy pożyczki z dnia 2 czerwca 2014 roku z przeznaczeniem na sfinansowanie robót budowlanych prowadzonych na podstawie pozwolenia na budowę z dnia 10 marca 2014 roku,
  • zobowiązania z tytułu kaucji zatrzymanych w związku z prowadzonymi robotami budowlanymi na podstawie pozwolenia na budowę z 10 marca 2014 roku,
  • ewidencje i dokumenty związane z obsługą techniczną nieruchomości.

Wyodrębnienie jednostki wewnętrznej nie będzie wpływało na kontynuację działalności handlowej prowadzonej przez Wnioskodawcę w danej lokalizacji.

Wnioskodawca planuje przeprowadzenie transakcji objęcia udziałów w zamian za jednostkę wewnętrzną w Spółce „X” do dnia 31.12.2014 roku, lecz po zakończeniu robót budowlanych, gdzie w odniesieniu do budynku jego wartość będzie uwzględniała nakłady poniesione na podstawie pozwolenia na budowę z dnia 10 marca 2014 roku, a koszty remontu obciążą koszty działalności Wnioskodawcy. Planowana transakcja będzie przeprowadzona w związku z tworzeniem ładu organizacyjnego w ramach grupy kapitałowej zapoczątkowanego w roku 2005 tj. roku, w którym powstała pierwsza Spółka Specjalnego Przeznaczenia zajmująca się wynajmem nieruchomości. Tak jak w przypadku istniejących Spółek Specjalnego Przeznaczenia ma głównie posłużyć uzyskaniu większej zdolności kredytowej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy wyodrębniona jednostka wewnętrzna w sposób przedstawiony przez Wnioskodawcę we wniosku będzie spełniać warunki do uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie przepisów art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług?
  2. Czy wniesienie aportu w postaci jednostki wewnętrznej wydzielonej przez Wnioskodawcę w sposób opisany we wniosku uznawaną przez Wnioskodawcę za zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, ilekroć w ustawie jest mowa o: „Zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”.

W związku z powyższą definicją należy uznać, że aby zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

  1. istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Znajduje to potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, np. w wyroku NSA z dnia 12 maja 2011 r. (sygn. akt II FSK 2222/09) oraz w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego wydawanych w imieniu Ministra Finansów, np. w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (8 sierpnia 2013 r. sygn. IPTPB3/423-168/13-4/MF), Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (17 czerwca 2013 r. sygn. IPPB5/423-222/13-2/MW), Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (5 luty 2014 r. sygn. ILPB4/423-441/13-2/DS).

Zdaniem Wnioskodawcy, wydzielenie jednostki wewnętrznej w sposób opisany we wniosku spełnia wymogi definicji art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Objęcie udziałów w zamian za wyżej opisaną zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie spowoduje u Wnioskodawcy opodatkowania tej transakcji podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Stosownie do postanowień art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m. in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca we współpracy z innymi podmiotami z grupy kapitałowej (w rozumieniu ustawy o rachunkowości) lub w inny sposób powiązanych ze Spółką („Spółka z Grupy”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami meblowymi, artykułami wyposażenia wnętrz oraz w zakresie wynajmu powierzchni handlowej w salonach meblowych będących własnością Wnioskodawcy lub Spółek z grupy kapitałowej na terenie całego kraju. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium kraju.

Spółka wyodrębnia jednostkę wewnętrzną w strukturze istniejącego przedsiębiorstwa.

Od kilku lat - dla potrzeb Zarządu - dla poszczególnych lokalizacji (A, B, C, D, …) odrębnie ustalane są wyniki finansowe z działalności polegające na sprzedaży towarów a odrębnie wyniki finansowe z najmu. W przypadku nieruchomości będącej własnością Wnioskodawcy, w których prowadzona jest działalność handlowa i wynajem, sporządza się rozliczenia wewnętrzne przy założeniu, iż byłyby wynajmowane przez Wnioskodawcę tzn. wyniki finansowe obejmują teoretyczną wartość rynkową czynszu z tytułu wynajmu powierzchni handlowej korygowane o np. koszty amortyzacji i inne koszty związane z nieruchomością. Ewidencja księgowa prowadzona jest również w sposób umożliwiający ustalenie wysokości kosztów i przychodów z każdej lokalizacji z podziałem na handel i najem.

W dniu 26 luty 2014 Zarząd Wnioskodawcy podjął uchwałę o przygotowaniu do wydzielenia jednostki wewnętrznej, aby usankcjonować już podjęte wcześniej decyzje i działania oraz doprowadzić do sytuacji, w której jednostka wewnętrzna w pełni będzie jednostką samodzielną w odniesieniu dla nieruchomości położonej w G. (dalej „Nieruchomość”), której jedyną działalnością ma być działalność związana z wynajmem Nieruchomości zarówno dla Wnioskodawcy jak i innych podmiotów. Obecnie na Nieruchomości prowadzone są roboty budowlane na podstawie pozwolenia na budowę z dnia 10 marca 2014 roku. Planowany termin zakończenia prac budowlanych na Nieruchomości to sierpień 2014 roku. W dniu 30 maja 2014 roku Zarząd Wnioskodawcy podjął kolejną uchwałę w której ujęto wytyczne pozwalające na samodzielne funkcjonowanie jednostki wewnętrznej od 01.06.2014 roku w ramach istniejącego przedsiębiorstwa, które na dzień złożenia wniosku są stosowane w zakresie zaistnienia przewidzianego w uchwale przypadku.

Wnioskodawca wskazał, że jednostka wewnętrzna jest zespołem finansowo, organizacyjnie i funkcjonalnie wyodrębnionym w istniejącym przedsiębiorstwie.

Przedmiotowa transakcja wydzielenia jednostki wewnętrznej obejmuje następujące składniki majątkowe i niemajątkowe przypisane jednostce wewnętrznej i służące efektywnej samodzielnej realizacji funkcji wynajmu nieruchomości położonej w G., tj.:

  • aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (budynki, budowle, prawo wieczystego użytkowania gruntu, urządzenia techniczne i maszyny) wraz w wpisaną hipoteką umowną kaucyjną w wysokości 45 000 000,00 zł która będzie stanowić zabezpieczenie zadłużenia Wnioskodawcy,
  • aktywa obrotowe, w szczególności należności z tytułu wynajmu, środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym ,,ORB”,
  • wierzytelności (należności) oraz zobowiązania wobec kontrahentów związane z realizacją funkcji wynajmu (energia, gaz, woda, najem),
  • ewentualne wierzytelności (należności) oraz inne zobowiązania wynikające z umów regulujących świadczenie usług/wykonywanie zadań związanych z wynajmem,
  • zobowiązania z tytułu pozostałej do spłaty kwoty kredytu, z którego sfinansowano budowę Nieruchomości w G. w 2003 roku,
  • zobowiązania z tytułu umowy pożyczki z dnia 2 czerwca 2014 roku z przeznaczeniem na sfinansowanie robót budowlanych prowadzonych na podstawie pozwolenia na budowę z dnia 10 marca 2014 roku,
  • zobowiązania z tytułu kaucji zatrzymanych w związku z prowadzonymi robotami budowlanymi na podstawie pozwolenia na budowę z 10 marca 2014 roku,
  • ewidencje i dokumenty związane z obsługą techniczną nieruchomości.

Wyodrębnienie jednostki wewnętrznej nie będzie wpływało na kontynuację działalności handlowej prowadzonej przez Wnioskodawcę w danej lokalizacji.

Wnioskodawca planuje przeprowadzenie transakcji objęcia udziałów w zamian za jednostkę wewnętrzną w Spółce „X” do dnia 31.12.2014 roku, lecz po zakończeniu robót budowlanych, gdzie w odniesieniu do budynku jego wartość będzie uwzględniała nakłady poniesione na podstawie pozwolenia na budowę z dnia 10 marca 2014 roku, a koszty remontu obciążą koszty działalności Wnioskodawcy. Planowana transakcja będzie przeprowadzona w związku z tworzeniem ładu organizacyjnego w ramach grupy kapitałowej zapoczątkowanego w roku 2005 tj. roku, w którym powstała pierwsza Spółka Specjalnego Przeznaczenia zajmująca się wynajmem nieruchomości. Tak jak w przypadku istniejących Spółek Specjalnego Przeznaczenia ma głównie posłużyć uzyskaniu większej zdolności kredytowej.

Przedmiotem złożonego wniosku przez Wnioskodawcę jest kwestia czy wyodrębniona jednostka wewnętrzna będzie spełniać warunki do uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie przepisów art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług oraz czy wniesienie aportu w postaci jednostki wewnętrznej wydzielonej przez Wnioskodawcę nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odnosząc wyżej przedstawiony opis sprawy do powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że wskazany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych (wydzielona jednostka wewnętrzna), będący przedmiotem aportu będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. W rezultacie czego, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, transakcja będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Odnośnie powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie. Należy ponadto wskazać, że powołane interpretacje dotyczą podatku dochodowego od osób prawnych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj