Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-288/14-2/DS
z 8 września 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2014 r. (data wpływu 13 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych w związku z wydaniem udziałów Spółki przejmującej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych w związku z wydaniem udziałów Spółki przejmującej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, będący spółką akcyjną, jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest udziałowcem innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „Spółka przejmowana”) z siedzibą w Polsce. Natomiast Spółka przejmowana jest jedynym udziałowcem kolejnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „Spółka przejmująca”).

Planowane jest przeprowadzenie restrukturyzacji struktury działalności Wnioskodawcy.

W ramach restrukturyzacji Spółka przejmująca połączy się ze Spółką przejmowaną. Połączenie nastąpi w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030; dalej „KSH”). Połączenie nastąpi w ten sposób, że Spółka przejmująca przejmie Spółkę przejmowaną (tzw. łączenie odwrotne).

Spółka przejmująca zostanie następcą prawnym Spółki przejmowanej na podstawie określonej w art. 494 § 1 KSH zasady sukcesji, tj. wstąpi z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki Spółki przejmowanej. W ramach połączenia Spółka przejmująca wejdzie w posiadanie udziałów własnych, trzymanych obecnie przez Spółkę przejmowaną.

W wyniku połączenia i przejęcia majątku Spółki przejmowanej dojdzie do wydania udziałów Spółki przejmującej na rzecz Wnioskodawcy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy będące następstwem połączenia poprzez przejęcie Spółki przejmowanej przez Spółkę przejmującą, wydanie Wnioskodawcy udziałów Spółki przejmującej będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Wnioskodawcy?

Zdaniem Wnioskodawcy wydanie Wnioskodawcy udziałów Spółki przejmującej w następstwie połączenia poprzez przejęcie Spółki przejmowanej przez Spółkę przejmującą nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu na gruncie CIT po stronie Wnioskodawcy.

Uzasadnienie.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się – w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6, przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.

Dopiero w momencie zbycia tych udziałów (akcji) przez wspólnika ustala się dochód z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą a wydatkami na objęcie udziałów (akcji) w spółce przejmowanej. Wspólnik w momencie zbycia tych udziałów (akcji) ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT w odniesieniu do nabycia (objęcia) akcji w spółce przejętej.

Zgodnie z art. 10 ust. 4 ustawy o CIT, przepisów art. 10 ust. 2 pkt 1 oraz art. 12 ust. 4 pkt 12 nie stosuje się w przypadkach, gdy połączenie lub podział spółek nie są przeprowadzane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, lecz głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylanie się od opodatkowania.

Z powyższego wynika, że przepis art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy CIT ma zastosowanie gdy połączenie łub podział spółek następuje z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Tak więc gdy warunek powyższy nie zostanie spełniony, a głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie ma w takiej sytuacji zastosowania wyłączenie opodatkowania przychodu wspólnika spółki przejmowanej określone w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT.

Zatem zasada braku przychodu po stronie Wnioskodawcy, jako wspólnika Spółki przejmowanej (w przypadku połączenia), stanowiącego nominalną wartość udziałów (akcji) przydzielanych przez Spółkę przejmującą, została uregulowana w treści art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT. Oznacza to, że w przypadku niespełnienia przesłanki, o której mowa w art. 10 ust. 4 ustawy CIT, wartość nominalna udziałów uzyskanych przez Wnioskodawcę jako wspólnika Spółki przejmowanej podlegałaby opodatkowaniu CIT na zasadach ogólnych, w szczególności przychody z tego tytułu nie stanowiłyby dochodów z zysków osób prawnych.

Powyższe stanowisko potwierdza praktyka organów skarbowych, przykładowo:

  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 października 2013 r. sygn. IPPB3/423-705/13-2/AG, w której zostało zauważone, iż „w konsekwencji, powyższe oznacza, że w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym na Wnioskodawcy nie będą ciążyły jakiekolwiek obowiązki płatnika w związku z planowanym Połączeniem Odwrotnym, z tytułu ewentualnego przychodu uzyskanego przez wspólnika spółki przejmowanej”;
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 kwietnia 2014 r. sygn. IPPB3/423-119/14-2/PK1, w której po raz kolejny podkreśla się, iż „w konsekwencji, powyższe oznacza, że w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym na wnioskodawcy nie będą ciążyły jakiekolwiek obowiązki płatnika w związku z planowanym Połączeniem Odwrotnym z tytułu ewentualnego przychodu uzyskanego przez wspólnika spółki przejmowanej (tj. Y. BV). Nawet jeśli po stronie wspólnika spółki przejmowanej doszłoby do powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu to będzie on musiał samodzielnie dokonać zapłaty podatku z zastosowaniem zasad ogólnych ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”.

Podsumowując powyższe wydanie Wnioskodawcy udziałów Spółki przejmującej, w następstwie połączenia poprzez przejęcie Spółki przejmowanej przez Spółkę przejmującą będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu CIT po stronie Wnioskodawcy. W przypadku niespełnienia przesłanki, o której mowa w art. 10 ust. 4 ustawy CIT, wartość nominalna udziałów uzyskanych przez Wnioskodawcę jako wspólnika Spółki przejmowanej podlegałaby opodatkowaniu CIT na zasadach ogólnych, w szczególności przychody z tego tytułu nie stanowiłyby dochodów z zysków osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj