Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-921/14/KB
z 4 listopada 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 12 sierpnia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 13 sierpnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do przychodów uzyskiwanych z praw autorskich w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2014 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do przychodów uzyskiwanych z praw autorskich w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca rozpoczął jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest działalność dziennikarska, polegająca na pisaniu przez niego oraz redagowaniu tekstów-artykułów w serwisie internetowym. Wnioskodawca zawarł umowę o współpracy, której przedmiotem jest właśnie tworzenie różnej treści artykułów, umieszczanych w serwisie internetowym. Artykuły będą podpisywane imieniem i nazwiskiem bądź inicjałami Wnioskodawcy. Będzie to jego jedyne źródło przychodów.

Zgodnie z art. 10 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych.

W przedstawionej sytuacji, każdy artykuł, który zostanie napisany, będzie przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze (utwór wyrażony słowami). Przychód uzyskany z tego tytułu będzie przychodem z praw autorskich, ale jednocześnie przychodem uzyskanym ze źródła , jakim będzie jednoosobowa działalność gospodarcza.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy uzyskany w ten sposób przychód spełnia przesłankę do tego, aby został uznany za przychód z praw majątkowych (przeniesienie praw autorskich ) i podatnik może, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zastosować 50% koszty uzyskania przychodów, czy też powinien traktować uzyskiwane przychody, jako przychody z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, które winny być pomniejszane o faktycznie poniesione przez Wnioskodawcę koszty uzyskania przychodu?

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ artykuł, który został napisany i podpisany jego imieniem i nazwiskiem (bądź inicjałem), stanowi znamiona indywidualnego dzieła, zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to pomimo tego, że został stworzony w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, przychód uzyskany z tej czynności będzie przychodem z praw majątkowych, czyli powinien zostać zakwalifikowany do przychodów określanych w art. 10 ust. 1 pkt 7 w powiązaniu z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie przychodem, którego źródłem jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W związku z powyższym, Wnioskodawca uważa, że będzie miał prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, ponieważ czynność ta, czyli artykuł-utwór, będzie mieć znamiona dzieła, które stanowi przedmiot prawa autorskiego.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), odrębnymi źródłami przychodów są:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza oraz
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Jednocześnie w art. 5a pkt 6 ww. ustawy, zawarto definicję legalną pozarolniczej działalności gospodarczej. W myśl tego przepisu, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (z pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 14 ust. 1 zd. 1 ww. ustawy).

Stosownie natomiast do treści art. 18 ww. ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm.), przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Dla uzyskania przychodu z tytułu korzystania przez podmiot uprawniony z praw autorskich lub z praw pokrewnych albo z rozporządzania tymi prawami konieczne jest spełnienie dwóch przesłanek:

  1. wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania;
  2. osiągnięcie przychodu w postaci wynagrodzenia bezpośrednio powiązanego z korzystaniem z określonych praw autorskich lub pokrewnych albo rozporządzania tymi prawami.

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że osiągnięty przez podatnika przychód należy przyporządkować do odpowiedniego źródła przychodu, o których mowa w cyt. art. 10 ust. 1 tej ustawy. Od tej kwalifikacji uzależnione są zasady opodatkowania osiągniętego dochodu (przychodu). Jednocześnie uzyskany przez podatnika przychód może stanowić przychód wyłącznie z jednego źródła przychodu. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyklucza automatycznie możliwości osiągania przychodów z majątkowych praw autorskich i praw pokrewnych oraz z tytułu rozporządzania tymi prawami w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeżeli zatem podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tj. działalności wykonywanej w warunkach określonych w cyt. art. 5a pkt 6 oraz art. 5b ust. 1 ww. ustawy, uzyskuje przychody z praw autorskich, które związane są z prowadzoną przez niego działalnością, to przychody te stanowią przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, a nie przychód z odrębnego źródła przychodu, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 18 ww. ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem jest działalność dziennikarska, tj. pisanie oraz redagowanie tekstów w serwisie internetowym. W ramach tej działalności zawarł umowę o współpracy, na podstawie której pisze artykuły, umieszczane następnie w serwisie internetowym. Artykuły te stanową utwór w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, że jeżeli w istocie Wnioskodawca zawarł ww. umowę o współpracy w ramach prowadzonej w zakresie pisania i redagowania tekstów działalności gospodarczej, to przychody uzyskiwane z tytułu tej umowy (z pisanych tekstów umieszczanych w serwisie internetowym) stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Konsekwencją zaliczenia ww. przychodów do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza jest brak możliwości pomniejszania tych przychodów o 50% koszty uzyskania przychodów. Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami, określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Jednocześnie jednak art. 22 ust. 12 ww. ustawy stanowi, że do przychodów, o których mowa w art. 14 (a zatem do przychodów z działalności gospodarczej), nie mają zastosowania koszty uzyskania przychodów określone w ust. 9.

Biorą powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że skoro Wnioskodawca będzie uzyskiwał przychody z tytułu artykułów pisanych na podstawie umowy o współpracę zawartej w ramach prowadzonej w zakresie pisania i redagowania tekstów działalności gospodarczej, to przychodów tych nie może pomniejszać o 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w cyt. art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy. Przychody te (co do zasady) może pomniejszyć o faktycznie poniesione wydatki, o których mowa w art. 22 ust. 1 ww. ustawy, tj. o wydatki poniesione w celu uzyskania tych przychodów, bądź zachowania albo zabezpieczenia tego źródła przychodu. Zgodnie bowiem z tym przepisem, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z uwagi na powyższe, stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj