Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/423-251/14-6/GG
z 30 października 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2014 r. (data wpływu 24 lipca 2014 r.), uzupełnionym pismami z dnia 29 lipca 2014 r. (data wpływu 1 sierpnia 2014 r.), z dnia 2 września 2014 r. (data wpływu 4 września 2014 r.) oraz z dnia 3 września 2014 r. (data wpływu 9 września 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uiszczania zaliczek kwartalnych na podatek dochodowy od osób prawnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lipca 2013 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), pismem z dnia 21 sierpnia 2014 r., nr IPTPB3/423-251/14-2/GG (doręczonym w dniu 26 sierpnia 2014 r.), wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie, dnia 4 września 2014 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 2 września 2014 r.). W dniu 2 września 2014 r. uiszczono brakującą opłatę.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą prawną, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością – wspólnikiem (komplementariuszem) spółki komandytowej …Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: Spółka). Przedmiotem działalności Spółki jest przede wszystkim pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (66.19.Z wg PKD 2007) – obejmująca doradztwo i wsparcie w zakresie pozyskiwania dotacji dla przedsiębiorców. Poza Wnioskodawcą wspólnikami w Spółce są także trzy osoby fizyczne (komandytariusze). Ustalony w Spółce rok obrotowy w rozumieniu przepisów ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r., poz. 330 z późn. zm.; dalej: uor) pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Wnioskodawca w ciągu roku podatkowego wpłaca zaliczki kwartalne na podatek dochodowy od osób prawnych z tytułu osiąganych za pośrednictwem Spółki przychodów. Przychody i koszty dla celów wyliczenia zaliczki obliczane są proporcjonalnie do przysługującego Wnioskodawcy prawa do udziału w zysku, stosownie do reguł zawartych w art. 5 ustawy z dnia15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 85, z późn.zm.; dalej: updop).

Prawo Wnioskodawcy do udziału w zysku Spółki wyrażone jest procentowo i określone w umowie Spółki. Po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do 31 marca roku następującego po roku podatkowym, Wnioskodawca składa zeznanie roczne o wysokości osiągniętego dochodu w tym roku podatkowym.

Wspólnicy Spółki (w tym Wnioskodawca) rozważają dokonanie w ciągu roku podatkowego zmiany umowy Spółki polegającej na zmianie prawa wspólników do udziału w zysku Spółki. W rezultacie dokonanej zmiany, prawo Wnioskodawcy do udziału w zysku Spółki ulegnie obniżeniu lub podwyższeniu. Analogicznie, obniżeniu lub podwyższeniu ulegnie prawo do udziału w zyskach Spółki pozostałych jej wspólników. Zmiana zostanie dokonana przed rozpoczęciem danego kwartału, ze skutkiem począwszy od tego kwartału.

Po zakończeniu roku podatkowego, a w rezultacie także po zakończeniu roku obrotowego w Spółce, wspólnicy Spółki podejmą uchwałę o podziale zysku za ten rok obrotowy. Zysk zostanie podzielony na podstawie prawa do udziału w zysku przysługującego danemu wspólnikowi na moment jego powstania, tzn. zmiana wielkości procentowej prawa do udziału w zysku dokonana w ciągu roku podatkowego (roku obrotowego Spółki) zostanie uwzględniona przy sposobie obliczenia tego zysku. Wspólnicy Spółki tym samym nie planują podejmowania uchwały, w której określony zostanie tzw. ostateczny udział w zysku, który mógłby być inny niż prawo do udziału w zysku przysługujące wspólnikom Spółki w ciągu roku podatkowego (obrotowego).

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca stwierdził, że: Obecny udział Wnioskodawcy z zyskach spółki …Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: Spółka) wynosi 1%.

Z uwagi na przyszły charakter planowanego zdarzenia ostateczna decyzja odnośnie nowego sposobu podziału zysku pomiędzy wspólników nie została jeszcze podjęta. Zmiana sposobu podziału zysku zostanie dokonana w ciągu 2015 r., jednakże z uwagi na przyszły charakter planowanego zdarzenia ostateczna decyzja odnośnie kwartału, za który obowiązywać będzie nowy sposób podziału zysku nie została jeszcze podjęta. W celu udzielenia odpowiedzi na pytanie Organu podatkowego Wnioskodawca poniżej opisuje przykładowy sposób podziału zysku po zmianie. Ostatecznie przyjęty sposób podziału zysku (wielkość procentowa przypadająca na poszczególnych wspólników) oraz kwartał, w którym sposób ten znajdzie zastosowanie, mogą być jednak inne, co zdaniem Wnioskodawcy nie wpływa na udzielnie odpowiedzi na zadane pytanie.

Sposób podziału zysku Spółki obecnie i w pierwszym kwartale 2015 r.:

Wnioskodawca: 1%

Wspólnik 2: 33%

Wspólnik 3: 33%

Wspólnik 4: 33%

Przed rozpoczęciem drugiego kwartału wspólnicy dokonają zmiany umowy Spółki, przyjmując następujący sposób podziału zysku (ze skutkiem od początku drugiego kwartału):

Wnioskodawca: 40%

Wspólnik 2: 20%

Wspólnik 3: 20%

Wspólnik 4: 20%

Przed rozpoczęciem czwartego kwartału wspólnicy dokonają zmiany umowy Spółki, przyjmując następujący sposób podziału zysku (ze skutkiem od początku czwartego kwartału):

Wnioskodawca: 10%

Wspólnik 2: 30%

Wspólnik 3: 30%

Wspólnik 4: 30%

W rezultacie, na koniec roku podatkowego (2015) udział Wnioskodawcy w zyskach Spółki będzie wynosił 10%. Wnioskodawca w zeznaniu rocznym za 2015 r. zamierza ustalić dochód w oparciu o prawo do udziału w zysku aktualne na moment osiągnięcia dochodu za pośrednictwem Spółki. Odnosząc się do zaprezentowanego wyżej przykładu, Wnioskodawca obliczy dochód roczny uwzględniając dochody osiągnięte za pośrednictwem Spółki:

  • w pierwszym kwartale 2015 r.: według prawa do udziału w zysku wynoszącego 1%,
  • w drugim i trzecim kwartale 2015 r.: według prawa do udziału w zysku wynoszącego 40%,
  • w czwartym kwartale 2015 r.: według prawa do udziału w zysku wynoszącego 10%.

Jednocześnie Wnioskodawca podkreślił, że dla celów obliczenia dochodu rocznego prawo Wnioskodawcy do udziału w zysku aktualne na koniec roku podatkowego (10%) nie zostanie uwzględnione w odniesieniu do całego dochodu rocznego, ale jedynie do dochodu osiągniętego w czwartym kwartale 2015 r., tj. w kwartale, na który taki podział zysku zostanie przyjęty przez wspólników Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy w przypadku dokonania w ciągu roku podatkowego zmiany prawa do udziału w zysku Spółki w sposób wskazany w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca powinien uiścić zaliczkę kwartalną na podatek dochodowy od osób prawnych za kwartał, począwszy od którego zmiana zaistniała, w wysokości wynikającej z nowej wysokości prawa do udziału w zysku Spółki?
  2. Czy w przypadku dokonania w ciągu roku podatkowego zmiany prawa do udziału w zysku Spółki i rozliczenia zysku Spółki w sposób wskazany w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca powinien w zeznaniu rocznym wykazać dochód za ten rok podatkowy obliczony jako nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, określonymi zgodnie z prawem do udziału zysku Wnioskodawcy aktualnym na dany moment w roku podatkowym?

Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi w zakresie pytania nr 1 wniosku, natomiast w zakresie pytania nr 2 wniosku zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku dokonania w ciągu roku podatkowego zmiany prawa do udziału w zysku Spółki, Wnioskodawca powinien uiścić zaliczkę kwartalną na podatek dochodowy od osób prawnych za kwartał, począwszy od którego zmiana zaistniała, w wysokości wynikającej z nowej wysokości prawa do udziału w zysku Spółki.

Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm.; dalej: updop), podatek, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, wynosi 19% podstawy opodatkowania.

Zgodnie natomiast z art. 25 ust. 1 updop, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Ponadto, stosownie do art. 25 ust 1b updop, podatnicy rozpoczynający działalność, w pierwszym roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 1c, oraz mali podatnicy, mogą wpłacać zaliczki kwartalne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały. Przez kwartał rozumie się kwartał roku kalendarzowego.

Jednocześnie, stosownie do treści art. 5 ust. 1 updop, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zgodnie z ust. 2 tego przepisu, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Zatem przychody i koszty uzyskania przychodów stanowiące punkt wyjścia do obliczenia dochodu Wnioskodawcy, będącego podstawą do wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych, należy określić stosownie do prawa Wnioskodawcy do udziału w zysku Spółki. Z punktu widzenia odpowiedzi na zadane pytanie konieczne jest zatem ustalenie, czy zmiana umowy Spółki skutkującą zmianą prawa Wnioskodawcy do udziału w zysku Spółki za dany kwartał będzie skutkować koniecznością obliczenia zaliczki w oparciu o przychody i koszty uzyskania przychodów osiągnięte w tym kwartale według prawa Wnioskodawcy do udziału w zysku Spółki określonego zgodnie ze zmienioną umową Spółki.

W ocenie Wnioskodawcy, treść art. 5 ust. 1 i 2 updop przesądza o konieczności uiszczenia zaliczki w wysokości uwzględniającej zmianę prawa Wnioskodawcy do udziału w zysku Spółki. Jakkolwiek ustawodawca nie uregulował takiej sytuacji wprost w ustawie, to jednak przyjęcie innego podejścia skutkowałoby koniecznością obliczenia zaliczki w sposób nieuwzględniający aktualnego prawa do udziału w zysku wspólnika spółki osobowej, a zatem w sposób sprzeczny z treścią art. 5 ust. 1 i 2 updop.

Mając na względzie przytoczone argumenty, Wnioskodawca uważa, że prawidłowe jest prezentowane przez Niego stanowisko, zgodnie z którym w przypadku dokonania w ciągu roku podatkowego zmiany prawa do udziału w zysku Spółki, Wnioskodawca powinien uiścić zaliczkę kwartalną na podatek dochodowy od osób prawnych za kwartał, począwszy od którego zmiana zaistniała, w wysokości wynikającej z nowej wysokości prawa do udziału w zysku Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj