Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1094/14/KP
z 5 grudnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), po ponownym rozpatrzeniu w związku z prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 15 maja 2012 r. Sygn. akt I SA/Kr 368/12, uchylającym interpretację indywidualną z 23 grudnia 2010 r. Znak: IBPBI/2/423-1227/10/PP wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, działającego w imieniu Ministra Finansów, wniosku z 10 września 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 24 września 2010 r.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione w ww. wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie skutków podatkowych otrzymania dywidendy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2010 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych otrzymania dywidendy. W dniu 23 grudnia 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego Znak: IBPBI/2/423-1227/10/PP, w której uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe. Interpretacja indywidualna została skutecznie doręczona 28 grudnia 2010 r. Pismem z 10 stycznia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 17 stycznia 2011 r.), wniesiono wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, na które udzielono odpowiedzi pismem z 16 lutego 2011 r. r. Znak: IBPBI/2/423W-4/11/PP, odmawiając zmiany ww. interpretacji. Odpowiedź na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa została skutecznie doręczona 21 lutego 2011 r. Pismem z 24 lutego 2011 r., nadanym w placówce pocztowej 25 lutego 2011 r., (data wpływu do tut. Biura 28 lutego 2011 r.) wniesiono skargę na ww. interpretację indywidualną. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, pismem z 28 marca 2011 r. Znak: IBPBI/2/4240-13/11/PP, IBRP/007-57/11 udzielił odpowiedzi na skargę, przesyłając ją wraz z aktami sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. W wyniku rozpatrzenia skargi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 15 maja 2012 r. sygn. akt I SA/Kr 368/12 uchylił interpretację indywidualną z 23 grudnia 2010 r. Znak: IBPBI/2/423-1227/10/PP. Prawomocny wyrok wraz z aktami sprawy wpłynął do tut. Biura 8 września 2014 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca spółką akcyjną. W ramach działalności nabył akcje spółki komandytowo akcyjnej stając się jej akcjonariuszem. Obecnie spółka ta nie przynosi dochodu, ale prowadzone działania pozwalają przewidywać, że w nieodległej przyszłości przedsięwzięcie stanie się rentowne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy prawidłowym jest ustalenie momentu uzyskania przychodu na dzień wypłaty podzielonego zysku w formie dywidendy?

Zdaniem Spółki, obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu udziału w zyskach przedsiębiorstwa jakim jest spółka komandytowo-akcyjna powstaje z dniem wypłaty dywidendy z zysku podzielonego uchwałą przez zgromadzenie wspólników. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Aby móc dokonać prawidłowo ww. połączenia przychodów należy ustalić czym jest i kiedy powstaje przychód z tytułu bycia akcjonariuszem S.K.A.

Zgodnie z art. 126 § 1 pkt 2 kodeksu spółek handlowych, udział w zysku przypadający na akcjonariusza podlega zasadom właściwym dla spółek akcyjnych. Nie jest on na bieżąco (dowolnie) wypłacany, ale o jego podziale decyduje walne zgromadzenie spółki i przyjmuje on formę dywidendy. Zysk do podziału musi wynikać ze sprawozdania rocznego i tylko kwoty wymienione w uchwale o podziale zysku są należne akcjonariuszowi. Do dywidendy, a więc do osiągnięcia przychodu uprawnione są wyłącznie podmioty, które są akcjonariuszami w momencie podjęcia uchwały o podziale zysku, bądź w ustalonym innym dniu. Zbycie akcji przed tym dniem pozbawia prawa do dywidendy, a w rezultacie przychodu. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 updop w opisywanej sytuacji, za jedyny moment powstania przychodu należy uznać moment wypłaty środków dla podatnika. Zastrzeżenie poczynione w tym przepisie odnoszące się do przychodów związanych z działalnością gospodarczą (art. 12 ust. 3 updop) nie może mieć tu zastosowania gdyż przychód akcjonariusza z udziału w spółce z zasady wynika z posiadania prawa majątkowego w postaci akcji. Zdanie to jednoznacznie potwierdza znaczenie pojęcia działalność gospodarcza. W updop nie jest ono zdefiniowane, należy więc odwołać się do definicji z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 2 tej ustawy, działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Nie ma więc w tej definicji nic o pobieraniu pożytków z praw majątkowych.

Podsumowując, zdaniem Spółki, przychodem z tytułu posiadanych akcji spółki komandytowo-akcyjnej jest wypłacana dywidenda. Zgodnie z updop w takim przypadku za przychód należy uznać jedynie dywidendę wypłaconą na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku. Jedynym momentem powstania obowiązku podatkowego jest dzień wypłaty dywidendy, a na podatniku z tytułu bycia akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, przed dniem otrzymania dywidendy, nie ciążą żadne obowiązki wpłacania zaliczek na podatek dochodowy lub samego podatku. Tezy te w całej rozciągłości popiera wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygnaturze II FSK 1097/08.

W indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z 23 grudnia 2010 r. Znak: IBPBI/2/423-1227/10/PP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, uznał stanowisko Spółki w zakresie ustalenia, momentu uzyskania przychodu z tytułu otrzymania dywidendy, za nieprawidłowe. Wnioskodawca, po uprzednim wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, zaskarżył ww. interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. W wyniku rozpatrzenia skargi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 15 maja 2012 r. sygn. akt I SA/Kr 368/12, uchylił interpretację indywidualną z 23 grudnia 2010 r., Znak: IBPBI/2/423-1227/10/PP.

W jego uzasadnieniu Sąd wskazał, że w niniejszej sprawie podziela w pełni stanowisko zajęte w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 stycznia 2012 r. sygn. akt II FPS 1/11, w konkluzji której NSA stwierdził, że przychód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej nie będącego komplementariuszem z tytułu dywidendy wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku podlega opodatkowaniu w dniu faktycznego otrzymania dywidendy. Przychodem akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu posiadanych udziałów w tej spółce są bowiem środki pieniężne lub wartości pieniężne otrzymywane w wyniku podziału zysku, a więc przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. Przychód ten podlega opodatkowaniu dopiero w momencie faktycznej wypłaty z zysku zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. Może to nastąpić po zamknięciu roku obrotowego, a także w trakcie roku obrotowego w przypadku wypłaty zaliczki na poczet wypłaty z zysku. W takim wypadku akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej obowiązany jest na podstawie art. 5 ust. 1 u.p.d.o.p. przychody z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej połączyć z innymi swymi przychodami. Następnie na podstawie art. 25 ust. 1 u.p.d.o.p. obowiązany jest on uiścić zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu otrzymanego przychodu ze spółki za miesiąc, w którym otrzymał wypłatę z zysku. Natomiast powstanie przychodu należnego w rozumieniu art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p. lecz jeszcze nie wypłaconego nie rodzi skutków w postaci obowiązku odprowadzania zaliczek z tytułu prawa do udziału w zysku akcjonariusza, gdyż przychody te nie są wynikiem prowadzonej działalności gospodarczej. Przychód (dochód) potencjalnie związany z posiadaniem akcji w spółkach komandytowo-akcyjnych nie podlega więc opodatkowaniu w ciągu roku obrotowego, poprzez ustalanie co miesiąc dochodu przypadającego na akcjonariusza i zapłatę zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych.

Zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), który stanowi, że ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, rozpatrując ponownie wniosek z 7 lutego 2013 r. stwierdza, co następuje:

Zgodnie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. dalej „updop”) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 updop przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie do art. 25 ust. 1 updop, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy i wydane w niniejszej sprawie orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, należy stwierdzić, że dochód z tytułu dywidendy ze spółki komandytowo-akcyjnej, w której Wnioskodawca jest akcjonariuszem powstaje w momencie otrzymania należnej dywidendy. W związku z powyższym dopiero w tym momencie Wnioskodawca ma obowiązek uiścić zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu uzyskanego dochodu (za miesiąc w którym otrzymał tę wypłatę z zysku).

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania uchylonej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 14 marca 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj