Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/415-786/14-4/JK3
z 14 stycznia 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2014 r. (data wpływu 10 października 2014 r.) częściowo uzupełniony pismem z dnia 23 grudnia 2014 r. (data nadania 23 grudnia 2014 r., data wpływu 29 grudnia 2014 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 16 grudnia 2014 r. Nr IPPB4/415-786/14-2/JK3, (data nadania 17 grudnia 2014 r., data doręczenia 19 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania uzyskanej dywidendy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 10 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia miejsca zamieszkania dla celów podatkowych oraz opodatkowania uzyskanej dywidendy.


Z uwagi na braki formalne pismem z dnia 16 grudnia 2014 r. Nr IPPB4/415-786/14-2/JK3, (data nadania 17 grudnia 2014 r., data doręczenia 19 grudnia 2014 r.) wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia braków formalnych wniosku.


Pismem z dnia 23 grudnia 2014 r. (data nadania 23 grudnia 2014 r., data wpływu 29 grudnia 2014 r.) Wnioskodawczyni częściowo uzupełniła wniosek. Wnioskodawczyni nie przeformułowała pytania Nr 1 oraz nie przedstawiła własnego stanowiska do przeformułowanego pytania, zatem w tej części wniosek pozostawiono bez rozpatrzenia.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni jest obywatelką Polski, z miejscem zamieszkania i zameldowania w Polsce w domu rodzinnym. Jest zatrudniona na umowę o pracę w polskiej firmie (sp. z o. o.) z siedzibą w Polsce, w której również posiada udział w wysokości 30%. Wnioskodawczyni wyszła za mąż za obywatela Włoch, mieszkającego i posiadającego zatrudnienie we Włoszech, gdzie posiada również swoje mieszkanie (Wnioskodawczyni wraz z mężem posiada rozdzielność majątkową). Wnioskodawczyni podpisała aneks do umowy o pracę obowiązujący od 1 stycznia 2015 r., w którym ustala z pracodawcą, że zobowiązuje się do świadczenia pracy w części zdalnie (przez internet, telefon, przebywając na terytorium Włoch) w części będąc fizycznie w Polsce, a mianowicie minimum 2 tygodnie w miesiącu Wnioskodawczyni będzie przebywać na terytorium Polski wykonując pracę osobiście. Dodatkowo większość świąt spędzać będzie również w Polsce. Ponadto we Włoszech nie mam żadnego majątku (rozdzielność małżeńska), w Polsce natomiast Wnioskodawczyni ma własne mieszkanie, konta bankowe, samochód zarejestrowany w Polsce (którym czasem będzie jeździła do Włoch), udział w firmie i rodzinę. Ze względu na fakt, że Wnioskodawczyni chce posiadać opiekę medyczną we Włoszech, przeniesie swoje świadczenia chorobowe do Włoch (formularz S1 z NFZ, zmiana miejsca zamieszkania dla celów świadczeń chorobowych) poprzez co utraci ww. świadczenie w Polsce.


Od 2015 roku Wnioskodawczyni nie przeniesie swojego ośrodka interesów życiowych do Włoch. Jej nadrzędne interesy życiowe znajdować się będą w Polsce. W 2015 roku Wnioskodawczyni będzie przebywała w Polsce dłużej niż 183 dni. Wnioskodawczyni nie posiada i nie będzie posiadać certyfikatu rezydencji Włoch. Nie jest i nie będzie traktowana jako rezydent podatkowy Włoch.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Jakie będzie właściwe miejsce zamieszkania Wnioskodawczyni do celów podatkowych od 2015 roku?
  2. Jak należy rozliczyć podatek od ewentualnej dywidendy z tytułu udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?


Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi rozstrzygnięcie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych odnośnie opodatkowania uzyskanej dywidendy (pyt. Nr 2 ), natomiast w pozostałym zakresie (pyt. Nr 1) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawczyni.


Ad. 2. Jeżeli Wnioskodawczyni będzie rezydentem podatkowym w Polsce również podatki od uzyskanej dywidendy będzie odprowadzać w całości w Polsce.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), osoby fizyczne jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów zwolnionych na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c wymienionej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


W świetle art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).


W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce lub spółdzielni.


Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni jest obywatelką Polski, z miejscem zamieszkania i zameldowania w Polsce w domu rodzinnym. Jest zatrudniona na umowę o pracę w polskiej firmie (sp. z o. o.) z siedzibą w Polsce, w której również posiada udział w wysokości 30%. Wnioskodawczyni wyszła za mąż za obywatela Włoch, mieszkającego i posiadającego zatrudnienie we Włoszech, gdzie posiada również swoje mieszkanie (Wnioskodawczyni wraz z mężem posiada rozdzielność majątkową). Dodatkowo większość świąt spędzać będzie również w Polsce. Ponadto we Włoszech nie mam żadnego majątku (rozdzielność małżeńska), w Polsce natomiast Wnioskodawczyni ma własne mieszkanie, konta bankowe, samochód zarejestrowany w Polsce (którym czasem będzie jeździła do Włoch), udział w firmie i rodzinę. Od 2015 roku Wnioskodawczyni nie przeniesie swojego ośrodka interesów życiowych do Włoch. Jej nadrzędne interesy życiowe znajdować się będą w Polsce. W 2015 roku Wnioskodawczyni będzie przebywała w Polsce dłużej niż 183 dni. Wnioskodawczyni nie posiada i nie będzie posiadać certyfikatu rezydencji Włoch. Nie jest i nie będzie traktowana jako rezydent podatkowy Włoch.


Wątpliwość Wnioskodawczyni budzi kwestia opodatkowania dochodów z tytułu dywidendy.


Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.


Zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania, o czym stanowi art. 30a ust. 6 ww. ustawy.


Powyższy obowiązek ciąży na płatniku, tj. spółce wypłacającej dywidendę.


Z kolei, w myśl art. 30a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27.


W myśl art. 45 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.


Zeznaniami, o których mowa w ust. 1 i ust. 1a pkt 2, nie obejmuje się dochodów opodatkowanych zgodnie z art. 29-30a, z zastrzeżeniem ust. 3c. (art. 45 ust. 3)


Zgodnie z art. 45 ust. 3b ww. ustawy o podatku dochodowym, w zeznaniu, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a, wykazuje się należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29-30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.


W konsekwencji, otrzymana przez Wnioskodawczynię mającą miejsce zamieszkania w Polsce dywidenda od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce podlega opodatkowaniu w Polsce 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Zatem, podatki od uzyskanej dywidendy Wnioskodawczyni będzie odprowadzać w całości w Polsce.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj