Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP4/4512-158/15/BP
z 30 czerwca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015r. poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 8 maja 2015 r. (data wpływu 8 maja 2015 r.), uzupełnionym pismem z 22 czerwca 2015 r. (data wpływu 23 czerwca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca opodatkowania czynności wniesienia aportem znaków towarowych do spółki kapitałowej posiadającej siedzibę na terytorium Republiki Czeskiej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 maja 2015 r. został złożony do Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca opodatkowania czynności wniesienia aportem znaków towarowych do spółki kapitałowej posiadającej siedzibę na terytorium Czech. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 22 czerwca 2015 r. (data wpływu 23 czerwca 2015 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i wykorzystuje w ramach swojej działalności gospodarczej zarejestrowane znaki towarowe („Znaki”). W przyszłości zamierza dokonać wniesienia Znaków w formie wkładu niepieniężnego do będącej czeskim rezydentem podatkowym spółki kapitałowej - „A”. - s.r.o. („Spółka A”) w zamian za objęcie udziałów w jej kapitale zakładowym. W chwili aportu Wnioskodawca oraz Spółka A będą zarejestrowane jako czynny podatnik VAT, zidentyfikowane w zakresie tego podatku na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.

W związku z rozważanym aportem dokonano wyceny aktualnej wartości rynkowej Znaków (wycena wykonana została przez biuro consultingowe i uzyskała pozytywną opinię biegłego rewidenta).

Ponadto w uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że Spółka mająca czeską rezydencję podatkową, do której planowane jest wniesienie aportu ma, a w przypadku gdy dopiero będzie zawiązywana, będzie miała swoją siedzibę na terytorium Republiki Czeskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy planowana transakcja, polegająca na wniesieniu przez Wnioskodawcę do czeskiej spółki kapitałowej - Spółka A, Znaków, w formie wkładu niepieniężnego będzie opodatkowana w Polsce?

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana w zdarzeniu przyszłym transakcja nie będzie opodatkowana podatkiem VAT w Polsce, tylko w Republice Czeskiej, to jest w kraju, w którym Spółka A, do której Znaki zostaną wniesione aportem, posiada swoją siedzibę.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1) Ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1) [Ustawy o VAT], rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Wartościami niematerialnymi i prawymi, w rozumieniu odpowiednich przepisów o podatku dochodowym, są m.in. zarejestrowane znaki towarowe, takie jak Znaki, wykorzystywane przez podatnika w ramach działalności gospodarczej. Co istotne, w rozumieniu cytowanego art. 8 ust. 1 pkt 1) Ustawy o VAT, świadczeniem usług jest przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę prawną czynności, w wyniku której do takiego przeniesienia doszło. W tym kontekście należy zauważyć, że w wyniku aportu Znaków ich „właścicielem” stanie się Spółka A. Tym samym dokonanie wkładu niepieniężnego Znaków do spółki, będącej czeskim rezydentem podatkowym jest świadczeniem usług, w rozumieniu Ustawy o VAT.

Jak z kolei stanowi art. 28b ust. 1 Ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 281 art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n [Ustawy o VAT]. Spółka A jest z kolei podatnikiem w rozumieniu cytowanego przepisu, na co wskazuje treść art. 28a Ustawy o VAT.

Należy również dodać, że w ocenie Wnioskodawcy nie będzie zachodził w przedmiotowej sprawie żaden z wyjątków wymienionych w art. 28b ust. 1 Ustawy o VAT, który wyłączałby jego zastosowanie lub modyfikował je.

Powyższe oznacza, że transakcja polegająca na aporcie Znaków przez Spółkę do Spółki A nie będzie opodatkowana w Polsce, tylko w Republice Czeskiej, a VAT z tego tytułu będzie rozliczał nabywca usługi, czyli Spółka A.

Pogląd powyższy, wyrażony w niniejszym wniosku, jest również prezentowany w wydawanych przez organy podatkowe interpretacjach. Tytułem przykładu Wnioskodawca wskazuje na:

  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 8 maja 2014 roku (sygn. IPTPP2/443-143/14-4/PR),
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 marca 2015 roku (sygn. IBPP4/4512-4/15/LG).

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym, wniesienie przez Wnioskodawcę Znaków tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki A, która jest czeską spółką kapitałową posiadającą w Republice Czeskiej swoją siedzibę, nie będzie opodatkowana w Polsce, tylko w Czechach, zgodnie z ustawodawstwem podatkowym obowiązującym w Republice Czeskiej.

Biorąc pod uwagę powyższe. Wnioskodawca zwraca się z wnioskiem o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.), zwana dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary – w myśl art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Z powyższego wynika, że prawo do znaków towarowych nie stanowi towaru w rozumieniu przepisów ustawy, a zatem transakcja wniesienia znaku towarowego nie może być kwalifikowana jako odpłatna dostawa towarów. Rozważenia wymaga natomiast kwalifikacja wskazywanej transakcji, jako odpłatnego świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy.

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Ustawodawca w ww. przepisach poza wskazaniem, że przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, wskazał ponadto, że za świadczenie usług uznawana jest każda transakcja, która nie stanowi dostawy towarów.

Przyjęcie podziału na dostawę towaru oraz świadczenie usług oznacza w praktyce, że wolą ustawodawcy było określenie maksymalnie szeroko przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jeżeli nawet wykazane zostałoby w konkretnym przypadku, że nie występuje dostawa towarów to i tak z reguły należy opodatkować czynność kwalifikowaną wówczas jako świadczenie usług.

Głównym celem wprowadzenia takiej konstrukcji jest zagwarantowanie, aby każda transakcja, która nie mogłaby zostać uznana za dostawę towarów była opodatkowana jako świadczenie usług, za wyjątkiem tych transakcji, które zostały wyłączone lub zwolnione z opodatkowania.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę. Odpłatność może przybierać różne formy – nie jest warunkiem to, aby została ustalona lub dokonana w pieniądzu.

Aport praw do znaków towarowych do spółki spełnia definicję świadczenia usług, ponieważ stanowi świadczenie, które nie jest dostawą towarów.

Ponadto, zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy, sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższego wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez „podatników” w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Zgodnie z przedstawionym opisem sprawy Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i wykorzystuje w ramach swojej działalności gospodarczej zarejestrowane znaki towarowe. W przyszłości zamierza dokonać wniesienia Znaków w formie wkładu niepieniężnego do będącej czeskim rezydentem podatkowym spółki kapitałowej - „A”. - s.r.o. („Spółka A”) w zamian za objęcie udziałów jej kapitale zakładowym. W chwili aportu Wnioskodawca oraz Spółka A będą zarejestrowane jako czynny podatnik VAT, zidentyfikowane w zakresie tego podatku na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Ponadto Spółka mająca czeską rezydencję podatkową, do której planowane jest wniesienie aportu ma, a w przypadku gdy dopiero będzie zawiązywana, będzie miała swoją siedzibę na terytorium Republiki Czeskiej.

Mając na uwadze powołane przepisy w kontekście przedstawionego opisu sprawy należy stwierdzić, że wniesienie aportem praw do znaku towarowego w zamian za udziały w Spółce A spełnia definicję usługi zawartą w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Tym samym czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatne świadczenie usług.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą miejsca opodatkowania czynności wniesienia praw do znaków towarowych.

Kwestia określenia miejsca świadczenia przy świadczeniu usług została uregulowana w Rozdziale 3 Dział V ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 28a ustawy o VAT, na potrzeby stosowania Rozdziału 3 „Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług”:

1.ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

  1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
  2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2.podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły do celów zarobkowych.

Wskazany powyżej art. 28a ustawy o VAT, wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Stosowanie do treści art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Tym samym w sprawie, do miejsca opodatkowania czynności aportu praw do znaków towarowych do spółki kapitałowej mającej siedzibę na terytorium kraju członkowskiego i będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, będzie miał zastosowanie art. 28b ust. 1 ustawy.

Wobec tego czynność wniesienia przez Wnioskodawcę do czeskiej spółki kapitałowej - Spółki A wkładu niepieniężnego w postaci praw do znaków towarowych nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj