Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/4510-177/15/MK
z 3 lipca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w związku z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczydziałający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawionewe wniosku z dnia 15 kwietnia 2015 r. (data wpływu 24 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zastosowania zwolnienia podatkowego na zasadach określonych w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 kwietnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zastosowania zwolnienia podatkowego na zasadach określonych w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.


Wnioskodawca (dalej także jako Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych [pdop] na zasadach ogólnych. Spółka nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania od całości swoich dochodów.

Spółka posiada 40% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością [Spółka Zależna], będącej polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem pdop na zasadach ogólnych. Spółka nabyła 85% udziałów w Spółce Zależnej tytułem wkładu niepieniężnego, na podstawie umowy z 23 kwietnia 2013 r. w wykonaniu uchwały z 23 kwietnia 2013 r. dotyczącej podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy. Zmiana umowy spółki (podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy) została zarejestrowana w KRS 10 maja 2013 r. Dodatkowe 15% Spółka kupiła od osób fizycznych w 2013 roku.

W 2013 r. Spółka sprzedała część posiadanych przez siebie udziałów Spółki Zależnej, obniżając swój udział w kapitale Spółki do 40%. Spółka Zależna wykazuje niepodzielone zyski z przenoszone na kapitał zapasowy Spółki Zależnej.Wspólnicy rozważają przekształcenie Spółki Zależnej w spółkę niebędącą osobą prawną w rozumieniu art. 4a pkt 14) updop [SO]. Na dzień przekształcenia (data rejestracji SO w KRS) Wnioskodawca będzie nadal posiadał 40% udziałów (a nie mniej, niż 10% udziałów) Spółki Zależnej, przy czym posiadanie to wynika z tytułu własności i jest nieprzerwane od 23 kwietnia 2013 r. (zawarcie umowy aportowej).

Na dzień przekształcenia, Spółka wyda pisemne oświadczenie, że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa odpowiednio w art. 21 ust. 3a i 3c lub w art. 22 ust. 4 pkt 4 updop.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy gdy na dzień przekształcenia Spółki Zależnej, Wnioskodawca będzie posiadał nie mniej, niż 10% udziałów Spółki Zależnej bezpośrednio, nieprzerwanie przez nie krócej, niż dwa lata licząc od dnia nabycia tych udziałów, dochód Wnioskodawcy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 updop będzie zwolniony od pdop na podstawie art. 22 ust. 4 updop?


Zdaniem Wnioskodawcy, gdy na dzień przekształcenia Spółki Zależnej, będzie posiadał nie mniej, niż 10% udziałów Spółki Zależnej bezpośrednio, nieprzerwanie przez nie krócej, niż dwa lata licząc od dnia nabycia tych udziałów, dochód Wnioskodawcy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 updop będzie zwolniony od pdop na podstawie art. 22 ust. 4 updop.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 updop, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną. Przychód określa się na dzień przekształcenia.

Zgodnie z art. 26 ust. 6 updop, . w przypadku dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 i 8, spółka przejmująca, nowo zawiązana lub powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana jako płatnik, w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dochód, wpłacić podatek, o którym mowa w art. 22 ust. 1, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 oraz podatników będących osobami uprawnionymi z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych, których tożsamość nie została płatnikowi ujawniona w trybie przewidzianym w ustawie, o której mowa w art. 4a pkt 15 - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Podatnik jest obowiązany przed tym terminem przekazać płatnikowi kwotę tego podatku. W terminie wpłaty podatku płatnik jest obowiązany przesłać podatnikowi informację o wpłaconym podatku, sporządzoną według ustalonego wzoru. Obowiązek przesłania informacji o wpłaconym podatku nie powstaje w przypadku i w zakresie określonych w ust. 2a zdanie pierwsze.

Oznacza to, że w przypadku gdy w kapitałach zapasowych Spółki Zależnej będą ujęte zatrzymane zyski z ubiegłych lat, w przypadku przekształcenia Spółki Zależnej w SO, wartość tych kapitałów, pochodząca z zatrzymanych zysków, będzie stanowiła przychód dla wspólników Spółki Zależnej, w tym dla Wnioskodawcy. Przychód ten jest kwalifikowany jako przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, tj. jest traktowany na równi z dywidendą.

Płatnikiem pdop od tego dochodu (przychodu) będzie Spółka Zależna, przy czym, jako że przychód określa się na dzień przekształcenia, tj. w okresie gdy Wnioskodawca będzie działał już w formie SO, to na SO mogą spoczywać potencjalne obowiązki płatnika pdop- zgodnie z przytoczonym art. 26 ust. 6 updop.


Niemniej jednak, zgodnie z art. 22 ust. 4 updop, zwalnia się od pdop dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:


  • wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  • spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;
  • spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.


Kolejne ustępy art. 22 updop zawierają dodatkowe warunki zastosowania zwolnienia: zgodnie z ust 4a, zwolnienie ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości nieprzerwanie przez okres dwóch lat, przy czym w myśl art. 22 ust. 4b updop, zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w minimalnej wymaganej wysokości upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). Art. 22 ust. 4d wprowadza dodatkowy wymóg, by posiadanie udziałów wynikało z tytułu własności albo - w przypadku tytułu innego, niż własność, by zwolnienie przysługiwało także gdyby posiadanie tych udziałów nie zostało przeniesione.

Art. 26 ust. lf updop przewiduje dodatkowo, by w przypadku należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, wypłacanych na rzecz spółki, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2 oraz art. 22 ust. 4 pkt 2, lub jej zagranicznego zakładu, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat tych należności, stosują zwolnienia wynikające z art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, z uwzględnieniem ust. lc, pod warunkiem uzyskania pisemnego oświadczenia, że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa odpowiednio w art. 21 ust. 3a i 3c lub w art. 22 ust. 4 pkt 4.


W przedmiotowej sprawie:


  • Wnioskodawca posiada aktualnie 40% udziałów w Spółce Zależnej, a jako wspólnik Spółki Zależnej nigdy nie posiadał mniej, niż 10% udziałów.
  • udziały posiadane są bezpośrednio i nieprzerwanie, na dzień przekształcenia (tj. dzień powstania przychodu), udziały będą posiadane dłużej, niż dwa lata posiadanie udziałów wynika z tytułu własności,
  • Wnioskodawca wyda oświadczenie, że spełnia warunek, o którym mowa w art. 24 ust. 4 pkt 4 updop, tj. że nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.


W związku z powyższym, Spółka stoi na stanowisku, że jej przychód powstały w związku z przekształceniem Spółki Zależnej w SO będzie wolny od pdop na podstawie art. 22 ust. 4 updop. Możliwość zastosowania zwolnienia z art. 22 ust. 4 updop do dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 updop potwierdza też np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 11 września 2013 r., znak ILPB4/423-205/13-4/MC.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, w tym wynikające z własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogły być - zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Podkreślić również należy, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawione we wniosku opis zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Jeżeli opis przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego nie jest zgodny ze stanem rzeczywistym wydana interpretacja nie chroni Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego. Przy czym organ podatkowy dokonując ustalenia treści czynności prawnej, uwzględnia zgodny zamiar stron i cel czynności, a nie tylko dosłowne brzmienie oświadczeń woli złożonych przez strony czynności (art. 199a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa). Co do zasady bowiem przedmiotem interpretacji indywidualnych wydawanych na podstawie art. 14b Ordynacji jest sam przepis prawa podatkowego. Postępowanie w sprawie interpretacji indywidualnej jest postępowaniem odrębnym od postępowania podatkowego, czy też kontrolnego, w których organ podatkowy zobowiązany jest do przeprowadzenia postępowania dowodowego, w którym bada okoliczności danej sprawy.

W przypadku wydawania interpretacji indywidualnej organ podatkowy jest związany treścią przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, które stanowią podstawę do wydania interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, w ramach tego postępowania właściwy organ nie może jednak dokonywać weryfikacji przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, gdyż wykraczałoby to poza zakres przedmiotowego postępowania. Organ nie rozstrzyga o zindywidualizowanych obowiązkach podatkowych strony, gdyż może to nastąpić w ramach przeprowadzonego postępowania podatkowego. Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego czy kontrolnego.

Ponadto, odnośnie powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji, tutejszy organ wskazuje, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych (zdarzeń przyszłych) i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego, co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu– do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj