Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
3063-ILPP1-3.4512.119.2016.1.IL
z 8 grudnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2016 r. (data wpływu 24 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika z tytułu nabycia usługi graficznej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika z tytułu nabycia usługi graficznej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (zwanego dalej „podatkiem VAT”). Wnioskodawca zakupił w sklepie internetowym „A” (www.(...)) fototapetę o wymiarach 51 cm x 80 cm. Zamówienie zostało przez Wnioskodawcę opłacone za pomocą systemu B. Zamówiona fototapeta doręczona została Wnioskodawcy kurierem, miejscem nadania przesyłki była C. Na fakturze otrzymanej przez Wnioskodawcę od „A” znajdują się następujące informacje:

Sprzedawca: D. Faktura nie zawiera numeru identyfikacji podatkowej (NIP) sprzedawcy, nie wykazano na niej stawki podatku VAT ani też kwoty tego podatku. Zgodnie z opisem na fakturze Wnioskodawca nabył od D. usługę graficzną.

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie www.(...) zarząd podmiotu prowadzącego sklep internetowy pod tym adresem (tj. D.) stanowią panowie E. i F. Zespół pracowników i współpracowników D. liczy co najmniej 100 osób, których miejscem pracy są biura w nowo wybudowanym (rok 2014) budynku przy W.

Pod adresem wysyłki zamówienia do Wnioskodawcy zarejestrowana jest spółka G. prowadząca działalność gospodarczą w zakresie poligrafii, skanowania, druku cyfrowego mało i wielkoformatowego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w związku z zakupem od D. fototapety Wnioskodawca zobowiązany był, jako podatnik w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 4 VATU, do zapłaty podatku VAT od wartości fototapety wskazanej na fakturze wystawionej przez D.?

Zdaniem Wnioskodawcy, podatek VAT jest podatkiem, do zapłaty którego zobowiązani są podatnicy, zdefiniowani w art. 15 VATU, tj. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalnością gospodarczą jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podatnikiem zobowiązanym do zapłaty podatku VAT może być również nabywca usługi (usługobiorca), jeśli:

  1. usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski i
  2. usługobiorcą jest podatnik w rozumieniu art. 15 VATU, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski (art. 17 ust. 1 pkt 4 VATU).

Wnioskodawca spełnia drugi z przytoczonych powyżej warunków, tj. jest on podatnikiem podatku VAT, mającym siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski. Zbadania wymaga zatem, czy D. (usługodawca) nie ma na terytorium Polski siedziby działalności gospodarczej ani też stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

D. jest spółką zarejestrowaną na terytorium S. Siedziba D. w rozumieniu prawa spółek handlowych znajduje się poza Polską. Dla przepisów o podatku VAT znaczenie ma jednakże siedziba działalności gospodarczej. Termin ten został zdefiniowany w rozporządzeniu wykonawczym Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającym środki wykonawcze do Dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (zwanym dalej „Rozporządzeniem”).

Art. 10 Rozporządzenia stanowi, że miejscem siedziby działalności gospodarczej podatnika jest miejsce, w którym wykonywane są funkcje naczelnego zarządu przedsiębiorstwa. Przy ustalaniu siedziby działalności gospodarczej uwzględnia się miejsce, w którym zapadają istotne decyzje dotyczące ogólnego zarządzania przedsiębiorstwem, adres zarejestrowanej siedziby przedsiębiorstwa, miejsce posiedzeń zarządu przedsiębiorstwa oraz miejsce, w którym zapadają istotne decyzje dotyczące ogólnego zarządzania przedsiębiorstwem. Sam adres pocztowy nie może być uznany za miejsce siedziby działalności gospodarczej podatnika.

W przypadku D. nie można przyjąć, że adres siedziby tej spółki (S) jest równocześnie siedzibą działalności gospodarczej tej spółki, skoro sama spółka podaje, że adresem jej siedziby jest skrzynka pocztowa (ang. „P.O. Box”) w budynku położonym na terytorium S, państwa stosującego szkodliwą konkurencję podatkową (§ 1 pkt 28 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych z dnia 23 kwietnia 2015 r. oraz § 1 pkt 28 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych z dnia 23 kwietnia 2015 r.). Z informacji na temat zarządu i zespołu D. podanych na stronie www.(...) wynika, iż zarówno w skład zarządu jak i w skład zespołu wchodzą Polacy, a miejscem ich pracy są biura znajdujące się w budynku przy W. W tym miejscu podejmowane są wszelkie (nie tylko kluczowe) decyzje w zakresie zarządzania spółką D. oraz w zakresie prowadzonej przez tą spółkę działalności operacyjnej.

W ocenie Wnioskodawcy powyższe przesłanki wskazują, iż spółka D. ma na terytorium Polski siedzibę działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 Rozporządzenia, a co za tym idzie, jest ona podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 VATU. Wnioskodawca dokonując zapłaty za fakturę otrzymaną od D. nie był zatem zobowiązany do zapłaty podatku VAT od wartości fototapety wskazanej na fakturze wystawionej przez D., gdyż nie był on dla tej usługi podatnikiem w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 4 VATU.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Tut. Organ zaznacza, że przedmiotową interpretację wydano w oparciu o wskazanie, że Wnioskodawca nabywa usługę graficzną. W przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego opisu sprawy, w szczególności nabywania innej czynności niż usługa graficzna, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj