Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
2461-IBPP3.4512.656.2016.2.ASz
z 30 listopada 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 22 kwietnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 21 września 2016 r. (data wpływu 23 września 2016 r.), uzupełnionym pismem z 7 listopada 2016 r. (data wpływu 8 listopada 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedaży praw autorskich do prototypu robota rehabilitacyjnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedaży praw autorskich do prototypu robota rehabilitacyjnego. Wniosek uzupełniono pismem z 7 listopada 2016 r. (data wpływu 8 listopada 2016 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie z 31 października 2016 r. znak: 2461-IBPP3.4512.656.2016.1/ASz.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (uzupełnione pismem z 7 listopada 2016 r.):

U. (Wnioskodawca) realizuje projekty w zakresie inżynierii oraz doradztwa technicznego w tym zakresie (PKD 7112.Z). W wyniku procesu przetargowego Wnioskodawca wybrany został jako podwykonawca projektu, który otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych – Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014- 2020, Działanie: Projekty B+R przedsiębiorstw, Poddziałanie: Badania Przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa.

W najbliższym czasie Wnioskodawca podpisze umowę z podmiotem, który otrzymał dofinansowanie, przedmiotem tej umowy będzie opracowanie rozwiązań technicznych elementów prototypów urządzeń medycznych (innowacyjne roboty rehabilitacyjne z dedykowanym oprogramowaniem wykorzystywanym do profilaktyki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i rehabilitacji poudarowej – finalnie stworzone urządzenia podlegać będą

pod zgłoszenie patentowe). W ramach prac projektowych objętych umową, Wnioskodawca opracuje rozwiązania konstruktorskie i projektanckie dotyczące określonych elementów prototypów urządzeń medycznych (dalej: Dzieło), a następnie po zatwierdzeniu Dzieła przeniesie na podmiot, który otrzymał dofinansowanie ogół praw autorskich do stworzonego Dzieła. Przeniesienie majątkowych praw własności do Dzieła nastąpi na czas nieograniczony z chwilą przekazania dzieła, na wszelkich polach eksploatacji określonych w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j Dz.U z 2016 r., poz. 666 ze zm.; dalej: ustawa PAPP). W zawartej ze zlecającym umowie Wnioskodawca zawrze oświadczenie, że wszystkie Dzieła wytworzone na podstawie przedmiotowej umowy są utworami i mają charakter twórczy w rozumieniu ustawy PAPP.

Dzieło stworzone przez Wnioskodawcę niewątpliwe będzie przejawem działalności twórczej – stanowić będzie rezultat działalności o charakterze kreacyjnym i innowacyjnym (dotyczyć będzie nowego, powstającego dopiero urządzenia), cechować będzie się oryginalnością i niepowtarzalnością (zastosowanie pionierskich rozwiązań technicznych), stanowić będzie nowy, unikatowy wytwór intelektu. Na podstawie zawartej umowy Wnioskodawcy przysługiwać będzie wynagrodzenie (określone w jednej kwocie), w formie honorarium określonego za stworzenie projektu/prototypu elementów urządzenia medycznego i przekazanie do niego praw autorskich. Na takie wynagrodzenie Wnioskodawca wystawi stosowną fakturę VAT.

Jednocześnie Wnioskodawca informuje, że jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT rozliczającym ten podatek. Wnioskodawca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą U. nie zatrudnia pracowników, w ramach projektu współpracować będzie natomiast z kilkoma osobami fizycznymi (umowy zlecenia). W zakresie opisywanego projektu będącego przedmiotem składanego zapytania Wnioskodawca będzie głównym pomysłodawcą wszelkich rozwiązań technicznych, które zostaną wybrane do realizacji prototypu, będzie on również głównym konstruktorem i projektantem rozwiązań technicznych. Zespół współpracowników Wnioskodawcy będzie wykonywał czynności dodatkowe, uzupełniające dotyczące projektu np. weryfikacja kompatybilności stworzonych rozwiązań z pozostałymi elementami budowanego urządzenia medycznego, fizyczne wykonanie niektórych elementów powstającego robota rehabilitacyjnego.

Realizując projekt opisany w złożonym wniosku o interpretację podatkową (opracowanie rozwiązań technicznych elementów prototypów urządzeń medycznych) Wnioskodawca jest indywidualnym twórcą w rozumieniu przepisów ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 666 ze zm.). Stworzone przez Wnioskodawcę Dzieło będzie przejawem działalności twórczej Wnioskodawcy o indywidualnym charakterze i zostanie ustalone w trwałej postaci. Jednocześnie w zakresie powstałego Dzieła nie będzie oprócz Wnioskodawcy innych współtwórców, którym będą przysługiwały jakiekolwiek prawa autorskie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy wystawiając faktury za sprzedaż praw autorskich do projektu prototypu urządzenia medycznego (robot rehabilitacyjny) Wnioskodawca ma prawo zastosować 8% stawkę podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z pozycją 181 załącznika nr 3 ustawy o podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy,

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wystawiając faktury za sprzedaż praw autorskich do projektu prototypu urządzenia medycznego (robot rehabilitacyjny) ma prawo zastosować 8% stawkę podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z pozycją 181 załącznika nr 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Poniżej przedstawione zostało uzasadnienie przyjętego stanowiska.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 710 ze zm.; dalej: ustawa VAT) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie zaś do art. 8 ust 1 pkt 1 ustawy – przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy VAT stawka podatku wynosi co do zasady 22%, jednak w myśl ust 2 powołanego artykułu, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy VAT, stawka podatku wynosi 7%. Przy czym należy pamiętać, iż w myśl art. 146a pkt 2 ustawy VAT w okresie do dnia 31 grudnia 2016 r., stawka podatku dla załącznika nr 3 wynosi 8%. W załączniku nr 3 do ustawy VAT stanowiącym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, pod poz. 181 wymieniono usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania – bez względu na symbol PKWiU.

Powyższe oznacza, iż przeniesienie praw autorskich do projektu (dzieła, utworu) realizowane przez twórcę jest na gruncie regulacji VAT usługą opodatkowaną preferencyjną 8% stawka VAT. Ustawa VAT nie zawiera definicji twórcy, w powyższym zakresie ustawodawca odsyła do przepisów ustawy PAPP. Jak stanowi art. 1 ust. 1 ustawy PAPP przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy PAPP, w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są między innymi utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi, wzornictwa przemysłowego, architektoniczne itd. Aby określone dzieło mogło być przedmiotem prawa autorskiego musi posiadać następujące cechy:

  • mieć źródło w pracy człowieka (twórcy),
  • stanowić przejaw działalności twórczej,
  • posiadać indywidualny charakter.

Zaznaczyć należy, że twórcą w rozumieniu ustawy jest każda osoba prowadząca faktycznie działalność twórczą, czyli działalność, której efektem jest powstanie utworu w myśl art. 1 ust. 1 ustawy PAPP. Natomiast użyte w art. 1 analizowanej ustawy określenie: przejaw działalności twórczej oznacza jakikolwiek uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym. Przesłanka ta jest spełniona, gdy mamy do czynienia z subiektywnym nowym wytworem intelektu.

Przenosząc powyższe na grunt sytuacji Wnioskodawcy należy zauważyć, że przedmiotem prawa autorskiego jest utwór, którym może być również projekt prototypu urządzenia medycznego, posiadający indywidualny charakter własnego pomysłu. Jak wynika z powołanych przepisów ustawy PAPP, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej, ustalony w jakiejkolwiek postaci, przejawem działalności twórczej jest natomiast uzewnętrzniony rezultat działalności twórcy. Zdaniem Wnioskodawcy, w ramach realizowania pozyskanego zlecenia dotyczącego prac nad nowym urządzeniem medycznym (robot rehabilitacyjny) niewątpliwie powstanie uzewnętrzniony rezultat działalności twórczej Wnioskodawcy – Dzieło.

Mając na względzie powyższe Wnioskodawca stoi na stanowisku, że na podstawie art. 41 ust 2 ustawy VAT w związku z poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy VAT, usługa stworzenia projektu prototypu elementów urządzenia medycznego (robota rehabilitacyjnego) i przekazanie do niego praw autorskich, za które Wnioskodawca otrzyma uzgodnione wynagrodzenie (honorarium), podlegać będzie opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 8%.

Wnioskodawca pragnie jednocześnie zaznaczyć, że wnioski zbierze z zaprezentowanymi powyżej prezentowane są w wydawanych indywidualnych interpretacjach podatkowych, przykładowo w:

  1. interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 lutego 2014 r., sygn. ILPP2/443-1100/13-2/AD,
  2. interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 stycznia 2014 r., sygn. IPPP1/443-1309/13-2/MP).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenie przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1, ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 710, ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług – w świetle art. 8 ust. 1 ustawy – rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, (...).

W myśl art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2–12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki podatku VAT lub zwolnienie z opodatkowania tym podatkiem.

W myśl, art. 41 ust. 2 ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Na mocy art. 146a pkt 1 i 2 ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  • stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  • stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Z powyższych przepisów wynika, że w przypadku gdy ani ustawa, ani przepisy wykonawcze nie przewidują dla danego świadczenia obniżonej stawki, bądź zwolnienia należy je opodatkować według 23% stawki podatku.

W poz. 181 załącznika nr 3 do ww. ustawy o VAT, zawierającego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, wymienione zostały (bez względu na symbol PKWiU) usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca podpisze umowę z podmiotem, który otrzymał dofinansowanie, przedmiotem tej umowy będzie opracowanie rozwiązań technicznych elementów prototypów urządzeń medycznych (innowacyjne roboty rehabilitacyjne z dedykowanym oprogramowaniem wykorzystywanym do profilaktyki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i rehabilitacji poudarowej – finalnie stworzone urządzenia podlegać będą

pod zgłoszenie patentowe). W ramach prac projektowych objętych umową, Wnioskodawca opracuje rozwiązania konstruktorskie i projektanckie dotyczące określonych elementów prototypów urządzeń medycznych (Dzieło), a następnie po zatwierdzeniu Dzieła przeniesie na podmiot, który otrzymał dofinansowanie ogół praw autorskich do stworzonego Dzieła. Przeniesienie majątkowych praw własności do Dzieła nastąpi na czas nieograniczony z chwilą przekazania dzieła, na wszelkich polach eksploatacji określonych w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W zawartej ze zlecającym umowie Wnioskodawca zawrze oświadczenie, że wszystkie Dzieła wytworzone na podstawie przedmiotowej umowy są utworami i mają charakter twórczy w rozumieniu ustawy PAPP. Dzieło stworzone przez Wnioskodawcę niewątpliwe będzie przejawem działalności twórczej – stanowić będzie rezultat działalności o charakterze kreacyjnym i innowacyjnym (dotyczyć będzie nowego, powstającego dopiero urządzenia), cechować będzie się oryginalnością i niepowtarzalnością (zastosowanie pionierskich rozwiązań technicznych), stanowić będzie nowy, unikatowy wytwór intelektu. Na podstawie zawartej umowy Wnioskodawcy przysługiwać będzie wynagrodzenie (określone w jednej kwocie), w formie honorarium określonego za stworzenie projektu/prototypu elementów urządzenia medycznego i przekazanie do niego praw autorskich. Na takie wynagrodzenie Wnioskodawca wystawi stosowną fakturę VAT. Wnioskodawca będzie głównym pomysłodawcą wszelkich rozwiązań technicznych, które zostaną wybrane do realizacji prototypu, będzie on również głównym konstruktorem i projektantem rozwiązań technicznych. Zespół współpracowników Wnioskodawcy będzie wykonywał czynności dodatkowe, uzupełniające dotyczące projektu np. weryfikacja kompatybilności stworzonych rozwiązań z pozostałymi elementami budowanego urządzenia medycznego, fizyczne wykonanie niektórych elementów powstającego robota rehabilitacyjnego. Realizując projekt Wnioskodawca jest indywidualnym twórcą w rozumieniu przepisów ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Stworzone przez Wnioskodawcę Dzieło będzie przejawem działalności twórczej Wnioskodawcy o indywidualnym charakterze i zostanie ustalone w trwałej postaci. Jednocześnie w zakresie powstałego Dzieła nie będzie oprócz Wnioskodawcy innych współtwórców, którym będą przysługiwały jakiekolwiek prawa autorskie.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości zastosowania stawki podatku VAT 8% dla sprzedaży projektu prototypu urządzenia medycznego.

Odnosząc się do powyższego należy ponownie wskazać, że z przywołanych wcześniej przepisów, a w szczególności art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 i poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, wynika, że z 8% stawki podatku VAT korzystają usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji twórcy, ustawodawca w powyższym zakresie odsyła do przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W myśl przepisu art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 666 ze zm.), przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej.

Przepis art. 8 ust. 2 ww. ustawy stanowi natomiast, że domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu. Dopóki twórca nie ujawnił swojego autorstwa, w wykonywaniu prawa autorskiego zastępuje go producent lub wydawca, a w razie ich braku – właściwa organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (art. 8 ust. 3 ustawy).

Zatem, aby określone dzieło mogło być przedmiotem prawa autorskiego musi posiadać następujące cechy:

  1. mieć źródło w pracy człowieka (twórcy),
  2. stanowić przejaw działalności twórczej,
  3. posiadać indywidualny charakter.

Zaznaczyć należy, że twórcą w rozumieniu ustawy jest każda osoba prowadząca faktycznie działalność twórczą, czyli działalność, której efektem jest powstanie utworu w myśl ww. art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Natomiast użyte w art. 1 analizowanej ustawy określenie: przejaw działalności twórczej oznacza jakikolwiek uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym. Przesłanka ta jest spełniona, gdy mamy do czynienia z subiektywnym nowym wytworem intelektu.

Twórcy przysługują autorskie prawa osobiste. Przepis art. 16 ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowi, że jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do:

  1. autorstwa utworu,
  2. oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo,
  3. nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania,
  4. decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności,
  5. nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.

Zgodnie z art. 17 ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu (autorskie prawa majątkowe).

Należy podkreślić, że autorskie prawa majątkowe mogą przysługiwać w niektórych przypadkach także innym podmiotom niż twórca.

W rozdziale 5 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uregulowano kwestie dotyczące przejścia autorskich praw majątkowych.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 powołanej ustawy, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej:

  1. autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy;
  2. nabywca autorskich praw majątkowych może przenieść je na inne osoby, chyba że umowa stanowi inaczej.

Należy również wskazać na przepis art. 12 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który reguluje kwestie autorskich praw majątkowych w przypadku „utworów pracowniczych”. Zgodnie z tą regulacją, jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.

Z powołanych powyżej unormowań ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynika, że twórcy, zgodnie z przepisem art. 16 ustawy o prawie autorskim przysługują autorskie prawa osobiste obejmujące przede wszystkim prawo autora do wiązania z dziełem jego nazwiska. Prawo to nigdy nie wygasa i jest, z natury rzeczy, niezbywalne, nie można się go zrzec ani przenieść na inną osobę. W ramach ochrony dóbr osobistych autor ma prawo do przedstawienia utworu pod pseudonimem lub anonimowo. Można więc powiedzieć, że autorskie prawa osobiste chronią pewien „intelektualny” związek twórcy z dziełem.

Drugi rodzaj praw autorskich – prawa majątkowe mogą przysługiwać w niektórych sytuacjach również osobom innym niż twórca utworu z mocy ustawy lub z mocy stosownej umowy cywilnoprawnej. Dotyczy to np. autorskich praw majątkowych pracodawcy, którego pracownik stworzył utwór.

Z powyższego zatem wynika, iż pierwotne nabycie majątkowych praw autorskich może przysługiwać podmiotowi innemu niż twórca. Jednakże twórcą, w rozumieniu ustawy o prawie autorskich jest osoba lub grupa osób, którzy stworzyli dany projekt.

Reasumując, twórcą może być wyłącznie osoba fizyczna (człowiek) będący autorem utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jeżeli utwór powstaje w ramach funkcjonowania określonej osoby prawnej, np. spółki z o.o., to de facto jest on kreowany przez osoby fizyczne, przez tę osobę prawną zatrudnione, np. w charakterze pracowników albo przyjmujących zamówienie na podstawie umowy.

Zgodnie z przedstawionym opisem sprawy, tworząc projekt prototypu urządzenia medycznego, Wnioskodawca działa jako osoba fizyczna, indywidualny twórca w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzany w formie honorarium.

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że do sprzedaży praw autorskich do projektu prototypu urządzenia medycznego (robota rehabilitacyjnego), Wnioskodawca ma prawo zastosować 8% stawkę podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z pozycją 181 załącznika nr 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym, przedstawione we wniosku, stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W przypadku zmiany któregokolwiek z elementów opisu zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego, interpretacja traci ważność.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj