Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-1-1/4510-278/16-2/AT
z 17 października 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 sierpnia 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 9 sierpnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia:

  • czy opisany w przedmiotowym wniosku zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), który tworzy Departament Cash Processingu, spełnia definicję ZCP w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  • czy w przypadku podjęcia (w trybie przepisów art. 529 ust. 1 pkt 4 KSH) czynności podziału Spółki przez wydzielenie Departamentu Cash Processingu do innej istniejącej spółki Grupy X, po stronie Spółki powstanie przychód w wysokości wartości rynkowej składników majątkowych przenoszonych na spółkę przejmującą, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy założeniu, że majątek pozostający po wydzieleniu w Spółce spełniać będzie definicję ZCP.

jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2016 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy opisany w przedmiotowym wniosku zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), który tworzy Departament Cash Processingu, spełnia definicję ZCP w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz czy w przypadku podjęcia (w trybie przepisów art. 529 ust. 1 pkt 4 KSH) czynności podziału Spółki przez wydzielenie Departamentu Cash Processingu do innej istniejącej spółki Grupy X, po stronie Spółki powstanie przychód w wysokości wartości rynkowej składników majątkowych przenoszonych na spółkę przejmującą, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy założeniu, że majątek pozostający po wydzieleniu w Spółce spełniać będzie definicję ZCP.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej:„Spółka”, „Wnioskodawca”, „ISP”) jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce. Jedynym udziałowcem Spółki jest spółka akcyjna (dalej: „ISA”). Obie spółki wchodzą w skład tzw. Grupy X, tj. grupy podmiotów powiązanych kapitałowo ze spółką ISA.

Obecnie w Grupie X prowadzony jest proces reorganizacji. Proces ten ma na celu dostosowanie struktury Grupy X do zmieniającego się otoczenia biznesowego oraz zmieniających się wymagań klientów i innych interesariuszy.

Do dnia 30 kwietnia 2016 r. struktura organizacyjna całej Grupy X podzielona była na:

  1. Jednostki Biznesowe (w skład których wchodziły Linie Produktowe),
  2. Linie Produktowe (w skład których wchodziły podmioty gospodarcze, jak poszczególne spółki kapitałowe lub spółki osobowe).

Spółka do dnia 30 kwietnia 2016 r. wchodziła w skład Jednostki Biznesowej nr 2 „Bezpieczeństwo”. W skład tej Jednostki Biznesowej wchodziły również inne spółki zależne od Spółki, pogrupowane w następujące Linie Produktowe:

  1. LP04 Fizyczna Ochrona Mienia,
  2. LP06 Cash Processing,
  3. LP07 Monitoring.

Obecnie w ramach reorganizacji i integracji dwóch największych Jednostek Biznesowych Grupy X, tj. Jednostki Biznesowej nr 1 „Obsługa Nieruchomości" i Jednostki Biznesowej nr 2 „Bezpieczeństwo” z dniem 1 maja 2016 r. na mocy uchwały Zarządu ISA nr 35/2016 powstały:

  1. Obszar Produktowy Facility Management, w skład którego weszły m.in. była Jednostka Biznesowa nr 1 „Obsługa Nieruchomości” oraz dwie Linie Produktowe z byłej Jednostki Biznesowej nr 2 „Bezpieczeństwo” tj.: LP04 Fizyczna Ochrona Mienia (obecnie nazwana Linia Produktowa „Bezpieczeństwo”) i LP07 Monitoring,
  2. Obszar Produktowy Business Process Outsourcing, w skład którego weszła m.in. była Linia Produktowa LP06 Cash Processing (tj. spółki świadczące usługi Cash Processingu).

Jednocześnie ISP jest spółką prowadzącą działalność gospodarczą w dwóch obszarach:

  • operacyjną związaną ze świadczeniem usług ochrony osób i mienia (FOM), monitoringu (MON) oraz systemu dozoru elektronicznego (kontrakt z Ministerstwem Sprawiedliwości) oraz zarządczą, doradczą i inwestycyjną dla spółek zależnych od ISP realizujących usługi FOM i MON.
  • zarządczą, doradczą i inwestycyjną dla spółek realizujących usługi Cash Processingu, tj. procesów przetwarzania gotówki, konwojowania i serwisowania urządzeń bezobsługowych, urządzeń płatniczych, w zakresie wsparcia procesów personalnych, ekonomiczno-finansowych, akwizycyjnych, administracyjnych, handlowych - dalej: „Departament Cash Processingu” lub „DCP”.

W konsekwencji przeprowadzonych na poziomie całej Grupy X działań reorganizacyjnych oraz z uwagi na to, iż:

  1. Spółka, jako podmiot prowadzący m.in. działalność operacyjną w zakresie usług FOM i MON, oraz usług doradczych w zakresie FOM i MON została funkcjonalnie zakwalifikowana do Obszaru Produktowego Facility Management,
  2. Jednocześnie z uwagi na prowadzenie odrębnej działalności zarządczej, doradczej i inwestycyjnej dla spółek realizujących usługi Cash Processingu (a więc spółek funkcjonalnie wchodzących obecnie do Obszaru Produktowego Business Process Outsourcing) w ramach struktur Spółki,

z dniem 1 lipca 2016 r. rozpoczęto proces wdrażania zmian organizacyjnych w Spółce celem dostosowania do nowych struktur i ich funkcji w Grupie X, a w dniu 18 lipca 2016 r. Zarząd Spółki podjął uchwałę w sprawie formalnego wydzielenia w strukturach Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa („ZCP”) Spółki dokonując jednocześnie zmiany struktury organizacyjnej Spółki i zatwierdzając wyodrębnioną strukturę organizacyjną Departamentu Cash Processingu.

Z uwagi na ww. okoliczności rozważane jest w przyszłości prawne wydzielenie ze struktur Spółki Departamentu Cash Processingu w trybie art. 529 ust. 1 pkt 4 KSH (podział przez wydzielenie). Wydzielany w ww. trybie majątek, w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, miałby zostać przeniesiony do innej, istniejącej spółki kapitałowej z Grupy X, zależnej od ISA, a wchodzącej w skład Obszaru Produktowego Business Process Outsourcing.

Wydzielenie zorganizowanej części stanowiącej Departament Cash Processingu wraz z funkcjonalnie przydzielonymi do tego obszaru działalności Spółki składnikami majątkowymi oraz funkcjami, ma na celu uporządkowanie produktowe, uproszczenie struktur zarządczych oraz wypracowanie wspólnej strategii na wysoko wyspecjalizowanych usługach obszaru Business Process Outsourcing.

Departament Cash Processingu jest zespołem składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne). W szczególności Departament Cash Processingu odpowiada ze realizację następujących zadań:

  • czynności zarządzania inwestycjami kapitałowymi, tj. w szczególności nabywania oraz sprzedaży udziałów (akcji) podmiotów z branży usług Cash Proccesingu, zapewnienie maksymalizacji dochodów z udziałów w spółkach zależnych,
  • rozwoju usług Cash Processingu,
  • wykonywania usług doradztwa strategicznego dla spółek z obszaru Cash Processingu,
  • nadzoru nad operacyjną działalnością usługi Cash Processingu.

Departament Cash Processingu jest wyodrębniony w strukturach Spółki na płaszczyźnie organizacyjnej. W szczególności, Zarząd Spółki w dniu 18 lipca 2016 r. podjął uchwałę formalnie wprowadzającą strukturę organizacyjną Spółki, w której wyodrębnione są w szczególności struktury odpowiedzialne za poszczególne działania DCP.

Zgodnie z Uchwałą, struktura organizacyjna Departamentu Cash Processingu składa się z następujących jednostek:


Pion Handlowy składający się z Działu Wsparcia Sprzedaży zajmującego się:

  • organizacją kontaktów z klientami,
  • opieką posprzedażową, w tym realizacją działań w zakresie badania satysfakcji klientów,
  • raportowaniem działań handlowych w systemie SAP CRM,
  • gromadzeniem i przekazywaniem informacji rynkowej, w tym dotyczących działań konkurencji.

Pion Administracyjny składający się z:


-Działu Zarządzania Flotą zajmującego się:

  • kreowaniem polityki w zakresie standaryzacji polityki samochodowej,
  • doradztwem zakresie optymalizacji kosztów floty,
  • weryfikacją umów leasingu floty,
  • doradztwem w zakresie wymogów dotyczących zabudowy samochodów specjalnych.


-Dział Nadzoru nad Majątkiem zajmujący się:

  • kreowaniem polityki zarządzania majątkiem - doradztwo w zakresie implementacji standardów Grupy X do spółki,
  • nadzorem nad procesem weryfikacji i przypisania składników majątku,
  • uzgadnianiem planów inwentaryzacyjnych i nadzór nad procesem inwentaryzacjami,
  • nadzorem nad umowami najmu, wsparcie w procesie zmian (pozyskiwanie i likwidacja) powierzchni,
  • konsultowaniem w zakresie zakupu i sprzedaży wyposażenia do lokalizacji,
  • doradztwem w zakresie optymalizacji powierzchni.


Pion Ekonomiczny składający się z:


-Działu Kontrolingu Produktowego CP zajmującego się:

  • wsparciem w procesie planowania i budżetowania według standardów Grupy X,
  • wsparciem w zakresie analiz Cash Flow oraz rachunku podatkowego,
  • nadzorem nad bezpieczeństwem wskaźników PFRON,
  • kontrolą nad prawidłowością księgowań,
  • kierowaniem projektami w zakresie usług Cash Procesingowych,
  • analizą w zakresie optymalizacji kosztów pośrednich,


-Działu Organizacji zajmującego się:

  • przygotowywaniem i uzgadnianiem aktów normatywnych zgodnie z polityką Grupy X,
  • konsultacją i akceptacją struktur organizacyjnych w ramach spójnych rozwiązań w Grupie X,
  • przygotowaniem, weryfikacją zakresów i prowadzenie ewidencji udzielonych pełnomocnictw,
  • przygotowywaniem projektów uchwał, prowadzenie rejestrów uchwał,
  • uzgadnianiem i przekazywaniem danych do audytorów w zakresie obszaru organizacji oraz właścicielskiego.

Pion Pracowniczy składający się z Działu Personalnego zajmującego się:

  • kształtowaniem polityki personalnej i płacowej, nadzorem nad jej realizacją,
  • nadzorem nad prowadzeniem ruchu kadrowego (naboru, zmian stanowiskowych, zwolnień),
  • nadzorem nad merytoryczną treścią wewnętrznych aktów normatywnych w obszarze personalnym,
  • opracowaniem, wdrożeniem i doskonaleniem strategii personalnej spółek,
  • opracowaniem i doskonaleniem zasad wynagradzania pracowników,
  • kreowaniem polityki funduszu socjalnego,
  • planowaniem i koordynowaniem działaniami socjalnymi,
  • kontrolą wskaźników odpisów na fundusz socjalny i wykorzystaniem funduszu socjalnego,
  • badaniem potrzeb szkoleniowych,
  • nadzorem nad realizacją szkoleń w oparciu o opracowany system szkoleń,
  • doborem firm szkoleniowych do zaplanowanych szkoleń,
  • opracowaniem i wdrożeniem systemu ocen okresowych,
  • koordynowaniem prac rekrutacyjnych na stanowiskach administracyjnych i liniowych,
  • przygotowywaniem opinii o kandydatach do pracy,
  • prowadzeniem i przygotowaniem sesji zadaniowych,


Pion Operacyjny składający się z Biura Wsparcia Operacji zajmującego się:

  • nadzorem i kontrolą nad wypełnianiem obowiązków dotyczących konwojów określonych w koncesji,
  • kontrolą jednostek terenowych w zakresie prawidłowego wykonywania obowiązków w zakresie konwojów,
  • planowaniem działań zapobiegawczych dla potencjalnych niezgodności i nadzór nad realizacją działań koncesyjnych,
  • nadzorem nad dokonaniem okresowych analiz stanu bezpieczeństwa koncesji,
  • opracowywaniem i aktualizacją unormowań wewnętrznych, w tym procedur działania zapewniających bezpieczeństwo koncesji.

Ww. zadania realizują pracownicy zatrudnieni w Spółce w ramach Departamentu Cash Processingu na umowach o prace oraz umowach cywilnoprawnych.

Ponadto, na czele Departamentu Cash Processingu funkcjonuje Dyrektor Departamentu CP, podlegający w strukturze Spółki bezpośrednio Zarządowi Spółki, a zajmujący się bezpośrednio:

  • doradztwem w zakresie optymalizacji procesów biznesowych,
  • nadzorem nad realizacją strategii rozwojowych,
  • inwestycjami kapitałowymi i restrukturyzacjami.

Dyrektor dysponuje pełnomocnictwami w zakresie niezbędnym do realizacji postawionych przed Departamentem CP zadań.

W skład Departamentu Cash Processingu wchodzi zespół składników materialnych i niematerialnych, związanych z prowadzeniem działalności doradczej i inwestycyjnej. Obejmują one składniki materialne w tym w szczególności infrastrukturę biurową związaną z prowadzeniem działalności Departamentu Cash Processingu (np. komputery, inny sprzęt biurowy etc.).

Do składników niematerialnych Departamentu Cash Processingu należą w szczególności:

  • Wartości niematerialne i prawne, w tym licencje dotyczące oprogramowania używanego przez pracowników Departamentu Cash Processingu w prowadzonej działalności,
  • Należności z tytułu usług świadczonych na rzecz spółek Cash Processingu,
  • Udziały w spółkach Cash Processingu.

Do składników Departamentu Cash Processingu należą również środki pieniężne wyodrębnione i zgromadzone na specjalnym rachunku bankowym Departamentu Cash Processingu.

Jednocześnie, do Departamentu Cash Processingu zostały przypisane odpowiednie zobowiązania, bilansowe i pozabilansowe, w tym w szczególności:

  • Zobowiązania z tytułu usług doradczych nabywanych od ISA a funkcjonalnie powiązanych z działalnością departamentu Cash Processingu (usługi nabywane przez Spółkę, niezbędne do dalszego świadczenia usług na rzecz spółek Cash Processingu),
  • Zobowiązania z tytułu usług wspierających, nabywanych przez Spółkę od podmiotów zewnętrznych (np. usługi najmu, usługi księgowo - rachunkowe, usługi finansowe, obsługa prawna i podatkowa, etc.) związanych z działalnością Departamentu Cash Processingu,
  • Zobowiązania z tytułu pożyczki zaciągniętej przez Spółkę, tj. pożyczki zaciągniętej w związku z prowadzeniem działalności inwestycyjnej i doradczej Departamentu Cash Processingu,
  • Zobowiązania z tytułu umów zawartych przez Spółkę w zakresie działalności doradczej i inwestycyjnej w tym w szczególności zobowiązania związane ze świadczeniem usług na rzecz spółek Cash Processingu.

Departament Cash Processingu jest wyodrębniony finansowo. W szczególności:

  • Do Departamentu Cash Processingu można jednoznacznie przypisać wszystkie przychody i koszty związane z działalnością Departamentu Cash Processingu (tj. wszystkie przychody związane z wydzielaną działalnością będą identyfikowane jako przychody Departamentu Cash Processingu, a wszelkie koszty związane z tą działalnością będą jednoznacznie identyfikowane jako koszty Departamentu Cash Processingu),
  • Do Departamentu Cash Processingu można jednoznacznie przypisać wszystkie aktywa i pasywa związane z jego działalnością (tj. wszystkie aktywa i pasywa związane z działalnością Departamentu Cash Processingu są jednoznacznie identyfikowane jako aktywa i pasywa Departamentu Cash Processingu),
  • Możliwe jest wygenerowanie przez Departament Cash Processingu własnego bilansu i własnego rachunku wyników.

Departamentu Cash Processingu w swym całokształcie posiada wszelkie zasoby niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług doradczych i działalności inwestycyjnej, takie jak zasoby materialne, odpowiednio wykwalifikowane kadry, zasoby finansowe, etc. Tym samym, Departament Cash Processingu mógłby działać na rynku jako niezależne przedsiębiorstwo.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy opisany w przedmiotowym wniosku zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), który tworzy Departament Cash Processingu, będzie spełniać definicję ZCP w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
  2. Jeśli odpowiedź na pytanie nr 1 będzie pozytywna, (tj. Departament Cash Processingu będzie spełniać definicję ZCP na gruncie art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,) to czy w przypadku podjęcia (w trybie przepisów art. 529 ust. 1 pkt 4 KSH) czynności podziału Spółki przez wydzielenie Departamentu Cash Processingu do innej istniejącej spółki Grupy X, po stronie Spółki powstanie przychód w wysokości wartości rynkowej składników majątkowych przenoszonych na spółkę przejmującą, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy założeniu, że majątek pozostający po wydzieleniu w Spółce spełniać będzie definicję ZCP?

Ad. 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), który tworzy Departament Cash Processingu, będzie spełniać definicję ZCP w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).

Ad. 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeśli odpowiedź na pytanie nr 1 będzie pozytywna (tj. Departament Cash Processingu będzie spełniać definicję ZCP na gruncie art. 4a pkt 4 ustawy o CIT), to w przypadku podjęcia (w trybie przepisów art. 529 ust. 1 pkt 4 KSH) czynności podziału Spółki przez wydzielenie Departamentu Cash Processingu do innej istniejącej spółki Grupy X, po stronie Spółki nie powstanie przychód w wysokości wartości rynkowej składników majątkowych przenoszonych na spółkę przejmującą, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, przy założeniu, że majątek pozostający w Spółce spełniać będzie definicję ZCP.

Uzasadnienie:

Ad. 1.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), ZCP oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Mając na względzie powyższe przepisy, aby stwierdzić, że określony zespół składników majątkowych stanowi ZCP powinny być spełnione następujące warunki łącznie:

  1. musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych obejmujący zobowiązania,
  2. zespół ten powinien zostać wyodrębniony organizacyjnie (w istniejącym przedsiębiorstwie),
  3. zespół ten powinien zostać wyodrębniony finansowo (w istniejącym przedsiębiorstwie),
  4. zespół ten powinien być przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalnie),
  5. wyodrębniony zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące samodzielnie wskazane zadania.

W świetle powyższych warunków, aby dany zespół składników majątkowych stanowił ZCP nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej z pominięciem występujących między nimi powiązań. Warunkiem klasyfikacji określonej masy majątkowej jako ZCP jest zapewnienie jej odrębności organizacyjnej i finansowej, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym w sytuacji wyodrębnienia jej ze struktur przedsiębiorstwa, w którego skład wchodzi.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w ugruntowanej linii orzeczniczej władz skarbowych, przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 kwietnia 2012 r., Znak: ITPP2/443-156/12/PS oraz w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29 lutego 2012 r., Znak: IBPP2/443-1295/11/BW.

Zespół składników materialnych i niematerialnych obejmujący zobowiązania.

Przepisy ustawy o CIT nie definiują pojęcia zespołu składników materialnych i niematerialnych, które tworzą ZCP. W interpretacjach indywidualnych można spotykać tezę, że określenie „zespół” należy wiązać ze zorganizowanym zbiorem elementów, których wzajemne relacje wskazują, że elementy te nie zostały dobrane w sposób przypadkowy.

Bez wątpienia w skład Departamentu Cash Processingu wchodzą składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania, funkcjonalnie i organizacyjnie związane z jego działalnością, w szczególności:

  • Infrastruktura biurowa związana z prowadzeniem działalności Departamentu Cash Processingu (biurka, komputery, etc.),
  • Wartości niematerialne i prawne, związane z prowadzeniem działalności Departamentu Cash Processingu (np. wartość licencji na oprogramowanie, używanych przez pracowników Departamentu Cash Processingu w związku z działalnością),
  • Należności z tytułu usług świadczonych na rzecz spółek Cash Processingu,
  • Udziały w spółkach Cash Processingu,
  • Środki pieniężne,
  • Zobowiązania z tytułu usług doradczych nabywanych od ISA (usługi nabywane przez Spółkę, niezbędne do dalszego świadczenia usług na rzecz spółek Cash Processingu),
  • Zobowiązania z tytułu usług wspierających, nabywanych przez Spółkę od podmiotów zewnętrznych (np. usługi najmu, usługi księgowo - rachunkowe, usługi finansowe, obsługa prawna i podatkowa podatkowego, etc.) związanych z działalnością Departamentu Cash Processingu,
  • Zobowiązania z tytułu pożyczki zaciągniętej przez Spółkę, tj. pożyczki zaciągniętej w związku z prowadzeniem działalności inwestycyjnej i doradczej Departamentu Cash Processingu,
  • Zobowiązania z tytułu umów zawartych przez Spółkę w zakresie działalności doradczej i inwestycyjnej w tym w szczególności zobowiązania związane ze świadczeniem usług na rzecz spółek Cash Processingu.

Wymienione powyżej składniki majątkowe stanowią „zespół”, tj. są wyodrębnione w strukturze Spółki i stanowią zorganizowaną wewnętrznie całość, przeznaczoną do prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności działalności doradczej oraz w zakresie inwestycji kapitałowych. Składniki te są jednoznacznie przypisane do Departamentu Cash Processingu.

Powyższe wskazuje, iż spełniony jest warunek istnienia składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, wchodzących w skład Departamentu Cash Processingu.

Zespół wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że ZCP stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp., przy czym organizacyjne wyodrębnienie powinno nastąpić na podstawie statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 stycznia 2011 r., Znak: IBPBI/423-1261/10/SD.

Spółka wskazuje, iż Departament Cash Processingu został formalnie (tj. na mocy Uchwały Zarządu Spółki z dnia 18 lipca 2016 r.) i faktycznie (poprzez przypisanie zadań i funkcji do poszczególnych komórek w strukturze organizacyjnej) wyodrębniony organizacyjnie w strukturze Spółki.

W celu nadania strukturze Departamentu Cash Processingu odpowiedniej przejrzystości, a także dla umożliwienia efektywnego zarządzania Departamentu Cash Processingu, poszczególne działy pogrupowano w piony (Pion Handlowy, Pion Administracyjny, Pion Ekonomiczny, Pion Pracowniczy, Pion Operacyjny).

Ponadto, Departament Cash Processingu ma własnego Dyrektora, odpowiedzialnego za kierowanie i koordynację prac jednostki bezpośrednio przez Zarządem Spółki.

O wyodrębnieniu organizacyjnym Departamentu Cash Processingu przesądza również fakt wstępowania wyodrębnionej grupy składników majątkowych (materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań) przypisanych w całości do realizacji jego funkcji.

W kontekście powyższego, fakt wyodrębnienia organizacyjnego Departamentu Cash Processingu w strukturach Spółki nie budzi wątpliwości.

Zespół wyodrębniony finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie.

W ocenie organów podatkowych, wystarczające do spełniania warunku wyodrębnienia finansowego jest prowadzenie przez podmiot rachunkowości w taki sposób, aby możliwe było przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań (aktywów i pasywów) do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z 12 września 2011 r. Znak: ILPB3/423-255/11-6/EK stwierdził, że wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W tym kontekście należy stwierdzić, że Departament Cash Processingu spełnia przesłanki wyodrębnienia finansowego, w szczególności:

  • Możliwe jest jednoznaczne przypisanie przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów do Departamentu Cash Processingu,
  • Możliwe jest wygenerowanie przez Departament Cash Processingu własnego bilansu i własnego rachunku wyników.

Biorąc pod uwagę powyższe, również wyodrębnienie finansowe Departament Cash Processingu nie budzi wątpliwości.

Zespół przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych.

Warunek przeznaczenia składników majątkowych do realizowania określonych zadań gospodarczych należy odnosić do funkcjonalnego wyodrębnienia ZCP, a spełnienie tego warunku należy ocenić przez pryzmat przypisania do ZCP określonych funkcji (działań) gospodarczych.

Spółka wskazuje, iż wyodrębnienie funkcjonalne Departamentu Cash Processingu przejawia się odmiennością profilu działalności prowadzonej przez Departament Cash Processingu od działalności pozostałej części Spółki.

W szczególności, przedmiotem działalności Departamentu Cash Processingu jest świadczenie usług doradczych oraz prowadzenie działań inwestycyjnych (inwestycje kapitałowe w szczególności w udziały spółek) w zakresie byłej Linii Produktowej Cash Processing, wyodrębnionej do nowego Obszaru Produktowego Business Process Outsourcing Qako usług wysoko wyspecjalizowanych z obszaru Business Process Outsourcing).

Natomiast przedmiotem działalności pozostałej części Spółki jest kompleksowe świadczenie usług fizycznej ochrony osób i mienia (FOM) oraz usług monitoringu (MON) oraz usług doradczych dla spółek świadczących tego typu usługi (FOM i MON).

Odrębność obszarów działalności Departamentu Cash Processingu i pozostałej części Spółki znajduje potwierdzenie w dokumentach korporacyjnych Spółki (dokumenty takie jak Uchwała Zarządu Spółki z dnia 18 lipca 2016 r., struktura organizacyjna Spółki etc.).

W kontekście powyższego, fakt przeznaczenia składników majątkowych Departamentu Cash Processingu do realizacji określonych działań gospodarczych nie budzi wątpliwości.

Zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące samodzielnie wskazane zadania.

Ostatnim warunkiem uznania zespołu składników majątkowych i niematerialnych za ZCP jest zdolność do samodzielnego realizowania określonych zadań gospodarczych, co należy rozumieć jako potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy (Por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 lipca 2010 r., Znak: IBPB1/423-96/08-4/MB. Innymi słowy, dla spełnienia definicji ZCP koniecznym jest, aby Departament Cash Processingu nie tylko prowadził określone działania gospodarcze, lecz także był zdolny do prowadzenia tych działań samodzielne, w razie wydzielenia go ze struktur dotychczasowego przedsiębiorstwa.

Należy zaznaczyć, że Departament Cash Processingu samodzielnie realizuje powierzone mu zadania gospodarcze przy wykorzystaniu zaalokowanych do niego składników majątkowych oraz przy zaangażowaniu zatrudnionych pracowników w ramach istniejącej struktury organizacyjnej. Departament Cash Processingu funkcjonuje jako odrębna jednostka organizacyjna, która posiada własnych pracowników w zakresie głównego nurtu działalności, co w rezultacie czyni Departament Cash Processingu niezależnym i zdolnym do samodzielnego wykonywania powierzonych mu zadań gospodarczych.

Reasumując i biorąc pod uwagę zakres majątku Departament Cash Processingu, nie ulega wątpliwości, że mógłby on funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwo.

Biorąc pod uwagę całokształt powyższej argumentacji, nie ulega wątpliwości, ze Departament Cash Processingu spełni definicję ZCP dla celów CIT.

Ad. 2.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, przychodem w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, (winno być: a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału) lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia.

Mając na względzie treść przytoczonego przepisu, przychód po stronie Spółki powstałby w sytuacji, w której majątek wydzielany ze Spółki nie stanowiłby ZCP. Natomiast w przedmiotowej sprawie zarówno majątek wydzielany jak i pozostający w Spółce w wyniku podziału przez wydzielenie stanowią ZCP i dlatego zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów po stronie Spółki nie powstanie przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.

Spółka dodaje, że analogiczny wniosek w zakresie podatku VAT (z uwagi na tożsamość definicji ustawowych) został złożony do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78-79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj