Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/4514-280/16-2/MZ
z 14 czerwca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2016 r. (data wpływu 30 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci udziałów spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 30 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci udziałów spółki kapitałowej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Obecnie rozważane jest podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy. Podwyższenie odbędzie się w ten sposób, że osoby fizyczne (dalej: „Wspólnicy”) jednocześnie (tj. w ramach jednej transakcji i na mocy jednej umowy) wniosą na kapitał Spółki, w zamian za jej udziały, udziały spółki kapitałowej, której forma prawna odpowiada polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, mającej siedzibę i podlegającej opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (dalej: „Spółka polska”).

Żaden ze Wspólników, którzy będą wnosić udziały na kapitał Wnioskodawcy, nie będzie miał samodzielnie większości udziałów (praw głosu) Spółki polskiej, przy czym taką większość Wspólnicy będą posiadali łącznie. W wyniku ww. aportu udziałów Wnioskodawca uzyska większość praw głosu w Spółce polskiej. W zamian za wnoszony wkład Wspólnicy otrzymają udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy. W tym zakresie na mocy jednej uchwały nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy o całą wartość kapitału, jaki będzie pokryty wkładami od Wspólników.

Przed wniesieniem ww. wkładów, Wnioskodawca nie będzie posiadał udziałów (praw głosu) w Spółce polskiej. Jednocześnie Wnioskodawca, jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jest spółką wymienioną w punkcie 21 Załącznika Nr 1 do Dyrektywy Rady 2008/7/WE z 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy w wyniku dokonania przedstawionej transakcji aportu udziałów nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


Zdaniem Wnioskodawcy,


Zdaniem Wnioskodawcy podwyższenie kapitału zakładowego w wyniku dokonania przedstawionej transakcji aportu udziałów nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: „PCC”), ze względu na zastosowanie wyłączenia określonego w art. 2 ust. 6 lit. c) ustawy o PCC.

UZASADNIENIE


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC podatkowi podlegają m.in. umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania PCC. Jednocześnie zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o PCC nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

  • przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
  • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Ze wskazanych powyżej przepisów wynika, że objęcie udziałów (akcji) w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny wnoszony do tej spółki, w wyniku którego dochodzi do podwyższenia kapitału w spółce kapitałowej, co do zasady, podlega opodatkowaniu PCC. Jednocześnie, w art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o PCC przewidziany został wyjątek od powyższej zasady, zgodnie z którym zmiana umowy spółki nie podlega PCC, jeżeli jest związana z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.


Odnosząc powyższe do opisu zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem niniejszego wniosku, zdaniem Wnioskodawcy należy stwierdzić, że w przypadku transakcji wniesienia udziałów Spółki polskiej na kapitał zakładowy Wnioskodawcy zostaną spełnione wskazane powyżej warunki wyłączające opodatkowanie PCC przedmiotowej zmiany umowy Spółki, a w szczególności:

  1. Wnioskodawca nabędzie od udziałowców Spółki polskiej udziały oraz w zamian za te udziały wyda im własne udziały;
  2. Zmiana umowy spółki Wnioskodawcy będzie związana z wniesieniem do niej udziałów innej spółki kapitałowej, na skutek czego Wnioskodawca uzyska większość głosów w Spółce polskiej.

W tym miejscu należy podkreślić, że opodatkowaniu PCC podlega zmiana umowy spółki, za którą to zmianę uznaje się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów (art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC). Bez znaczenia jest przy tym fakt, czy podwyższenie to zostanie dokonane wskutek wniesienia udziałów innej spółki przez jednego udziałowca lub większą ilość udziałowców jednocześnie, na mocy jednej umowy. Gdyby bowiem w przedmiotowej sytuacji nie został spełniony warunek wniesienia przez Wspólników wszystkich wkładów wymaganych na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Wnioskodawcy zgodnie z podjętą uchwałą, zarejestrowanie tego podwyższenia nie doszłoby do skutku. Tym samym nie doszłoby do zdarzenia, które co do zasady podlega opodatkowaniu PCC (tzn. zmiana umowy Spółki związana z podwyższeniem kapitału zakładowego).

Powyższe znajduje pośrednie potwierdzenie w art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy o PCC, zgodnie z którym podatek (w przypadku, gdy zmiana umowy spółki podlega opodatkowaniu), z zastrzeżeniem ust. 2, podlega zwrotowi, jeżeli podwyższenie kapitału spółki nie zostanie zarejestrowane lub zostanie zarejestrowane w wysokości niższej niż określona w uchwale - w części stanowiącej różnicę między podatkiem zapłaconym i podatkiem należnym od podwyższenia kapitału ujawnionego w rejestrze przedsiębiorców.

A zatem rozpatrując możliwość opodatkowania PCC w sytuacji będącej przedmiotem niniejszego wniosku, niewątpliwie należy rozpatrywać zdarzenie, które powoduje zmianę umowy Spółki, tj. podwyższenie kapitału zakładowego na mocy uchwały, niezależnie od faktu, że wkładów dokona kilku Wspólników. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku fakt, że przed aportem udziałów Spółka nie będzie posiadała większości praw głosów w Spółce polskiej, natomiast w wyniku aportu udziałów Spółki polskiej przez Wspólników (w ramach jednej transakcji i na mocy jednej umowy) w zamian za udziały Spółki, Wnioskodawca uzyska większość praw głosów w Spółce polskiej.


Do takich wniosków prowadzi również analiza praktyki organów podatkowych. Jak potwierdza bowiem Minister Finansów w wydawanych interpretacjach indywidualnych, wyłączenie określone w art. 2 ust. 6 lit. c) ustawy o PCC ma zastosowanie również do sytuacji, gdy spółka nabywająca otrzymuje jednocześnie od kilku wspólników aportem udziały/akcje, które łącznie dają większość praw głosu, przykładowo:

  • W interpretacji z dnia 21 lipca 2015 r. (sygn. IBPB-2-1/4514-19/15/MZ), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził, że w przypadku aportu udziałów, w ramach którego spółka nabędzie jednocześnie udziały od czterech osób fizycznych łącznie posiadających 100% udziałów (praw głosu) w innej spółce „(...) zastosowanie znajdzie wyłączenie, o którym mowa w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zmiana umowy spółki będzie bowiem związana z wniesieniem jako aportu udziałów w innej spółce kapitałowej (spółce zależnej), dających w niej większość głosów, w zamian za nowe, wyemitowane w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego, udziały w spółce kapitałowej. Zatem, opisana we wniosku czynność cywilnoprawna (transakcja wymiany udziałów) nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.”
  • Podobnie w interpretacji z dnia 3 czerwca 2015 r. (sygn. IPPB2/4514-119/15-2/AF) w odniesieniu do aportu udziałów, w ramach którego spółka nabędzie jednocześnie od dwóch udziałowców (posiadających po 50% udziałów) 100% udziałów (praw głosu) w zamian za swoje udziały, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał, że: „w przypadku jednoczesnego wniesienia przez Wnioskodawcę i jego żonę udziałów w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością do Spółki Nabywającej - będzie miało zastosowanie wyłączenie od podatku od czynności cywilnoprawnych określone w art. 2 pkt 6 lit. c tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.”
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 30 lipca 2013 r. (sygn. ILPB2/436-121/13-2/ AJ) uznał, że w przypadku aportu udziałów, w ramach którego w zamian za swoje udziały spółka nabędzie jednocześnie 50% udziałów (praw głosu) od osoby fizycznej oraz 50% udziałów (praw głosu) od dwóch osób fizycznych (małżeństwa) „będzie miało zastosowanie wyłączenie wskazane w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugi ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W związku z powyższym planowana transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.”
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 24 marca 2016 r. w pełni poparł i bez przedstawiania własnego stanowiska w sprawie przyjąć stanowisko i uzasadnienie przedstawione przez podatnika, który stwierdził, że w przypadku aportu udziałów do spółki polskiej gdzie wnoszących jest kilku wspólników, lecz żaden z nich nie ma samodzielnie większości praw głosów w spółce której udziały są wnoszone, lecz łącznie taka większość jest zapewniona, nie powoduje powstania obowiązku w zakresie zapłaty podatku PCC od podwyższenia kapitału.


W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy w wyniku dokonania przedstawionego aportu udziałów nie będzie podlegało opodatkowaniu PCC.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.


W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, wskazać należy, że rozstrzygnięcia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj