Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-304/12/AK
z 18 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-304/12/AK
Data
2012.06.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
dochód
działalność gospodarcza
forma opodatkowania
kwartał
likwidacja działalności
zaliczka
zaliczka na podatek
zamiana
źródło


Istota interpretacji
Czy w zaistniałej sytuacji rozpoczęcie działalności jako wspólnik spółki cywilnej będzie traktowane jako kontynuacja prowadzonej działalności? Czy w tym przypadku można opłacać zaliczki na podatek dochodowy za okresy kwartalne?



Wniosek ORD-IN 879 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2012 r. (data wpływu 19 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uiszczania kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uiszczania kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Do dnia 31 grudnia 2011 roku Wnioskodawca prowadził indywidualną działalność gospodarczą. Poprzez zmianę we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej dokonał jej zamknięcia. Potwierdzenie wpłynięcia zmiany do wniosku CEIDG – 2 stycznia 2012 r. Na podstawie tego samego wpisu zarejestrował się jako wspólnik spółki cywilnej od dnia 1 stycznia 2012 r. Numer wpisu do ewidencji pozostał ten sam. Nie ma przerwy między zakończeniem indywidualnej działalności a rozpoczęciem działalności jako wspólnik spółki. Umowa spółki cywilnej zawarta jest z dniem 1 stycznia 2012 r. Wnioskodawca nie dokonał wniesienia swojego przedsiębiorstwa aportem do spółki. Działalność prowadzona indywidualnie została zamknięta i rozliczona z dniem 31 grudnia 2011 r. Wnioskodawca nadmienia, iż pozostali wspólnicy spółki zarejestrowali się jako przedsiębiorcy w grudniu 2011 r. z datą rozpoczęcia działalności od 1 stycznia 2012 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w zaistniałej sytuacji rozpoczęcie działalności jako wspólnik spółki cywilnej będzie traktowane jako kontynuacja prowadzonej działalności... Czy w tym przypadku można opłacać zaliczki na podatek dochodowy za okresy kwartalne...


Zdaniem Wnioskodawcy, między dniem zamknięcia indywidualnej działalności gospodarczej a dniem rozpoczęcia działalności jako wspólnik spółki cywilnej nie ma przerwy. Nie zmienił się numer wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Zmianie uległa jedynie forma organizacyjno-prawna prowadzonej działalności.

W związku z powyższym, Wnioskodawca uważa, że jako wspólnik spółki cywilnej od dnia 1 stycznia 2012 r. kontynuuje prowadzoną wcześniej działalność i może korzystać z kwartalnej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, gdyż spełnia warunki małego podatnika.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, ze zm.) podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.


Podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Wysokość zaliczek, z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:


  1. obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku;
  2. zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b;
  3. zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające (art. 44 ust. 3 ww. ustawy).


Podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b (art. 44 ust. 3f ww. ustawy).


Podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, będący małymi podatnikami oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, o których mowa w art. 22k ust. 11, mogą wpłacać zaliczki kwartalne. Wysokość zaliczek, z zastrzeżeniem ust. 3h, ustala się w następujący sposób:


  1. obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od kwartału, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku;
  2. zaliczkę za ten kwartał stanowi podatek obliczony od dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b;
  3. zaliczkę za kolejne kwartały ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za poprzednie kwartały (art. 44 ust. 3g ww. ustawy).


Podatnicy, o których mowa w ust. 3f, będący małymi podatnikami oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, zaliczki kwartalne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie kwartały, z uwzględnieniem art. 27b. Przepis art. 22k ust. 11 stosuje się odpowiednio (art. 44 ust. 3h ww. ustawy).

Z powyższych przepisów wynika, iż zasadą jest, że podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opłacają zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych miesięcznie. Natomiast możliwość uiszczania kwartalnych zaliczek na ww. podatek, jako wyjątek od reguły, stosowana może być jedynie w przypadkach wyraźnie wskazanych w cytowanej ustawie.

Przepis art. 44 ust. 3h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nakazuje do podatników zamierzających kwartalnie uiszczać zaliczki na podatek dochodowym odpowiednio stosować przepis art. 22k ust. 11 ustawy regulującej ten podatek. Przepis ten stanowi, że przepis ust. 7 nie ma zastosowania do podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej lub działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa. Oznacza to, iż z możliwości kwartalnego uiszczania zaliczek, wyłączeni będą m.in. ci z podatników rozpoczynających prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, którzy w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadzili działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej.

Z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek na podatek mogą korzystać również „mali podatnicy”, tj. podmioty, które w poprzednim roku podatkowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą i spełniają warunki ustawowej definicji.

Zgodnie z art. 5a pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ww ustawie jest mowa o małym podatniku – oznacza to podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.


Aby zatem ocenić, czy Wnioskodawca ma możliwość – zgodnie z przytoczonymi przepisami uiszczać kwartalnie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych należy ustalić czy mieści się on w jednej z dwóch kategorii:


  • podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej,
  • małych podatników.


Jak wynika z wniosku, prowadzona do 31 grudnia 2011 r. działalność gospodarcza została zakończona.

W dniu 1 stycznia 2012 r. Wnioskodawca zarejestrował się jako wspólnik spółki cywilnej. Nie dokonał wniesienia swojego przedsiębiorstwa aportem do spółki. W tym miejscu wskazać należy, iż nie dokonał on w związku z tym przekształcenia ani zmiany we wpisie do ewidencji – nastąpiło zamknięcie i rozliczenie prowadzonej działalności gospodarczej.

Likwidacja działalności gospodarczej na tle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojmowana jest jako całkowite wygaszenie źródła przychodów.

W takim przypadku dochodzi do przerwania prowadzonej działalności gospodarczej, przez dany podmiot (osobę fizyczną) nie występuje zatem element kontynuacji poprzedniej działalności.

Rozpoczynając prowadzenie działalności – w zmienionej formie prawnej, po dokonanej ze wszystkimi konsekwencjami likwidacji poprzedniej działalności, Wnioskodawca nie prowadzi w dalszym ciągu tej samej działalności. Na powyższe nie mają wpływu wskazane we wniosku okoliczności, tj. fakt że nie ma przerwy między zakończeniem indywidualnej działalności a rozpoczęciem działalności jako wspólnik, spółki oraz że nie zmienił się numer wpisu do ewidencji.

W związku z tym nie ma podstaw do badania czy Wnioskodawca nie przekroczył limitu przychodów „małego podatnika”. Za takiego mógłby być uznany wyłącznie gdyby kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej, co – jak wykazano – w opisanym stanie faktyczny nie miało miejsca.

Rozważając z kolei, czy Wnioskodawca jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 44 ust. 3g lub ust. 3h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie wyłączenie zawarte w cyt. art. 22k ust. 11 w związku z art. 44 ust. 3h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem Wnioskodawca w roku poprzednim prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, mając na uwadze przedstawione informacje oraz powołane przepisy prawa, wskazać należy, iż w przedstawionym stanie faktycznym, Wnioskodawca nie ma możliwości wyboru kwartalnego sposobu opłacania zaliczek na podatek dochodowy, jako podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej ani też jako „mały podatnik”.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj