Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-985/11/BD
z 24 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/415-985/11/BD
Data
2012.02.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
faktura
internet
odliczenie od dochodu
ulga podatkowa


Istota interpretacji
Czy wydatki na ww. zakupy będą się kwalifikowały jako wydatki poniesione na zakup indywidualnego sprzętu i urządzeń ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności o czym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6a i ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2011r. (data wpływu do tut. Biura – 30 listopada 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczenia wydatków poniesionych na założenie Internetu – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości skorzystania z odliczenia wydatków poniesionych na założenie Internetu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną (symbol 05-R) o stopniu niepełnosprawności znacznym. Po wypadku komunikacyjnym stwierdzono także uraz głowy, stąd silne zawroty głowy oraz retinopatię obu oczu – uszkodzenie siatkówki, co wynika z badań angiografii.

Taki stopień niepełnosprawności w praktyce bardzo utrudnia Wnioskodawczyni kontakt ze światem zewnętrznym nie wspominając o kontaktach międzyludzkich. Wnioskodawczyni dodatkowo zaznacza, iż samodzielnie prowadzi dom.

W 2011r. Wnioskodawczyni zmuszona będzie do zakupu laptopa i założenia Internetu w celu dokonywania zakupów w sklepach internetowych, dokonywania różnego rodzaju opłat, rachunków itp. Zakup laptopa i założenie Internetu pozwoli Wnioskodawczyni na jakikolwiek kontakt ze światem zewnętrznym jak i kontakty z wnukami.

Ograniczone czynności ruchowe zmuszają Wnioskodawczynię również do zakupu zmywarki oraz szafek kuchennych, co ułatwi wykonywanie podstawowych potrzeb życiowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki na ww. zakupy będą się kwalifikowały jako wydatki poniesione na zakup indywidualnego sprzętu i urządzeń ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, o czym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6a i ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

W ocenie Wnioskodawczyni, planowane przez nią wydatki na ww. zakupy w pełni kwalifikują się do odliczenia od podstawy opodatkowania w ramach omawianych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Na wstępie zaznaczyć należy, iż niniejsza interpretacja indywidualna stanowi pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczenia wydatków poniesionych na założenie Internetu.

W pozostałym zakresie, tj. możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej z tytułu wydatków poniesionych na zakup laptopa, szafek kuchennych i zmywarki zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Z przepisu art. 26 ust. 7 pkt 4 ww. ustawy wynika, iż wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż warunkiem skorzystania z tzw. ulgi internetowej przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych jest:

  1. poniesienie przez podatnika wydatku z tytułu użytkowania sieci Internet w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł, oraz
  2. udokumentowanie przedmiotowego wydatku dokumentem stwierdzającym jego poniesienie, zawierającym w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi) i sprzedającego usługę, rodzaj zakupionej usługi oraz kwotę zapłaty.

Przy czym na podstawie ww. przepisu - powołanego przez Wnioskodawczynię jako podstawa odliczenia – odliczeniu podlegają jedynie wydatki poniesione tytułem opłat za użytkowanie sieci, natomiast odliczeniem nie są objęte wydatki poniesione na założenie Internetu, tj. wydatki związane z instalacją, zapłatą aktywacyjną, zakupem komponentów sieci czy też sprzętu niezbędnego do funkcjonowania Internetu. Wydatki te nie są bowiem opłatą za korzystanie z Internetu (jego użytkowanie) lecz są ponoszone w celu umożliwienia korzystania z sieci internetowej. Wobec powyższego w ramach omawianego przepisu Wnioskodawczyni może dokonać jedynie odliczeń wydatków poniesionych tytułem opłaty (z reguły comiesięcznej) za użytkowanie Internetu.

Wydatek poniesiony na założenie Internetu nie podlega odliczeniu również na podstawie innych przepisów omawianego art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym pkt 6, w związku z ust. 7a pkt 3 tegoż przepisu.

Stosownie do ww. przepisów odliczeniu od podstawy podlegają wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, w tym na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Omawianego wydatku nie można zatem zakwalifikować do wydatków na nabycie sprzętu, narzędzi ułatwiających wykonywanie czynności życiowych. Wydatki związane z założeniem Internetu (tj. instalacją – przyłączeniem do sieci, opłatą aktywacyjną czy też zakupem komponentów sieci) – jak już wyżej wskazano – dotyczą bowiem opłat za przyłączenie do sieci, w celu możliwości korzystania z niej.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawczyni w zakresie możliwości skorzystania z odliczenia wydatków poniesionych na założenie Internetu należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj