Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
0461-ITPP1.4512.856.2016.1.MS
z 11 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2016 r. (data wpływu 4 listopada 2016 r.), uzupełnionym w dniu 3 stycznia 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rejestracji jako podatnik podatku od towarów i usług, prawa do odliczenia oraz korekty podatku naliczonego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 listopada 2016 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 3 stycznia 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rejestracji się jako podatnik podatku od towarów i usług, prawa do odliczenia oraz korekty podatku naliczonego.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Od maja 1993 prowadzi Pani gospodarstwo rolne o powierzchni ok 40 ha. Do 1 września 2016 r., gospodarstwo prowadziła Pani wspólnie z mężem, wykorzystując w gospodarstwie grunty i inne aktywa, które były współwłasnością małżeńską. W dniu 17 marca 2005 r. złożono zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, w którym zrezygnowano ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym. Wspólnie z mężem zadecydowali Państwo, że to mąż będzie zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług w ramach wspólnego gospodarstwa rolnego. Na męża wystawiane były faktury dokumentujące nabycia, jak również mąż wystawiał faktury dokumentujące sprzedaż produktów rolnych.

W dniu 1 września 2016 r. mąż nagłe zmarł, zostawiając Panią i pełnoletnie dzieci, które są ekonomicznie samodzielne. W dniu 5 września 2016 złożyła Pani w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług przez zmarłego męża. Podjęła Pani decyzję o dalszym prowadzeniu wspólnego gospodarstwa rolnego za zgodą wszystkich spadkobierców i w dniu 21 września 2016 r. złożyła zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług odnośnie gospodarstwa rolnego. Jako sukcesor wskazała Pani, że od 2 września 2016 r. rezygnuje ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie złożyła Pani oświadczenie o kontynuowaniu prowadzenia wspólnego gospodarstwa rolnego jako podatnik podatku od towarów i usług (jako sukcesor).


W czasie prowadzonego wspólnego gospodarstwa rolnego za życia męża, zakupili Państwo i odliczyli VAT naliczony od następujących środków trwałych:


  • czerwiec 2006 r. - ciągnik rolniczy (…),
  • grudzień 2006 r. - hala udojowa (…),
  • luty 2007 r. - obora (…),
  • sierpień 2011 r. - prasa, rozrzutnik obornika, ładowacz czołowy, przetrząsarko -zgrabiarka, owijarka bel (…),
  • styczeń 2013 r. - ciągnik rolniczy (…).


Ponadto w latach 2015-2016 nie dokonano zakupu zwierząt gospodarskich. Zachowała Pani wszystkie składniki wchodzące w skład wspólnego gospodarstwa rolnego („na dzień śmierci męża”) i użytkuje je do prowadzenia gospodarstwa rolnego.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy służyło Pani „prawo sukcesorskie” do kontynuowania działalności wspólnego gospodarstwa rolnego?
  2. Czy prawidłowo wskazała Pani datę 2 września 2016 r., jako dzień „podjęcia” przez Panią gospodarstwa rolnego ?
  3. Czy będzie Pani zobowiązana do dokonania korekty podatku naliczonego od zakupionych w trakcie prowadzenia gospodarstwa rolnego przez męża: środków trwałych, zwierząt gospodarskich i wyposażenia?
  4. Czy będzie Pani przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczony z faktur wystawionych przed dniem 2 września 2016 r., które wpłynęły po tym dniu i są wystawione na męża?


Pani zdaniem: zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1. Z uwagi na fakt, że gospodarstwo rolne stanowi współwłasność małżonków tylko jedno z nich może zarejestrować się jako „reprezentant” gospodarstwa na potrzeby podatku od towarów i usług. Po śmierci męża majątek stanowiący gospodarstwo rolne pozostał bez zmian, natomiast zmienili się tylko jego właściciele oraz reprezentant. Gospodarstwo dalej funkcjonuje, zatem miała Pani prawo dokonać zgłoszenia jako „kontynuator” prowadzonego gospodarstwa rolnego.

Ponieważ Pani mąż zmarł 1 września 2016 r., w celu kontynuowania gospodarstwa rolnego jako podatnika podatku od towarów i usług, prawidłowo dokonała Pani zgłoszenia z dniem 2 września 2016 r. W przypadku zgłoszenia od 1 września 2016 r., przez część czasu na jedno gospodarstwo rolne byłoby zarejestrowanych dwóch podatników. Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikiem jest osoba, która złożyła zgłoszenie. Takie brzmienie wyklucza istnienie dwóch podatników dla jednego gospodarstwa rolnego, w związku z czym, prawidłowe jest zgłoszenie się jako podatnik od 2 września 2016 r. Mając na uwadze fakt, że działalność gospodarstwa rolnego, które stanowiło współwłasność małżeńską jest nadal kontynuowana, to nie występuje obowiązek związany z korektą podatku naliczonego wynikający z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku, gdy po śmierci Pani męża wpłyną faktury wystawione przed jego śmiercią, ma Pani prawo odliczyć z takich faktur podatek naliczony.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Ponadto tut. organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego …, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj