Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/4510-214/16/JG
z 28 czerwca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2016 r. (data wpływu 29 kwietnia 2016 r.) uzupełnionego pismem z dnia 16 maja 2016 r. (data wpływu 17 maja 2016 r.) oraz pismem z dnia 2 czerwca 2016 r. (data wpływu 3 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podmiotu właściwego do ujęcia przychodów i kosztów uzyskania przychodów powstałych w Spółce Dzielonej nie będącej członkiem PGK w związku z podziałem przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 kwietnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podmiotu właściwego do ujęcia przychodów i kosztów uzyskania przychodów powstałych w Spółce Dzielonej nie będącej członkiem PGK w związku z podziałem przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony przez Wnioskodawcę pismem z dnia16 maja 2016 r. (data wpływu 17 maja 2016 r.) oraz pismem z dnia 2 czerwca 2016 r. (data wpływu 3 czerwca 2016 r.).


W ww. wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. (dalej: „Spółka Przejmująca”) jest spółką kapitałową prawa polskiego. Spółka Przejmująca jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług („VAT”) w Polsce.

Spółka Przejmująca jest uczestnikiem podatkowej grupy kapitałowej (dalej: „PGK”), utworzonej w dniu 29 września 2015 r. przez wybrane spółki należące do grupy kapitałowej (dalej: „Grupa Kapitałowa”) na podstawie umowy (dalej: „Umowa”) zawartej w formie aktu notarialnego o utworzeniu PGK w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego, Umowa została zarejestrowana.

PGK jest podatnikiem w rozumieniu art. la ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

S.A. (dalej: „Spółka dominująca”) została wyznaczona na spółkę reprezentującą (spółkę dominującą) PGK w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz Ordynacji Podatkowej.

Członkiem Grupy Kapitałowej jest także Sp. z o.o. (dalej: „Spółka Dzielona”), spółka kapitałowa prawa polskiego, która jest i na moment opisanego zdarzenia przyszłego będzie podlegała w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, będąca spółką zależną Spółki dominującej. Spółka Dzielona nie jest członkiem PGK. Spółka Dzielona jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług („VAT”) w Polsce.

Spółka Dzielona uzyskała zezwolenie Ministra Gospodarki na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej (dalej: „SSE”) i korzysta z tego tytułu ze zwolnienia podatkowego od dochodów osiąganych z działalności na terenie SSE.


Funkcjonalnie działalność Spółki Dzielonej obejmuje:


  • działalność produkcyjną obejmującą w szczególności produkcję płyt meblowych typu HDF („Działalność Produkcyjna”); oraz
  • sprzedaż, świadczenie usług controllingowych, usługi zarządzania jakością, usługi dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska („Działalność Sprzedażowa/ Usługi Wsparcia”).


Planowane są działania restrukturyzacyjne dotyczące Grupy Kapitałowej, co do której ostateczne decyzje zostaną podjęte przez organy Spółki Przejmującej jako spółki publicznej oraz przy założeniu, że inne podmioty (np. banki finansujące Grupę Kapitałową) nie zgłoszą zastrzeżeń do planowanej restrukturyzacji, które to zastrzeżenia uniemożliwiłyby jej realizację. W wyniku tej restrukturyzacji Spółka Przejmująca ma pełnić wyłącznie funkcję holdingową dla spółek z Grupy Kapitałowej (zlokalizowanych w Polsce i za granicą).

W ramach powyższej restrukturyzacji, planowane jest dokonanie podziału Spółki Dzielonej w trybie przewidzianym w art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm.; dalej: „Kodeks spółek handlowych”), tzn. poprzez przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej - Działalności Sprzedażowej/Usług Wsparcia - na Spółkę Przejmującą (podział przez wydzielenie).

Zasadniczo przedmiotem wydzielenia będą wszystkie składniki majątku związane z Działalnością Sprzedażową/Usługami Wsparcia, które na moment podziału będą mogły być prawnie skutecznie przeniesione. Intencją Spółki Dzielonej jest również, aby w następstwie opisanego podziału przez wydzielenie nastąpiło przejęcie przez Spółkę Przejmującą, co do zasady, wszystkich zobowiązań cywilnoprawnych Spółki Dzielonej związanych z Działalnością Sprzedażową/Usługami Wsparcia.

Wnioskodawca nie może również wykluczyć, że niektóre składniki majątku związane z Działalnością Sprzedażową/Usługami Wsparcia, ze względów prawnych lub praktycznych, nie będą przedmiotem podziału przez wydzielenie i pozostaną w majątku Spółki Dzielonej (np. część kontraktów i należności).

Wnioskodawca podkreśla, że ewentualne pozostawienie w Spółce Dzielonej wskazanych powyżej składników majątkowych, nie będzie miało wpływu na możliwość funkcjonowania Działalności Sprzedażowej/Usług Wsparcia jako niezależnego przedsiębiorstwa w Spółce Przejmującej w następstwie podziału przez wydzielenie.


Spółka Przejmująca, po przejęciu Działalności Sprzedażowej/Usług Wsparcia:


  • będzie kupowała produkty od Spółki Dzielonej oraz będzie odpowiedzialna za ich dystrybucję do klientów; a także
  • na podstawie odpowiedniej umowy usługowej będzie świadczyła Usługi Wsparcia dla Spółki Dzielonej.


W ramach istniejącego przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej możliwe jest wyodrębnienie obu działalności, w związku z tym zdaniem Wnioskodawcy zarówno Działalność Produkcyjna jak i Działalność Sprzedażowa/Usługi Wsparcia stanowić będą w dacie dokonania podziału zorganizowane części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Wnioskodawca zamierza potwierdzić prawidłowość swojego stanowiska w tym zakresie w drodze odrębnego wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego).


W kontekście przedstawionego zdarzenia przyszłego postawiono następujące pytanie.


Przy założeniu, że Działalność Produkcyjna i Działalność Sprzedażowa/Usługi Wsparcia stanowić będą w dacie dokonania podziału ZCP w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy w świetle art. 93c § 1 w zw. z art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej PGK będzie zobowiązana do ujęcia w swoim rozliczeniu podatku dochodowego za rok, w którym będzie miał miejsce podział, wyłącznie przychodów i kosztów uzyskania przychodów związanych z Działalnością Sprzedażową/Usługami Wsparcia powstałych w dniu podziału lub po tej dacie, co oznacza, że przychody związane z Działalnością Sprzedażową/Usługami Wsparcia powstałe przed dniem podziału oraz odpowiadające im koszty uzyskania przychodów nie będą ujęte przez PGK?


Stanowisko Wnioskodawcy.


Przy założeniu, że Działalność Produkcyjna i Działalność Sprzedażowa/Usługi Wsparcia stanowić będą w dacie dokonania podziału ZCP w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w świetle art. 93c § 1 w zw. z art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej PGK będzie zobowiązana do ujęcia w swoim rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych za rok, w którym będzie miał miejsce podział, wyłącznie przychodów i kosztów uzyskania przychodów związanych z Działalnością Sprzedażową/Usługami Wsparcia powstałych w dniu podziału lub po tej dacie, co oznacza, że przychody związane z Działalnością Sprzedażową/Usługami Wsparcia powstałe przed dniem podziału oraz odpowiadające im koszty uzyskania przychodów nie będą ujęte przez PGK.


Przepisy prawne dotyczące podziału przez wydzielenie.


Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, zasady dotyczące podziału spółek regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). W wyniku przeprowadzenia podziału przez wydzielenie, spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje wyłącznie przeniesienie części jej majątku na inną już istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę.

Na podstawie art. 531 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału. Zatem dochodzi do tzw. sukcesji uniwersalnej częściowej, co oznacza, że przedmiotem sukcesji jest tylko wybrany fragment aktywów i pasywów spółki dzielonej, określonych szczegółowo w planie podziału (art. 534 § 1 pkt 7 Kodeksu spółek handlowych).

Zgodnie z art. 534 Kodeksu spółek handlowych, plan podziału powinien zawierać m.in. dokładny opis i podział składników majątku (aktywów i pasywów) oraz zezwoleń, koncesji lub ulg przypadających spółkom przejmującym lub spółkom nowo zawiązanym.

Zgodnie z art. 530 § 2 Kodeksu spółek handlowych, w przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia).

W ramach planowanej restrukturyzacji, Działalność Sprzedażowa/Usługi Wsparcia zostaną wydzielone z majątku Spółki Dzielonej i przeniesione do majątku Spółki Przejmującej.


Zasada sukcesji praw i obowiązków podatkowych.


Wskazane powyżej przepisy Kodeksu spółek handlowych regulują zagadnienia związane z sukcesją spółek kapitałowych na gruncie prawa handlowego. Natomiast przejście praw i obowiązków o charakterze podatkowym w sytuacji podziału przez wydzielenie regulują przepisy zawarte w art. 93c - 93e Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 93c § 1 Ordynacji podatkowej, osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku.

Na podstawie art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej, przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi ZCP.

Zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy, warunek określony cytowanym przepisem będzie spełniony, co oznacza, że Działalność Produkcyjna i Działalność Sprzedażowa/Usługi Wsparcia stanowić będą w dacie podziału Spółki Dzielonej ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca podkreśla, że przepis art. 93c Ordynacji podatkowej, zakłada wyodrębnienie praw i obowiązków podatkowych związanych z poszczególnymi zorganizowanymi częściami majątku oraz wskazuje, że w odniesieniu do tak wyodrębnionych zespołów praw i obowiązków zachodzi sukcesja podatkowa. Powyższy przepis wprowadza do systemu podatkowego zasadę sukcesji podatkowej częściowej. Zgodnie z tą zasadą, w przypadku podziału przez wydzielenie, podmiot przejmujący wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe, które związane są z tą częścią majątku, która jest przejmowana.

Wnioskodawca zwraca uwagę, że ustawodawca nie definiuje pojęcia praw i obowiązków podatkowych, będących na podstawie art. 93c Ordynacji podatkowej przedmiotem sukcesji.

Wobec powyższego, należy przyjąć, że przedmiotem sukcesji są wszelkie skonkretyzowane prawa i obowiązki podatkowe istniejące na dzień podziału. Należy również podkreślić, że przedmiotem sukcesji podatkowej przewidzianej w art. 93c Ordynacji podatkowej, będą jedynie te prawa i obowiązki dzielonej osoby prawnej, które pozostają w związku z przydzielonymi spółce przejmującej w planie podziału składnikami majątku.


Rozliczenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów.


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty (...). Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem, z zastrzeżeniem art. 10, art. 11 i art. 24a, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Ponadto na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).

Stosownie do art. 15 ust. 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo złożenia zeznania nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego - są potrącane w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Natomiast art. 15 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, w myśl art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Jak zostało wspomniane powyżej, przepis art. 93c § 1 Ordynacji podatkowej, wprowadza zasadę sukcesji podatkowej częściowej, zgodnie z którą osoby prawne przejmujące lub powstałe w wyniku podziału osoby prawne wstępują z dniem podziału lub z dniem wydzielenia we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej, pozostające w związku ze składnikami majątku (które muszą stanowić ZCP) przydzielonymi takiej osobie prawnej w planie podziału. Oznacza to, że spółka przejmująca jest następcą podatkowym spółki dzielonej, ale tylko w takim zakresie, w jakim prawa i obowiązki podatkowe pozostają w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku.

Decydujące znaczenie ma więc okoliczność, czy dane prawo lub obowiązek powstało i istniało przed dniem podziału. Przedmiotowy wniosek nasuwa wykładnia językowa art. 93c Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym sukcesji podlegają prawa i obowiązki „pozostające” w związku z przydzielonymi spółce przejmującej składnikami majątku. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w analizowanym przepisie ustawodawca posłużył się czasem teraźniejszym. W konsekwencji, uzasadnione jest przyjęcie stanowiska, że w przypadku podziału przez wydzielenie przedmiotem sukcesji będą wyłącznie nieskonkretyzowane prawa i obowiązki, które na dzień podziału „pozostają” w związku z przydzielonymi spółce przejmującej składnikami majątku.

W praktyce oznaczać, to będzie, że jeżeli dane prawo bądź obowiązek podatkowy powstało przed dniem podziału lub dotyczy okresu poprzedzającego podział (tzn. zgodnie z przepisami podatkowymi powinny być rozliczone w tym właśnie czasie), skutki podatkowe z nimi związane powinny zostać rozliczone przez spółkę dzieloną — tj. na dzień wydzielenia nie „pozostają” w związku z wydzielaną częścią. Natomiast, jeśli jakieś prawo bądź obowiązek podatkowy dotyczący działalności wydzielanego biznesu sprzed podziału uległ w świetle właściwych regulacji konkretyzacji w dniu podziału lub po tym dniu, wówczas takie prawo bądź obowiązek powinien być przedmiotem sukcesji i zostać rozliczony przez spółkę przejmującą.

Odnosząc zatem powyższe do przestawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że jeżeli przychody należne i – odpowiednio – związane z nimi koszty uzyskania przychodów dotyczące Działalności Sprzedażowej/Usług Wsparcia powstaną przed dniem podziału, prawa i obowiązki dotyczące rozliczenia takich przychodów i kosztów nie będą przedmiotem sukcesji na podstawie art. 93c Ordynacji podatkowej, a będą rozliczone po stronie Spółki Dzielonej.

Natomiast, w przypadku, gdy dane prawo bądź obowiązek powstało w dniu podziału lub po tej dacie (tj. „pozostaje” w dniu podziału w związku ze składnikami majątku podlegającymi podziałowi), rozliczenia podatkowe z nim związane powinny dotyczyć wyłącznie Wnioskodawcy (przychody i koszty).

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że sukcesja uniwersalna częściowa powinna być rozumiana jako kontynuacja – od dnia podziału – rozliczeń podatkowych prowadzonych dotychczas przez Spółkę Dzieloną, a nie jako przejęcie przez Spółkę Przejmującą całości rozliczeń podatkowych wydzielonej części przedsiębiorstwa z okresu przed podziałem.

Oznacza to, że zgodnie z art. 93c Ordynacji podatkowej, przedmiotem sukcesji będzie np. kontynuacja metody amortyzacji stosowanej przez Spółkę Dzieloną w stosunku do składników majątku czy rozliczenie przychodów i kosztów nierozliczonych przed dniem podziału. Przedmiotem sukcesji nie będzie mógł być natomiast obowiązek rozpoznania przychodów oraz uprawnienie do rozliczania kosztów uzyskania przychodów dotyczących okresu sprzed dnia podziału.

Ponadto, Wnioskodawca zauważa, że podatek dochodowy od osób prawnych odnosi się do osoby podatnika (a nie jego majątku) i co do zasady nie jest możliwe przypisanie zobowiązania podatkowego do określonych składników majątku. W przedmiotowej sprawie, ZCP (Działalność Sprzedażowa/Usługi Wsparcia) nie jest podatnikiem. Podatnikiem natomiast jest Spółka Dzielona jako osoba prawna. Do momentu podziału, Działalność Sprzedażowa/Usługi Wsparcia będzie bowiem funkcjonowała w ramach Spółki Dzielonej i stanowiła część jej przedsiębiorstwa.

Oznacza to, że przychody i koszty uzyskania przychodów związane z Działalnością Sprzedażową/Usługami Wsparcia (tj. częścią przedsiębiorstwa prowadzoną przez Spółkę Dzieloną), przed dniem podziału będą stanowiły integralną część rozliczeń podatkowych Spółki Dzielonej. Natomiast PGK powinna przejąć obowiązek rozliczania wyłącznie przychodów należnych i kosztów uzyskania przychodów (bezpośrednich i pośrednich) odpowiednio powstałych i potrącanych w dniu podziału lub po tej dacie.

W konsekwencji Wnioskodawca dokonując rozliczenia dochodu za rok, w którym nastąpi podział przez wydzielenie, powinien ująć w przychodach i kosztach uzyskania przychodów przychody i koszty odnoszące się do Działalności Sprzedażowej/Usług Wsparcia, które skonkretyzowały się w dniu podziału lub po tym dniu (jako będące przedmiotem sukcesji). Natomiast przychody i koszty uzyskania przychodów, skonkretyzowane w świetle właściwych regulacji przed dniem podziału, powinny zostać uwzględnione przez Spółkę Dzieloną.


Powyższe stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają także organy podatkowe, w szczególności:


  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 27 maja 2015 r., sygn. IBPBI/2/4510-212/15/KP,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 24 kwietnia 2015 r., sygn. IBPBI/2/4510-104/15/AK,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 14 stycznia 2015 r., sygn. IBPBI/2/423-1269/14/KP,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 29 grudnia 2014 r., sygn. IBPBI/2/423-1200/14/KP,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 6 października 2014 r., sygn. IBPBI/2/423-805/14/JD,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 30 stycznia 2014 r., sygn. ILPB3/423-52i/i3-4/PR,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 22 lipca 2013 r., sygn. ILPB3/423-188/13-4/AO,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 13 marca 2013 r., sygn. ILPB3/423-536/12-4/JG,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 20 lutego 2013 r., sygn. IPPB3/423-953/12-2/MS,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 29 stycznia 2013 r., sygn. ILPB3/423-456/12-2/EK,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 4 stycznia 2013 r., sygn. ILPB3/423-421/12-2/JG,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 14 grudnia 2012 r., sygn. ILPB3/423-367/12-5/EK,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 25 kwietnia 2012 r., sygn. IPPB3/423-46/12-2/MS,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 16 lipca 2010 r., sygn. IPPB3/423-203/10-3/EB,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 6 maja 2010 r., sygn. IPPB3/423-158/10-2/ER.


Podobne stanowisko zajął również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, w prawomocnym wyroku z 22 października 2014 r. (sygn. akt I SA/Gd 898/14).

Podsumowując, przy założeniu, że Działalność Produkcyjna i Działalność Sprzedażowa/Usługi Wsparcia stanowić będą w dacie dokonania podziału ZCP w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w świetle art. 93c § 1 w zw. z art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej Wnioskodawca będzie zobowiązany do ujęcia w swoim rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych za rok, w którym będzie miał miejsce podział, wyłącznie przychodów i kosztów uzyskania przychodów związanych z Działalnością Sprzedażową/Usługami Wsparcia powstałych w dniu podziału lub po tej dacia, co oznacza, że przychody związane z Działalnością Sprzedażową/Usługami Wsparcia powstałe przed dniem podziału oraz odpowiadające im koszty uzyskania przychodów nie będą ujęte przez Wnioskodawcę.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego we wstępie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego – jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych oraz wyroku sądu administracyjnego wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczy tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, w określonym stanie faktycznym i tylko w tych sprawach są wiążące. Natomiast organy podatkowe, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego i nie mają mocy powszechnie obowiązującej.

Ponadto należy wskazać, że w procesie wydawania interpretacji indywidualnych właściwy organ nie dokonuje żadnych własnych ustaleń w ramach postępowania dowodowego, ale przedstawia wyłącznie ocenę stanowiska Wnioskodawcy na tle przedstawionego przez niego zdarzenia przyszłego. Innymi słowy, podane przez Wnioskodawcę fakty nie podlegają weryfikacji ani konfrontacji z dokumentami źródłowymi, ponieważ w oparciu o wydaną w indywidualnej sprawie interpretację, Wnioskodawca uzyskuje jedynie informację o poglądzie organu w konkretnej, przedstawionej we wniosku sprawie.

Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012, poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny, co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj