Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/4510-516/16-2/AG
z 17 czerwca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9 maja 2016 r. (data wpływu 11 maja 2016 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podziału przez wydzielenie dla spółki przejmującej (pytanie numer 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 11 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podziału przez wydzielenie dla spółki przejmującej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Grupa X. jest grupą podmiotów z branży spożywczej, powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z X. S.A. z siedzibą w Szwajcarii, prowadzących działalność produkcyjno-handlową w skali całego świata.


K. Sp. z o.o. jest spółką prawa polskiego [dalej: Wnioskodawca], podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. X. Polska S.A. jest spółką prawa polskiego [dalej: Spółka albo X. Polska], podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Spółka jest częścią Grupy X. oraz podmiotem prowadzącym działalność w zakresie produkcji i dystrybucji produktów żywnościowych pod rozpoznawalnymi markami. Spółka posiada 5 zakładów produkcyjnych: zakład W. w K. produkujący wyroby spożywcze, zakład G. w R. produkujący odżywki dla niemowląt, zakład w N. produkujący lody, zakład w K. produkujący S... oraz zakład w N. produkujący karmy dla zwierząt domowych. W ofercie handlowej Spółki znajduje się aktualnie około 1500 produktów.

Zgodnie z Regulaminem Zarządu Spółki oraz „Regulaminem organizacyjnym X. Polska Spółka Akcyjna” przyjętym w formie zarządzenia Prezesa Zarządu X. S.A., działalność Spółki jest podzielona na następujące dywizje biznesowe (rozumiane jako jednostki organizacyjne realizujące określone funkcje w obrębie wydzielonej struktury lub w obszarze wszystkich jednostek organizacyjnych spółki):

  • K... - Dział Biznesowy [dalej: Dywizja K...] obejmujący: (i) zakład produkcyjny w K., stanowiący jednocześnie zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców i będący odrębnym pracodawcą oddział Spółki funkcjonujący pod nazwą X. Polska S.A. Oddział w K., (ii) dedykowane wyłącznie do obsługi Dywizji Kulinariów piony marketingu oraz kontrolingu. Dywizja K... korzysta dodatkowo ze zorganizowanych przez Spółkę w sposób scentralizowany (tzw. usługi wspólne) usług wsparcia m.in. w obszarach Zasobów Ludzkich (HR), Technicznym, Sprzedaży, Zaopatrzenia i Zarządzania Łańcuchem Dostaw, Prawnym, Księgowym. Wiodącą marką w ramach dywizji K... jest marka W., obecna na rynku polskim od ponad 60-ciu lat. Portfolio marki zawiera ponad 200 różnorodnych zup, bulionów, sosów, dań instant, majonezów, przypraw, galaretek, kisielów oraz budyniów.
  • S... - Dział Biznesowy [dalej: Dywizja S.] obejmujący: (i) zakład produkcyjny w K., stanowiący jednocześnie zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców i będący odrębnym pracodawcą oddział Spółki funkcjonujący pod nazwą X. Polska S.A. Oddział w K., a także (ii) dedykowane wyłącznie do obsługi Dywizji Słodyczy piony marketingu oraz kontrolingu. Dywizja S. korzysta dodatkowo ze zorganizowanych przez Spółkę w sposób scentralizowany (tzw. usługi wspólne) usług wsparcia m.in. w obszarach Zasobów Ludzkich (HR), Technicznym, Sprzedaży, Zaopatrzenia i Zarządzania Łańcuchem Dostaw, Prawnym, Księgowym. W portfolio Spółki w zakresie dywizji Słodyczy znajdują się: wafle, batony, czekolada bąbelkowa oraz czekoladki, które od lat należą do grona liderów na polskim rynku. Najmłodszym konsumentom Spółka oferuje żelki i pianki. Ponadto, w deserowej ofercie Spółki znajdują się galaretki, kisiele i budynie (także w wersjach bez cukru).
  • N... - Dział Biznesowy [dalej: Dywizja N...] obejmujący dedykowane wyłącznie do obsługi Dywizji N... piony marketingu oraz kontrolingu. Dywizja N... korzysta dodatkowo ze zorganizowanych przez Spółkę w sposób scentralizowany (tzw. usługi wspólne) usług wsparcia m.in. w obszarach Zasobów Ludzkich (HR), Technicznym, Sprzedaży, Zaopatrzenia i Zarządzania Łańcuchem Dostaw, Prawnym, Księgowym. Dywizja N... nie posiada własnego zakładu produkcyjnego w Polsce.
  • L... - Dział Biznesowy [dalej: Dywizja L...] obejmujący: (i) zakład produkcyjny w N., stanowiący jednocześnie zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców i będący odrębnym pracodawcą oddział Spółki funkcjonujący pod nazwą X. Polska S.A. Oddział w N. oraz (ii) dedykowane wyłącznie do obsługi Dywizji L... piony sprzedaży, marketingu oraz kontrolingu. Dywizja L... korzysta dodatkowo ze zorganizowanych przez Spółkę w sposób scentralizowany (tzw, usługi wspólne) usług wsparcia m.in. w obszarach Zasobów Ludzkich (HR), Technicznym, Zaopatrzenia i Zarządzania Łańcuchem Dostaw, Prawnym, Księgowym. Działalność Dywizji L... rozpoczęto w oparciu o działalność nabytej spółki S. Sp. z,o.o. Po nabyciu spółki S. Sp. z.o.o. doszło do jej połączenia ze Spółką (połączenie Spółki i X. ...Sp. z o.o,, dawniej S. Sp, z.o.o.), w efekcie czego działalność związana z produkcją i dystrybucją lodów - poprzednio prowadzona w ramach oddzielnego podmiotu - od 2007 roku prowadzona jest w ramach Spółki, jako jedna z jej dywizji. Na polskim rynku, w ramach Dywizji L..., Spółka znana jest obecnie głównie dzięki markom...

Spółka wyróżnia także następujące dalsze dywizje, stanowiące samodzielne jednostki biznesowe

i zorganizowane na nieco odmiennych zasadach:

  • N. - Dział Biznesowy [dalej: Dywizja N...] będący jednocześnie zarejestrowanym w rejestrze przedsiębiorców oddziałem samodzielnie sporządzającym bilans, w ramach którego Spółka prowadzi sprzedaż produktów pod marką Z., oferując systemy kawowe składające się z ekspresów i dopasowanych do nich kapsułek z najwyższej jakości kawą mieloną. Dywizja N... nie posiada własnego zakładu produkcyjnego w Polsce.
  • B. (odżywki dla dzieci i niemowląt) - Dział Biznesowy [dalej: Dywizja B...] obejmujący: (i) zakład produkcyjny w R., stanowiący jednocześnie zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców i będący odrębnym pracodawcą oddział Spółki funkcjonujący pod nazwą Y. S.A. Oddział w R., a także (ii) dedykowane wyłącznie do obsługi Dywizji N... piony sprzedaży, marketingu oraz kontrolingu. Dywizja B... korzysta dodatkowo ze zorganizowanych przez Spółkę w sposób scentralizowany (tzw. usługi wspólne) usług wsparcia m.in. w obszarach Zasobów Ludzkich (HR), Technicznym, Zaopatrzenia i Zarządzania Łańcuchem Dostaw, Prawnym, Księgowym. Liderami wśród producentów produktów dla niemowląt i małych dzieci działającymi w ramach Spółki są marki X. i G. W ich portfolio znajduje się szeroka gama produktów, w tym m.in. mleka, kleiki, kaszki, soki, dania w słoiczkach, herbatniki oraz akcesoria dla najmłodszych.
  • P... (karmy dla zwierząt) - Dział Biznesowy [dalej: Dywizja P.] obejmujący: (i) zakład produkcyjny w N., stanowiący jednocześnie zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców i będący odrębnym pracodawcą oddział Spółki funkcjonujący pod nazwą X. Polska S.A. Oddział P., a także (ii) dedykowane wyłącznie do obsługi Dywizji P. piony sprzedaży, marketingu oraz kontrolingu. Dywizja P. korzysta dodatkowo ze zorganizowanych przez Spółkę w sposób scentralizowany (tzw. usługi wspólne) usług wsparcia m.in. w obszarach Zasobów Ludzkich (HR), Technicznym, Zaopatrzenia i Zarządzania Łańcuchem Dostaw, Prawnym, Księgowym. W ramach dywizji P. Spółka prowadzi produkcję i dystrybucję produktów przeznaczonych dla zwierząt. Spółka oferuje karmy dla psów i kotów, odbywa się w fabryce w N.,

P... - Dział Biznesowy [dalej: Dywizja P...] zajmujący się kompleksową obsługą rynku gastronomicznego out-of-home (hotele, biura, restauracje), która funkcjonuje na dwóch płaszczyznach:

  • gastronomia (produkty kulinarne dla rynku out-of-home) oraz
  • vending (ekspresy kawowe i automaty dystrybuujące gorące napoje oraz przekąski), oferowane poprzez autoryzowanych dystrybutorów i operatorów oraz własny zespół handlowców.

Dywizja P... obejmuje dedykowane wyłącznie do obsługi tej Dywizji piony sprzedaży, marketingu oraz kontrolingu, Dywizja P... korzysta dodatkowo ze zorganizowanych przez Spółkę w sposób scentralizowany (tzw, usługi wspólne) usług wsparcia m.in. w obszarach Zasobów Ludzkich (HR), Technicznym, Zaopatrzenia i Zarządzania Łańcuchem Dostaw, Prawnym, Księgowym. Dywizja P... wykorzystuje również częściowo zakład produkcyjny w K. w zakresie wytwarzanych w nim produktów kulinarnych. Jest ona jednym z liderów na rynku kawy i produktów spożywczych przeznaczonych do zbiorowego żywienia. Spółka w ramach dywizji Professional oferuje swoim partnerom produkty.

Obecnie, Spółka rozważa dokonanie prawnego podziału, w oparciu o regulację art. 529 § 1 pkt 4 ustawy - Kodeks spółek handlowych [dalej: kshj, poprzez przeniesienie części swojego majątku obejmującej Dywizję Lodów na Wnioskodawcę - tzw. podział przez wydzielenie. Planowany podział przez wydzielenie ma na celu rozdzielenie działalności związanej z produkcją i dystrybucją lodów (ok. 4% sprzedaży generowanej przez Spółkę) od pozostałych zakresów działalności Spółki (generujących pozostałe ok. 96% sprzedaży) tak, aby działalność ta była prowadzona w ramach oddzielnego podmiotu, jak miało to miejsce poprzednio, tj. przed połączeniem Spółki z X... Polska Sp. z o.o. Wydzielenie części majątku X. Polska obejmującej Dywizję Lodów i przeniesienie jej na Wnioskodawcę dokonane zostanie w związku z utworzeniem przez Grupę X., wspólnie z Grupą R., spółki joint venture, która będzie działać w sektorze lodów w krajach europejskich, w tym w Polsce, a także na Bliskim Wschodzie, w Argentynie, Australii, Brazylii i na Filipinach, Zgodnie z pianami, lodowe joint venture Grupy X. i Grupy R. ma swoją działalnością obejmować ponad 20 państw i zatrudniać 15 tys. osób. Szacowany obrót ze sprzedaży produktów spółki ma wynieść około 2,7 mld franków szwajcarskich. W skład spółki wchodzić będą marki lodów obu firm oraz europejskie biznesy mrożonek Grupy X. {z wyłączeniem mrożonej pizzy i biznesu mrożonek we Włoszech). Utworzenie spółki joint venture umożliwi zarówno Grupie X., jak i Grupie R., rozwój w kategorii lodów i produktów mrożonych. Spółka joint venture będzie czerpać z wzajemnie uzupełniającej się wiedzy specjalistycznej obu grup, mocnej pozycji marek, doświadczenia Grupy X. w dystrybucji „out-of-home” oraz konkurencyjnego modelu produkcyjnego Grupy R. i jej znaczącej obecności w handlu detalicznym.

W konsekwencji powyższego, Spółka nie przestanie istnieć, będzie kontynuować działalność w zakresie pozostałych dywizji, a nastąpi jedynie przeniesienie części aktywów i zobowiązań Spółki, związanych z Dywizją Lodów, na inny podmiot (Wnioskodawcę). Każda ze spółek (Spółka oraz Wnioskodawca) będzie więc realizować odmienny zakres działań gospodarczych, przy czym zakres tych działań będzie się pokrywał z obecnym zakresem działalności danej dywizji.


Podsumowując, podział zostanie dokonany w następujący sposób:

  • w zakresie działalności Spółki pozostaną w całości następujące dywizje: K..., Napoje, S..., N., N..., P., P..., a także centrala Spółki;
  • cała działalność w zakresie Dywizji L... zostanie przeniesiona na Wnioskodawcę.

Wnioskodawca wskazuje, iż planowany podział Spółki przez przejecie będzie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy w przypadku podziału Spółki przez wydzielenie ewentualna nadwyżka wartości otrzymanego przez Wnioskodawcę majątku Spółki ponad nominalną wartość udziałów przyznanych akcjonariuszowi Spółki nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy dochodu stosownie do 10 ust 2 pkt 1) ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 851, ze zm.; dalej: Ustawy CIT) ?
  2. Czy podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy jako spółki, która przejmie część majątku X. Polska w związku z planowanym podziałem X. Polska przez wydzielenie, stanowi zmianę umowy spółki w rozumieniu art. 1 ust. 3 w związku z art. 1 ust. 1 pkt 1) lit. k) i art. 1 ust. 1 pkt 2) ustawy PCC ?
  3. Czy, w związku z powyższym, podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy na skutek planowanego podziału przez wydzielenie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ?

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi odpowiedź na pytanie wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oznaczone numerem 1. Natomiast w pozostałym zakresie, tj. dotyczącym podatku od czynności cywilnoprawnych (pytania numer 2 i 3), wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.


Zdaniem Wnioskodawcy (Ad 1).


W ocenie Wnioskodawcy, ewentualna nadwyżka wartości otrzymanego przez Wnioskodawcę majątku Spółki ponad nominalną wartość udziałów przyznanych akcjonariuszowi Spółki, w związku z podziałem Spółki przez wydzielenie, nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy dochodu z udziału w zyskach osób prawnych stosownie do 10 ust. 2 pkt 1) ustawy CIT.


Stosownie do art. 10 ust. 1 ustawy CIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału.


Z kolei, zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 1) ustawy CIT, przy połączeniu lub podziale spółek dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu, o którym mowa w ust. 1, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej.

Jednocześnie, stosownie do art, 10 ust. 2 pkt 2) ustawy CIT dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości mniejszej niż 10%, dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8; dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej lub dzielonej z rejestru albo na dzień wydzielenia.

Na mocy art. 10 ust. 4 ustawy CIT, przepisów ust, 2 pkt 1 oraz art. 12 ust. 4 pkt 12 nie stosuje się w przypadkach, gdy połączenie lub podział spółek nie są przeprowadzane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, lecz głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.


Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy CIT, przepis ust. 2 ma zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami:

  1. o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
  2. o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
  3. o których mowa w art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Wskazany przepis art. 10 ust. 2 pkt 1) ustawy CIT formułuje ogólną zasadę, iż przy połączeniu/dzieleniu spółek dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu z udziału w zyskach osób prawnych nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej.

Z kolei, z art. 10 ust. 2 pkt 2) ustawy CIT wynika możliwość opodatkowania dochodu spółki przejmującej, w szczególnym przypadku, gdy między spółkami istnieje więź kapitałowa, w której spółka-matka jest spółką przejmującą, a spółka-córka jest spółką przejmowaną lub dzieloną. Przepis ten znajduje bowiem zastosowanie w sytuacji, gdy spółka przejmująca ma w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział mniejszy niż 10%. Natomiast w sytuacji, gdy spółka przejmująca nie posiada żadnego udziału w spółce przejmowanej/dzielonej lub posiada udział w spółce przejmowanej/dzielonej w wysokości co najmniej 10%, zastosowanie znajduje art. 10 ust. 2 pkt 1) ustawy CIT.

W konsekwencji, w sytuacji przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego, wziąwszy pod uwagę, że Wnioskodawca (podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce), otrzymując - w wyniku podziału przez wydzielenie - część majątku Spółki (również podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce) nie będzie posiadać na dzień podziału akcji w Spółce, zastosowanie znajdzie art. 10 ust 2 pkt 1) ustawy CIT.

Jednocześnie, z treści art. 10 ust. 4 ustawy CIT wynika, że zasada wyrażona w art. 10 ust 2 pkt 1) ustawy CIT ma zastosowanie, gdy połączenie lub podział spółki następuje z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Tak więc, gdy warunek powyższy nie jest spełniony, a głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, art. 10 ust 2 pkt 1) ustawy CIT nie ma zastosowania.

Jak zostało przez Wnioskodawcę wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, planowany podział Spółki przez wydzielenie będzie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W świetle powyższego należy więc stwierdzić, iż ewentualna nadwyżka wartości otrzymanego przez Wnioskodawcę majątku Spółki ponad nominalną wartość udziałów własnych wydanych przez Wnioskodawcę akcjonariuszowi Spółki nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy dochodu z udziału w zyskach osób prawnych stosownie do art. 10 ust. 2 pkt 1) ustawy CIT.


Konkluzje Wnioskodawcy znajdują potwierdzenie m.in. w poniższych interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego;

  • w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora izby Skarbowej w Katowicach z 16 lipca 2015 r., sygn. IBPB-1-2/4510-97/15/SD;
  • w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 lutego 2016 r., sygn. ILPB4/4510-1-26/16-2/MC;
  • w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 kwietnia 2016 r., sygn. IBPB-1-1/4510-68/16/SG.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania numer 1, jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Jednocześnie organ interpretacyjny podkreśla, że rozpoznając niniejszą sprawę, dokonanoa jedynie wykładni przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do podanego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego, którego elementem jest okoliczność, iż „planowany podział Spółki przez przejecie będzie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.” Tym samym, organ dokonał oceny wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przy wskazanym wyżej założeniu – jako elemencie zdarzenia przyszłego sprawy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj