Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4011.140.2017.1.AR
z 1 sierpnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 24 maja 2017 r. (data wpływu 1 czerwca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekazania w darowiźnie lokalu mieszkalnego, którego nabycie było wcześniej uznane za cel mieszkaniowy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekazania w darowiźnie lokalu mieszkalnego, którego nabycie było wcześniej uznane za cel mieszkaniowy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W 2015 r. Wnioskodawczyni sprzedała lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, który został zakupiony w 2014 r. Składając PIT-39 dotyczący ww. sprzedaży Wnioskodawczyni zadeklarowała, że dokona wydatków na własne cele mieszkaniowe, których poniesienie uprawnia do zwolnienia przychodu z opodatkowania. Wnioskodawczyni faktycznie w 2016 r. kupiła lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, w którym obecnie mieszka.

Ww. lokal mieszkalny wypełnia więc cel mieszkaniowy (realizację własnych potrzeb mieszkaniowych). Jednakże pogorszył się stan zdrowia Wnioskodawczyni, w związku z czym chciałaby ona zamieszkać wraz z córką oraz dokonać na jej rzecz darowizny wyżej opisanego mieszkania. Dokonanie ww. darowizny pozwoliłoby także Wnioskodawczyni rozporządzić mieniem zgodnie z jej ostatnią wolą na wypadek śmierci. Wnioskodawczyni ma bowiem dwie córki i jedna z nich otrzymała już od Wnioskodawczyni darowiznę, a druga nie. Zatem przekazanie w darowiźnie mieszkania, nieobdarowanej do tej pory przez Wnioskodawczynię żadnym majątkiem córce, z którą zamieszkałaby, pozwoliłoby Wnioskodawczyni uregulować jej sprawy finansowe zgodnie z jej ostatnią wolą.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy dokonanie darowizny mieszkania na rzecz córki pozbawi Wnioskodawczynię prawa do zwolnienia dochodu uzyskanego w 2015 r. ze sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość?

Zdaniem Wnioskodawczyni, przekazanie córce w darowiźnie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość nie pozbawi jej prawa do zwolnienia dochodu, uzyskanego w 2015 r. ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawczyni uważa, że wypełniając PIT-39 dotyczący sprzedaży ww. mieszkania dokonanej w 2015 r. zadeklarowała zgodnie z ówczesnymi planami, że uzyskany przychód wydatkuje na tzw. własne cele mieszkaniowe. Faktycznie w 2016 r. Wnioskodawczyni kupiła lokal mieszkalny, w którym zamieszkała, a tym samym wydatkowała przychód zgodnie z deklaracją zamieszczoną w PIT-39 (na własne potrzeby mieszkaniowe).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Zakup lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, zgodnie z art. 21 ust. 25 cytowanej ustawy, wypełnia treść normy stanowiącej co należy rozumieć przez wydatki poniesione na cele, o których mowa w wyżej cytowanym art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy, czyli na tzw. własne cele mieszkaniowe.

Ustawodawca w żaden sposób nie ograniczył prawa do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania przychodu ze zbycia mieszkania w sytuacji, gdy po zakupie mieszkanie spełniało potrzeby mieszkaniowe, dla których zostało nabyte, jednakże w wyniku późniejszych okoliczności zostało np. przekazane w darowiźnie. Ustawodawca w żadnej normie nie zawarł żadnego warunku co do długości okresu zamieszkiwania, czyli czasookresu realizowania własnej potrzeby mieszkaniowej w nieruchomości, której zakup uprawnia do ulgi. Gdyby ustawodawca miał zamiar uregulować prawo do ulgi i uzależnić możliwość skorzystania z niej od określonego czasookresu, to uregulowałby to pod postacią zastrzeżenia.

Jedyne warunki uprawniające do skorzystania ze zwolnienia, wynikają z art. 21 ust. 1 pkt 131 (okres 2 lat na dokonanie wydatków) oraz z art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (definiujący katalog tychże wydatków). Zatem skoro przepis nie zawęża w swym brzmieniu wydatków na tzw. własne cele mieszkaniowe od czasookresu realizacji własnej potrzeby mieszkaniowej, to tym samym przedmiotowe zwolnienie w swej treści obejmuje również nabycie mieszkania, które spełnia potrzeby mieszkaniowe, a które z uwagi na późniejsze okoliczności zostaje przekazane w darowiźnie.

Zatem Wnioskodawczyni uważa, że dokonując w 2016 r. nabycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, w którym Wnioskodawczyni obecnie mieszka, wypełnia przesłanki skorzystania ze zwolnienia dochodu ze sprzedaży mieszkania mającej miejsce w 2015 r. Natomiast późniejsze przekazanie tego lokalu córce Wnioskodawczyni w drodze darowizny, będzie bez wpływu na zwolnienie dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w 2015 r.

Wnioskodawczyni wypełniła stosowny formularz PIT-39 i zadeklarowała, że uzyskany przychód zostanie przeznaczony przez nią na własne cele mieszkaniowe. Istotnie ww. lokal mieszkalny takie właśnie potrzeby realizuje.

Jednakże z przyczyn losowych (zdrowotnych) Wnioskodawczyni planuje to mieszkanie przekazać córce w darowiźnie, co według niej nie wpłynie w żaden sposób na uprawnienie do ulgi, czyli zwolnienia dochodu z opodatkowania, gdyż jak przedstawia analiza powyższych norm, ustawodawca nie zawarł żadnego warunku co do długości okresu realizacji własnej potrzeby mieszkaniowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej – interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Stosownie do przywołanego art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej – odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Należy jedynie zastrzec, że w przypadku korzystania z ulg i zwolnień podatkowych wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek udowodnienia, że określony wydatek został poniesiony przy spełnieniu wszystkich warunków wynikających z przepisów podatkowych spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj