Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-3.4012.387.2017.1.JF
z 23 października 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2017 r. (data wpływu 9 października 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia przed rejestracją działalności – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 9 października 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia przed rejestracją działalności.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny od marca 2017 roku. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na obrocie nieruchomościami, w szczególności nieruchomościami mieszkalnymi. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca nabywa i odsprzedaje z zyskiem, po jakimś czasie od nabycia mieszkania wraz z miejscami parkingowymi. Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca działa także na rynku pierwotnym, w niektórych przypadkach zawiera on z deweloperami umowy przedwstępne sprzedaży lokalu mieszkalnego, na podstawie których deweloper zobowiązuje się do sprzedania Wnioskodawcy lokalu mieszkalnego po jego wybudowaniu. W takich wypadkach Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty zaliczki na poczet ceny nieruchomości, płatnej zwykle wraz podpisaniem umowy przedwstępnej. Pozostała część ceny jest z reguły płatna ratalnie, w terminach uzależnionych od postępu prac. Zdarza się, że Wnioskodawca dokonuje odpłatnego zbycia praw wynikających z zawartej z deweloperem umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości.

Tym samym, w zakres działalności gospodarczej Wnioskodawcy wchodzi zarówno odpłatna, opodatkowana sprzedaż prawa własności do nieruchomości, jak również sprzedaż praw wynikających z umów przedwstępnych zawartych z deweloperami. Z tego tytułu Wnioskodawca wystawia faktury na rzecz finalnych nabywców nieruchomości i każdorazowo odprowadza należny podatek VAT.

W celu wykonywania czynności opodatkowanych i dalszej odsprzedaży lokali mieszkalnych, w 2016 roku Wnioskodawca podpisał (wraz z żoną) umowy przedwstępne sprzedaży określonych lokali mieszkalnych, na podstawie których deweloper zobowiązał się do przeniesienia na rzecz Wnioskodawcy prawa własności określonych lokali mieszkalnych po ich wybudowaniu. Wnioskodawca dokonał zapłaty zaliczek na poczet ceny przedmiotowych lokali. Zapłata zaliczek nastąpiła z majątku wspólnego Wnioskodawcy i jego małżonki (Wnioskodawca posiada wspólność majątkową z żoną). Po zapłacie zaliczek przez Wnioskodawcę i otrzymaniu płatności przez dewelopera w miesiącu lipcu 2016 roku, deweloper wystawił faktury VAT zaliczkowe, na których wskazał kwotę należnego podatku VAT. Co najmniej na części tych faktur zostały wskazane również (oprócz danych Wnioskodawcy) dane żony Wnioskodawcy.

W związku z podpisaniem wskazanej umowy, w 2016 roku Wnioskodawca poniósł także inne wydatki (np. koszty notarialne, koszty pośrednika nieruchomości), wszystkie dokumentowane stosownymi fakturami. Wszystkie wskazane wyżej faktury Wnioskodawca otrzymał w 2016 roku (w szczególności faktury od dewelopera Wnioskodawca otrzymał w lipcu 2016 roku).

Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży wskazanych mieszkań po ich nabyciu (tj. po zawarciu umowy przyrzeczonej przeniesienia własności) lub ewentualnie dokonać odpłatnego zbycia prawa do tych nieruchomości (wynikającego z zawarcia umowy przedwstępnej). Transakcje zostaną opodatkowane należnym podatkiem VAT.

Wnioskodawca formalnie zarejestrował działalność gospodarczą oraz został zarejestrowany jako podatnik VAT czynny w marcu 2017 roku (Wnioskodawca złożył pierwszą deklarację VAT za marzec 2017 roku). Wnioskodawca dokonał pierwszych czynności opodatkowanych VAT w 2017 roku. Wnioskodawca do tej pory nie ujął faktur otrzymanych w 2016 roku w ewidencji VAT oraz nie odliczył podatku naliczonego wykazanego na tych fakturach. Z uwagi na fakt, że w 2016 roku Wnioskodawca nie był jeszcze zarejestrowany dla celów podatku VAT oraz nie posiadał numeru NIP, faktury które otrzymał w 2016 roku nie zawierają numeru NIP Wnioskodawcy. W związku z tym, że Wnioskodawca nie ujął do tej pory faktur otrzymanych w 2016 roku w ewidencji VAT i tym samym nie odliczył podatku naliczonego wykazanego na tych fakturach, Wnioskodawca ma zamiar dokonać aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług (zgłoszenia VAT-R) ze wskazaniem okresu rozliczeniowego, od którego działa jako czynny podatnik podatku VAT oraz okresu rozliczeniowego, za który zostanie złożona pierwsza deklaracja VAT (będzie to właściwy miesiąc 2016 roku). Wnioskodawca zamierza ująć faktury otrzymane w 2016 roku (co do których odpowiednio powstał obowiązek podatkowy) we właściwej deklaracji z 2016 roku (w przypadku faktur od dewelopera będzie to lipiec 2016 roku).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach otrzymanych w 2016 roku, dokumentujących wydatki poniesione przed rejestracją na VAT, związane wyłącznie z opodatkowaną działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach otrzymanych w 2016 roku dokumentujących wydatki poniesione przed rejestracją na VAT, związane wyłącznie z opodatkowaną działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak natomiast stanowi art. 15 ust. 1 ustawy o VAT - podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z ustawą o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ustawy o VAT).


Podstawowe uprawnienie podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarte zostało w art. 86 ust. 1 ustawy, który stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Wobec powyższego należy wskazać, że prawo do odliczenia podatku naliczonego, uwzględnionego w cenie nabywanych towarów lub usług przysługuje podatnikom w takim zakresie, w jakim nabycia te związane są z czynnościami opodatkowanymi VAT. Tym samym, jeżeli dany zakup związany jest z działalnością opodatkowaną podatnikowi co do zasady przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT. Zatem, aby podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane (w sposób bezsporny) z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Jeśli natomiast określony zakup nie jest związany z działalnością opodatkowaną podatnika, prawo do odliczenia VAT podatnikowi nie przysługuje.


Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.


W myśl art. 86 ust. 10b pkt 1 prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotą podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.


Zgodnie natomiast z art. 86 ust. 11 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.


Jak stanowi art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a.

Należy w tym miejscu także wskazać, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują określone sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo tego, że spełnione są generalne przesłanki upoważniające go do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Ograniczenia te zawarte są w art. 88 ustawy. I tak zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy wskazać, że jedną z podstawowych zasad konstrukcyjnych podatku VAT jest zasada neutralności podatku VAT przewidująca prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy związane z prowadzoną przez podatnika opodatkowaną działalnością gospodarczą. Co do zasady, prawo to przysługuje podatnikowi w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał on fakturę lub dokument celny, będący podstawą odliczenia lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (ewentualnie poprzez korektę deklaracji).

Co prawda cytowany art. 88 ust. 4 ustawy o VAT przewiduje sankcję w postaci pozbawienia podatnika prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego w razie niezarejestrowania się. Jednak z przepisu tego nie wynika, że do nabycia prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego koniecznym jest posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury. Należy wskazać, że niewątpliwie podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby to uprawnienie zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego.

W konsekwencji wskazać zatem należy, że ustawa o VAT w żadnym wypadku nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku od zakupów dokonanych przed rejestracją, o ile zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej. Przepisy wskazują jedynie na obowiązek rejestracji na VAT dla podatników chcących swoje uprawnienie zrealizować i dokonać odliczenia podatku VAT od dokonanych zakupów. W tym zakresie, należy podkreślić, że z punktu widzenia uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego, kluczowe zatem jest to, aby zakupy były związane z bieżącą lub przyszłą działalnością opodatkowaną podatnika, a nie to w jakim momencie dane zakupy zostały zrealizowane (a faktury otrzymane).

Takie stanowisko jest zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe. Przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 lipca 2017 roku (0114-KDIP1-3.4012.157.2017.3.ISK), wskazał, że „skoro zakup przedmiotowego lokalu użytkowego został dokonany z zamiarem jego późniejszego wykorzystania do czynności opodatkowanych - najmu, to Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupu lokalu (…). Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż udokumentowany fakturą VAT naliczony przez dewelopera od zapłaconego przez Wnioskodawcę zadatku, przed rejestracją działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę i przed jego rejestracją jako podatnika VAT czynnego będzie podlegał odliczeniu od VAT należnego Wnioskodawcy po rejestracji jego działalności gospodarczej i po jego rejestracji dla potrzeb VAT jako podatnika VAT czynnego należało uznać za prawidłowe.”

Analogiczne stanowisko Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawił w interpretacji indywidualnej z dnia 31 marca 2017 roku (sygn. 1462-IPPP3.4512.86.2017.1.IG), stwierdzając że „prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych kształtuje się w danym okresie rozliczeniowym. Zdarzeniem uprawniającym do obniżenia podatku należnego - co wprost wynika z art. 86 ust. 10 ustawy w związku z art. 86 ust. 10b pkt 1 - jest przy tym otrzymanie faktury lub dokumentu celnego, a ewentualne późniejsze rozliczenie podatku jest konsekwencją już nabytego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego. Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą lub przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny wyłącznie do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego. Ponadto należy rozróżnić moment powstania prawa do odliczenia od momentu skorzystania z tego prawa. Jak już wskazano, jego realizacja następuje poprzez złożenie deklaracji podatkowej, wyrażającej wolę skorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia i aby skutecznie zrealizować już powstałe uprawnienie, podatnik musi usunąć - najpóźniej przed skorzystaniem z tego prawa - wszelkie przesłanki negatywne, w tym brak rejestracji, który uniemożliwia identyfikowanie go jako podatnika.

Podobnie stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 24 sierpnia 2016 roku (sygn. ILPP2-2/4512-1-28/16-2/AO), w której wskazał, że „wnioskodawca ma prawo do dokonania odliczenia w całości podatku VAT zawartego na fakturach dokumentujących zakup materiału siewnego, nawozów mineralnych, paliwa, środków ochrony roślin itp., które zostały nabyte przed dniem dokonania rejestracji, ale ostatecznie z przeznaczeniem do sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT”.

Takie samo stanowisko wynika także z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dawniej Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, dalej: TSUE). Przykładowo w wyroku z dnia 1 marca 2012 r. w sprawie C-280/10 (Kopalnia Odkrywkowa Polski Trawertyn P. Granatowicz, M. Wąsiewicz spółka jawna vs. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu) TSUE wskazał, że Artykuły 9, 168 i 169 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że sprzeciwiają się one przepisom krajowym, które nie umożliwiają ani wspólnikom spółki, ani tejże spółce dochodzenia prawa do odliczenia podatku od wartości dodanej naliczonego w związku z wydatkami inwestycyjnymi dokonanymi przez rzeczonych wspólników przed zawiązaniem i rejestracją powyższej spółki, na potrzeby i cele jej działalności gospodarczej.

Analogicznie wnioski wpłyną z wyroku TSUE z dnia 8 czerwca 2000 roku sprawie C-400/98 (Finanzamt Goslar v. Brigitte Breitsohl), w którym TSUE stwierdził, że prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z dokonaniem inwestycji nie jest uzależnione od dokonania wcześniejszej rejestracji dla celów podatku VAT.

Przedstawione stanowisko jest także zgodne ze stanowiskiem prezentowanym w doktrynie. Przykładowo A. Bartosiewicz (Komentarz do art. 86 [w:] A. Bartosiewicz, VAT. Komentarz, wydanie XI, WKP 2017) wskazał, że „Prawo do odliczenia przysługuje podatnikowi VAT (prowadzącemu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy). Status danego podmiotu jako podatnika VAT jest kategorią w pełni obiektywną. Nie jest uzależniony od faktu zarejestrowania się w tym charakterze”.

Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, że Wnioskodawca w 2016 roku podpisał umowy przedwstępne i zapłacił zaliczki (oraz poniósł inne wydatki) w celu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Wnioskodawca zamierza bowiem dokonać sprzedaży wskazanych mieszkań po ich nabyciu (tj. po zawarciu umowy przyrzeczonej) lub ewentualnie dokonać odpłatnego zbycia prawa do tych nieruchomości (wynikającego z zawarcia umowy przedwstępnej). Niewątpliwie zatem zrealizowane nabycia dokonane zostały w ramach prowadzenia opodatkowanej działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę. Co prawda Wnioskodawca, dokonał formalnej rejestracji działalności gospodarczej oraz rejestracji jako podatnik VAT czynny w marcu 2017 roku, niemniej podkreślenia wymaga, że już w roku 2016 Wnioskodawca pomimo formalnego braku rejestracji działał w charakterze podatnika VAT, chociaż na tamten moment nie dokonywał on jeszcze czynności opodatkowanych (jako że Wnioskodawca rozpoczął dokonywanie czynności opodatkowanych w 2017 roku).

Biorąc pod uwagę powyższe wskazać należy, że status podatnika VAT jest kategorią obiektywną i nabywa się go na przykład w sytuacji realizowania jedynie czynności przygotowawczych (dokonywania zakupów), nawet jeśli dany podmiot nie dokonał jeszcze czynności opodatkowanych (a zamierza ich dokonać w przyszłości). Ponadto, obowiązkiem rejestracyjnym dla celów VAT dany podmiot objęty zostaje dopiero od momentu bezpośrednio poprzedzającego wykonywanie czynności opodatkowanych. Tym samym, dany podmiot może działać przez jakiś czas w charakterze podatnika, pomimo braku formalnej rejestracji w tym charakterze.

W związku z powyższym wskazać należy, że podmiot działający w charakterze podatnika, który dokonuje zakupów na potrzeby działalności opodatkowanej ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na fakturach dokumentujących dokonane nabycia, natomiast formalnie skorzystać z tego prawa może on dopiero od momentu rejestracji dla celów VAT.

Jak wskazano powyżej, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabytych towarów i usług, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. W szczególności w przypadku zaliczek płatnych deweloperowi, Wnioskodawca dokonał płatności w lipcu 2016 roku, a po otrzymaniu płatności deweloper wystawił faktury zaliczkowe, które zostały doręczone Wnioskodawcy w tym samym miesiącu. W związku z tym, że obowiązek podatkowy w tym przypadku powstał w lipcu 2016 roku i w tym samym miesiącu Wnioskodawca otrzymał faktury, prawo do odliczenia podatku naliczonego z omawianych faktur powstało w lipcu 2016 roku.

Wobec powyższego, z uwagi na to że Wnioskodawca dokonał zakupów związanych z prowadzoną działalnością w 2016 roku, a więc przed rejestracją dla celów VAT, w celu realizacji przysługującego mu prawa do odliczenia podatku naliczonego. Wnioskodawca zamierza dokonać aktualizacji zgłoszenia VAT-R, ze wskazaniem okresu rozliczeniowego, od którego działa jako czynny podatnik podatku VAT, oraz okresu rozliczeniowego, za który złoży pierwszą deklaracje podatkową (w oparciu o datę faktycznego rozpoczęcia działalności gospodarczej). Wnioskodawca zamierza ująć faktury zaliczkowe otrzymane od dewelopera w rozliczeniu za lipiec 2016 roku.

Bez znaczenia pozostaje tutaj fakt, że Wnioskodawca dokonywał w 2016 roku nabyć wraz z żoną, z którą pozostaje we wspólności majątkowej. Kluczowy bowiem dla prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek poniesionych kosztów z działalnością opodatkowaną podatnika, a nie to czy zakupy były poniesione z majątku odrębnego podatnika czy majątku wspólnego podatnika i jego współmałżonki/a.

Takie stanowisko w tym zakresie jest prezentowane przez polskie organy podatkowe. Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 24 marca 2017 r. (sygn. 2461-IBPP1.4512.115.2017.1.UG) podkreślił, że „(...) gdy małżonkowie pozostają we współwłasności małżeńskiej i nabywają dobro inwestycyjne, które jest używane w sposób wyłączny do celów prowadzonej działalności gospodarczej przez jednego z małżonków będących współwłaścicielami, to jeden z nich korzysta z prawa do odliczenia całości podatku naliczonego, pod warunkiem, że występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. (...) Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a nabyta nieruchomość niezabudowana jest wykorzystywana wyłącznie na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, i służy wyłącznie działalności opodatkowanej VAT prowadzonej przez Wnioskodawcę (...) Jak wynika z opisu sprawy, Wnioskodawca wraz z żoną zakupili nieruchomość niezabudowaną. Nabycie nastąpiło do majątku wspólnego. W fakturze sprzedaży, w pozycji zawierającej dane nabywcy, sprzedający wpisał imię i nazwisko Wnioskodawcy, imię i nazwisko żony Wnioskodawcy, adres, który Wnioskodawca wskazał w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R oraz numer NIP Wnioskodawcy. Numer NIP żony Wnioskodawcy nie został wskazany. Wskazać zatem należy, że faktura jest dokumentem potwierdzającym zaistnienie określonego zdarzenia gospodarczego na potrzeby opodatkowania VAT. Określenie w fakturze jako nabywcy również małżonki Zainteresowanego, nie wyłącza praw Wnioskodawcy do odliczenia podatku naliczonego z takiej faktury, bowiem decydują o tym uprawnieniu okoliczności faktyczne zdarzenia gospodarczego, które odzwierciedla faktura (...) ”.

Analogicznie stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 4 lutego 2016 r. (sygn. ILPP1/4512-1-835/15-4/UG), wskazując, że „Mając zatem na uwadze przedstawione okoliczności sprany i powołane regulacje prawne stwierdzić należy, że skoro nieruchomość - Stacja Paliw (pomimo, że będzie stanowiła majątek wspólny małżonków) została nabyta z wyłącznym przeznaczeniem dla celów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej i będzie wykorzystywana - jak wskazał Zainteresowany - wyłącznie do sprzedaży opodatkowanej VAT, to - przy założeniu, że nie wystąpią okoliczności wymienione w art. 88 ustawy - Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup tej nieruchomości (pomimo, że na fakturze oprócz danych Zainteresowanego znajdą się również dane Jego małżonki). Podsumowując, w związku z nabyciem nieruchomości - Stacji Paliw w drodze licytacji, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze wystawionej przez komornika na oboje małżonków, bez podania NIP małżonków ”.

Biorąc pod uwagę ogół przedstawionych argumentów należy niewątpliwie wskazać, że wydatki (np. zapłata zaliczek na poczet ceny lokali mieszkalnych) poniesione przez Wnioskodawcę w 2016 roku (a więc przed rejestracją na VAT) związane były z opodatkowaną działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę. Jak bowiem wskazano w stanie faktycznym niniejszego wniosku, Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży mieszkań, których dotyczyły wydatki po ich nabyciu (tj. po zawarciu umowy przyrzeczonej przeniesienia własności) lub ewentualnie dokonać odpłatnego zbycia prawa do tych nieruchomości (wynikającego z zawarcia umowy przedwstępnej).


Tym samym Wnioskodawcy niewątpliwie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur otrzymanych w 2016 roku, dokumentujących wydatki (w tym zapłatę zaliczek na poczet ceny nieruchomości) poniesione przed formalnym zarejestrowaniem działalności gospodarczej i rejestracją dla celów podatku VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4 0/0, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj