Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.174.2018.1.APO
z 5 czerwca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 kwietnia 2018 r. (data wpływu 10 kwietnia 2018 r.), uzupełnionym 30 kwietnia 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  • opisana działalność w zakresie opracowywania nowych rozwiązań, produktów i technologii ich produkcji oraz rozwoju produktów Spółki spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT,
  • do kosztów kwalifikowanych stanowiących podstawę do określenia wysokości odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT, stosując się do art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie zaliczał jedynie tę część wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe, która związana jest z realizacją przez nich działalności badawczo-rozwojowej

-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy:

  • opisana działalność w zakresie opracowywania nowych rozwiązań, produktów i technologii ich produkcji oraz rozwoju produktów Spółki spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT,
  • do kosztów kwalifikowanych stanowiących podstawę do określenia wysokości odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT, stosując się do art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie zaliczał jedynie tę część wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe, która związana jest z realizacją przez nich działalności badawczo-rozwojowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dale również: „Spółka”) prowadzi działalność w dziedzinie projektowania, budowy, modernizacji oraz prowadzi przeglądy i remonty maszyn elektrycznych, takich jak generatory, transformatory, silniki elektryczne, itp.

Struktura organizacyjna i funkcje zespołów prowadzących prace B+R.

W strukturze organizacyjnej Spółki funkcjonuje Dział Rozwoju Produktu i Marketingu („RR”), podległy bezpośrednio Dyrektorowi ds. Technicznych i Rozwoju. Ponadto, w Spółce funkcjonują Działy Konstrukcyjno-Technologiczne poszczególnych zakładów: Zakładu Generatorów („GT”), Zakładu Transformatorów („TT”) oraz Zakładu Mechanicznego („MT”). Działy Konstrukcyjno-Technologiczne są wyodrębnionymi w poszczególnych Zakładach jednostkami wyspecjalizowanymi w prowadzeniu prac rozwojowych, które podlegają dyrektorom poszczególnych Zakładów.

Wymienione wyżej Działy prowadzą w ramach swojej działalności prace projektowe, technologiczne oraz walidacyjne w ramach prowadzonych projektów. Pracownicy Działu RR prowadzą także działalność mającą na celu opracowanie narzędzi analitycznych, badawczych, konstrukcyjnych i projektowych dla wszystkich zakładów Spółki oraz metodyki prac nad rozwiązaniami technologicznymi, co służy rozwojowi procesów badawczo-rozwojowych w Spółce.

Co do zasady, Wnioskodawca realizuje zarówno projekty obejmujące prace badawczo-rozwojowe, jak i takie, które polegają na rutynowych, okresowych pracach w zakresie remontów i przeglądów maszyn elektrycznych. W ramach tych drugich, pracownicy dokonują rutynowych prac w zakresie utrzymania urządzeń technicznych i infrastrukturalnych. Polegają one na cyklicznej weryfikacji stanu technicznego urządzeń oraz ewentualnym przywróceniu ich do stanu pełnej funkcjonalności (w zakresie, w jakim działały one wcześniej) - prace te mają charakter rutynowy i okresowy. Nie zawierają one komponentu badawczo-rozwojowego. Projekty pierwszego typu, obejmują natomiast m.in. prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, które realizowane są poprzez czynności takie jak opracowywanie i budowanie nowych rozwiązań technicznych, planowanie ulepszeń i nowych funkcjonalności, budowanie prototypów i prowadzenie badań nad właściwościami materiałów, procesami zachodzącymi w urządzeniach, możliwościami wdrożenia konkretnego rozwiązania technologicznego, itp. Prace te prowadzone są w momencie, gdy w ramach projektu pracownicy Wnioskodawcy napotkają trudności technologiczne i złożone zagadnienia, których rozwiązanie wymaga przeprowadzenia procesu badawczego. Mogą one być zawarte już w przedstawionej przez klienta specyfikacji (klient zgłasza określony problem, życzy sobie opracowania innowacyjnego rozwiązania lub znaczącego ulepszenia swoich urządzeń infrastruktury elektroenergetycznej) albo wynikać ze zidentyfikowanych przez Wnioskodawcę trendów rynkowych, potrzeb klientów i kierunków rozwoju branży, albo też rozwinąć się w trakcie trwania projektu, na przykład, gdy prowadzone modernizacje lub przeglądy urządzeń elektrycznych wykazują konieczność, czy też wskazania do przeprojektowania lub zasadniczego ulepszenia całości, bądź części maszyny elektrycznej. Najistotniejsze rozwiązania wypracowywane przez pracowników Wnioskodawcy podlegają zgłoszeniu do objęcia prawami własności przemysłowej.

W dalszej części niniejszego wniosku skupiono się na tych projektach, które zawierają komponent obejmujący czynności badawczo-rozwojowe. Pytania oraz stanowisko Wnioskodawcy nie odnoszą się do projektów rutynowych (standardowych przeglądów i remontów).

Projekty zawierające prace B+R.

Najważniejszym etapem projektu, na którym występują prace (czynności) badawczo-rozwojowe, jest praca koncepcyjna Działów Technologiczno-Konstrukcyjnych. Pracownicy Wnioskodawcy - inżynierowie, technolodzy, konstruktorzy - rozpoznają problem technologiczny z którym muszą się zmierzyć. Następnie, opracowywane są założenia dotyczące pożądanych parametrów i funkcjonalności nowego rozwiązania, wymaganych materiałów i narzędzi. Definiowana jest metoda opracowania rozwiązania lub wypracowywana nowa, nieznana dotychczas. Może także zdarzyć się, że prace badawczo-rozwojowe mają miejsce już na początku projektu, jeżeli wymagane jest wykonanie projektu koncepcyjnego, obejmującego innowacyjne rozwiązanie opracowywane przez Wnioskodawcę.

W przypadkach, gdy wymaga tego szczególna złożoność problemu, Działy Konstrukcyjno- Technologiczne otrzymują wsparcie ze strony Działu RR lub też zewnętrznych jednostek naukowo – badawczych (uczelnie, instytuty badawcze).

Następnym krokiem w pracach nad rozwiązaniem zagadnienia technicznego jest przeprowadzenie niezbędnych obliczeń projektowych i wykonanie dokumentacji konstrukcyjnej. Opracowywana jest wstępna technologia i przygotowywane instrukcje technologiczne. W ramach prac może wystąpić konieczność przeprowadzenia tzw. kwalifikacji procesu specjalnego - w przypadku, gdy poprawności opracowanego i zastosowanego rozwiązania nie da się sprawdzić na rzeczywiście funkcjonującym urządzeniu (np. z uwagi na konieczność doprowadzenia do zniszczenia urządzenia poddawanego badaniu lub na trudności aplikacyjne), w celu walidacji przeprowadzonych prac opracowywany jest prototyp cząstkowy, w którym rozwiązanie jest aplikowane, służący przeprowadzeniu badań w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych. Polega to na zbudowaniu modelu urządzenia, wyizolowaniu badanego procesu i poddaniu testom. Podobny schemat prac ma miejsce w przypadku, gdy prowadzone prace dotyczyły doboru materiałów. Ponieważ weryfikacja spełnienia założonych parametrów (w szczególności w odniesieniu do wytrzymałości, żywotności, itp.) nie może nastąpić w praktyce, budowane są prototypy lub próbki, na których przeprowadza się testy materiału lub konkretnych zastosowanych konfiguracji materiału.

Wśród projektów Wnioskodawcy występują także takie, których całość polega wyłącznie na prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych. Ma to miejsce, gdy Spółka podejmuje decyzję o opracowaniu nowego rozwiązania na podstawie obserwacji trendów rynkowych i technologicznych. W takich przypadkach cały projekt ograniczony jest do budowy nowego rozwiązania, funkcjonalności lub produktu. Inżynierowie, konstruktorzy i technolodzy pracują nad określonym zadaniem technicznym, przeprowadzając prace koncepcyjne, projektowe, budując, testując je i badając zachodzące procesy. Tego typu projekty obejmują szczególnie dużą ilość prac eksperymentalnych w zakresie opracowywanych rozwiązań i materiałów, których zastosowanie umożliwi spełnienie stawianych pierwotnie założeń.

Podobnie, w przypadku prac Działu RR, projekty mogą polegać na wsparciu innych Działów w pracach nad konkretnym rozwiązaniem lub opracowywaniu nowej metodyki, technologii, itp., które mieszczą się w agendzie Działu RR. W związku z tym, pracownicy pracują zarówno w ramach projektów generowanych wewnętrznie jak i tych zlecanych przez klientów.

Agenda badawcza Spółki.

Każdy z opisywanych przez Wnioskodawcę Działów posiada własną, charakterystyczną dla swojego zakresu merytorycznego agendę badawczą. Poniżej przedstawiono skrótowo najistotniejsze zagadnienia, nad którymi pracują inżynierowie Wnioskodawcy.

Dział GT:

  • Badania nad materiałami, których wykorzystanie umożliwi poprawę żywotności urządzeń, poprawę istotnych parametrów (wytrzymałość, sprawność, spełnienie istotnych norm środowiskowych, itp.);
  • Opracowywanie nowych rozwiązań w zakresie istotnych węzłów konstrukcyjnych generatorów (np. konstrukcja rdzenia, uzwojenie, wentylatory, dyfuzory);
  • Projektowanie nowych linii technologicznych z wykorzystaniem dedykowanych maszyn i urządzeń;
  • Optymalizacja niektórych węzłów konstrukcyjnych w zakresie materiałów, rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych.

Dział TT:

  • Podniesienie wytrzymałości zwarciowej na promieniowe i osiowe siły zwarcia występujące w transformatorach;
  • Obniżenie poziomu ciśnienia akustycznego oraz poziomu mocy akustycznej transformatorów wywierającego szkodliwe działanie na środowisko;
  • Zwiększenie wytrzymałości elektrycznej układu izolacyjnego, zwiększenie pewności eksploatacyjnej ze względu na pojawianie się w sieciach elektroenergetycznych przepięć piorunowych o wartościach zagrażających jego eksploatacji;
  • Ograniczenie strat obciążeniowych i jałowych oraz dostosowanie ich do wymagań wyznaczanych normami europejskimi;
  • Znaczącą poprawę właściwości cieplnych poprzez ulepszenia w zakresie systemu chłodzenia.

Dział MT:

  • Analiza i określenie wymaganych konfiguracji złączy, wykonanie próbek, a następnie walidacja opracowanych procesów;
  • Badania nad wykonanymi prototypowymi złączami dla konstrukcji;
  • Kwalifikacja zamienników materiałów nietypowych (analiza fizykochemiczna, testy mechaniczne i badania objętościowe, etc.)
  • Implementacja nowych oprzyrządowań umożliwiających realizację pozyskanych zamówień (prace koncepcyjne nad metodą rozwiązania problemu, projektowanie rozwiązań, przeprowadzanie obliczeń wytrzymałościowych, itd.).

Dział RR prowadzi prace nad stosowanymi przez Spółkę narzędziami projektowymi, technologicznymi i weryfikuje możliwości stosowania rozwiązań. Tematy badawcze opracowywane w Dziale RR obejmują:

  • Projektowanie nowych turbogeneratorów, które odpowiadają indywidualnym potrzebom klienta;
  • Modernizowanie używanych turbogeneratorów z podwyższeniem mocy oraz poprawą efektywności i żywotności maszyny;
  • Projektowanie i optymalizacja układów chłodzenia generatorów dużej mocy (w tym opracowywanie metodyki wyznaczania strat, obliczeń układu przepływowego, metodyki zwiększania wydajności);
  • Projektowanie i optymalizacja uzwojeń stojanów generatora (w tym opracowywanie metodyki pomiarów geometrii, konstruowania uzwojeń, optymalizacji przekroju czynnego uzwojenia, nowoczesnych technologii produkcji uzwojeń i inne);
  • Zastosowanie analizy FRF i analizy modalnej do diagnostyki generatorów (w tym opracowywanie metodyki wyznaczania parametrów dynamicznych stojanów, obliczania tych parametrów, opracowywanie narzędzi do symulacji zmian parametrów, opracowywanie metodyki walidacji wprowadzonych zmian).

Pracownicy zaangażowani w opisywane prace.

W ramach Działów Konstrukcyjno-Technologicznych oraz Działu RR zatrudnieni są specjaliści, technolodzy i konstruktorzy, pracujący w jednostkach organizacyjnych, do których są przypisani. Każdy z nich zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę. Zakres ich obowiązków opracowany na podstawie „Karty opisu stanowiska pracy” jest ujęty w „Zakresie zadań, uprawnień i odpowiedzialności pracownika”. Do zadań wyszczególnionych w Kartach i Zakresach należą m.in.:

  • Inicjowanie wdrażania innowacyjnych metod projektowania;
  • Bieżące śledzenie rozwoju stosowanych technologii, analizowanie i wnioskowanie możliwości wdrożenia nowych technologii i rozwiązań konstrukcyjnych;
  • Określenie niezbędnych badań jakościowych, międzyoperacyjnych i końcowych;
  • Prowadzenie rozmów i współpraca z placówkami naukowo-badawczymi w celu wdrożenia nowych rozwiązań technicznych;
  • Weryfikacja projektowanych konstrukcji;
  • Samodzielne rozwiązywanie problemów z zakresu swojej specjalności;
  • Projektowanie nowych i modernizowanie istniejących maszyn i urządzeń;
  • Wykonywanie obliczeń (mechanicznych, elektrycznych, cieplnych, wentylacyjnych) - analitycznych i numerycznych.

Prowadzenie konkretnych prac badawczo-rozwojowych w ramach konkretnych projektów jest powierzane pracownikom na podstawie poleceń służbowych oraz przypisania obowiązków w ramach zespołu projektowego, zaangażowanego do każdego zlecenia. Pracownicy ci wykonują nie tylko prace badawczo-rozwojowe, ale także inne czynności pozostające w ramach ich obowiązków.

Rejestracja czasu przeznaczonego na B+R.

W związku z tym, że do zadań realizowanych przez pracowników Spółki należy nie tylko prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, ale także prowadzenie innych prac, Spółka zamierza rozpoznać jako koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2343, z późn. zm., dalej: „ustawa o CIT”), wyłącznie te cześć wynagrodzeń, która odpowiada czasowi poświęconemu na czynności badawczo-rozwojowe.

Aby w prawidłowy sposób obliczyć wartość kosztów kwalifikowanych, Wnioskodawca będzie rejestrował czas pracy pracowników zaangażowanych w opisywane prace. Rejestracja umożliwi rozpoznanie, jaki czas został przeznaczony na prace badawczo-rozwojowe, a jaki na pozostałe zadania.

Patentowanie wyników prac prowadzonych w Spółce.

Wnioskodawca stale zachęca swoich pracowników do formalizowania wyników prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. W ramach Spółki funkcjonuje Komisja Wynalazczości. Pracownicy, którzy są autorami rozwiązań możliwych do opatentowania (wynalazki, wzory użytkowe), zgłaszają do Komisji projekty wynalazcze, a także wnioski racjonalizatorskie (projekty techniczne i inne), stanowiące istotny wkład w rozwój działalności Spółki oraz branży. Te projekty, które Wnioskodawca uznaje za wymagające ochrony prawnej, a jednocześnie, które spełniają formalne wymogi do objęcia prawami własności przemysłowej, są zgłaszane do Urzędu Patentowego RP, a także mogą być przez Spółkę wdrażane. W nagrodę za prowadzoną działalność pracownicy otrzymują wynagrodzenie ustalane przez Zarząd Spółki.

Wnioskodawca zaznacza, że:

  • w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy o CIT;
  • nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia;
  • zamierza prowadzić działalność badawczo-rozwojową w ramach prac opisanych w stanie faktycznym również w przyszłości;
  • w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT, wyodrębnia i będzie w dalszym ciągu wyodrębniać koszty działalności badawczo-rozwojowej, zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym uznaje, że opisana w stanie faktycznym (winno być: oraz w zdarzeniu przyszłym) działalność w zakresie opracowywania nowych rozwiązań, produktów i technologii ich produkcji oraz rozwoju produktów Spółki spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym do kosztów kwalifikowanych stanowiących podstawę do określenia wysokości odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT, stosując się do art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, będzie zaliczał on jedynie tę część wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe, która związana jest z realizacją przez nich działalności badawczo-rozwojowej? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Spółki:

Ad. 1)

Opisana w stanie faktycznym (winno być: oraz w zdarzeniu przyszłym) działalność Spółki spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w szczególności stanowi badania przemysłowe i prace rozwojowe, o których mowa w art. 4a pkt 27 lit. c i 28 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Na podstawie art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, badania naukowe to:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, stanowi, że przez prace rozwojowe rozumieć należy nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Jak stanowią powoływane przepisy, działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza, obejmująca m.in. badania przemysłowe i prace rozwojowe, podejmowana systematycznie i w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Działalność badawczo-rozwojowa obejmuje zatem m.in. nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, pod warunkiem, że nie stanowią one prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do tych już istniejących produktów, procesów lub usług.

Głównym celem realizowanych przez Spółkę prac badawczo-rozwojowych jest ulepszanie maszyn elektrycznych, opracowywanie nowych rozwiązań technologicznych, produktów lub ulepszanie obecnie oferowanych, przez zdobywanie nowej wiedzy oraz wykorzystywanie i rozwijanie zasobów tej już posiadanej, głównie w zakresie inżynierii elektrycznej i mechanicznej, nauki o materiałach oraz chemii procesowej.

W przemyśle energetycznym można zauważyć wzrost zainteresowań przedsiębiorców z branży energetycznej innowacyjnymi rozwiązaniami. Dostęp producentów do coraz lepszych materiałów, możliwość współpracy z ośrodkami badawczo - naukowymi, dostrzeżenie problemu ochrony środowiska - zmusza wręcz do pracy nad powstaniem wielu nowych rozwiązań, niejednokrotnie na bazie istniejących urządzeń. Modernizacje zwiększające moc generatorów, częste przejście z chłodzenia wodorowego na powietrzne, zwiększenie niezawodności zespołów wytwórczych, wypracowanie świadomości monitorowania pracy turbozespołów, stało się ważną dziedziną w obszarze B+R. Priorytetowym celem działalności Działów Konstrukcyjno-Technologicznych jest stałe ulepszanie obecnych rozwiązań, wypracowywanie nowych, a także wprowadzanie na rynek produktów będących efektem najnowszych odkryć naukowych, postępu w zakresie inżynierii elektrycznej i doskonalenia materiałowego. Dążenie do jego realizacji znajduje odzwierciedlenie w realizacji projektów badawczo-rozwojowych, które są kluczowym elementem strategii Spółki. Wnioskodawca podkreśla, że prace, które mają miejsce w realizowanych przez niego projektach badawczo-rozwojowych nie stanowią prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów. Każdorazowo są to innowacyjne rozwiązania, których powstanie proponują, tworzą oraz testują pracownicy poszczególnych Działów Spółki na podstawie przeglądu otoczenia rynkowego i zidentyfikowanych potrzeb konsumentów oraz przedstawionych wymagań klientów co do poszczególnych projektów.

Z uwagi na charakterystykę branży, wdrażane rozwiązania, ulepszenia technologiczne produktów, których przeglądy i modernizacje przeprowadza Spółka, stanowią istotną zmianę jakościową. Tego typu maszyny elektryczne charakteryzują się długim czasem eksploatacji (w latach), nie są dobrami szybko wymienialnymi, w związku z czym unowocześnienie infrastruktury elektroenergetycznej częściej opiera się o wprowadzanie innowacji do tych już funkcjonujących jej elementów, niż zastępowaniu całych zespołów wytwórczych nowszymi. Ich budowa i charakterystyka pozwala na wprowadzanie znaczących zmian i ulepszeń bez konieczności wymiany całości urządzeń. Bardzo często praca inżynierów i technologów Spółki prowadzi do tego, że elementy przedstawionego do modernizacji zespołu wytwórczego zostają w ogromnej większości wymienione, układy są zastępowane - w miejsce uprzednio istniejących tam rozwiązań technicznych, wdrażane są rozwiązania opracowane dzięki prowadzonym przez Wnioskodawcę pracom badawczo-rozwojowym.

Zgodnie z przedstawioną definicją, w ramach prac rozwojowych odbywa się w szczególności opracowywanie rozwiązań technologicznych w zakresie funkcjonalności maszyn elektrycznych, koncepcji nowych produktów (z uwzględnieniem szerokiego zakresu parametrów docelowych), nowych metodyk i narzędzi prowadzenia prac (w ramach Działu RR) w dziedzinie inżynierii elektrycznej, inżynierii materiałowej, mechaniki oraz ochrony środowiska. W ramach tych projektów często budowane są „prototypy cząstkowe” (w oparciu, o które testowane są wybrane elementy modernizowanej lub nowo projektowanej maszyny), które nie znajdują później zastosowania komercyjnego, a służą jedynie testowaniu i walidacji rozwiązań. Wpisuje się to wprost w przesłankę z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT.

Pracownicy Działów Wnioskodawcy, w których prowadzona jest działalność badawczo-rozwojowa to doświadczeni inżynierowie i technolodzy o szerokich kompetencjach i wysokich kwalifikacjach, których praca twórcza umożliwia opracowywanie najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu budowy maszyn elektrycznych. Implementacja wypracowanych przez Wnioskodawcę innowacji znacząco wpływa na rozwój stosowanej w Polsce i Europie infrastruktury elektroenergetycznej.

Co więcej, działalność Spółki spełnia również przesłankę systematyczności - Wnioskodawca realizuje prace badawczo-rozwojowe systematycznie, w ramach kilkudziesięciu projektów rocznie, dbając o nieustanny rozwój swojej oferty usługowej i produktowej, poprzez opracowywanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz nowych produktów. Wypracowywane przez Spółkę rozwiązania i technologie wyznaczają standardy rynkowe i walnie przyczyniają się do rozwoju tej gałęzi przemysłu.

Spółka raz jeszcze podkreśla, że problemy technologiczne, przed którymi stają pracownicy w ramach prac badawczo-rozwojowych to istotne zagadnienia nacechowane niepewnością co do możliwości zastosowania konkretnych rozwiązań lub technologii, stanowią one problemy naukowe i są rozwiązywane dzięki nabywaniu nowej wiedzy o procesach i zjawiskach - głównie fizycznych - właściwościach materiałów, oddziaływaniu procesów fizycznych na opracowywane konstrukcje oraz czynnikach środowiskowych. Inżynierowie prowadzący prace badawczo-rozwojowe korzystają ze swojej eksperckiej wiedzy naukowej, budują prototypy i prowadzą badania. Wyniki ich prac nie są z góry przewidywalne i Wnioskodawca ponosi istotne ryzyko powodzenia prowadzonych prac, co jest cechą charakterystyczną prac rozwojowych i badań naukowych.

Co więcej, jak wspomniano wyżej, w Spółce funkcjonują sprecyzowane procesy zachęcające pracowników do zgłaszania wypracowanych rozwiązań do Komisji Wynalazczości, premiując takie postępowanie finansowo. Spółka stale dąży do zwiększania ilości zgłaszanych wniosków o objęcie ochroną prawną (patenty, wzory użytkowe) i tym samym budowaniu kapitału intelektualnego i stałego poszerzania zgromadzonego know-how.

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisywane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym działania stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT.

Ad. 2)

Do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, Wnioskodawca zaliczyć może tę część wynagrodzeń (oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez Wnioskodawcę), która związana jest z realizacją działalności badawczo-rozwojowej. W szczególności, podstawą dla określenia udziału działalności badawczo-rozwojowej będzie opisany w niniejszym wniosku system rejestracji czasu pracy. Wynagrodzenie kalkulowane będzie przez Spółkę, z uwzględnieniem należności z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1992 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 200, z późn zm., dalej: „ustawa o PIT”), zgodnie z opublikowanym 18 maja 2017 r. na stronie internetowej Ministerstwa Finansów Komunikacie zawierającym wyjaśnienia zasad odliczenia i tzw. kosztów pracowniczych w ramach działalności badawczo-rozwojowej - ulgi B+R (dalej: „Komunikat”), w którym przedstawiono stanowisko MF w zakresie niektórych zagadnień dotyczących odliczenia z tytułu art. 18d ustawy o CIT, tj. wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane z tytułu Ulgi B+R uznaje się należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej.

Wnioskodawca zatrudnia pracowników w oparciu o umowy o pracę i wypłaca im wynagrodzenia oraz odprowadza składki, o których mowa powyżej. Pracownicy ci realizują powierzone im zadania z zakresu prac rozwojowych i badań naukowych, o których mowa w stanie faktycznym (winno być: oraz w zdarzeniu przyszłym), a ponadto wykonują inne obowiązki. W związku z tym, Spółka zamierza zaliczać do kosztów kwalifikowanych odpowiednią część wynagrodzeń pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową. Jak wspomniano powyżej, powierzenie tych zadań następuje na podstawie „Zakresu zadań, uprawnień i odpowiedzialności pracownika”, a także w drodze faktycznego oddelegowania (poleceniem służbowym) do pracy w ramach konkretnego projektu.

Zdaniem Spółki, takie powierzenie pracownikom zadań z zakresu działalności badawczo-rozwojowej jest prawidłowe. Znajduje to potwierdzenie w Komunikacie, w którym Ministerstwo stwierdza, że przepisy ustaw podatkowych nie regulują wprost obowiązku wskazywania w umowie o pracę celu zatrudnienia, czy też obowiązku ewidencjonowania czasu pracy pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej dla potrzeb rozliczenia ulgi B+R. (...) Mając na uwadze, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracowników, którzy realizują wskazany cel (tj. działalność badawczo-rozwojową), należy przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza, że to wynagrodzenie (w całości bądź części) stanowi koszt kwalifikowany. Ponadto, do Komunikatu dołączona została sporządzona przez Ministerstwo Finansów prezentacja obejmująca zagadnienia ulgi B+R („Ulga na działalność badawczo-rozwojową. Rozwój poprzez innowacje”), w której, na s. 12, zamieszczono informację, z której wynika, że istotne jest faktyczne wykonywanie prac B+R - aspekt materialny - a nie treść umowy łączącej podatnika z pracownikami - aspekt formalny.

W celu prawidłowego rozpoznania czasu, a co za tym idzie, proporcjonalnie, kosztów kwalifikowanych z tytułu wynagrodzenia zasadniczego, o których tutaj mowa, Wnioskodawca będzie prowadzić system ewidencji czasu pracy. Pracownicy uczestniczący w pracach badawczo-rozwojowych będą rejestrować czas poświęcony tej działalności, co będzie umożliwiało określenie, jaka część ich całkowitego czasu pracy została na nie poświęcona, a w konsekwencji - jaka część wypłacanego im wynagrodzenia zasadniczego oraz odpowiadających im składek na ubezpieczenia, może stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

W kalkulacji należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, Wnioskodawca uwzględni również pozostałe, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, składniki, zgodnie z treścią wskazanego artykułu oraz przytoczonego Komunikatu, a więc również nagrody i dodatki, w tym premie wypłacane pracownikom (na podstawie umowy o pracę) za wypracowane w ramach prac badawczo-rozwojowych szczególnie istotne rozwiązania, zgłoszone do objęcia ochroną praw własności przemysłowej. Należności, o których mowa, stanowią u Wnioskodawcy bowiem wynagrodzenie wyłącznie za prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności zaś za pozytywne jej rezultaty (tzw. projekty wynalazcze).

Zgodnie z wyrażonym w Komunikacie Ministerstwa Finansów poglądem, zasadne jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi B+R) tej części wynagrodzenia, która nie jest związana z realizacją działalności B+R. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, poprawnym będzie zaliczenie wypłacanych nagród i premii z tytułu przygotowania rozwiązań powstających w ramach działalności badawczo-rozwojowej (projektów wynalazczych) do kosztów kwalifikowanych z tytułu Ulgi B+R, z uwagi na fakt, że stanowią one wynagrodzenie wyłącznie za prowadzoną działalność badawczo-rozwojową, w szczególności zaś za pozytywne jej rezultaty.

Jak wynika z prezentowanego przez Ministerstwo Finansów poglądu, prowadzenie ewidencji czasu pracy nie jest dla podatnika obowiązkowe: Przepisy ustaw podatkowych nie regulują wprost (...) obowiązku ewidencjonowania czasu pracy pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej dla potrzeb rozliczenia ulgi B+R.

Zgodnie z powołanym stanowiskiem, jedynym obowiązkiem jest wyłączenie z kosztów kwalifikowanych tej części wynagrodzenia, która nie jest związana z działalnością badawczo- rozwojową: W przypadku więc, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadne jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi B+R) tej części wynagrodzenia, która nie jest związana z realizacją działalności B+R. Należy jednak podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dlatego też uznać należy, że przedsięwzięte przez Wnioskodawcę środki wykraczają nawet poza obowiązki nakładane na podatników korzystających z Ulgi B+R przez ustawodawcę. Spółka zaznacza, że prowadzona ewidencja pozwoli na wyłączenie z kosztów kwalifikowanych wynagrodzenia niezwiązanego z pracami badawczo-rozwojowymi. Nie będą do nich zaliczane również składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

W związku z zapewnieniem przez Spółkę takiego monitorowania poprawności stosowania powołanych przepisów i w świetle prezentowanego przez Ministerstwo Finansów stanowiska, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przedstawiony sposób obliczenia kosztów kwalifikowanych z tytułu wskazanych powyżej składników wynagrodzeń pracowników jest prawidłowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Ad. 1)

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ad. 2)

Na mocy ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2017 r., poz. 2175) oraz ustawy z dnia 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2017 r., poz. 2201), z 1 stycznia 2018 r. zostały wprowadzone zmiany, które odnoszą się do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2343, z późn. zm., dalej: „updop”), podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

W art. 18d ust. 5 updop, ustawodawca wskazał, że koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Stosownie do art. 18d ust. 6 updop, podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Zgodnie z art. 18d ust. 7 updop, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej- 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a,
  2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5,
  3. w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast, w myśl art. 18d ust. 8 updop, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Należy również zwrócić uwagę na brzmienie art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

  1. podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
  2. koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu updop,
  3. koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop;
  4. ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop,
  5. podatnik, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, odliczał jedynie koszty kwalifikowane, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia,
  6. w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
  7. podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
  8. kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,
  9. koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.


Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że pracownicy zaangażowani w prace badawczo-rozwojowe pracują w jednostkach organizacyjnych, do których są przypisani, tj. w ramach Działów Konstrukcyjno-Technologicznych oraz Działu RR. Każdy z nich zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę. Zakres ich obowiązków opracowany na podstawie „Karty opisu stanowiska pracy” jest ujęty w „Zakresie zadań, uprawnień i odpowiedzialności pracownika”. Prowadzenie konkretnych prac badawczo-rozwojowych w ramach konkretnych projektów jest powierzane pracownikom na podstawie poleceń służbowych oraz przypisania obowiązków w ramach zespołu projektowego, zaangażowanego do każdego zlecenia. Pracownicy ci wykonują nie tylko prace badawczo-rozwojowe, ale także inne czynności pozostające w ramach ich obowiązków. Wnioskodawca będzie rejestrował czas pracy pracowników zaangażowanych w opisywane prace. Rejestracja ta umożliwi rozpoznanie, jaki czas został przeznaczony na prace badawczo-rozwojowe, a jaki na pozostałe zadania.

Przechodząc na grunt analizowanej sprawy stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Zatem, w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności B+R.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 200, z późn. zm., dalej: „updof”), jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

W świetle powyższego, za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, należy uznać tę część wynagrodzeń (w tym wypłaconych przez Wnioskodawcę nagród i premii), o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która związana jest z realizacją działalności badawczo-rozwojowej, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Stanowisko Wnioskodawcy należy zatem uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj