Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT3.4011.16.2018.1.PSZ
z 9 marca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 grudnia 2017 r. (data wpływu 11 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia komplementariusza ze spółki komandytowo-akcyjnej – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia komplementariusza ze spółki komandytowo-akcyjnej.


We wniosku przedstawiono następujące zderzenie przyszłe.


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna (dalej: Spółka) została zawiązana 15 marca 2013 r., z dniem 26 kwietnia 2013 r. uzyskała wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Obecnie prowadzi działalność gospodarczą. Wspólnikiem Spółki jest osoba fizyczna, (komplementariusz, Wnioskodawca) oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (również komplementariusz).

Wnioskodawca, tj. komplementariusz będący osobą fizyczną, przystąpił do spółki 14 czerwca 2013 r. wnosząc wkład niepieniężny (aport) w postaci prawa własności nieruchomości niezabudowanej o powierzchni prawie 5 hektarów o łącznej wartości 700.000 zł. Wkład Komplementariusza został wniesiony na kapitał zapasowy. Wartość prawa własności nieruchomości w tej wysokości została oznaczona przez wspólników w statucie Spółki komandytowo-akcyjnej.

Wspólnik (komplementariusz będący osobą fizyczną) złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy spółki ze skutkiem na dzień 23 listopada 2017 r. Pozostały wspólnik wyraża jednak wolę dalszego istnienia spółki. Zgodnie z treścią art. 149 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tj. Dz.U. z 2017 r. poz. 1577) wypowiedzenie umowy spółki przez komplementariusza i jego wystąpienie ze spółki jest dopuszczalne, jeżeli statut tak stanowi. Przepisy dotyczące spółki jawnej stosuje się odpowiednio. W statucie spółki z której chce wystąpić Wnioskodawca (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna) znajdują się postanowienia umożliwiające wypowiedzenie umowy spółki.

W związku z wystąpieniem komplementariusza ze spółki komandytowo-akcyjnej powstała wierzytelność po stronie komplementariusza spółki (Wnioskodawcy będącego osobą fizyczną) o wypłatę wartości udziału.

Wypowiadający umowę spółki komplementariusz zainteresowany jest spłatą udziału (zdarzenie przyszłe) poprzez przekazanie w ratach równowartości jego wkładu (nieruchomości o wartości z momentu wniesienia wkładu 700.000 zł), wypłacanego w środkach pieniężnych.

Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy w sytuacji, gdy występujący ze spółki komandytowo-akcyjnej, będący osobą fizyczną, komplementariusz (w trybie wypowiedzenia umowy spółki) otrzyma z tego tytułu środki pieniężne o równowartości wkładu (wypłacane w ratach) i zaliczy do kosztów uzyskania przychodu wydatki na nabycie lub objęcie prawa do udziału na podstawie art. 24 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (o wysokości równej środkom otrzymanym z tytułu wystąpienia środków) powstanie dochód do opodatkowania?


Zdaniem Wnioskodawcy, ze względu na fakt, iż z tytułu wystąpienia ze spółki otrzyma jedynie nominalną równowartość wkładu (równą poniesionym wcześniej wydatkom na objęcie prawa do udziału) nie powstanie dochód do opodatkowania.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki. Z brzmienia art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy wynika, że przychodem z działalności gospodarczej są środki pieniężne otrzymane przez wspólnika. Tym samym, przychód podatkowy występującego wspólnika powinien zostać przez niego rozpoznany w momencie fizycznego otrzymania środków pieniężnych. Kasową metodę rozpoznania przychodu potwierdzają organy podatkowe w wydawanych interpretacjach (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 grudnia 2014 r., znak IPPB1/415-1167/14-4/EC; interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 października 2012 r., znak IPPB1/415-976/12-2/AM).

Tym samym, w sytuacji gdy wypłata środków pieniężnych z tytułu wystąpienia ze spółki niebędącej osobą prawną nastąpi w ratach, podatek zapłacony zostanie od kwot uzyskanych w danym roku podatkowym z proporcjonalnym nieuwzględnieniem w każdej racie kwot, o których mowa w art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o PIT oraz z proporcjonalnym uwzględnieniem wydatków na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce, o których mowa w art. 24 ust. 3c ustawy o PIT (Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 2 grudnia 2011 r., znak ITPB1/415-947a/11/HD; Dyrektor IS w Katowicach w interpretacji z 8 października 2013 r, znak IBPBI/1/ 415-657/13/SK.).

Przychód z tego tytułu ustala się zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o PIT, który stanowi, że do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Tym samym, kwota otrzymana przez występującego wspólnika nie będzie stanowiła przychodów w tej części, która została już opodatkowana w toku działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę, a nie została wcześniej wypłacona temu wspólnikowi.

Co jednak równie istotne, zgodnie z art. 24 ust. 3c ustawy o PIT dochodem z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną w przypadku otrzymania środków pieniężnych jest różnica między przychodem z tego tytułu, ustalonym zgodnie z art. 14, a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce. Za wydatki poniesione na nabycie lub objęcie prawa do udziału w spółce niebędącej osobą prawną, należy uznać faktycznie poniesione przez podatnika wydatki (fizycznie wydatkowane środki) w związku z objęciem tego prawa. W przypadku, gdy prawo do udziału w spółce nabywane jest w zamian za środki pieniężne, wydatkiem na nabycie tego prawa jest kwota faktycznie zapłacona za ten udział. Natomiast w przypadku, gdy wspomniane wyżej prawo nabywane jest w zamian za inne składniki majątku (wnoszone aportem), za wydatki na nabycie prawa do udziału w spółce niebędącej osobą prawną, o których mowa w cyt. art. 24 ust. 3c ww. ustawy o PIT, należy uznać wydatki faktycznie poniesione przez wnoszącego wkład na nabycie tych składników majątkowych (tzw. wydatki historyczne) - interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 22 września 2015 r., IPTPB1/4511-362/15-2/SJ).

Spółka komandytowo-akcyjna zaliczana jest do grona ułomnych osób prawnych, tym samym nie jest osobą prawną. Z tego względu w przypadku wystąpienia Wnioskodawcy (komplementariusza będącego osobą fizyczną ze spółki w trybie wypowiedzenia umowy spółki) zastosowanie znajdzie art. 24 ust. 3c ustawy o PIT. Za wydatki faktycznie poniesione na nabycie składnika majątkowego wniesionego na pokrycie wkładu uznać należy wartość wydatków poniesionych na nabycie nieruchomości (równowartość wkładu). Ze względu na fakt, iż Wnioskodawca oczekuje zwrotu wyłącznie równowartości wkładu (równowartości poniesionych wydatków na nabycie składnika będącego przedmiotem aportu), przychód do opodatkowania zbilansuje się z poniesionymi kosztami i nie powstanie dochód do opodatkowania.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.


Na wstępie wskazać należy, że zasady tworzenia, organizacji, funkcjonowania i likwidacji spółek regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1577).

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

Stosownie do art. 8 § 1 ww. ustawy, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

W myśl art. 126 § 1 pkt 1 K.s.h., w sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spółki komandytowo-akcyjnej stosuje się: w zakresie stosunku prawnego komplementariuszy, zarówno między sobą, wobec wszystkich akcjonariuszy, jak i wobec osób trzecich, a także do wkładów tychże wspólników do spółki, z wyłączeniem wkładów na kapitał zakładowy - odpowiednio przepisy dotyczące spółki jawnej.

Stosownie do treści art. 65 § 1 K.s.h., w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 200, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Zgodnie z art. 5a pkt 28 lit. c ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce - oznacza to spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast w myśl pkt 29 ww. przepisu, ilekroć w ustawie jest mowa o udziale (akcji) - oznacza to również ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce, o której mowa w pkt 28 lit. c i d.

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych – stosownie do treści art. 24 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także przychody z umorzenia udziałów (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości.

W myśl art. 24 ust. 5 pkt 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c albo d, które następuje w inny sposób niż określony w pkt 1.

Przepis art. 24 ust. 5e stanowi, że dochodem, o którym mowa w ust. 5 pkt 1a albo 1b (t.j. dochodem z udziału w zyskach osób prawnych), jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku ze zmniejszeniem udziału kapitałowego w spółce, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c albo d, albo z wystąpieniem z takiej spółki, nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1f pkt 1 ww. ustawy, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości określonej zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 - jeżeli zbywane udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w tym również w zamian za wkład niepieniężny w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej;

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Nowe zasady opodatkowania dochodu z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej zostały wprowadzone ustawą z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1387, dalej także jako „ustawa zmieniająca”). W stanie prawnym obowiązującym do końca 2013 r. spółki komandytowo-akcyjne, jako osobowe spółki prawa handlowego, nie były bowiem samodzielnymi podatnikami podatków dochodowych, a wypracowane przez nie dochody nie stanowiły odrębnego przedmiotu opodatkowania.

Natomiast z dniem 1 stycznia 2014 r. spółki komandytowo-akcyjne stały się (co do zasady) odrębnymi, samodzielnymi podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej posiadającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz w zakresie uzyskanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów i poniesionych kosztów z uczestnictwa w takiej spółce, z zastrzeżeniem art. 6, w tym z tytułu objęcia (nabycia) udziałów takiej spółki, przepisy ustaw wymienionych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się począwszy od pierwszego dnia roku obrotowego tej spółki rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2013 r.


Stosownie do art. 4 ust. 2 ww. ustawy zmieniającej spółka, o której mowa w ust. 1, która:


  1. powstała po dniu wejścia w życie niniejszego przepisu, a jej rok obrotowy rozpoczęty w 2013 r. nie kończy się w dniu 31 grudnia 2013 r. lub
  2. dokonała zmiany roku obrotowego po dniu wejścia w życie niniejszego przepisu


  • jest obowiązana na dzień 31 grudnia 2013 r. do zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenia sprawozdania finansowego. Pierwszy rok podatkowy takiej spółki rozpoczyna się z dniem 1 stycznia 2014 r. i trwa do końca przyjętego roku obrotowego.


Art. 6 ust. 1 ustawy zmieniającej stanowi, że jeżeli akcje lub udział w spółce komandytowo-akcyjnej posiadającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zostały nabyte lub objęte przed dniem, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, przychód wspólnika z tytułu:


  1. umorzenia akcji lub wystąpienia z takiej spółki,
  2. odpłatnego zbycia tych akcji lub tego udziału,
  3. wniesienia tych akcji lub tego udziału do spółki, tytułem wkładu niepieniężnego,
  4. o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy wymienionej w art. 1 i art. 24 ust 5 pkt 8 ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą,
  5. likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej


  • pomniejsza się o wydatki na nabycie lub objęcie akcji lub udziału w takiej spółce oraz o określoną zgodnie z art. 5 ustawy wymienionej w art. 1 albo art. 8 ustawy wymienionej w art. 2 część odpowiadającą uzyskanej przez wspólnika przed dniem, w którym spółka komandytowo-akcyjna stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w takiej spółce i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu.


Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest komplementariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej.

Wnioskodawca przystąpił do spółki 14 czerwca 2013 r. wnosząc wkład niepieniężny (aport) w postaci prawa własności nieruchomości niezabudowanej o powierzchni prawie 5 hektarów o łącznej wartości 700.000 zł. Wkład Komplementariusza został wniesiony na kapitał zapasowy. Wartość prawa własności nieruchomości w tej wysokości została oznaczona przez wspólników w statucie Spółki komandytowo akcyjnej.

Wspólnik (komplementariusz będący osobą fizyczną) złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy spółki ze skutkiem na dzień 23 listopada 2017 r. Pozostały wspólnik wyraża jednak wolę dalszego istnienia spółki. Zgodnie z treścią art. 149 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tj. Dz.U. z 2017 r. poz. 1577) wypowiedzenie umowy spółki przez komplementariusza i jego wystąpienie ze spółki jest dopuszczalne, jeżeli statut tak stanowi. Przepisy dotyczące spółki jawnej stosuje się odpowiednio. W statucie spółki z której chce wystąpić Wnioskodawca (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna) znajdują się postanowienia umożliwiające wypowiedzenie umowy spółki.

W związku z wystąpieniem komplementariusza ze spółki komandytowo-akcyjnej powstała wierzytelność po stronie komplementariusza spółki komandytowo-akcyjnej (Wnioskodawcy będącego osobą fizyczną) o wypłatę wartości udziału.

Wypowiadający umowę spółki komplementariusz zainteresowany jest spłatą udziału (zdarzenie przyszłe) poprzez przekazanie w ratach równowartości jego wkładu (nieruchomości o wartości z momentu wniesienia wkładu 700.000 zł), wypłacanego w środkach pieniężnych.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy stwierdzić należy, że otrzymane w związku z wypowiedzeniem umowy spółki komandytowo-akcyjnej, środki pieniężne o równowartości wkładu, nie są kwalifikowane - jak twierdzi Wnioskodawca - do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na podstawie przytoczonych przepisów, środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawcę z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowo-akcyjnej stanowią bowiem przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z uwagi na to, że udziały w spółce komandytowo-akcyjnej nabyte zostały w zamian za wkład niepieniężny w roku 2013, w niniejszej sprawie zastosowanie znajdzie cytowany uprzednio art. 6 ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym.

Przychód wspólnika z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowo-akcyjnej pomniejsza się o wydatki na nabycie lub objęcie akcji lub udziału w takiej spółce. Jako wydatki te należy przyjąć rzeczywiście poniesione wydatki na nabycie udziału w spółce komandytowo-akcyjnej, czyli, w sytuacji opisanej we wniosku, wydatki faktycznie poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie wniesionej do spółki nieruchomości niezabudowanej (tzw. wydatki historyczne). Przychód należy również pomniejszyć o kwotę odpowiadającą uzyskanej przez wspólnika przed dniem, w którym spółka komandytowo-akcyjna stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w takiej spółce i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu.

Reasumując, przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania powołany przez Wnioskodawcę przepis art. 24 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ze względu na to, że spółka komandytowo-akcyjna posiada status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie przytoczonych przepisów przejściowych przychody uzyskane przez komplementariusza z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowo-akcyjnej stanowią dla niego przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.


W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.


Odnosząc się do przywołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych wskazać należy, że dotyczą one konkretnych indywidualnych spraw, a przy tym zostały wydane w innych stanach faktycznych i prawnych, w związku z czym nie mogły być brane pod uwagę przy wydawaniu niniejszej interpretacji.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj