Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-1.4010.374.2017.1.JS
z 18 stycznia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2017 r. (data wpływu 22 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy realizowane prace spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu22 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy realizowane prace spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka S.A. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest producentem produktów i komponentów na rzecz sektora lotniczego i kosmicznego. Przeważająca część działalności realizowanej przez Wnioskodawcę zakwalifikowana jest jako „produkcja statków powietrznych, statków kosmicznych i podobnych maszyn” (symbol PKD: 30.30.Z).

Wnioskodawca prowadzi również aktywną działalność badawczo-rozwojową rozwijając produkowane przez siebie wyroby oraz rozwijając technologie wykorzystywane do ich produkcji, obejmujące rozwiązania zarówno dla sektora lotniczego, jak i kosmicznego. W związku z tym Spółka zamierza skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d oraz 18e ustawy o PDOP (dalej: „Ulga B+R”).

W ramach prowadzonej działalności. Spółka wykorzystuje aktualnie dostępną wiedzę, aby realizować obecnie i również w przyszłości prace związane z opracowaniem nowych produktów, jak i ulepszaniem już istniejących. Działania te mają na celu dostarczenie produktu spełniającego wszelkie wymagania klientów, jak również równolegle opracowanie nowej technologii wykonania produktów.

Prace realizowane przez Spółkę rozpoczynają się od pracy koncepcyjnej (opracowanie koncepcji projektu), a finalizowane są wraz z zakończeniem prac związanych z przygotowaniem produktów i prototypów. Proces badawczo-rozwojowy prowadzony przez Spółkę jest procesem ciągłym, tj. zakończenie prac nad wybraną funkcjonalnością bądź produktem stanowi wstęp do prac związanych z kolejnymi funkcjonalnościami, produktami lub technologiami produkcji stanowiącymi rozwinięcie lub uzupełnienie odpowiedzi Spółki na potrzeby biznesowe klientów.

Prace realizowane przez Spółkę obejmują w szczególności projektowanie nowych funkcjonalności w statkach powietrznych i kosmicznych, tworzenie nowych podzespołów, rozwój zaawansowanych systemów elektrycznych, a także opracowywanie prototypów oraz testowanie projektowanych rozwiązań. Spółka w swojej praktyce gospodarczej opracowuje także wymagające szczególnej uwagi komponenty z przeznaczeniem dla branży lotniczej i kosmicznej. Ze względu na konieczność spełniania wysokich standardów bezpieczeństwa oraz wysokich norm wytrzymałościowych, Spółka oferuje nowoczesny sprzęt spełniający wszelkie najwyższe wymogi, umożliwiający bezbłędne funkcjonowanie systemów nawigacji oraz komunikacji. Produkowane oraz udoskonalane przez Spółkę komponenty obejmują także inne innowacyjne rozwiązania, jak chociażby wiązki kosmiczne. Ponadto część działań Spółki nakierowanych jest na pozyskiwanie nowej wiedzy poprzez wykonywanie analiz technologicznych, prowadzenie eksperymentów w środowisku laboratoryjnym, projektowanie i koncepcyjnie opracowywanie rozwiązań konstrukcyjnych (dalej łącznie: „Prace B+R”).


Prace B+R są każdorazowo realizowane w formie projektu. Projekty są realizowane w przypadku zidentyfikowania nowych potrzeb klientów lub zidentyfikowania możliwości zwiększenia efektywności dostarczanych rozwiązań. Wnioskodawca w sposób systematyczny rozpoczyna nowe projekty celem oferowania konkurencyjnych rozwiązań na rynku, cechującym się bardzo wysokim stopniem innowacji, stanowiącym o przewadze konkurencyjnej podmiotów w branży. Mając na uwadze powyższe, źródła innowacyjnych pomysłów Wnioskodawcy można podzielić na:

  1. wewnętrzne, tj. identyfikowane i inicjowane przez pracowników Wnioskodawcy, oraz
  2. zewnętrzne, będące reakcją na zapotrzebowanie zgłaszane przez klientów oraz identyfikowane jako potrzeba rynkowa.

Wszystkie projekty są ewidencjonowane i nadzorowane w ramach prowadzonego planu projektowego.


Prowadzone projekty obejmują między innymi:

  • opracowywanie nowych procedur badawczych,
  • opracowywanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych,
  • opracowywanie, testowanie, konfigurowanie i wprowadzanie nowych podzespołów,
  • ulepszanie i wprowadzanie znaczących udoskonaleń do istniejących produktów,
  • opracowywanie nowych i rozwój istniejących technologii produkcji,
  • rozwój systemów informatycznych oraz specjalistycznego oprogramowania sterującego urządzeniami.


Rezultatami Prac B+R są nowe i sprawniejsze rozwiązania konstrukcyjne statków powietrznych, czy też unikalne na skalę globalną podzespoły. Prace realizowane w ramach Prac B+R mają i będą miały również w przyszłości charakter twórczy. Zaangażowani pracownicy wykonują działalność badawczo-rozwojową systematycznie, a jej rezultaty mają indywidualny i innowacyjny charakter. Jednocześnie prowadzone przez Wnioskodawcę Prace B+R nie obejmują wprowadzania rutynowych i okresowych zmian do produktów, niepociągających za sobą postępu technologicznego.

W ramach projektów, Spółka realizowała w 2016 r. i 2017 r. prace B+R mające na celu opracowanie studium wymagań konstrukcyjnych i produkcyjnych dla zbiorników paliwowych stosowanych w satelitach, ulegających zniszczeniu przy wejściu w atmosferę (dalej: „Projekt”). W przypadku wdrożenia, byłoby to pierwsze tego typu funkcjonujące urządzenie na świecie.

Rozpoczęcie prac nad Projektem nastąpiło wskutek komercyjnego, bezpośredniego zlecenia z E. Praktyczną potrzebą podmiotów funkcjonujących w branży kosmicznej jest zapewnienie zniszczenia zbiorników tankowania w średniej wielkości satelitach przy wejściu w atmosferę. Funkcjonalność ta jest kluczowa ze względu na niekontrolowany w pełni proces wyjścia z atmosfery, gdzie ryzyko powstania strat ludzkich lub majątkowych rośnie w przypadku używania zbiorników, które nie uległyby zniszczeniu.

Zakres wykonywanych zadań oraz podejmowanych czynności w ramach Projektu, obejmował działania wchodzące w skład Prac B+R realizowanych przez Spółkę. Wyniki Prac B+R prowadzonych w ramach Projektu zostaną wykorzystane do prowadzenia kolejnych projektów, prowadzących w konsekwencji do uruchomienia w Polsce komercyjnej produkcji zbiorników paliwowych do stosowania w satelitach, charakteryzujących się nową funkcjonalnością w postaci zapewnienia zniszczenia zbiornika przy wejściu w atmosferę.

Osoby zaangażowane w Prace B+R w Projekcie wykonywały m.in. następujące zadania:

  • badanie stanu technik i rekomendacje, co do możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań w czasie dalszych etapów prac badawczych.
  • twórcze opracowanie wstępnych wymagań oraz koncepcji projektowanego rozwiązania, czyli zbiorników paliwa,
  • projektowanie podstawowych założeń procesu produkcyjnego produktu opartego o nową technologię,
  • zaprojektowanie testów ukierunkowane na ocenę projektowanego rozwiązania,
  • modyfikację formy projektowanego rozwiązania,
  • analiza możliwości technologicznych występujących w Polsce w celu budowy studium dla dalszych projektów badawczych.


W odniesieniu do ww. zadań w ramach Prac B+R pracownicy zaangażowani wykonywali również czynności administracyjne związane z uczestnictwem w Projekcie, bez których prowadzenie Projektu nie byłoby możliwe.


Projekt realizowany był przez Departament Space Commercial & Programs. W ramach Projektu poniesiono m.in. koszty, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o PDOP dotyczące pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac B+R w Departamencie Space Commercial & Programs i departamentach wspierających (Dział Projektowania i Rozwoju Wyrobu, Dział Zakupów, Dział Finansów), uczestniczących w Projekcie.

Wyniki Projektu będą wykorzystane w praktyce w kolejnym projekcie badawczym, realizowanym przez E.. Założenia Projektu pozwalają sklasyfikować go, jako innowację na skalę światową, a wynikająca z tego złożoność czynności koniecznych do jego przeprowadzenia, wymusiła na Spółce podział jego realizacji na poszczególne etapy.


Projekt składał się z 3 zadań. Zadania te obejmowały:


Zadanie 1 - Badanie obecnego stanu wiedzy oraz ostatnich zdobyczy techniczno-technologicznych w zakresie zbiorników paliwa;


Zadanie 2 - Przegląd wymagań „Design for Demise” (D4D) w odniesieniu do zbiorników paliwa dla satelitów LEO. Wymagania D4D nakładają na podmioty branży kosmicznej obowiązek konstruowania nowych rozwiązań ulegających zniszczeniu w przestrzeni kosmicznej, które dają mniej niż 1 szansę na 10.000 zdarzeń, aby ktokolwiek został uderzony przez spadający odłamek statku kosmicznego;


Zadanie 3 - Podsumowanie polskich możliwości oraz potrzeb w zakresie projektowania, produkcji i testowania zbiorników paliwa ulegających zniszczeniu przy wejściu w atmosferę.


Wyniki poszczególnych zadań zostały przedstawione w następujących dokumentach:

  1. Zadanie 1:
    • Badanie obecnego stanu wiedzy wymagań, konstrukcji, produkcji oraz weryfikacji zbiorników paliwa.
    • Ocena krytyczna oraz odpowiednia aktualizacja projektu specyfikacji zbiornika.
  2. Zadanie 2
    • Wstępne wymagania, sterowniki konstrukcyjne i projekt koncepcyjny zbiorników paliwa ulegających zniszczeniu.
    • Aktualizacja projektu specyfikacji zbiornika.
  3. Zadanie 3:
    • Wstępny plan rozwoju strategicznego w zakresie kosmicznych zbiorników paliwa ulegających zniszczeniu


W ramach zadania 1 przeprowadzono następujące czynności B+R:

  1. Opracowanie analizy obecnego stanu wiedzy (state-of-art) na temat procesu inżynieryjnego (wymagania, design, produkcja i weryfikacja) związanego z produkcją typowych zbiorników paliwa.
  2. Ocena istniejących specyfikacji produkcji zbiorników.
  3. Identyfikacja materiałów i procesów aktualnie wykorzystywanych do produkcji zbiorników na gaz.
  4. Opracowanie tzw. konceptu referencyjnego dla tradycyjnych zbiorników.
  5. Analiza obecnego stanu wiedzy wobec metod weryfikacyjnych, które pozwolą na ocenę aktualnie używanych materiałów w warunkach wychodzenia z atmosfery.

W ramach zadania 2 przeprowadzono następujące czynności B+R:

  1. Ustalono punkty referencyjne dla zbiorników paliwowych wykorzystywanych w satelitach średniej wielkości.
  2. Opracowano wstępne założenia procesu zniszczenia zbiornika oraz narzędzia do weryfikacji i badania procesu.
  3. Określono możliwe do wykorzystania materiały i surowce.
  4. Zdefiniowano podstawowe założenia krytyczne w odniesieniu do procesu produkcyjnego.
  5. Przygotowano koncepcję konstrukcji dla zbiornika paliwa ulegającego zniszczeniu.

Wynikiem zadania 2 jest Studium wymagań konstrukcyjnych i produkcyjnych dla zbiorników paliwowych stosowanych w satelitach zapewniających nową funkcjonalność: pewność zniszczenia zbiornika przy wejściu w atmosferę.


W ramach zadania 3 przeprowadzono następujące czynności B+R:

  1. Identyfikacja przedsiębiorstw, instytutów i laboratoriów, które byłyby w stanie sprostać założeniom konstrukcji zbiorników oraz ich produkcji, opracowanych na poprzednim etapie.
  2. Mapa dla przyszłej strategii rozwoju i wdrożenia produkcji planowanych zbiorników wraz z określeniem niezbędnych prac rozwojowych w zakresie materiałów i procesów.

Wyniki Projektu będą wykorzystane przez E. do kolejnego projektu B+R. W ramach projektu przeprowadzono wyłącznie prace badawcze, bez jakichkolwiek prac inwestycyjnych. Całość projektu jest dedykowana badaniom przestrzeni kosmicznej, w tym przypadku przy wykorzystaniu satelitów średniej wielkości.


Spółka ponadto zaznacza, że:

  • prowadzone Prace B+R nie stanowią badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a ustawy o PDOP,
  • nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
  • w ewidencji rachunkowej wyodrębniła koszty kwalifikowane związane z realizacją projektu badawczo-rozwojowego i zostaną one wykazane w zeznaniach podatkowych za odpowiednie lata podatkowe, w których Projekt będzie realizowany.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przeprowadzone i wstępnie zakwalifikowane przez Wnioskodawcę Prace B+R wchodzące w zakres zadania 1 oraz zadania 3 Projektu stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP?
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przeprowadzone i wstępnie zakwalifikowane przez Wnioskodawcę Prace B+R wchodzące w zakres zadania 2 Projektu stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone i wstępnie zakwalifikowane przez Wnioskodawcę Prace B+R wchodzące w zakres zadania 1 oraz zadania 3 Projektu stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP.


Ad. 2

Prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone i wstępnie zakwalifikowane przez Wnioskodawcę Prace B+R wchodzące w zakres zadania 2 Projektu stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP.


Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2017, poz. 2343 ze zm..; dalej: ustawa o PDOP), działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badania naukowe w rozumieniu art. 4a pkt 27 ustawy o PDOP oznaczają:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Natomiast w myśl art. 4a pkt 28 ustawy o PDOP prace rozwojowe należy rozumieć jako nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

W krajach OECD do celów statystycznych w zakresie prac badawczo-rozwojowych stosowany jest ponadto Podręcznik Frascati Manuał 2015 (,, The Measurement of Scientific, Technological and Innoration Activities; Guidelines for Collecting and Reporting Dala on Research and Experirnental Development”) (dalej: „Podręcznik”). Zawiera on proponowane procedury standardowe dla badań statystycznych w zakresie działalności badawczo-rozwojowej. Zgodnie z jego treścią do działalności badawczo-rozwojowej w branży kosmicznej i lotniczej zalicza się projekty związane z badaniem przestrzeni kosmicznej, w tym z rozwojem pojazdów, sprzętu, oprogramowania i technik.


Ad. 1. Jak zostało wskazane opisie stanu faktycznego, w ramach zadań 1 oraz 3 Projektu Wnioskodawca realizował Prace B+R obejmujące: pozyskiwanie nowej wiedzy poprzez analizy technologiczne, tworzenie nowych lub bardziej efektywnych rozwiązań oraz ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej jako niezbędny krok w procesie tworzenia udoskonalanych elementów i komponentów dla branży kosmicznej.

Spółka pragnie zauważyć, że przyjętą przez nią kwalifikację wspierają również wytyczne z Podręcznika w zakresie badania przestrzeni kosmicznej. W ramach ustępu 2.94 Podręcznika wyraźnie stwierdzono, iż mimo, że pod wieloma względami wiele czynności można obecnie uważać za rutynowe, celem wszystkich badań kosmosu jest poszerzenie wiedzy, tak więc powinny być one w całości zaliczane do działalności badawczo-rozwojowej. W dalszej części tego akapitu wyróżniono dodatkowo konstrukcję pojazdu i sprzętu oraz rozwój technik. W tym znaczeniu, w opinii Spółki, całość Projektu w odniesieniu do zadań 1 i 3 Wnioskodawcy, polegającego na badaniu stanu aktualnej wiedzy oraz badaniu możliwości przyszłej produkcji zbiorników, wyczerpuje definicję prac badawczo-rozwojowych wg Podręcznika, które są zbieżne z definicjami przyjętymi przez ustawodawcę dla potrzeb ustawy o CIT.

W związku z powyższym, tj. biorąc pod uwagę treść Podręcznika, w opinii Wnioskodawcy zrealizowane w ramach zadań 1 i 3 Projektu Prace B+R stanowią badania stosowane, o których mowa w art. 4a pkt 27 lit. b), a tym samym badania naukowe w rozumieniu art. 4a pkt 27 ustawy o PDOP, oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o PDOP. Wynika to z tego, że Spółka wykorzystywała dostępną wiedzę bądź pozyskuje nową wiedzę a następnie ją stosowała do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów.

Ponadto, Prace B+R realizowane w ramach zadań 1 i 3 Projektu miały charakter twórczy, były prowadzone w sposób systematyczny według określonego planu projektowego przez specjalnie wybrane osoby posiadające kompetencje i wykształcenie. Miały one również na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Na podstawie przeprowadzonych Prac B+R w ramach zadań 1 i 3 Projektu, Wnioskodawca zapewnia swoim klientom nowe funkcjonalności oraz znacząco ulepszone komponenty (towary).


W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że realizowane przez Wnioskodawcę Prace B+R w ramach zadania 1 oraz zadania 3 Projektu spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 27 oraz pkt 28, a tym samym spełniają definicję wskazaną w art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP.


W tym kontekście, w ocenie Wnioskodawcy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym prowadzone i wstępnie zakwalifikowane przez Wnioskodawcę Prace B+R wchodzące w zakres zadania 1 oraz zadania 3 Projektu stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP.


Ad. 2. Jak zostało wskazane opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca realizował w ramach zadania 2 Projektu Prace B+R obejmujące: pozyskiwanie nowej wiedzy poprzez prowadzenie eksperymentów w środowisku laboratoryjnym oraz analizy technologiczne, tworzenie nowych lub bardziej efektywnych rozwiązań oraz ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej jako niezbędny krok w procesie tworzenia udoskonalanych elementów i komponentów dla branży kosmicznej.


W ramach zadania 2 elementy koncepcji budowy zbiorników zostały zbadane i zostały dla nich określone oczekiwane założenia. Powstał model koncepcyjny budowy zbiorników ulegających zniszczeniu przy wyjściu z atmosfery.


W związku z. powyższym, biorąc pod uwagę treść Podręcznika, w opinii Wnioskodawcy, realizowane Prace B+R stanowią badania stosowane, o których mowa w art. 4a pkt 27 lit. b) a tym samym badania naukowe w rozumieniu art. 4a pkt 27 ustawy o PDOP, oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o PDOP. Wynika to z tego, że Spółka wykorzystywała dostępną wiedzę bądź pozyskiwała nową wiedzę a następnie ją stosowała do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów.

Ponadto, Prace B+R miały charakter twórczy, były prowadzone w sposób systematyczny według określonego planu projektowego przez specjalnie wybrane osoby posiadające kompetencje i wykształcenie. Miały one również na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Na podstawie przeprowadzonych Prac B+R, Wnioskodawca zapewnia swoim klientom nowe funkcjonalności oraz znacząco ulepszone komponenty (towary).


W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy należy uznać, że realizowane przez Wnioskodawcę Prace B+R w ramach zadania 2 Projektu spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 27 oraz pkt 28. a tym samym spełniają definicję wskazaną w art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP.

W tym kontekście, w ocenie Wnioskodawcy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym prowadzone i wstępnie zakwalifikowane przez Wnioskodawcę Prace B+R wchodzące w zakres zadania 2 Projektu stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP.

W związku z powyższym Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowisk przedstawionych na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że niniejsza interpretacja dotyczy tylko problematyki będącej ściśle przedmiotem zapytania Wnioskodawcy, tj. określenia czy prace spełniają definicję B+R. Nie odnosi się natomiast do możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R wymienionych w stanie kosztów.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj