Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-1.4012.557.2018.2.KBR
z 16 listopada 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 7 września 2018 r. (data wpływu 17 września 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT wypłacanej Najemcom premii pieniężnej oraz prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu nabytych od Najemcy usług – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT wypłacanej Najemcom premii pieniężnej oraz prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu nabytych od Najemcy usług.


We wniosku wspólnym złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącym stroną postępowania:
    H. sp. z o.o.;
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    M. S.A.

przedstawiono następujący stan faktyczny oraz związane z nim zdarzenie przyszłe:


Spółka jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług [dalej jako: „VAT”]. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi.
Spółka prowadzi działalność w oparciu o posiadany budynek biurowo - usługowy [dalej: Nieruchomość] w którym oferuje atrakcyjne powierzchnie biurowe oraz powierzchnie przeznaczone na działalność usługową (głównie gastronomiczną).

W ramach działalności Spółka wynajmuje Najemcy przestrzeń biurową. Najemca jest powszechnie znanym i rozpoznawalnym globalnym operatorem tzw. przestrzeni co-workingowych dla zespołów dowolnej wielkości oraz start-upów. Najemca proponuje swoim klientom nie tylko określoną przestrzeń biurową, ale tworzy społeczność kreatywnych ludzi, którzy wymieniają się wiedzą i doświadczeniem, a także współpracując tworzą nowe produkty lub świadczą spersonalizowane usługi. Najemca jest również zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Obecność Najemcy pozytywnie wpływa na postrzeganie Nieruchomości zarówno wśród potencjalnych klientów Spółki zainteresowanych atrakcyjną powierzchnią biurową, jak i obecnych klientów prowadzących na terenie Nieruchomości liczne punkty gastronomiczne, którzy liczą na zwiększone obroty w związku z obecnością start-upów a także osób odwiedzających Nieruchomość. Przestrzeń biurowa, którą tworzy Najemca wpisuje się w koncept Nieruchomości, jako nowoczesnego miejsca pełnego swobody i możliwości wymiany opinii i koncepcji biznesowych, a także miejsca spędzania wolnego czasu. Z uwagi na fakt, iż spółki z grupy do której należy Najemca operują w prestiżowych lokalizacjach na całym świecie (między innymi w Paryżu, Nowym Jorku) pozyskanie tego Najemcy istotnie wpływa na zwiększenie międzynarodowej rozpoznawalności Nieruchomości i podniesienie jej atrakcyjności w ocenie potencjalnych zainteresowanych. Powierzchnia wynajmowana przez Najemcę stanowi istotny procent całości wynajmowanej powierzchni.

W celu uatrakcyjnienia oferty najmu powierzchni, Spółka zaproponowała Najemcy, w zależności od jego decyzji, możliwość obniżenia czynszu najmu albo otrzymania jednorazowej płatności na dowolny cel [dalej: Premia Pieniężna], Najemca wybrał Premię Pieniężną. Przekazanie Premii Pieniężnej zostało udokumentowane fakturą VAT ze stawką 23%.

Na podstawie aneksów do umowy najmu, wynajmowana powierzchnia została dwukrotnie powiększona o nową powierzchnię najmu. Podobnie jak w przypadku pierwotnej powierzchni najmu, również w odniesieniu do obydwu dodatkowych (nowych) powierzchni najmu Spółka zaproponowała Najemcy, w zależności od jego decyzji, możliwość obniżenia czynszu najmu albo otrzymania Premii Pieniężnej. W pierwszym przypadku Najemca wybrał Premię Pieniężną, przy czym nie została ona jeszcze przekazana Najemcy. W drugim przypadku Najemca nie dokonał jeszcze wyboru pomiędzy obniżeniem czynszu najmu a Premią Pieniężną.


Jeżeli w przyszłości Najemca po raz kolejny powiększy wynajmowaną przestrzeń w Nieruchomości, Najemca również będzie miał prawo uzyskania Premii Pieniężnej w przypadku podpisania umowy (aneksu) na nową powierzchnię najmu.


Co do zasady Premia Pieniężna, zarówno ta wypłacona Najemcy w przeszłości, jak i ta, która dopiero zostanie wypłacona, nie będzie musiała być przez niego zwrócona w przypadku wcześniejszego rozwiązania stosunku najmu, za wyjątkiem przypadku, w którym Spółka wypowie umowę najmu z powodu naruszenia przez Najemcę jego obowiązków określonych w umowie - tylko wówczas Najemca będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanej Premii Pieniężnej. Premia Pieniężna została (a w odniesieniu do przyszłych Premii Pieniężnych - zostanie) wypłacona przez Spółkę w dwóch równych ratach, a jej wysokość wynika z negocjacji między Zainteresowanymi i nie wynika z jakichkolwiek innych świadczeń i rozliczeń pomiędzy stronami.

W intencji Spółki Premia Pieniężna jest elementem pakietu motywacyjnego (zachęty) mającego skłonić Najemcę do zawarcia umowy najmu i tym samym umożliwić Spółce osiąganie przychodów z tytułu prowadzonej działalności w zakresie najmu powierzchni biurowych. Z kolei dzięki otrzymanym środkom Najemca jest w stanie przykładowo wyposażyć wynajmowany w Nieruchomości lokal w niezbędne wyposażenie.


W związku z płatnością Premii Pieniężnej, na podstawie umowy najmu, Spółka umieściła na Nieruchomości i stronie internetowej znak towarowy i oznaczenia przedsiębiorstwa Najemcy dla celów związanych z reklamą Nieruchomości.


W momencie zawarcia umowy najmu Najemca stał się jednym z kluczowych najemców Spółki, zarówno ze względu na wielkość wynajmowanej powierzchni, rozpoznawalność na rynku, jak i profil działalności który wpisuje się w koncept Nieruchomości, jako miejsca nowoczesnego i przyjaznego dla klientów i odwiedzających.

Wypłacane Najemcy w przyszłości Premie Pieniężne opierałyby się na analogicznej konstrukcji do już wypłaconej Premii Pieniężnej, tj. w przypadku podpisania umowy na dodatkową część Nieruchomości, Najemca miałby prawo do uzyskania Premii Pieniężnej. Niektóre z Premii Pieniężnych mogą być przeznaczone do wykorzystania tylko w określonym celu (np. na wyposażenie wynajmowanej powierzchni).


Zachęta w postaci ww. Premii Pieniężnej, nie jest wypłacana każdemu najemcy, ale tylko niektórym podmiotom, tj. tym, których obecność w ocenie Spółki pozytywnie wpływa na postrzeganie Nieruchomości oraz kluczowym najemcom.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy w zaistniałej sytuacji/zdarzeniu przyszłym płatność Premii Pieniężnej będzie stanowiła wynagrodzenie za dokonywane przez Najemcę usługi podlegające opodatkowaniu VAT?
  2. Czy w przypadku udzielenia twierdzącej odpowiedzi na pytanie 1, Spółka ma prawo do odliczenia VAT od nabytych od Najemcy usług?

Stanowisko Zainteresowanych:


Ad. 1.


Zdaniem Zainteresowanych, wypłacona przez Spółkę Premia Pieniężna stanowi wynagrodzenie za czynność podlegającą opodatkowaniu, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.


Ad. 2.


Zdaniem Zainteresowanych, w przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej na pytanie 1, Spółka miałaby prawo do odliczenia podatku VAT zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.


Uzasadnienie stanowiska w zakresie pytania nr 1.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jak wynika z powołanych regulacji, pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy).

Dana czynność podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy świadczoną usługą, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.

Należy zauważyć, że pojęcie usługi zostało zdefiniowane bardzo szeroko. Powyższa definicja jest niewątpliwie szersza niż zakres tego pojęcia w potocznym jego rozumieniu. Taka konstrukcja definicji usług pozwala na objęcie zakresem przedmiotowym podatku VAT wszelkich transakcji wykonywanych w ramach działalności gospodarczej.

Jak trafnie wskazał Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: „NSA”) w wyroku z dnia 31 stycznia 2013 r. I FSK 289/12, dychotomiczny podział czynności podlegających opodatkowaniu na dostawę towarów i świadczenie usług nie oznacza, iż każde przesunięcie, czy rozliczenie określonych wartości ekonomicznych pomiędzy dwoma różnymi podmiotami może zostać uznane za świadczenie usług, jeśli nie stanowi dostawy towarów.


Zgodnie z wyrokiem NSA z dnia 30 stycznia 2014 r. I FSK 388/13, aby ustalić, czy dana czynność może stanowić odpłatne świadczenie usług na gruncie podatku VAT należy zweryfikować, czy:

  1. istnieje jakiś związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne;
  2. wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy;
  3. istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy usługi;
  4. odpłatność za otrzymane świadczenie pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem;
  5. istnieje możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego.

Wskazane powyżej kryteria są wykorzystywane przez sądy administracyjne dla oceny skutków podatkowych transakcji, o czym świadczoną m.in. wyroki NSA z dnia: 12 czerwca 2013 r., I FSK 1128/12; 18 kwietnia 2013 r., I FSK 942/12; 31 stycznia 2013 r., I FSK 289/12; 19 grudnia 2012 r. I FSK 273/12.


Poniżej Zainteresowani odnoszą się do każdego z ww. punktów.


Ad. a. - związek prawny pomiędzy usługodawcą a usługobiorca w ramach którego następuje świadczenie wzajemne.


Podczas negocjacji umowy najmu niezależnie od zawarcia umowy najmu dochodzi do zawiązania innego stosunku zobowiązaniowego, w którym Najemca jest w stanie zaakceptować warunki Spółki w zamian za wypłaconą kwotę Premii Pieniężną.


Niewątpliwie w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym dokonanie płatności Premii Pieniężnej opiera się na stosunku prawnym zgodnie z którym w przypadku podpisania umowy pomiędzy Zainteresowanymi, i po podjęciu decyzji przez Najemcę, Najemcy przysługuje prawo do uzyskania Premii Pieniężnej.

Ze względu na powyższe Zainteresowani uważają, iż rozpatrując kryterium istnienia związku prawnego pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą w ramach którego następuje świadczenie wzajemne należy uznać, iż usługodawcą jest Najemca, a usługobiorcą Spółka. Premia Pieniężna jest płatna Najemcy za wyrażenie przez niego jako istotnego najemcę zgody na zawarcie długoterminowej umowy najmu na uzgodnionych warunkach oraz możliwość prezentowania logo Najemcy na budynku i na stronie internetowej Spółki. Ze względu na fakt, że Najemca wynajmuje istotną procentowo powierzchnię budynku oraz prowadzi działalność mającą przełożenie na zwiększenie atrakcyjności budynku wynajmowanego przez Spółkę, Najemca jest uznawany przez Spółkę za istotnego najemcę.

Nawiązanie współpracy przez Spółkę z Najemcą, oznacza również że Spółka uzyska wiarygodnego i kluczowego najemcę, który swoją działalnością wpisuje się w charakter Nieruchomości i będzie przyciągał potencjalnych klientów, a także osoby odwiedzające Nieruchomość - co będzie pozytywnie wpływało na całokształt funkcjonowania Nieruchomości. W ocenie Spółki, Najemca cieszy się wysoką renomą i jego obecność w Nieruchomości przyczyni się do zwiększenia przychodów Spółki w dalszej perspektywie, a zatem Spółka otrzymuje świadczenia wzajemne zarówno w postaci bezpośredniego wyrażenia zgody na warunki umowy najmu, ale także uzyskuje wzrost wartości Nieruchomości dla potencjalnych nowych najemców i ich klientów.

W takiej sytuacji wystąpi więc wyraźny związek wypłaconej przez Spółkę Premii Pieniężnej za wzajemne zachowanie Najemcy - zawarcie umowy najmu i wyrażenie zgody na zaproponowane przez Spółkę warunki wynikające z jej treści. Tak więc, kwota otrzymana przez Najemcę (płatność z tytułu Premii Pieniężnej) jest związana z jego określonym zachowaniem, a zatem świadczeniem przez niego usługi. Wypłacona kwota jest formą zachęcenia Najemcy do zawarcia umowy najmu powierzchni biurowych w Nieruchomości. Zatem, występuje konieczny element wzajemności, wystarczający do uznania, że płatność jest wynagrodzeniem za świadczoną usługę.


Przechodząc do oceny spełnienia tego warunku należy stwierdzić, iż pomiędzy Spółką a Najemcą istnieje związek prawny i w ramach tego związku następuje świadczenie wzajemne.


Ad. b. - wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy.


Zgodnie z postanowieniami umowy najmu, Najemca w związku z rozpoczęciem najmu części Nieruchomości otrzymał od Spółki wynagrodzenie - Premię Pieniężną. Najemca nie tylko wyraził zgodę na określone warunki najmu, ale także obecność Najemcy w Nieruchomości wpływa na zainteresowanie innych klientów, a także zwiększa liczbę osób odwiedzających Nieruchomość, co przekłada się bezpośrednio na wzrost wartości Nieruchomości.


Podobne wynagrodzenie - Premie Pieniężne - będzie wypłacane Najemcy w przyszłości w odniesieniu do dodatkowej powierzchni oddanej w najem Najemcy.


Tym samym usługodawca - Najemca otrzymuje wynagrodzenie za wykonane na rzecz Spółki usługi, a więc warunek ten jest spełniony.


Ad. c. - istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy usługi.


W ocenie Zainteresowanych, istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie Najemcy - w zamian za świadczone usługi otrzymał bezpośrednią i zindywidualizowaną korzyść - płatność w wysokości odpowiadającej Premii Pieniężnej.


Podobne płatności Premie Pieniężne - stanowiące bezpośrednią i zindywidualizowaną korzyść - będą wypłacane Najemcy w przyszłości w odniesieniu do dodatkowej powierzchni oddanej w najem Najemcy.


Z tego względu można przyjąć, iż wskazany warunek jest spełniony.


Ad. d. - odpłatność za otrzymane świadczenie pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem.


Niewątpliwie uzyskanie Premii Pieniężnej przez Najemcę pozostaje w bezpośrednim związku z zawarciem przez Najemcę umowy najmu, a w konsekwencji również na świadczeniu polegającym na wyrażeniu zgody na określone warunki najmu zaproponowane przez Spółkę i obecności Najemcy w Nieruchomości, która przekłada się na odbiór Nieruchomości przez potencjalnych nowych najemców i ich klientów.

Z tego względu można przyjąć, iż wskazany warunek jest spełniony.


Ad. e. - istnieje możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego.


Wartość świadczenia realizowanego przez Najemcę została wprost określona w umowie w wysokości odpowiadającej Premii Pieniężnej.


Z uwagi na powyższe, w ocenie Zainteresowanych spełnione zostały wszelkie przesłanki umożliwiające potraktowanie wypłaty Premii Pieniężnej w ramach zawartej umowy najmu (lub w ramach aneksów do tej umowy, rozszerzających zakres wynajmowanej części Nieruchomości) za odpłatne świadczenie usług na gruncie podatku VAT. Czynność przekazania kwot pieniężnych, stanowi wynagrodzenie za usługę, która podlega opodatkowaniu VAT.

Należy zatem przyjąć, że otrzymanie Premii Pieniężnej przez Najemcę wywołuje określony skutek i wiąże się z określonym zachowaniem. Przyjmując Premię Pieniężną Najemca wyraził zgodę na wynajmowanie powierzchni w Nieruchomości przez odpowiedni okres czasu oraz na ustalone warunki umowy najmu, co oznacza dla Spółki uzyskiwanie określonych korzyści z tytułu najmu, ale także uzyskanie kluczowego najemcy, który pozwala przyciągać kolejnych najemców i wpływa na wartość rynkową Nieruchomości.

Warto także podkreślić, że zachęta w postaci Premii Pieniężnej za zawarcie umowy najmu, nie jest wypłacana każdemu najemcy, ale tylko niektórym podmiotom - tj., tym których obecność w ocenie Spółki pozytywnie wpływa na postrzeganie Nieruchomości oraz kluczowym najemcom.

W takiej sytuacji, zdaniem Wnioskodawców występuje wyraźny związek wypłaconej przez Spółkę premii pieniężnej ze wzajemnym zachowaniem Najemcy polegającym na przystąpieniu do zawarcia długoterminowej umowy najmu i wyrażeniu zgody na proponowane przez Spółkę warunki wynikające z jej treści.

Na marginesie należy zaznaczyć, że wypłacana Premia Pieniężna nie może być uznana za rabat z tytułu wykonywanych usług najmu. Premia Pieniężna jest bowiem wypłacana w początkowym okresie zawarcia umowy najmu danej powierzchni (odpowiednio, powierzchni pierwotnej i kolejnych powierzchni dodatkowych), a kwota wypłacanej Premii Pieniężnej może być wyższa niż obrót realizowany w danym miesięcznym okresie rozliczeniowym, w którym następuje jej wypłata.

Jednocześnie, fakt, że przedmiotowa Premia Pieniężna nie może być traktowana jako rabat/upust, który stanowi zmniejszanie obrotu z tytułu wykonywanych usług wynika jednoznacznie z ustaleń pomiędzy Zainteresowanymi, które w sposób wyraźny oddzielają te dwie sfery. Zgodne z zawartą umową najmu Najemca ma prawo wyboru rabatu lub Premii Pieniężnej. Udzielone rabaty/upusty zmniejszają wysokość obrotu wynikającego z umowy i są wyraźnie powiązane z wynagrodzeniem należnym z tytułu usług najmu wymagalnym za poszczególne okresy rozliczeniowe. Premia Pieniężna jest płatnością od nich niezależną, płatną jednorazowo i niepowiązana bezpośrednio z żadnymi konkretnymi należnościami wynikającymi z umowy najmu.


Utrwalona praktyka interpretacyjna.


Bezpośrednio do kwestii premii pieniężnych wypłacanych najemcom odniósł się m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 21 lipca 2017 roku, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.255.2017.1.MC, w której wskazał, że w takiej sytuacji wystąpi wyraźny związek wypłaconej przez Wnioskodawcę Zachęty, tj. płatności z tytułu Premii pieniężnej (jednorazowa premia pieniężna za wzajemne zachowanie najemcy - zawarcie umowy najmu i wyrażenie zgody na zaproponowane przez Wnioskodawcę warunki wynikające z jej treści. Tak więc, kwota otrzymana przez najemcę (płatność z tytułu Premii pieniężnej) jest związana z jego określonym zachowaniem, a zatem świadczeniem przez niego usługi. Wypłacona kwota jest formą zachęcenia najemcy do zawarcia umowy najmu powierzchni biurowych w Budynku. Zatem, występuje konieczny element wzajemności, wystarczający do uznania, że płatność jest wynagrodzeniem za świadczoną usługę.


Podkreślenia wymaga, że w tym zakresie organy podatkowe prezentują jednolitą linię interpretacyjną. W analogicznym stanie faktycznym zostały również wydane następujące interpretacje indywidualne:

  • Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 lipca 2017 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.187.2017.1.AO, w której Dyrektor uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 czerwca 2016 r., sygn. IPPP1/4512-283/16-2/JL, w której Dyrektor uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia,
  • Dyrektywa Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 stycznia 2015 r. sygn. IPPP3/443-1157/14-2/JŻ w której Dyrektor uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i przedstawił własne uzasadnienie,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 sierpnia 2014 r. sygn. IPPP1/443-730/14-2/MP uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i przedstawił własne uzasadnienie,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 18 lipca 2013 r. sygn. IBPP1/443-326/13/LSz uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe i przedstawił własne uzasadnienie wskazujące na konieczność opodatkowania usługi za którą najemca otrzymuje premię pieniężną,
  • Dyrektywa Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3 czerwca 2013 r. sygn. IPPP1/443-217/13-4/AS w której Dyrektor uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i przedstawił własne uzasadnienie,
  • Dyrektywa Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 maja 2013 r. sygn. IPPP1/443-216/13-5/AS w której Dyrektor uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i przedstawił własne uzasadnienie.


Uzasadnienie stanowiska w zakresie pytania nr 2.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4. art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.


Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki. Mianowicie, odliczenia tego może dokonać podatnik VAT oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest więc związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, przy czym związek ten może być bezpośredni lub pośredni.

Związek bezpośredni występuje wówczas, gdy nabywane towary i usługi służą dalszej odsprzedaży lub też w bezpośredni sposób wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o związku pośrednim mówimy wtedy, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania podmiotu, a więc w sposób pośredni wiążą się z działalnością gospodarczą i z osiąganymi przychodami. Pośredni związek dokonanych zakupów z działalnością gospodarczą występuje wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu, lecz wpływa na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości.

Ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, wskazanych w art. 88 ustawy o VAT. W treści tej regulacji ustawodawca wskazał przypadki, w odniesieniu do których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego oraz przypadki, w których faktury i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana faktura nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Cytowany wyżej przepis nie będzie miał jednak zastosowania w sytuacji opisanej we wniosku, bowiem faktura wystawiana na Spółkę przez Najemcę z tytułu otrzymanej kwoty pieniężnej (Premii pieniężnej), dokumentuje czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Zatem Spółka będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zawarty w otrzymanej fakturze dokumentującej Premię Pieniężną wystawionej przez Najemcę, bowiem nabyta usługa będzie wykorzystywana przez Wnioskodawcę, stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, związanych ze świadczeniem usług najmu powierzchni biurowych w Nieruchomości.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.) – zwanej dalej ustawą – opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Z art. 7 ust. 1 ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).


Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy – przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy zatem rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy).


Należy jednak zaznaczyć, że nie każde działanie, powstrzymanie się od działania, czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę, w rozumieniu przepisów ustawy. Aby tak się stało muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

  • w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
  • świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).


Dana czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy świadczoną usługą, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.

W wyroku z dnia 1 kwietnia 1982 r. w sprawie C-89/81 Hong-Kong Trade Development Council, TSUE stwierdził, że wskazane w sprawie czynności podlegają opodatkowaniu jedynie wtedy, gdy zostały wykonane odpłatnie. Analizując dokładnej ten problem Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z dnia 8 marca 1988 r. w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development Council wskazał, że czynność można uznać za dokonaną odpłatnie, gdy istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi, a ponadto odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem. Pojęcie „odpłatności” pojawiło się również w orzeczeniu z dnia 5 lutego 1981 r. C-154/80, które zapadło na tle przepisów I Dyrektywy VAT z dnia 11 kwietnia 1967 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich w zakresie podatków obrotowych (67/227/EWEC). Trybunał wyjaśnił, że termin „zapłata” stanowi integralną część przepisów prawa wspólnotowego, które nie odwołuje się do prawa państw członkowskich dla ustalenia jego znaczenia i zakresu. Stąd też wykładnia tego wyrażenia nie może być pozostawiona dyskrecjonalnemu władztwu każdego państwa członkowskiego. Ponadto Trybunał przypomniał, że świadczenie podlega opodatkowaniu jedynie w wypadku, gdy podstawę opodatkowania stanowi świadczenie wzajemne otrzymane przez świadczącego usługę. Musi również istnieć możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego. W końcu – jak wskazał Trybunał - świadczenie wzajemne musi stanowić pewną wartość subiektywną, gdyż podstawą opodatkowania jest świadczenie wzajemne rzeczywiście otrzymane, nie zaś wartość otrzymana według kryteriów obiektywnych.

Z opisu sprawy wynika, że w ramach działalności Spółka wynajmuje Najemcy przestrzeń biurową. Najemca jest powszechnie znanym i rozpoznawalnym globalnym operatorem tzw. przestrzeni co-workingowych dla zespołów dowolnej wielkości oraz start-upów. Najemca proponuje swoim klientom nie tylko określoną przestrzeń biurową, ale tworzy społeczność kreatywnych ludzi, którzy wymieniają się wiedzą i doświadczeniem, a także współpracując tworzą nowe produkty lub świadczą spersonalizowane usługi. Najemca jest również zarejestrowanym podatnikiem VAT.

W celu uatrakcyjnienia oferty najmu powierzchni, Spółka zaproponowała Najemcy, w zależności od jego decyzji, możliwość obniżenia czynszu najmu albo otrzymania jednorazowej płatności na dowolny cel [dalej: Premia Pieniężna], Najemca wybrał Premię Pieniężną. Przekazanie Premii Pieniężnej zostało udokumentowane fakturą VAT ze stawką 23%.

Obecność Najemcy pozytywnie wpływa na postrzeganie Nieruchomości zarówno wśród potencjalnych klientów Spółki zainteresowanych atrakcyjną powierzchnią biurową, jak i obecnych klientów prowadzących na terenie Nieruchomości liczne punkty gastronomiczne, którzy liczą na zwiększone obroty w związku z obecnością start-upów a także osób odwiedzających Nieruchomość. Powierzchnia wynajmowana przez Najemcę stanowi istotny procent całości wynajmowanej powierzchni.

W intencji Spółki Premia Pieniężna jest elementem pakietu motywacyjnego (zachęty) mającego skłonić Najemcę do zawarcia umowy najmu i tym samym umożliwić Spółce osiąganie przychodów z tytułu prowadzonej działalności w zakresie najmu powierzchni biurowych. Z kolei dzięki otrzymanym środkom Najemca jest w stanie przykładowo wyposażyć wynajmowany w Nieruchomości lokal w niezbędne wyposażenie.


W związku z płatnością Premii Pieniężnej, na podstawie umowy najmu, Spółka umieściła na Nieruchomości i stronie internetowej znak towarowy i oznaczenia przedsiębiorstwa Najemcy dla celów związanych z reklamą Nieruchomości.


Ad. 1.


Na tle tak przedstawionych okoliczności sprawy Wnioskodawca powziął wątpliwości w zakresie ustalenia czy płatność Premii Pieniężnej będzie stanowiła wynagrodzenie za dokonywane przez Najemcę usługi podlegające opodatkowaniu VAT.


Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że opłata motywacyjna wypłacona Najemcy w postaci premii pieniężnej jest wynagrodzeniem za zawarcie umowy. Z tytułu wypłaty Premii Pieniężnej dochodzi do zawiązania innego stosunku zobowiązaniowego pomiędzy Wnioskodawcą a Najemcą, niezależnego od umowy najmu powierzchni. Należy zwrócić uwagę, że wypłacana Premia Pieniężna ma zmotywować Kontrahenta do działania w postaci zawarcia Umowy a także zwiększenia najmowanej powierzchni (co jak wynika z opisu wniosku już nastąpiło – Najemca dwukrotnie powiększył powierzchnię najmu). W takiej sytuacji następuje wyraźny związek wypłaconego przez Wnioskodawcę wynagrodzenia ze wzajemnym zachowaniem Kontrahenta – zawarcie Umowy lub rozszerzenie współpracy pomiędzy stronami poprzez zwiększenie najmowanej powierzchni. Tak więc, otrzymana przez Najemcę Premia Pieniężna jest związana z jego określonym zachowaniem, a zatem świadczeniem przez niego usługi na rzecz Wnioskodawcy. Tym samym występuje konieczny element wzajemności, wystarczający do uznania, że płatność jest wynagrodzeniem za świadczoną usługę.


Wobec powyższego zachowanie Najemcy, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, jest usługą świadczoną odpłatnie i w związku z tym podlega opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.


Ad. 2.


Dodatkowo Wnioskodawca oczekuje rozstrzygnięcia w zakresie prawa do odliczenia VAT od nabytych od Najemcy usług.


Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy. W myśl tego przepisu – w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy – kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.


Jednym z podstawowych warunków, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, które musi spełnić podatnik, aby mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest związek zakupu z czynnością opodatkowaną. Powołany przepis wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, pozbawiających podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jak stanowi art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy – nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.


Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.


W analizowanej sprawie nie znajduje zastosowanie powołany art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, ponieważ Faktury wystawione przez Najemcę z tytułu otrzymania Premii Pieniężnej za zawarcie Umowy dokumentują czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak wskazał Wnioskodawca, wypłacane przez niego Premie Pieniężne związane są z czynnościami opodatkowanymi VAT – wypłacona premia pieniężna mająca skłonić Najemcę do zawarcia umowy najmu i tym samym umożliwić Spółce prowadzenie działalności w zakresie najmu powierzchni biurowych, w całości podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z uwagi na powyższe oraz powołany art. 86 ust. 1 ustawy należy stwierdzić, że w analizowanej sprawie został spełniony podstawowy warunek uprawniający Wnioskodawcę do odliczenia podatku VAT, gdyż wypłacane Premie Pieniężne stanowiące wynagrodzenie za usługę świadczoną na rzez Najemcy są związane z opodatkowaną działalnością gospodarczą Wnioskodawcy (podatnika podatku VAT) w zakresie najmu powierzchni biurowych, a przesłanki ograniczające prawo do odliczania nie istnieją.


Zatem Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku wykazanego na Fakturach dokumentujących wypłacone Premie Pieniężne, wystawionych przez Najemcę na rzecz Wnioskodawcy, na mocy art. 86 ust. 1 ustawy.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj