Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.130.2019.6.BD
z 12 lipca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 12 kwietnia 2019 r. (data wpływu – 25 kwietnia 2019 r.), uzupełnionym 28 i 30 maja oraz 18 czerwca 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia zabudowanej nieruchomości gruntowej − jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia zabudowanej nieruchomości gruntowej.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 22 maja 2019 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.238.2019.2.SR, 0111-KDIB4.4014.130.2019.3.BD wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 28 i 30 maja 2019 r.

Następnie 18 czerwca 2019 r., do Organu wpłynęło kolejne pismo Zainteresowanych będące odpowiedzią na wezwanie II Organu z 4 czerwca 2019 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.238. 2019.4.SR, 0111-KDIB4.4014.130.2019.5.BD, dotyczące dalszego uzupełnienia braków formalnych przedmiotowego wniosku wspólnego.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: S. Sp. z o.o. („Nabywca”, „Kupujący”),
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: P. Sp. z o.o. Sp. k. („Spółka”, „Zbywca”, „Sprzedający”),

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

1. Uwagi wstępne.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania – Zbywca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością spółką komandytową z siedzibą w W., wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Spółce został nadany numer NIP i VAT; jest zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Zbywca prowadzi działalność polegającą na nabywaniu nieruchomości z przeznaczeniem pod zabudowę komercyjną, realizowaniu budowy na ww. nieruchomościach obiektów handlowych oraz ich odsprzedaży.

Zainteresowany będący stroną postępowania – Nabywca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Nabywcy został nadany numer NIP i VAT; jest on zarejestrowany w Polsce jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Zakres działalności inwestycyjnej Nabywcy obejmuje głównie nabywanie nieruchomości komercyjnych i wynajem powierzchni handlowych w nabywanych obiektach.

Nabywca w całości jest we władztwie Grupy I. W ramach przyjętego modelu biznesowego, Grupa zajmuje się zarządzaniem oraz rozwojem nieruchomości zarówno handlowych, jak i biurowych w Centralnej i Wschodniej Europie.

Obecnie Nabywca rozważa nabycie kompleksu budynków usługowo-handlowych, położonych w Ł., oznaczonego łącznie nazwą handlową „P.”.

2. Opis przedmiotu transakcji.

Przedmiotem transakcji będzie dostawa nieruchomości położonej w Ł., tj.:

  • prawa własności budynków niemieszkalnych, zlokalizowanych w Ł. (dalej Budynki);
  • prawa własności działek gruntu o numerach 2387/6 (dalej: Działka 1, dla której prowadzona jest księga wieczysta) i 2387/8 (dalej: Działka 2, dla której prowadzona jest księga wieczysta), na których posadowione są budynki, a także budowle (Działka 1 oraz Działka 2 w dalszej części razem oznaczane są jako: Grunt).

Grunt został nabyty przez Zbywcę na mocy umowy zawartej w formie aktu notarialnego z 19 stycznia 2018 r., (dalej: Umowa). Na moment zakupu, działki Gruntu były objęte warunkami zabudowy oraz pozwoleniami na budowę.

Budynki są nieruchomościami handlowo-usługowymi, przeznaczonymi pod wynajem. Budynki będące przedmiotem transakcji położone są na Gruncie, będącym własnością Zbywcy. Grunt zabudowany jest trzema budynkami o głównej funkcji: „dom towarowy lub handlowy”, przy czym na Działce 1 znajdują się dwa budynki o powierzchni zabudowy: 2 138 m2 (Budynek „B”) oraz 2 082 m2 (Budynek „C”), a na Działce 2 znajduje się budynek o powierzchni zabudowy: 1 923 m2 (Budynek „A”). W 2018 r. na działce Gruntu numer 2387/6 rozpoczęta została również przez Zbywcę budowa budynku usługowo-handlowego (Budynek „D”). Wszystkie Budynki, tj. Budynek „A”, Budynek „B”, Budynek „C” i Budynek „D” oznaczane są łączną nazwą handlową: „P.”.

Budynek „A”, Budynek „B” i Budynek „C” wybudowane zostały przez Zbywcę w ramach pierwszego etapu inwestycji (dalej: Faza Pierwsza) oraz zostały oddane do użytku w październiku 2018 r. Przekazanie do użytku pozostałej części inwestycji realizowanej podczas drugiego etapu – budynku „D” (dalej: Faza druga), planowane jest w drugim kwartale 2019 r. Istnieje więc możliwość, że na moment zawarcia Transakcji, budowa budynku „D” będzie wciąż niezakończona, a proces deweloperski Fazy drugiej będzie koordynowany przez Zbywcę, niemiej obecnie warunkiem zawarcia ostatecznej umowy nabycia jest ukończenie fazy developerskiej. Powierzchnie handlowo-usługowe oddane do użytkowania w ramach Fazy Pierwszej są obecnie w całości przedmiotem najmu. Lokale zostały wydane najemcom w okresie na przełomie III i IV kwartału 2018 r.

Poza Budynkami, Grunt zabudowany jest również budowlami stanowiącymi części składowe Nieruchomości, zapewniającymi prawidłowe funkcjonowanie Budynków i obejmującymi w szczególności: sieci techniczne (m.in. energetyczna, kanalizacji, wodociągowa, cieplna), drogi, chodniki, parkingi (dalej: Budowle); Budynki, Grunt i Budowle zwane są łącznie: Nieruchomością).

W ramach prowadzonej działalności Spółka zamierza zbyć na rzecz Nabywcy – spółki z siedzibą w Polsce, będącej czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług Nieruchomość znajdującą się w Ł. (dalej: Transakcja).

Zgodnie z intencją Stron w skład sprzedawanej Nieruchomości wchodzić będą przede wszystkim:

  • prawo własności Gruntu;
  • prawo własności Budynków i Budowli;
  • ewentualne przynależności związane z nabywaną Nieruchomością;
  • majątkowe prawa autorskie oraz prawa zależne odnoszące się do dokumentacji projektowej;
  • prawo do zabezpieczeń ustanowionych zgodnie z umową o wykonanie robót budowlanych w systemie generalnego wykonawstwa, jak również uprawnień z tytułu gwarancji jakości i rękojmi dot. wykonania obowiązków generalnego wykonawcy;
  • prawo do zabezpieczeń ustanowionych zgodnie z postanowieniami umów najmu zawartych dla Nieruchomości;
  • umowy najmu lokali w Budynkach (przechodzące z mocy prawa);
  • prawa i obowiązki wynikające z umów z gestorami sieci i mediów, umów dotyczących przyłączy.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż planowanej Transakcji nie będzie towarzyszyć przeniesienie innych, niż wymienione wyżej, składników majątkowych niemających bezpośredniego związku z Nieruchomością, w tym należności i zobowiązań Zbywcy związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem. W szczególności, następujące składniki majątkowe nie zostaną nabyte przez Nabywcę:

  • wierzytelności,
    • prawa i obowiązki wynikające z umów na usługi: zarządzania aktywami, ochrony pożarowej, monitoringu przeciwpożarowego, dezynsekcji, utrzymania zieleni, umowy związane z funkcjonowaniem Budynków, takie jak umowa na sprzątanie, czy umowa dotycząca wywozu śmieci z nieruchomości, itp., przy czym niewykluczone jest zawarcie po Transakcji umów z tymi samymi usługodawcami;
    • prawa i obowiązki z umów rachunków bankowych oraz środki pieniężne należące do Zbywcy;
    • księgi rachunkowe Zbywcy i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Zbywcę działalności gospodarczej, za wyjątkiem uzgodnionych przez Strony kopii ograniczonego zakresu dokumentacji dotyczącej Nieruchomości;
    • zobowiązania Zbywcy, z wyjątkiem zabezpieczeń związanych z umowami najmu;
    • prawa i obowiązki z umów, na podstawie których udzielono Zbywcy finansowania dłużnego na budowę Nieruchomości.


W skład sprzedawanej Nieruchomości nie będzie wchodzić umowa na zarządzanie.

Główną działalnością prowadzoną przez Zbywcę są usługi deweloperskie (PKD 2007 – 41.10.Z Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków; 41.2 Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych). Zbywca będzie kontynuował proces deweloperski Fazy Drugiej, obejmujący budowę i komercjalizację Budynku „D”. Nabywca planuje zakup Nieruchomości wyłącznie na cele prowadzenia swojej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług działalności gospodarczej, obejmującej wynajem powierzchni w nieruchomościach komercyjnych. Nabywca wykorzysta zatem docelowo nabytą Nieruchomość do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, a Nieruchomość będzie wykorzystywana przez Nabywcę, będącego podatnikiem podatku od towarów i usług, do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Przy pomocy składników majątkowych, będących przedmiotem planowanej Transakcji Nabywca zamierza prowadzić działalność gospodarczą, generującą przychody głównie z realizacji umów najmu. Po nabyciu Nieruchomości, nie zamierza zatem kontynuować działalności deweloperskiej Zbywcy.

Ponadto, intencją Nabywcy jest zakup wyłącznie standardowych elementów typowych dla transakcji nieruchomościowych opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, w tym zakup Nieruchomości z umowami najmu, z Budynkami obecnie wyposażonymi w ruchomości wprowadzone przez Najemców i inne osoby trzecie. Składniki będące przedmiotem planowanej transakcji nie umożliwią więc Nabywcy kontynuowania działalności Zbywcy.

3. Okoliczności nabycia przez Zbywcę gruntu.

Na podstawie umowy Zbywca nabył nieruchomość, na którą składała się: (1) własność zabudowanej Działki 1 oraz (2) własność niezabudowanej Działki 2. Działka 1 była zabudowana murowanym budynkiem niemieszkalnym o powierzchni 13 m2.

Sprzedaż nieruchomości w styczniu 2018 r. stanowiła dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Sprzedaż Działki 2 była opodatkowana podatkiem od towarów i usług (opodatkowanie podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych jako grunt niezabudowany). Sprzedaż zabudowanej Działki 1 była opodatkowana podatkiem od towarów i usług w wyniku rezygnacji przez strony Umowy ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług i wyboru opodatkowania ich dostawy podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej we wskazanym zakresie (czynność dokonana po ponad 2 latach od pierwszego zasiedlenia).

Zbywca nabył nieruchomość celem wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W stosunku do Nieruchomości, Zbywcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W związku z nabyciem Gruntu, Zbywca wykazał podatek naliczony w odniesieniu do wskazanej wyżej części nieruchomości i skorzystał z prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy nabyciu Gruntu będącego przedmiotem Transakcji i otrzymał zwrot podatku naliczonego we wnioskowanej kwocie.

W piśmie z 28 maja 2019 r., stanowiącym uzupełnienie do wniosku m.in. w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych Zainteresowani wskazali, że przedmiotem wniosku jest zapytanie o opodatkowanie transakcji sprzedaży wyłącznie składników, które należą do Zbywcy. Na terenie Nieruchomości znajdują się również sieci/instalacje nienależące do Zbywcy, ale nie mogą być one przedmiotem Transakcji i nie są przedmiotem wniosku. Ponadto przedmiotem wniosku jest zapytanie o opodatkowanie transakcji sprzedaży Nieruchomości i dotyczy wyłącznie składników, które są na terenie Nieruchomości i należą do Zbywcy. Przedmiotowe sieci stanowią część składową Nieruchomości, nie spełniają więc definicji określonej w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego, który dotyczy sieci należących do przedsiębiorstw przesyłowych na terenie nieruchomości do tych przedsiębiorstw nienależących. Sprzedający jest ich właścicielem i nie jest przedsiębiorcą przesyłowym.

W piśmie z 11 czerwca 2019 r., stanowiącym uzupełnienie do wniosku, wskazano również, że po ponownej analizie dokumentów źródłowych Spółka pragnie sprostować, że przedmiotem nabycia przez Zbywcę była nieruchomość, która oprócz Gruntu składała się jeszcze z jednej działki, nie będącej przedmiotem planowanej Transakcji. Według wiedzy Zbywcy, poprzedni właściciele mieli łączne zobowiązanie do doprowadzenia przyłączy do granic nieruchomości traktowanej łącznie. W rzeczywistości więc przyłącze do sieci energetycznej doprowadzone zostało do działki, która nie jest przedmiotem planowanej sprzedaży. Wobec tego, Grunt, będący przedmiotem wniosku nie został nabyty wraz z przyłączem energetycznym. Budowa sieci energetycznej na Gruncie, jak wskazano w uzupełnieniu wniosku została częściowo rozpoczęta w roku 2018 a częściowo w roku 2019 (zakończenie planowane jest na 2019 r.). Wybudowane przyłącza stanowią własność przedsiębiorstwa przesyłowego i nie są przedmiotem wniosku.

Ponadto, Spółka pragnie podkreślić, że jak wskazano we wniosku, Budowle, będące przedmiotem planowanej Transakcji, tj. sieci techniczne, drogi, chodniki, parkingi stanowią części składowe Nieruchomości, zapewniające prawidłowe funkcjonowanie Budynków.

Organ zaznacza, że przywołując za Zainteresowanymi treść uzupełnień opisu zdarzenia przyszłego pominięto tę ich część, która odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przedmiotowa Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Zainteresowanych, Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają, m.in. umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej jednak, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części.

Zdaniem Zainteresowanych – Transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, tj. nastąpi przed, w ramach lub w okresie do 2 lat od pierwszego zasiedlenia więc będzie podlegać obligatoryjnemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej, a więc efektywnie Transakcja będzie w całości podlegać 23% stawką podatku od towarów i usług, a tym samym zostanie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji, Organ przywołał powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja z 28 czerwca 2019 r., znak: 0111-KDIB3-2.4012.238.2019.5.SR.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

O powstaniu obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych decyduje – w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – moment dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r., poz. 2174, ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania jako Kupujący zamierza nabyć od Sprzedającego (Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania) prawo własności Budynków niemieszkalnych (Budynek A, B, C i D) oraz prawo własności działek Gruntu o numerach 2387/6 (Działka 1) i 2387/8 (Działka 2), na których posadowione są ww. Budynki. Poza Budynkami, Grunt zabudowany jest również Budowlami stanowiącymi części składowe Nieruchomości, zapewniającymi prawidłowe funkcjonowanie Budynków i obejmującymi w szczególności: sieci techniczne (m.in. energetyczna, kanalizacji, wodociągowa, cieplna), drogi, chodniki, parkingi (Budynki, Grunt i Budowle zwane są łącznie: Nieruchomością). Kwestią do rozstrzygnięcia jest fakt, czy powyższa umowa sprzedaży będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a co za tym idzie, czy na Kupującym będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana Transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Opisana we wniosku umowa sprzedaży podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną wydaną 28 czerwca 2019 r., znak: 0111-KDIB3-2.4012.238.2019.5.SR, w której wskazano, że:

  • transakcja sprzedaży budynku „A”, budynku „B”, budynku „C”, budynku „D” oraz przynależnych do nich budowli, tj. sieci technicznych, dróg, chodników i parkingów, nie będzie spełniała przesłanek do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług;
  • sprzedaż ww. budynków „A”, „B”, „C” i „D” oraz ww. budowli, tj. sieci technicznych, dróg, chodników i parkingów nie będzie mogła korzystać również ze zwolnienia od podatku wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy;
  • tym samym planowana Transakcja (sprzedaż budynku „A”, budynku „B”, budynku „C” oraz budynku „D”, a także budowli zapewniających prawidłowe funkcjonowanie ww. budynków, tj., sieci technicznych, dróg, chodników, parkingów) będzie podlegała opodatkowaniu 23% stawką podatku od towarów i usług; w konsekwencji sprzedaż gruntu (Działki 1 i Działki 2), na którym ww. budynki i budowle są posadowione, w myśl art. 29a ust. 8 ustawy, również będzie podlegała opodatkowaniu według stawki podstawowej 23% podatku od towarów i usług.

A zatem, skoro omawiana transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według określonej stawki, tj. 23%, to umowa sprzedaży nieruchomości, zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Umowa sprzedaży nie będzie więc podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku z tytułu analizowanej Transakcji po stronie Kupującego nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj