Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP4.4012.168.2019.2.KS
z 9 maja 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 11 marca 2019 r. (data wpływu 18 marca 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania majątku przenoszonego na spółkę przejmującą i majątku pozostającego w spółce dzielonej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz opodatkowania podziału spółki przez wydzielenie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 18 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania majątku przenoszonego na spółkę przejmującą i majątku pozostającego w spółce dzielonej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz opodatkowania podziału spółki przez wydzielenie.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    F. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    D. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:


  1. Opis działalności Wnioskodawców

F. sp. z o. o. („Spółka dzielona”) oraz D. sp. z o. o. („Spółka przejmująca”) (łącznie: „Wnioskodawcy”) to polskie spółki kapitałowe, posiadające siedzibę oraz zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce oraz zarejestrowane jako podatnicy VAT czynni w Polsce.

Podstawowa działalność zarówno Spółki dzielonej, jak i Spółki przejmującej polega na wydawnictwie oraz dystrybucji książek.


Spółka dzielona oraz Spółka przejmująca są częścią jednej grupy kapitałowej oraz spółkami powiązanymi w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


  1. Opis wydzielonych w ramach Spółki dzielonej jednostek organizacyjnych

Spółka dzielona posiada w swojej strukturze organizacyjnej jednostki organizacyjne, które zostały wydzielone z dniem 1 listopada 2018 r., w drodze odpowiedniej uchwały zarządu z dnia 29 października 2018 r. („Uchwała”). Wyodrębnienie zostało dokonane mając na względzie faktyczną odrębność prowadzonych w ramach Spółki dzielonej działalności (poszczególnym obszarom działalności Spółki dzielonej odpowiadają powyższe, wydzielone jednostki organizacyjne) oraz dążenie do zwiększenia efektywności ekonomicznej poszczególnych obszarów.


Wydzielone w drodze Uchwały jednostki organizacyjne są osobno zarządzane oraz wiążą się z odrębnymi od siebie uwarunkowaniami biznesowymi.


Wyodrębnione jednostki organizacyjne mogą prowadzić działalność w oparciu o wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia określonych działalności gospodarczych.


Wydzielone jednostki organizacyjne (łącznie: „Działy”) obejmują następujące, wyspecjalizowane i funkcjonujące odrębnie obszary działalności Spółki dzielonej:


  1. Dział wydawniczy odpowiedzialny za całą działalność wydawniczą, koncentrujący się na wydawnictwie literatury pięknej, książek dla dzieci, poradników, encyklopedii i leksykonów („Działalność Wydawnicza” lub „Dział Wydawniczy”).


W ramach Działalności Wydawniczej znajduje się tworzenie planu wydawniczego, pozyskiwanie praw autorskich oraz tworzenie własnych pozycji wydawniczych, a także nadzór, koordynacja i realizacja całego procesu wydawniczego w zakresie wydań własnych i koedycyjnych. Odpowiedzialność za Działalność Wydawniczą przed zarządem Spółki dzielonej ponosi wyznaczona osoba - redaktor naczelny. Dział Wydawniczy zarządza samodzielnie działaniami z zakresu zasobów ludzkich w odniesieniu do personelu i pracowników przypisanych do Działu Wydawniczego, jak również działaniami z zakresu zarządu powierzchnią, na której zlokalizowane są komórki organizacyjne Działu Wydawniczego. W zakresie bieżących spraw korporacyjnych działalność Działu Wydawniczego wspomagana jest również przez funkcjonujący w ramach Działu Wydawniczego/Dystrybucji (o którym mowa niżej) zespół administracyjny, zespół finansowy, zespół kadrowy oraz zespół informatyczny.


Do Działu Wydawniczego został przyporządkowany odrębny zespół niematerialnych i materialnych składników majątkowych (stanowiący całościowy zespół praw i obowiązków przedmiotowego Działu Wydawniczego), organizacyjnie i funkcjonalnie związany z funkcjami i zadaniami realizowanymi przez Dział Wydawniczy, na który od 1 listopada 2018 r. składają się w szczególności:

  1. prawo do powierzchni zajmowanej przez pracowników Działu Wydawniczego w biurze znajdującym się w O.,
  2. środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne organizacyjnie i funkcjonalnie związane z Działalnością Wydawniczą,
  3. prawa na dobrach niematerialnych do wydawnictw, bazy danych i zbiory danych osobowych związane z Działalnością Wydawniczą, know-how, prawa do procedur wewnętrznych i inne dane objęte tajemnicą przedsiębiorstwa związane z Działalnością Wydawniczą, w tym prawa do korzystania z określonego niezarejestrowanego znaku towarowego (innego niż znak przypisany do Działalności Dystrybucyjnej opisanej poniżej),
  4. pracownicy komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za Działalność Wydawniczą oraz wszelkie zobowiązania i należności pracownicze dotyczące tych pracowników,
  5. należności oraz zobowiązania związane z Działalnością Wydawniczą,
  6. rachunki bankowe związane z Działalnością Wydawniczą i znajdujące się na nich środki pieniężne,
  7. prawa i obowiązki wynikające z decyzji, pozwoleń, zezwoleń i rejestracji dotyczących Działalności Wydawniczej,
  8. prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez Spółkę dzieloną, które są funkcjonalnie związane z Działalnością Wydawniczą, w szczególności z umów dotyczących:
    • nabycia prawa do wydawnictw, działań promocyjnych i marketingowych, druku wydawnictw,
    • zakupu wszelkich usług i innych zasobów (np. licencji i know-how, leasingowanego sprzętu),
    • niezbędnych do realizacji procesów związanych z Działalnością Wydawniczą,
    • zakupu wszelkiego wyposażenia (w tym składników niskocennych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) niezbędnego do realizacji procesów związanych z Działalnością Wydawniczą,
    • nabywania usług związanych z magazynowaniem i logistyką surowców, półproduktów i produktów gotowych, przypisanych do Działalności Wydawniczej,
    • zapewnienia odpowiedniego zaplecza personalnego w zakresie prowadzenia Działalności Wydawniczej.

Zgodnie z Uchwałą, wszelkie aktywa, wytworzone lub nabyte po dniu wydzielenia Działu Wydawniczego w ramach struktur Spółki dzielonej w wyniku wykonywania jakiejkolwiek działalności przypisanej do Działu Wydawniczego, zostaną przypisane do Działu Wydawniczego. Do Działu Wydawniczego zostaną ponadto przypisane wszelkie nowe prawa i obowiązki, powstałe w związku z jakimikolwiek transakcjami, porozumieniami lub pisemnymi umowami, które są lub będą zawarte w związku z Działalnością Wydawniczą.

Wszelkie aktywa (rzeczowe i niematerialne, trwałe i obrotowe) Działu Wydawniczego oraz zobowiązania związane z Działalnością Wydawniczą, jak również wszelkie przychody i koszty związane z działalnością Działu Wydawniczego, zostały wyodrębnione w księgach Spółki dzielonej. Wszystkie wpływy i wypływy, związane z działalnością przypisaną do Działu Wydawniczego na podstawie Uchwały powinny być dokonywane przez rachunek bankowy przypisany do Działu Wydawniczego.


Dział Wydawniczy będzie przygotowywał okresowo - dla celów wewnętrznych Spółki dzielonej - oddzielne bilanse i rachunki wyników w celu monitorowania jego operacji.


  1. Dział dystrybucji odpowiedzialny za całą działalność dystrybucyjną, koncentrujący się na działalności w zakresie dystrybucji wydawnictw książkowych i multimedialnych, w tym w ramach internetowej platformy dystrybucyjnej („Działalność Dystrybucyjna” lub „Dział Dystrybucji”).

Dział Dystrybucji prowadzi działalność w zakresie tradycyjnej oraz internetowej dystrybucji książek, multimediów oraz art. papierniczych, co obejmuje w szczególności pozyskiwanie towarów do dystrybucji, magazynowanie i przechowywanie towarów oraz organizowanie procesu sprzedaży, przyjmowania zwrotów oraz rozliczeń z dostawcami i odbiorcami. Odpowiedzialność za Działalność Dystrybucyjną przed zarządem Spółki dzielonej ponosi wyznaczona osoba - dyrektor handlowy.

Dział Dystrybucji zarządza samodzielnie działaniami z zakresu zasobów ludzkich w odniesieniu do personelu i pracowników przypisanych do Działu Dystrybucji, jak również działaniami z zakresu zarządu powierzchnią, na której zlokalizowane są komórki organizacyjne Działu Dystrybucji, w tym siedzibą Spółki dzielonej. W ramach Działu Dystrybucji funkcjonują zespoły: administracyjny, finansowy, kadrowy oraz informatyczny.


Do Działu Dystrybucji został przyporządkowany odrębny zespół niematerialnych i materialnych składników majątkowych (stanowiący całościowy zespół praw i obowiązków przedmiotowego Działu Dystrybucji), organizacyjnie i funkcjonalnie związany z funkcjami i zadaniami realizowanymi przez Dział Dystrybucji, na który od 1 listopada 2018 r. składają się w szczególności:

  1. biuro (siedziba Spółki dzielonej) znajdujące się w O. - w zakresie własności budynków, budowli i urządzeń oraz praw do gruntu, wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów prawnych związanych z użytkowaniem gruntu,
  2. całokształt praw do nieruchomości magazynowych, których właścicielem jest Spółka dzielona, zlokalizowanych w P.,
  3. pozostałe środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne organizacyjnie i funkcjonalnie związane z Działalnością Dystrybucyjną,
  4. wszelkie pozostałe prawa na dobrach niematerialnych związane z Działalnością Dystrybucyjną takie jak know-how, prawa do procedur wewnętrznych i inne dane objęte tajemnicą przedsiębiorstwa związane z Działalnością Dystrybucyjną, w tym prawa do określonego niezarejestrowanego znaku towarowego (innego niż znak przypisany do Działalności Wydawniczej),
  5. należności oraz zobowiązania związane z Działalnością Dystrybucyjną,
  6. rachunki bankowe związane z Działalnością Dystrybucyjną i znajdujące się na nich środki pieniężne,
  7. pracownicy komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za Działalność Dystrybucyjną oraz wszelkie zobowiązania i należności pracownicze dotyczące powyższych pracowników,
  8. aktywa obrotowe, w tym zapasy, związane z Działalnością Dystrybucyjną,
  9. prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez Spółkę dzieloną, które są funkcjonalnie związane z Działalnością Dystrybucyjną, w szczególności w zakresie umów:
    • dystrybucyjnych,
    • zakupu wszelkich usług i innych zasobów (np. licencji i know-how, leasingowanego sprzętu), niezbędnych do realizacji procesów związanych z Działalnością Dystrybucyjną,
    • zakupu wszelkiego wyposażenia (w tym składników niskocennych, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) niezbędnego do realizacji procesów związanych z Działalnością Dystrybucyjną,
    • nabywania usług związanych z magazynowaniem i logistyką produktów, przypisanych do Działalności Dystrybucyjnej,
    • zarządu nieruchomościami oraz innymi składnikami majątku przypisanymi do Działalności Dystrybucyjnej,
    • zapewnienia odpowiedniego zaplecza personalnego w zakresie prowadzenia Działalności Dystrybucyjnej.

Zgodnie z Uchwałą, wszelkie aktywa, wytworzone lub nabyte po dniu podjęcia Uchwały w wyniku wykonywania jakiejkolwiek działalności przypisanej do Działu Dystrybucji, zostaną przypisane do Działu Dystrybucji. Do Działu Dystrybucji zostaną przypisane również wszelkie nowe prawa i obowiązki, powstałe w związku z jakimikolwiek transakcjami, porozumieniami lub pisemnymi umowami zawartymi w imieniu Spółki dzielonej, które są lub będą zawarte w związku z Działalnością Dystrybucyjną.

Wszelkie aktywa (rzeczowe i niematerialne, trwałe i obrotowe) związane z działalnością Działu Dystrybucji, jak również wszelkie przychody i koszty związane z tą działalnością, zostały wyodrębnione w księgach Spółki dzielonej. Wszystkie wpływy i wypływy, związane z działalnością przypisaną do Działu Dystrybucji na podstawie Uchwały, powinny być dokonywane przez rachunek bankowy przypisany do Działu Dystrybucji.


Dla Działu Dystrybucji będą przygotowywane okresowo - dla celów wewnętrznych Spółki dzielonej - oddzielne bilanse i rachunki wyników w celu monitorowania jego operacji.


  1. Dział działalności rolniczej odpowiedzialny za całą działalność rolniczą, koncentrujący się na udostępnianiu rolnikom indywidualnym zasobu nieruchomości rolnych posiadanych przez Spółkę dzieloną („Działalność Rolnicza” lub „Dział Działalności Rolniczej”).

Dział Działalności Rolniczej, w szerokim zakresie, prowadzi działalność obejmującą procesy związane z wykorzystaniem zasobu nieruchomości rolnych dla celów produkcji rolnej - w formie dzierżawy gruntów na rzecz rolników indywidualnych - oraz utrzymania w odpowiednim stanie zabudowań znajdujących się na terenie nieruchomości przypisanych do Działu Działalności Rolniczej. Odpowiedzialność za Działalność Rolniczą przed zarządem Spółki dzielonej ponosi wyznaczona osoba - dyrektor ds. administracyjnych.

Dział Działalności Rolniczej zarządza samodzielnie działaniami z zakresu zasobów ludzkich w odniesieniu do personelu i pracowników przypisanych do Działu Działalności Rolniczej, jak również działaniami z zakresu zarządu powierzchnią, na której zlokalizowane są komórki organizacyjne Działu Działalności Rolniczej.


W zakresie bieżących spraw korporacyjnych działalność Działu Działalności Rolniczej wspomagana jest również przez funkcjonujący w ramach Działu Dystrybucji zespół administracyjny i zespół finansowy.


Do Działu Działalności Rolniczej został przyporządkowany odrębny zespół niematerialnych i materialnych składników majątkowych (stanowiący całościowy zespół praw i obowiązków przedmiotowego Działu Działalności Rolniczej), organizacyjnie i funkcjonalnie związany z funkcjami i zadaniami realizowanymi przez Dział Działalności Rolniczej, w szczególności w zakresie nieruchomości i ruchomości wykorzystywanych w ramach działalności Działu Działalności Rolniczej, na który od 1 listopada 2018 r. składają się w szczególności:

  1. nieruchomości rolne położone na terytorium Polski będące własnością Spółki dzielonej,
  2. pozostałe środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne organizacyjnie i funkcjonalnie związane z Działalnością Rolniczą,
  3. pracownicy komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za Działalność Rolniczą oraz wszelkie zobowiązania i należności pracownicze dotyczące powyższych pracowników,
  4. należności oraz zobowiązania związane z Działalnością Rolniczą,
  5. rachunki bankowe związane z Działalnością Rolniczą i znajdujące się na nich środki pieniężne,
  6. prawa i obowiązki wynikające z decyzji, pozwoleń, zezwoleń i rejestracji dotyczących Działalności Rolniczej,
  7. prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez Spółkę dzieloną, które są funkcjonalnie związane z Działalnością Rolniczą, w szczególności z umów dotyczących:
    • dzierżawy nieruchomości rolnych,
    • utrzymania w należytym stanie nieruchomości rolnych oraz znajdujących się na nich zabudowań, zakupu wszelkiego wyposażenia (w tym składników niskocennych, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) niezbędnego do realizacji procesów związanych z Działalnością Rolniczą,
    • zarządu nieruchomościami oraz innymi składnikami majątku przypisanymi do Działalności Rolniczej, dostaw energii, paliw i innych czynników energetycznych niezbędnych do funkcjonowania Działalności Rolniczej,
    • zapewnienia odpowiedniego zaplecza personalnego w zakresie prowadzenia Działalności Rolniczej.

Zgodnie z Uchwałą, wszelkie aktywa, wytworzone lub nabyte po dniu podjęcia Uchwały w wyniku wykonywania jakiejkolwiek działalności przypisanej do Działu Działalności Rolniczej, zostaną przypisane do Działu Działalności Rolniczej. Do Działu Działalności Rolniczej zostaną ponadto przypisane wszelkie nowe prawa i obowiązki, powstałe w związku z jakimikolwiek transakcjami, porozumieniami lub pisemnymi umowami zawartymi w imieniu Spółki dzielonej, które są lub będą zawarte w związku z Działalnością Rolniczą.

Wszelkie aktywa (rzeczowe i niematerialne, trwałe i obrotowe) związane z działalnością Działu Działalności Rolniczej, jak również wszelkie przychody i koszty związane z tą działalnością, zostały wyodrębnione w księgach Spółki dzielonej. Wszystkie wpływy i wypływy, związane z działalnością przypisaną do Działu Działalności Rolniczej na podstawie Uchwały powinny być dokonywane przez rachunek bankowy przypisany do Działu Działalności Rolniczej.


Dla Działu Działalności Rolniczej będą przygotowywane okresowo - dla celów wewnętrznych Spółki dzielonej - oddzielne bilanse i rachunki wyników w celu monitorowania jego operacji.


  1. Planowany podział przez wydzielenie

Mając na uwadze odrębność Działalności Rolniczej od pozostałej działalności prowadzonej w Spółce dzielonej oraz jednoczesną pokrewność przedmiotu działalności Spółki przejmującej w stosunku do działalności Działu Wydawniczego oraz Działu Dystrybucji, planowane jest dokonanie podziału przez wydzielenie Działu Wydawniczego i Działu Dystrybucji ze Spółki dzielonej do Spółki przejmującej.


Podział przez wydzielenie zostanie dokonany na podstawie przygotowanego planu podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1577 z późn. zm.).


Na skutek podziału przez wydzielenie na Spółkę przejmującą przeniesiony zostanie Dział Wydawniczy oraz Dział Dystrybucyjny, wydzielone obecnie w Spółce dzielonej. Spółka przejmująca, po podziale przez wydzielenie, będzie mogła kontynuować działalność wykonywaną dotychczas przez Dział Wydawniczy i Dział Dystrybucyjny Spółki dzielonej. Jednocześnie Spółka dzielona zachowa możliwość kontynuowania Działalności Rolniczej.

Podział Spółki dzielonej polegać będzie na tym, że Spółka dzielona nie przestanie istnieć oraz nie straci swojej podmiotowości prawnej, a jedynie zmniejszy swój majątek o część, która zostanie przeniesiona na Spółkę przejmującą. W wyniku podziału przez wydzielenie Spółka przejmująca wstąpi z dniem wydzielenia we wszystkie prawa i obowiązki Spółki dzielonej w zakresie objętym Działalnością Wydawniczą oraz Działalnością Dystrybucyjną zgodnie z planem podziału.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy majątek przenoszony na Spółkę przejmującą (tj. Dział Wydawniczy oraz Dział Dystrybucyjny) oraz majątek pozostający w Spółce dzielonej (tj. Dział Działalności Rolniczej) stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT?
  2. Czy planowany podział przez wydzielenie, w związku z brzmieniem art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT?

Zdaniem Zainteresowanych:


Ad. 1


Majątek przenoszony na Spółkę przejmującą (tj. Dział Wydawniczy oraz Dział Dystrybucyjny) oraz majątek pozostający w Spółce dzielonej (tj. Dział Działalności Rolniczej) stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.


Ad. 2


Planowany podział przez wydzielenie, w związku z brzmieniem art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.


Uzasadnienie stanowiska.


  1. Kwalifikacja wydzielonych jednostek organizacyjnych jako zorganizowanych części przedsiębiorstwa („ZCP”).

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, ZCP jest to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych oraz należności i zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


Zatem, aby można było uznać, że dany zespół składników materialnych i niematerialnych, podlegających zbyciu, stanowi zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, muszą być łącznie spełnione następujące warunki:

  1. zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym należności i zobowiązania) musi być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  2. o wyodrębnieniu finansowym świadczy wyodrębnienie, na podstawie którego można poznać sytuację finansową części przedsiębiorstwa, która będzie przedmiotem zbycia,
  3. wyodrębnione składniki muszą być przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. po wyodrębnieniu część przedsiębiorstwa musi być niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym powyższe zadania.

Zdaniem Zainteresowanych, nie ulega wątpliwości, że zarówno ujęty w opisie stanu faktycznego/ zdarzenia przyszłego majątek przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie przez Spółkę przejmującą (tj. Dział Wydawniczy oraz Dział Dystrybucji) oraz majątek pozostający w Spółce dzielonej (tj. Dział Działalności Rolniczej) stanowią ZCP w rozumieniu ustawy o VAT.

Szczegółowe uwagi odnoszące się kryteriów, pozwalających na traktowanie Działów jako ZCP, przedstawiono poniżej.


Zespół składników materialnych i niematerialnych.


Zdaniem Zaineresowanych, przedstawione w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego Działy: Wydawniczy, Dystrybucyjny oraz Działalności Rolniczej, na moment planowanego podziału, będą stanowić zespoły składników materialnych i niematerialnych.


Do każdego z Działów zostały bowiem - zgodnie z Uchwałą - przypisane odpowiednie składniki materialne i niematerialne, w tym należności i zobowiązania, potrzebne do prowadzenia działalności w poszczególnych obszarach. Składniki te zostały szczegółowo opisane na wstępie Wniosku.

Przedmiotowe zespoły składników są wewnętrznie zróżnicowane (tj. obejmują składniki różnego typu), jak i składają się z szerokiego zakresu zasobów przypisanych do każdego z Działów. Obejmują one przykładowo: prawa do nieruchomości, środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, należności i zobowiązania, a także prawa i obowiązki wynikające z określonych umów.

Jednocześnie do odpowiednich Działów przypisani zostali również pracownicy świadczący pracę na ich rzecz oraz wyznaczone osoby odpowiedzialne za całokształt wyodrębnionych działalności.


Ponadto, jak Wnioskodawcy wykazują poniżej, przedmiotowe zasoby pozostają organizacyjnie i finansowo wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki dzielonej.


W ocenie Zainteresowanych przedstawiony we Wniosku opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego bezsprzecznie wskazuje na okoliczność istnienia określonych zespołów składników materialnych i niematerialnych w ramach poszczególnych Działów.


Wyodrębnienie organizacyjne.


O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy ZCP stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział itp. Takie organizacyjne wydzielenie winno być, co do zasady, dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.

W tym kontekście Wnioskodawcy wskazują, że wszystkie trzy obszary działalności (Działy) zostały - w drodze Uchwały (a więc w sposób formalny) - wydzielone jako osobne jednostki organizacyjne w Spółce dzielonej (z dniem 1 listopada 2018 r.). Co więcej, Uchwała wskazuje precyzyjnie zasady tego wydzielenia, a także funkcjonowania Działów po ich wyodrębnieniu, alokację składników majątkowych i niemajątkowych oraz strukturę organizacyjną Spółki dzielonej z uwzględnieniem przedmiotowych Działów jako odrębnych jednostek organizacyjnych. Wyodrębnieniu organizacyjnemu Działów towarzyszy również przypisanie osobno dla każdego z Działów - pracowników. W odniesieniu do każdego z Działów wskazano także osobę odpowiedzialną.


W ocenie Zainteresowanych przesłanka wyodrębnienia organizacyjnego została zatem spełniona.


Wyodrębnienie finansowe.


Wyodrębnienie finansowe, o którym mowa wyżej, oznacza natomiast sytuację, w której - przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych - możliwe jest precyzyjne przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do danej ZCP.


W ocenie Zainteresowanych przedmiotowy warunek należy uznać za spełniony.


Jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, wszelkie aktywa (rzeczowe i niematerialne, trwałe i obrotowe) oraz zobowiązania poszczególnych Działów, jak również wszelkie przychody i koszty związane z działalnością z każdego z nich, zostały wyodrębnione w księgach Spółki dzielonej. Wszystkie wpływy i wypływy, związane z działalnością przypisaną do każdego z Działów powinny być dokonywane przez odrębny rachunek bankowy (przypisany do danego Działu).


Ponadto każdy Dział będzie przygotowywać okresowo oddzielne bilanse i rachunki wyników w celu monitorowania jego operacji.


Zainteresowany zajmują zatem stanowisko, że przesłanka wydzielenia finansowego jest w niniejszej sprawie spełniona.


Wyodrębnienie funkcjonalne.


Warunek wyodrębnienia funkcjonalnego odnosi się do możliwości wskazania określonych obszarów aktywności gospodarczej dla każdej z wyodrębnionych ZCP.


W ocenie Zainteresowanych nie ulega wątpliwości, że wszystkie trzy obszary działalności - tzn. poszczególne Działy - posiadają inny profil działalności gospodarczej oraz odrębne uwarunkowania biznesowe ich dotyczące. Każdy z Działów posiada również określone, odrębnie zidentyfikowane oraz ściśle wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego (jak i w podjętej Uchwale) zadania (zakres obowiązków i działań) w działalności Spółki dzielonej.

Co więcej, jak już wskazywano powyżej, wyodrębnienie Działów zostało dokonane mając na względzie faktyczną odrębność prowadzonych w ramach Spółki dzielonej działalności (poszczególnym obszarom działalności Spółki dzielonej odpowiadają Działy). Wydzielone jednostki organizacyjne obejmują zatem osobne, wyspecjalizowane i funkcjonujące odrębnie obszary działalności Spółki dzielonej.

Jak wskazywano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, w Spółce dzielonej funkcjonują Działy: Wydawniczy, Dystrybucyjny oraz Działalności Rolniczej. Jak podnoszono i szczegółowo opisano na wstępie Wniosku, zakres zadań każdego z nich pozostaje odrębny i samodzielny. Zakres działalności każdego z Działów jest - w porównaniu z pozostałymi - zróżnicowany i odrębny merytorycznie.


Biorąc pod uwagę, że wszystkie trzy Działy mają spełniać swoje własne, odrębne funkcje - i czynić to niezależnie od siebie - w ocenie Zainteresowanych przesłanka wyodrębnienia funkcjonalnego jest spełniona.


Zdolność do samodzielnego realizowania zadań gospodarczych.


Ostatnim warunkiem uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za ZCP jest zdolność stanowienia przez ZCP niezależnego przedsiębiorstwa, samodzielnie realizującego swoje zadania gospodarcze.


Jak już wskazywano w niniejszym Wniosku, wyodrębnienie Działów odpowiadało odrębnym sferom działalności gospodarczej Spółki dzielonej, która była - oraz jest obecnie - realnie i sprawnie prowadzona w oparciu o Działy właśnie (funkcjonujące obecnie jako odrębne elementy struktury organizacyjnej). Każdy z Działów w pełni samodzielnie, w oparciu jedynie o posiadane aktywa i zasoby (tj. bez konieczności ich uzupełnienia „z zewnątrz”), wykonuje swoje własne zadania gospodarcze.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, funkcjonowanie wyodrębnionych jednostek organizacyjnych po przeprowadzeniu podziału przez wydzielenie będzie mogło być kontynuowane w zakresie Działalności Wydawniczej i Dystrybucyjnej przez Spółkę przejmującą, natomiast Spółka dzielona będzie mieć możliwość kontynuowania Działalności Rolniczej. Powyższe nastąpi w oparciu o składniki majątku i inne zasoby będące w posiadaniu Działów w momencie ich wydzielenia. Po dokonaniu tej transakcji każdy z Działów - tak jak jest również obecnie - będzie zdolny do samodzielnego realizowania przypisanych mu zadań gospodarczych.

W konsekwencji, Zainteresowani zajmują stanowisko, że opisane w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym Działy: Wydawniczy, Dystrybucyjny oraz Działalności Rolniczej stanowią niezależne, zorganizowane części przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące przypisane im zadania gospodarcze.


Reasumując, biorąc pod uwagę okoliczności przytoczone i omówione powyżej, każdy z Działów może zostać uznany za ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Spełnione są bowiem kryteria uznania ich za ZCP.


Ad. 2 Opodatkowanie VAT


Zainteresowani pragną wskazać również, że w art. 6 ustawy o VAT znajduje się zamknięty katalog czynności, do których nie stosuje się przepisów ustawy o VAT. Zgodnie z art. 6 pkt 1 tej ustawy, jej przepisów nie stosuje się, w szczególności do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


W konsekwencji, skoro przedmiotowe Działy stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, do planowanego podziału przez wydzielenie zastosowanie znajdzie art. 6 pkt 1 tej ustawy.


Reasumując, Wnioskodawcy na podstawie przytoczonej powyżej argumentacji, wskazują, że:

  • wyodrębnione w Spółce dzielonej jednostki organizacyjne, tj. Dział Wydawniczy, Dział Dystrybucji oraz Dział Działalności Rolniczej, spełniają przesłanki niezbędne do uznania ich zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
  • planowany podział przez wydzielenie nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Z art. 7 ust. 1 ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).


W świetle art. 2 pkt 6 ustawy, towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy, nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.


Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.


Przepisy regulujące prawną instytucję podziału spółek stanowią treść tytułu IV działu II ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 505 z późn. zm.).


Zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, podział może być dokonany, przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).


Przewidziany w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych podział dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie), powoduje przeniesienie prawa własności wydzielonej części majątku. Złożoność procedur związanych z podziałem spółki nie ma przy tym znaczenia. Istotny jest efekt końcowy – przeniesienie własności. W sytuacji gdy w wyniku podziału spółki przez wydzielenie przedmiotem przeniesienia własności jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa to mamy do czynienia z transakcją zbycia w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, który to przepis wyłącza taką czynność z zakresu regulacji ustawy.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie, które winno zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące w takich wzajemnych relacjach, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.


Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy, których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).


Zatem na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

O tym, czy nastąpiło zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sarl stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie – nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu – do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów.

Mając na uwadze powyższe orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana przez pryzmat treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE i w powiązaniu z rozumieniem pojęcia „przekazania całości lub części majątku”, wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych. Tym samym, w myśl orzecznictwa Trybunału, składniki niematerialne nie stanowią konstytutywnego elementu uznania części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w każdym przypadku. Trybunał uznał, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy wynika, że podstawowa działalność Wnioskodawcy - Spółki dzielonej oraz Spółki przejmującej polega na wydawnictwie oraz dystrybucji książek. Spółka dzielona posiada w swojej strukturze organizacyjnej jednostki organizacyjne, które zostały wydzielone z dniem 1 listopada 2018 r., w drodze uchwały zarządu z dnia 29 października 2018 r. Wyodrębnienie zostało dokonane mając na względzie faktyczną odrębność prowadzonych w ramach Spółki dzielonej działalności. Wyodrębnione jednostki organizacyjne mogą prowadzić działalność w oparciu o wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia określonych działalności gospodarczych. Wydzielone jednostki organizacyjne obejmują następujące, wyspecjalizowane i funkcjonujące odrębnie obszary działalności Spółki dzielonej:


  1. Dział wydawniczy odpowiedzialny za całą działalność wydawniczą, koncentrujący się na wydawnictwie literatury pięknej, książek dla dzieci, poradników, encyklopedii i leksykonów („Działalność Wydawnicza” lub „Dział Wydawniczy”).

Dział Wydawniczy zarządza samodzielnie działaniami z zakresu zasobów ludzkich w odniesieniu do personelu i pracowników przypisanych do Działu Wydawniczego, jak również działaniami z zakresu zarządu powierzchnią, na której zlokalizowane są komórki organizacyjne Działu Wydawniczego. W zakresie bieżących spraw korporacyjnych działalność Działu Wydawniczego wspomagana jest również przez funkcjonujący w ramach Działu Wydawniczego/Dystrybucji zespół administracyjny, zespół finansowy, zespół kadrowy oraz zespół informatyczny. Do Działu Wydawniczego został przyporządkowany odrębny zespół niematerialnych i materialnych składników majątkowych (stanowiący całościowy zespół praw i obowiązków przedmiotowego Działu Wydawniczego), organizacyjnie i funkcjonalnie związany z funkcjami i zadaniami realizowanymi przez Dział Wydawniczy. Wszelkie aktywa (rzeczowe i niematerialne, trwałe i obrotowe) Działu Wydawniczego oraz zobowiązania związane z Działalnością Wydawniczą, jak również wszelkie przychody i koszty związane z działalnością Działu Wydawniczego, zostały wyodrębnione w księgach Spółki dzielonej.


  1. Dział dystrybucji odpowiedzialny za całą działalność dystrybucyjną, koncentrujący się na działalności w zakresie dystrybucji wydawnictw książkowych i multimedialnych, w tym w ramach internetowej platformy dystrybucyjnej („Działalność Dystrybucyjna” lub „Dział Dystrybucji”).

Dział Dystrybucji zarządza samodzielnie działaniami z zakresu zasobów ludzkich w odniesieniu do personelu i pracowników przypisanych do Działu Dystrybucji, jak również działaniami z zakresu zarządu powierzchnią, na której zlokalizowane są komórki organizacyjne Działu Dystrybucji, w tym siedzibą Spółki dzielonej. W ramach Działu Dystrybucji funkcjonują zespoły: administracyjny, finansowy, kadrowy oraz informatyczny. Do Działu Dystrybucji został przyporządkowany odrębny zespół niematerialnych i materialnych składników majątkowych (stanowiący całościowy zespół praw i obowiązków przedmiotowego Działu Dystrybucji), organizacyjnie i funkcjonalnie związany z funkcjami i zadaniami realizowanymi przez Dział Dystrybucji. Wszelkie aktywa (rzeczowe i niematerialne, trwałe i obrotowe) związane z działalnością Działu Dystrybucji, jak również wszelkie przychody i koszty związane z tą działalnością, zostały wyodrębnione w księgach Spółki dzielonej.


  1. Dział działalności rolniczej odpowiedzialny za całą działalność rolniczą, koncentrujący się na udostępnianiu rolnikom indywidualnym zasobu nieruchomości rolnych posiadanych przez Spółkę dzieloną („Działalność Rolnicza” lub „Dział Działalności Rolniczej”)

Dział Działalności Rolniczej, w szerokim zakresie prowadzi działalność obejmującą procesy związane z wykorzystaniem zasobu nieruchomości rolnych dla celów produkcji rolnej - w formie dzierżawy gruntów na rzecz rolników indywidualnych - oraz utrzymania w odpowiednim stanie zabudowań znajdujących się na terenie nieruchomości przypisanych do Działu Działalności Rolniczej. Dział Działalności Rolniczej zarządza samodzielnie działaniami z zakresu zasobów ludzkich w odniesieniu do personelu i pracowników przypisanych do Działu Działalności Rolniczej, jak również działaniami z zakresu zarządu powierzchnią, na której zlokalizowane są komórki organizacyjne Działu Działalności Rolniczej. W zakresie bieżących spraw korporacyjnych działalność Działu Działalności Rolniczej wspomagana jest również przez funkcjonujący w ramach Działu Dystrybucji zespół administracyjny i zespół finansowy. Do Działu Działalności Rolniczej został przyporządkowany odrębny zespół niematerialnych i materialnych składników majątkowych (stanowiący całościowy zespół praw i obowiązków przedmiotowego Działu Działalności Rolniczej), organizacyjnie i funkcjonalnie związany z funkcjami i zadaniami realizowanymi przez Dział Działalności Rolniczej. Wszelkie aktywa (rzeczowe i niematerialne, trwałe i obrotowe) związane z działalnością Działu Działalności Rolniczej, jak również wszelkie przychody i koszty związane z tą działalnością, zostały wyodrębnione w księgach Spółki dzielonej.

Planowane jest dokonanie podziału przez wydzielenie Działu Wydawniczego i Działu Dystrybucji ze Spółki dzielonej do Spółki przejmującej. Podział przez wydzielenie zostanie dokonany na podstawie przygotowanego planu podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Na skutek podziału przez wydzielenie na Spółkę przejmującą przeniesiony zostanie Dział Wydawniczy oraz Dział Dystrybucyjny, wydzielone obecnie w Spółce dzielonej. Spółka przejmująca, po podziale przez wydzielenie, będzie mogła kontynuować działalność wykonywaną dotychczas przez Dział Wydawniczy i Dział Dystrybucyjny Spółki dzielonej. Jednocześnie Spółka dzielona zachowa możliwość kontynuowania Działalności Rolniczej.

Wątpliwości Zainteresowanych dotyczą kwestii, czy majątek przenoszony na Spółkę przejmującą (Dział Wydawniczy oraz Dział Dystrybucyjny) oraz majątek pozostający w Spółce dzielonej (Dział Działalności Rolniczej) stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i w konsekwencji czy planowany podział przez wydzielenie, w związku z brzmieniem art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę, itp., na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze, powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u zbywcy zorganizowany zespół składników gotowy realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po jego zbyciu powinno być możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej przez nabywcę przedsiębiorstwa.

Analizując, czy określone składniki majątkowe stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa, zawsze należy wziąć pod uwagę profil działalności danego przedsiębiorcy, warunki rynkowe oraz specyfikę danej branży. Nie można zatem wyznaczyć szczegółowego katalogu warunków koniecznych do spełnienia, aby można było mówić o istnieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony na Spółkę przejmującą (Dział Wydawniczy oraz Dział Dystrybucyjny) oraz majątek pozostający w Spółce dzielonej (Dział Działalności Rolniczej) będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, ponieważ będzie odznaczać się odrębnością organizacyjną, funkcjonalną i finansową z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Jak wyżej wskazano wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do danej zorganizowanej części. Z opisu sprawy wynika, że wszelkie aktywa (rzeczowe i niematerialne, trwałe i obrotowe) związane z działalnością Działu: Wydawniczego, Dystrybucji, Działalności Rolniczej, jak również wszelkie przychody i koszty związane z tą działalnością, zostały wyodrębnione w księgach Spółki dzielonej. Oprócz wyodrębnienia finansowego przedmiotowe Działy będą także spełniać przesłanki wyodrębnienia organizacyjnego. W szczególności o wyodrębnieniu organizacyjnym Działu: Wydawniczego, Dystrybucji, Działalności Rolniczej będzie świadczyło ich wydzielenie w strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej. Natomiast o wyodrębnieniu funkcjonalnym wymienionych Działów będzie świadczyła możliwość samodzielnej realizacji swoich zadań, poprzez dysponowanie m.in. pracownikami przypisanymi do poszczególnych Działów, odrębnym zespołem niematerialnych i materialnych składników majątku stanowiących całościowy zespół praw i obowiązków funkcjonalnie związanych z zadaniami realizowanymi przez poszczególne Działy. Ponadto z opisu sprawy wynika, że Spółka przejmująca, po podziale przez wydzielenie będzie mogła kontynuować działalność wykonywaną dotychczas przez Dział Wydawniczy i Dział Dystrybucyjny Spółki dzielonej. Jednocześnie Spółka dzielona zachowa możliwość kontynuacji działalności rolniczej.

Z uwagi na powyższą analizę rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, że skoro Dział: Wydawniczy, Dystrybucji, Działalności Rolniczej, będzie wydzielony organizacyjnie, finansowo z całości przedsiębiorstwa Spółki dzielonej i będzie stanowić zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania), przeznaczony do prowadzenia odrębnej i samodzielnej działalności gospodarczej, to będzie spełniał definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, stosownie do art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. W konsekwencji planowany podział przez wydzielenie nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.


Tym samym stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.


Ponadto, tut. Organ informuje, że niniejsza interpretacja rozstrzyga przedstawiony stan faktyczny/zdarzenie przyszłe wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenie przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zainteresowanemu będącemu Stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj