Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-1.4012.27.2021.1.ASY
z 2 marca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 8 stycznia 2021 r. (data wpływu 11 stycznia 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży udziału wynoszącego ½ w nieruchomości o numerze …– jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2021 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży udziału wynoszącego ½ w nieruchomości o numerze ….

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 13 września 2013 r. Wnioskodawczyni … nabyła działkę o numerze ….. Nieruchomość nabyta została w wyniku umowy sprzedaży przez osobę prywatną, a przy jej zakupie Wnioskodawczyni nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Zgodnie z obowiązującym na dzień zakupu MPZP nieruchomość oznaczona symbolami K19UMN (Tereny zabudowy usługowej z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej) i K22U (Tereny usług komercyjnych). Nabyta zgodnie z aktem notarialnym, bez związku z prowadzoną wtedy przez Wnioskodawczynię działalnością gospodarczą i poza jej zakresem. Nabyta do majątku osobistego (wtedy stan cywilny Wnioskodawczyni - panna) na użytek prywatny - Wnioskodawczyni miała na tamten czas w planach przyszłościowych budowę małego ekonomicznego budynku mieszkalnego na potrzeby osoby żyjącej w pojedynkę. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów nieruchomość określona symbolem RIVb - co oznacza grunty orne. W momencie zakupu działka użytkowana była jako tereny uprawne przez osobę trzecią. W dniu 27 września 2013 r. dla zachowania terenu w dobrym stanie do czasu rozpoczęcia realizacji swoich planów, Wnioskodawczyni odpłatnie, za kwotę 200 zł brutto wydzierżawiła nieruchomość na użytek rolniczy na okres jednego roku. W kolejnych latach, aż do 2020 roku nieruchomość była wydzierżawiana na użytek rolniczy, jednak już nie odpłatnie, ponieważ Wnioskodawczyni w dalszym ciągu nie podejmowała żadnych działań związanych z budową, a zależało jej na dobrym utrzymaniu terenu. Gdyby pole nie było uprawiane, mogłoby to skutkować zasianiem chwastów, a działałoby to także na szkodę sąsiadów, posiadających otaczające nieruchomość tereny rolnicze.

W dniu 7 stycznia 2014 r. …. - brat Wnioskodawczyni nabył działkę sąsiednią o numerze …. Nabycie nastąpiło w drodze darowizny od rodziców …., zgodnie z aktem notarialnym do majątku osobistego. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów nieruchomość określona symbolem RIVb - co oznacza grunty orne. Zgodnie z obowiązującym na dzień zakupu MPZP nieruchomość oznaczona symbolami K19UMN (Tereny zabudowy usługowej z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej) i K22U (Tereny usług komercyjnych). W momencie nabycia działka użytkowana była jako tereny uprawne przez osobę trzecią. Po nabyciu, nieruchomość była wydzierżawiona na użytek rolniczy, nie odpłatnie, dla utrzymania terenu w dobrym stanie. Gdyby pole nie było uprawiane, mogło by to skutkować zasianiem chwastów, a działałoby to także na szkodę sąsiadów, posiadających otaczające nieruchomość tereny rolnicze.

Działki … (nabyta przez Wnioskodawczynię jak opisano wyżej) i … (nabyta przez brata Wnioskodawczyni jak opisano wyżej) to działki ściśle ze sobą sąsiadujące, a jedynie działka …. posiada urządzony z drogi głównej zjazd.

W 2015 roku w wyniku wprowadzonych przez Urząd Gminy …. zmian działki … i …. oraz otaczające ją działki sąsiednie zmieniły oznaczenie w MPZP na F14U, tj. pod zabudowę usługową.

W dniu 29 lipca 2020 r. właściciele … i …. działek o numerach … i …. dokonali bez dopłaty notarialnej zamiany w udziałach. … tytułem zamiany przeniosła na rzecz brata …. udział w nieruchomości wynoszącej części we własności nieruchomości …, a w zamian …. tytułem zamiany przeniósł na rzecz siostry … udział w nieruchomości wynoszącej ½ części we własności nieruchomości … W wyniku opisanego aktu … i … stali się właścicielami w udziałach wynoszących po ½ części działek o numerach … i …, a opisane działki zostały przypisane do jednej księgi wieczystej.

W dniu 29 lipca 2020 r. pomiędzy Sprzedającymi - … i …, a Kupującym - spółką …., reprezentowaną przez pełnomocnika została podpisana przedwstępna umowa sprzedaży pod warunkiem, w której:

  • Sprzedający oświadczyli, że planują przeprowadzenie postępowania o scalenie i podział geodezyjny działek nr … i nr … zgodnie z wstępnym projektem. Kupujący i Sprzedający oświadczyli, że opisane wyżej postępowanie o scalenie i podział geodezyjny przeprowadzone zostanie kosztem i staraniem Spółki (Kupującego),
  • … i … zobowiązali się sprzedać Spółce …, całe swoje udziały wynoszące po ½ części we własności działki gruntu o powierzchni około 0,2750 ha powstałej w wyniku scalenia i podziału działek gruntu nr … i … (powstała na skutek przeprowadzonego podziału nieruchomość opisana w dalszej części wniosku ma numer … i jej sprzedaż jest przedmiotem składanego o interpretację wniosku) pod opisanymi niżej warunkami:
    1. uzyskania przez Spółkę prawomocnej, ostatecznej, wykonalnej decyzji o pozwoleniu na budowę, z której będzie wynikać możliwość zabudowania nabywanej nieruchomości, obiektami zgodnie z planami inwestycyjnymi Spółki,
    2. uzyskania przez Kupującego prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji wydanej przez właściwy organ lub zarządcę drogi zezwalającej na lokalizację publicznego zjazdu na przedmiotową nieruchomość (która powstanie w wyniku scalenia i podziału działek nr … i ….) lub pozwolenia na budowę przedmiotowego zjazdu według koncepcji Kupującego, a także uzyskania zapewnienia zarządcy drogi o niewprowadzeniu ograniczeń tonażowych utrudniających obsługę komunikacyjną nieruchomości,
    3. niestwierdzenia ponadnormatywnego zanieczyszczenia nieruchomości skutkującego koniecznością rekultywacji,
    4. potwierdzenia badaniami geotechnicznymi możliwości posadowienia na nieruchomości budynków przy zastosowaniu tradycyjnych technologii budowlanych,
    5. wydania przez właściwy organ prawomocnej i ostatecznej decyzji o scaleniu działek nr … i …, a następnie podział działki powstałej w wyniku scalenia działek nr … i …, zgodnie z planami inwestycyjnymi Spółki,
    6. uzyskania przez Kupującego warunków technicznych przyłączy - kanalizacji sanitarnej, wodnej, kanalizacji deszczowej oraz przyłącza energetycznego zgodnie z koncepcją Kupującego, pozwalających na realizację planowanej inwestycji w okresie 6 (sześciu) miesięcy od dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży,
    7. uzyskania warunków technicznych usunięcia kolizji infrastruktury technicznej z planowanym obiektem handlowym,
    8. uzyskania przez Sprzedających własnym kosztem i staraniem najpóźniej do dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez właściwego Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) o konieczności naliczenia bądź zwolnienia z naliczenia podatku VAT,
    9. złożenia wniosku do właściwego Sądu o założenie nowej księgi wieczystej bez obciążeń lub uzyskania zgody uprawnionego na bezciężarowe odłączenie przedmiotowej działki, kosztem i staraniem Sprzedającego, w terminie do dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży, a działający w imieniu Spółki pełnomocnik niezwłocznie, to jest w terminie 14 dni po spełnieniu się wyżej wymienionych warunków, najpóźniej do dnia 29 stycznia 2022 r. opisane wyżej udziały zobowiązuje się kupić.




Wnioski o wydanie decyzji z pkt 1, 3, 4, 5, 6, 7, 9 mają być składane w imieniu i na rzecz Spółki-Kupującego. Wnioski o wydanie decyzji i interpretacji z pkt 2, 8 mają być składane w imieniu i na rzecz Sprzedających. Kupujący i Sprzedający zgodnie oświadczyli, że koszty związane z realizacją warunków określonych w pkt 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9 poniesie Kupujący, natomiast koszty związane z wydaniem interpretacji określonych w pkt 8, której dotyczy składany wniosek, poniosą Sprzedający.

Sprzedający oświadczyli, że:

  1. udzielają Kupującemu pełnomocnictwa z prawem do udzielania dalszych pełnomocnictw, do występowania przed wszelkimi organami administracji publicznej oraz do podejmowania wszelkich działań faktycznych i prawnych, niezbędnych dla uzyskania decyzji i pozwoleń opisanych w dokumencie, w szczególności składania wniosków oraz odbioru wymaganych decyzji i postanowień, dokonania wszelkich czynności związanych z uzyskaniem na terenie nieruchomości określonych w dokumencie warunków technicznych dotyczących przyłączenia do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, kanalizacji deszczowej oraz sieci elektroenergetycznej i centralnego ogrzewania, w szczególności do złożenia wniosków o wydanie przedmiotowych warunków oraz ich odbioru, uzyskaniem decyzji na lokalizację zjazdu publicznego, w szczególności do złożenia wniosków w celu jej uzyskania oraz odbioru. Sprzedający oświadczają, że przez cały okres obowiązywania umowy przedwstępnej niniejsze pełnomocnictwo jest nieodwołalne i nie wygasa wskutek śmierci mocodawcy.
  2. wyrażają zgodę na dysponowanie przez Kupującego nieruchomościami opisanymi w § 1 przedmiotowego aktu na cele budowlane w rozumieniu art. 33 ust. 2 pkt 2 w związku art. 3 pkt 11 ustawy z dnia 07 lipca 1994 roku Prawo Budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r., poz. 1186 z późn. zm.) w zakresie wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę, uzyskanie zgód, opinii i tym podobnych oraz udostępnią Kupującemu nieruchomości będące przedmiotem niniejszej umowy celem przeprowadzenia badań gruntu.
  3. wyrażają zgodę na usytuowanie przez Kupującego własnym kosztem i staraniem na działkach nr … i …. tymczasowego przyłącza energetycznego zgodnie z warunkami technicznymi przyłączenia do sieci oraz treścią umowy przyłączeniowej zawartej z operatorem. Jednocześnie Kupujący oświadcza, iż w przypadku nie zawarcia przez strony umowy przyrzeczonej sprzedaży usunie własnym kosztem i staraniem usytuowane na działce urządzenia oraz ureguluje wszelkie należności związane z korzystaniem z tegoż przyłącza energetycznego.
    • Sprzedający zobowiązali się nie podejmować jakichkolwiek czynności lub powstrzymywać od dokonania jakichkolwiek działań mających na celu utrudnienie lub uniemożliwienie dokonania przez Kupującego podziału nieruchomości opisanego w akcie.
    • Sprzedający zobowiązali się od dnia zawarcia umowy i przez cały okres jej powstrzymać od działań mających na celu taką zmianę stanu prawnego i faktycznego zbywanej nieruchomości, która będzie powodowała pogorszenie sytuacji prawnej lub faktycznej Kupującego
    • Na podstawie niniejszej umowy - aktu notarialnego złożono również wniosek wieczysto księgowy o dokonanie w dziale trzecim Księgi wieczystej nieruchomości wpisu, roszczenia o zawarcie przyrzeczonej umowy sprzedaży na rzecz spółki …..



W dniu 29 lipca 2020 r. Kupujący i Sprzedający podpisali także umowę dzierżawy na czas nieokreślony z wymienioną wyżej Spółką, wraz z aneksem na okres 3 miesięcy. W wyniku, której sprzedający otrzymali w sierpniu 2020 r. kwotę po 75 zł na osobiste konta bankowe, jako płatność za wymieniony okres z góry. Przytoczona umowa dzierżawy została podpisana celem przekazania dzierżawcy prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu art. 33 ust. 2 pkt 2 w zw. z art. 3 pkt 11 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, w zakresie uzyskania niezbędnych zgód i pozwoleń.

Na podstawie opisanych powyżej umowy przedwstępnej i umowy dzierżawy Kupujący, posiadając prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, działa jako Inwestor oraz pozyskuje niezbędne do realizacji inwestycji zgody w swoim imieniu, w tym pozwolenie na budowę, co znacznie przyspieszy finalizację transakcji, bo w przypadku finalnej sprzedaży będzie mógł niezwłocznie rozpoczynać budowę.

W dniu 9 grudnia 2020 r. Wójt Gminy … wydał Decyzję, w wyniku której zatwierdził projekt podziału nieruchomości o numerach … oraz … o łącznej powierzchni 0,3489 ha w ten sposób, że w wyniku podziału powstały działki o numerach: … o powierzchni 0,0739 ha oraz … o powierzchni 0,2750 ha, pod warunkiem że przy zbywaniu nowo wydzielonych działek dla działki … zostanie ustanowiona odpowiednia służebność drogowa. Działka … ma stanowić przedmiot opisanej we wniosku sprzedaży. Decyzja stała się prawomocna w dniu 4 stycznia 2021 r.

Dodatkowe informacje na temat Wnioskodawczyni: od 1 kwietnia 2010 r. Wnioskodawczyni prowadziła działalność gospodarczą, od 1 kwietnia 2010 r. jako podatnik VAT czynny (NIP: …). Aktualny stan: zawieszona działalność gospodarcza. W związku z zawieszeniem od 13 lipca 2019 r. otrzymano zawiadomienie z datą 16 lipca 2020 r. z US o wykreśleniu z urzędu podatnika z rejestru jako podatnika VAT i VAT-UE. W dniu 12 września 2015 r. Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński, umów majątkowych rozszerzających wspólność ustawową nie zawierała. W 2017 roku Wnioskodawczyni zakupiła nieruchomość (której pozostaje właścicielem) w …, działkę o numerze … z wydanymi warunkami zabudowy na budowę domu jednorodzinnego, w … o powierzchni 0,0881 ha oraz udział w działce … o powierzchni 0,0278 ha wynoszący … części przeznaczonej pod urządzenie drogi wewnętrznej. Działkę Wnioskodawczyni zakupiła za oszczędności zgromadzone przed zawarciem związku małżeńskiego, nabycie nastąpiło do majątku osobistego, z myślą o budowie domu. Po kilku miesiącach Wnioskodawczyni podjęła decyzję że ze względu na sąsiadujące z działką gospodarstwo oraz wydzielające się zapachy, lokalizacja nie będzie najlepszym miejscem do zamieszkania, dlatego w 2018 roku rozpoczęła budowę domku jednorodzinnego na innej nieruchomości w … stanowiącej własność rodziców, na podstawie użyczenia gruntu na cele budowlane. Właściciel działek wymienionych w treści wniosku, o numerach … o powierzchni 0,0739 ha w części wynoszącej ½ części nieruchomości oraz … o powierzchni 0,2750 ha w części wynoszącej ½ części nieruchomości. Wnioskodawczyni nigdy nie dokonywała sprzedaży gruntów. Od marca 2019 roku jest osobą pracującą na etacie, które stanowi źródło utrzymania Wnioskodawczyni.

Przedmiotem wydania decyzji jest planowana sprzedaż nieruchomości o numerze …, o powierzchni 0,2750 ha w części wynoszącej ½ części nieruchomości, której Wnioskodawczyni - … jest właścicielem. Nieruchomość jest niezabudowana, z bezpośrednim dostępem do drogi publicznej i urządzonym zjazdem, położona jest w miejscowości …, oznaczona jest w MPZP jako F14U, tj. pod zabudowę usługową. Planowana sprzedaż została poprzedzona podpisaną w dniu 29 lipca 2020 r. przedwstępną umową sprzedaży pod warunkiem, szczegółowo opisaną we wniosku. Dla sprzedaży ½ części nieruchomości, która stanowi własność drugiego właściciela, tj… złożony zostaje odrębny wniosek.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż nieruchomości o numerze …, o powierzchni 0,2750 ha, w części wynoszącej ½ części nieruchomości, której Wnioskodawczyni jest właścicielem należy opodatkować podatkiem VAT od towarów i usług?

Stanowisko Wnioskodawczyni:

Sprzedaż wydzielonej nieruchomości będzie działaniem, stanowiącym zarządzanie majątkiem prywatnym. Sprzedaż nie będzie podlegała podatkowi VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r., poz. 106 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”, państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

  1. określone udziały w nieruchomości,
  2. prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,
  3. udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r.– Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.). Ze współwłasnością mamy do czynienia wtedy, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 Kodeksu cywilnego). W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości.

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego).

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 ustawy Kodeks cywilny). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

Należy więc przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości gruntowych (działek, udziałów w działkach), traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Określona czynność będzie opodatkowana podatkiem VAT, jeśli zostanie wykonana przez podatnika, a więc osobę prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT istotne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Zatem, kiedy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Jednocześnie wykorzystywanie składników majątku, tj. takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania, które polega na czerpaniu dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej. Należy stwierdzić, że każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług.

W konsekwencji, wykorzystywanie majątku należącego do danej osoby stanowi również działalność gospodarczą jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek nabyty został i faktycznie wykorzystany na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ustawy.

W kwestii opodatkowania dostawy przedmiotowej nieruchomości o nr …, w części wynoszącej ½ części nieruchomości, istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu sprawy Wnioskodawczyni, w celu dokonania sprzedaży nieruchomości, podejmowała/będzie podejmowała aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania Wnioskodawczyni za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.) (a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy) jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.

Ponadto, jak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w sprawach C-180/10 i C-181/10, dostawę gruntu przeznaczonego pod zabudowę należy uznać za objętą podatkiem od wartości dodanej, pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

Należy wskazać, iż przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomość działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich.

Zatem, w świetle powyższego, uznanie czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Analiza przedstawionego opisu sprawy w świetle powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, iż w przedmiotowej sprawie wystąpią okoliczności, które będą wskazywały, że sprzedaż przez Wnioskodawczynię nieruchomości nr …, w części wynoszącej ½ części nieruchomości, należy uznać za działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, która podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wskazują na to okoliczności faktyczne związane z ww. nieruchomością tj. fakt, że przed sprzedażą gruntu Wnioskodawczyni podpisała przedwstępną umowę sprzedaży i udzieliła Kupującemu pełnomocnictwa, z prawem do udzielania dalszych pełnomocnictw. Wnioskodawczyni wskazała, że udzieliła pełnomocnictwa do występowania przed wszelkimi organami administracji publicznej oraz do podejmowania wszelkich działań faktycznych i prawnych, niezbędnych dla uzyskania decyzji i pozwoleń opisanych w dokumencie, w szczególności składania wniosków oraz odbioru wymaganych decyzji i postanowień, dokonania wszelkich czynności związanych z uzyskaniem na terenie nieruchomości określonych w dokumencie warunków technicznych dotyczących przyłączenia do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, kanalizacji deszczowej oraz sieci elektroenergetycznej i centralnego ogrzewania, w szczególności do złożenia wniosków o wydanie przedmiotowych warunków oraz ich odbioru, uzyskaniem decyzji na lokalizację zjazdu publicznego, w szczególności do złożenia wniosków w celu jej uzyskania oraz odbioru. Ponadto Wnioskodawczyni wyraziła zgodę na dysponowanie przez Kupującego nieruchomościami opisanymi w § 1 przedmiotowego aktu na cele budowlane w rozumieniu art. 33 ust. 2 pkt 2 w związku art. 3 pkt 11 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r. poz. 1186 z późn. zm.) w zakresie wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę, uzyskanie zgód, opinii, i tym podobnych oraz udostępnią Kupującemu nieruchomości będące przedmiotem niniejszej umowy celem przeprowadzenia badań gruntu. Wnioskodawczyni wyraziła też zgodę na usytuowanie przez Kupującego własnym kosztem i staraniem na działkach nr … i … tymczasowego przyłącza energetycznego zgodnie z warunkami technicznymi przyłączenia do sieci oraz treścią umowy przyłączeniowej zawartej z operatorem. Jednocześnie Kupujący oświadcza, iż w przypadku nie zawarcia przez strony umowy przyrzeczonej sprzedaży usunie własnym kosztem i staraniem usytuowane na działce urządzenia oraz ureguluje wszelkie należności związane z korzystaniem z tegoż przyłącza energetycznego.

W związku z łączącą strony przedwstępną umową sprzedaży gruntu Kupujący i Sprzedający podpisali także umowę dzierżawy na czas nieokreślony. W wyniku, której sprzedający otrzymali w sierpniu 2020 kwotę po 75 zł na osobiste konta bankowe, jako płatność za wymieniony okres z góry. Przytoczona umowa dzierżawy została podpisana celem przekazania dzierżawcy prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu art. 33 ust. 2 pkt 2 w zw. z art. 3 pkt 11 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r Prawo budowlane, w zakresie uzyskania niezbędnych zgód i pozwoleń.

Zatem powyższe okoliczności przeczą tezie o „zwykłym wykonywaniu prawa własności”, tj. typowym dla przedmiotów zbywaniu towaru z majątku prywatnego, któremu to zachowaniu nie przypisuje się znamion działalności gospodarczej.

Odnosząc się do sprawy będącej przedmiotem wniosku należy stwierdzić, że decydujące znaczenie w tej sytuacji ma fakt udzielenia nabywcy nieruchomości pełnomocnictwa celem dokonywania szeregu czynności związanych z przedmiotową działką. Zatem udzielenie pełnomocnictwa nabywcy do występowania przed wszelkimi organami administracji publicznej oraz do podejmowania wszelkich działań faktycznych i prawnych, niezbędnych dla uzyskania decyzji i pozwoleń opisanych w dokumencie, w szczególności składania wniosków oraz odbioru wymaganych decyzji i postanowień, dokonania wszelkich czynności związanych z uzyskaniem na terenie nieruchomości określonych w dokumencie warunków technicznych dotyczących przyłączenia do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, kanalizacji deszczowej oraz sieci elektroenergetycznej i centralnego ogrzewania, w szczególności do złożenia wniosków o wydanie przedmiotowych warunków oraz ich odbioru, uzyskaniem decyzji na lokalizację zjazdu publicznego, w szczególności do złożenia wniosków w celu jej uzyskania oraz odbioru jest przejawem ściśle profesjonalnej i zorganizowanej aktywności.

W konsekwencji, przedstawiona we wniosku aktywność Wnioskodawczyni wykracza poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności w odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości, w części wynoszącej ½ części nieruchomości, a zaistniały ciąg zdarzeń wskazuje na aktywność Wnioskodawczyni w zakresie obrotu nieruchomościami.

Wskazać tu należy, że mimo iż działania mające na celu uzyskanie wszelkich warunków technicznych, decyzji administracyjnych i innych dokumentów nie będą podejmowane bezpośrednio przez Wnioskodawczynię, ale przez osobę trzecią (pełnomocnika Wnioskodawczyni), nie oznacza to, że pozostaną bez wpływu na sytuację prawną Wnioskodawczyni. Bowiem, pomimo że ww. czynności dokonywane będą przez przyszłego właściciela, to aby takie czynności mogły być poczynione, to faktyczny właściciel nieruchomości musi wystąpić z wnioskiem lub udzielić stosownych pełnomocnictw potencjalnemu przyszłemu właścicielowi, tak aby mógł on działać w jego imieniu. Jak wskazano wyżej, Wnioskodawczyni udzieliła Kupującemu stosownego pełnomocnictwa. Zatem, osoba trzecia dokonując ww. działań, uatrakcyjni przedmiotową działkę będącą nadal własnością Zbywcy. Należy przyjąć, że działania te będą dokonywane za pełną zgodą Wnioskodawczyni, skoro jest nadal właścicielem ww. działki i wpłyną one generalnie na podniesienie atrakcyjności tej działki jako towaru i w efekcie na wzrost jej wartości.

W tym miejscu należy przytoczyć brzmienie przepisu art. 95 1 § i § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740), który stanowi, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.

W myśl art. 96 Kodeksu cywilnego, umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo).

Zatem, jak wynika z powyższych przepisów, pełnomocnictwo to jednostronne oświadczenie osoby (mocodawcy), na mocy którego inna osoba (pełnomocnik) staje się upoważniona do działania w imieniu mocodawcy. Zatem każda czynność wykonana przez pełnomocnika w imieniu mocodawcy i w zakresie udzielonego pełnomocnictwa wywoła skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy.

W konsekwencji, w przedmiotowej sprawie, w związku z udzieleniem nabywcy pełnomocnictwa, czynności wykonane przez kupującego w oparciu o udzielone pełnomocnictwo wywołają skutki bezpośrednio w sferze prawnej Wnioskodawczyni (mocodawcy). Pomimo udzielenia przez Wnioskodawczynię pełnomocnictwa kupującemu, stroną podejmowanych czynności będzie Wnioskodawczyni, a nie kupujący. Kupujący, jako pełnomocnik Wnioskodawczyni, nie działa we własnym imieniu, lecz w imieniu Wnioskodawczyni.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, powołane regulacje ustawy oraz orzecznictwo należy stwierdzić, iż w niniejszej sprawie wystąpią okoliczności, które łącznie wskazują, że sprzedaż przez Wnioskodawczynię nieruchomości o nr …, w części wynoszącej ½ części nieruchomości, będzie dostawą dokonywaną przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a więc przez podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 tej ustawy.

Tym samym, sprzedaż przez Wnioskodawczynię nieruchomości o nr …, w części wynoszącej ½ części nieruchomości, będzie stanowić zdefiniowaną w art. 7 ust. 1 ustawy dostawę towarów, która zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki właściwej dla przedmiotu sprzedaży, przeznaczonego pod zabudowę.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawczyni jest nieprawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie e-PUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj