Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-1170/11-3/AW
z 20 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-1170/11-3/AW
Data
2011.09.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
aport
wyłączenie
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa



Wniosek ORD-IN 536 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27.07.2011 r. (data wpływu 29.07.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.07.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy (dalej: Spółka) jest m.in. dystrybucja farmaceutyków na polskim rynku poprzez centra dystrybucyjne w całej Polsce, z których każde ma swój magazyn i flotę transportową. Spółka prowadzi stałą obsługę ok. 4000 aptek na terenie całej Polski. Spółka należy do grupy kapitałowej oferującej szereg usług i produktów dla rynku ochrony zdrowia w Polsce.

Jednym z istotnych aktywów w prowadzonej przez Spółkę działalności jest znak towarowy. Znak ten został wytworzony przez Spółkę we własnym zakresie i nie jest ujęty w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Z uwagi na rosnące znaczenie gospodarcze znaku dla prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej oraz kwestie prawne związane z jego ochroną (działalność gospodarcza związana ze znakiem jest odrębna od głównej działalności Spółki i cechuje się swoją specyfiką), Spółka, w ramach swojej struktury organizacyjnej, zamierza wyodrębnić zorganizowaną część przedsiębiorstwa odpowiedzialną za administrowanie i gospodarcze wykorzystanie znaku towarowego.

Do zadań wydzielonego w ten sposób segmentu działalności Spółki będzie należało m.in.:

  • administrowanie znakiem towarowym należącym do Spółki,
  • ustalanie wysokości opłat licencyjnych z tytułu korzystania ze znaku towarowego przez podmioty trzecie,
  • bieżące rozliczanie tych opłat,
  • rejestrowanie nowych znaków towarowych i odnawianie ochrony dla istniejącego znaku towarowego,
  • podejmowanie wszelkich innych działań z obszaru znaków towarowych niezbędnych z perspektywy ich ochrony i efektywnego nimi zarządzania.

Powyższe zadania realizowane będą przez wyodrębniony dział przedsiębiorstwa m.in. poprzez:

  • zapewnienie ciągłości ochrony praw do znaków towarowych, w tym - podejmowanie wszelkich kroków prawnych, które ochronę tę zapewniają,
  • zarządzanie rozliczeniami z tytułu korzystania ze znaków towarowych przez podmioty trzecie w zakresie wystawiania faktur, monitorowania i ściągania należności oraz regulowania zobowiązań związanych ze znakami towarowymi,
  • nadzór nad prawidłowym korzystaniem ze znaków towarowych przez uprawnione podmioty trzecie.

Wydzielony segment działalności będzie wyodrębniony organizacyjnie w strukturze Spółki: będzie min. posiadał składniki majątkowe niezbędne do realizacji powierzonych mu zadań oraz środki finansowe służące tym celom.

Organizacyjne wyodrębnienie znajdzie swoje odzwierciedlenie w treści dokumentów korporacyjnych, które szczegółowo określą zakres działalności prowadzonej przez wyodrębnioną część przedsiębiorstwa i przypisane mu zadania, obejmujące m.in. wykorzystanie powierzonego do zarządzania znaku towarowego. Zorganizowana część przedsiębiorstwa będzie posiadała osobę kierującą pracami przedsiębiorstwa (pracownika). Osoba ta będzie zajmowała się sprawami związanymi z administrowaniem znakiem towarowym w wydzielonej części przedsiębiorstwa. Osoba ta może również wykonywać podobne czynności z zakresu zarządzania znakiem na rzecz analogicznych zorganizowanych części przedsiębiorstwa wyodrębnionych w innych spółkach z grupy kapitałowej, do której należy Spółka.

Tak wydzielona w Spółce część przedsiębiorstwa, w miarę potrzeb może również korzystać w ramach prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa ze wsparcia osób trzecich (rzeczników patentowych). Wydzielona zorganizowana część przedsiębiorstwa może również zostać wyposażona w inne dodatkowe elementy niezbędne do wykonywania zadań gospodarczych.

Wskazany segment działalności cechowało będzie również wyodrębnienie finansowe w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa Spółki. Wydzielony dział będzie osiągał własne przychody i ponosił koszty związane z administrowaniem i gospodarczym, wykorzystaniem znaku lub innych elementów wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Dokumentacja księgowa Spółki zapewni możliwość identyfikacji rozliczeń dotyczących odrębnego segmentu działalności (przychodów, kosztów, istniejących należności i zobowiązań) dla potrzeb rachunkowości zarządczej/opracowywania raportów dla celów wewnętrznej sprawozdawczości finansowej tego działu Spółka, na podstawie przeprowadzonej alokacji rozliczeń będzie w stanie opracowywać na potrzeby wewnętrzne „robocze” bilanse/rachunki zysków i strat wydzielonej części przedsiębiorstwa. Do wyodrębnionego działu przyporządkowane będą istniejące zobowiązania związane ze znakiem towarowym i jego obsługą (np. koszty usług prawnych, koszty rzeczników patentowych), jak również istniejące należności wynikające z administrowania nim. Wydzielony segment działalności będzie posiadał własny rachunek bankowy przeznaczony do realizacji powierzonych mu zadań.

W dalszej kolejności, w związku z reorganizacją swojej działalności oraz realizacją biznesowych założeń skupienia się Spółki na podstawowej działalności dystrybucyjnej, Spółka rozważa przeniesienie wyodrębnionego segmentu działalności związanego ze znakiem wraz z tym znakiem towarowym do innej polskiej spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) w formie aportu niepieniężnego w zamian za udziały w tej spółce. Spółka ta, w rozważanym przez Spółkę modelu biznesowym, będzie udostępniała znak towarowy do odpłatnego korzystania Spółce lub innym podmiotom na podstawie umowy licencyjnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W związku z powyższym, Spółka wnosi o potwierdzenie, że wydzielona część przedsiębiorstwa łącznie ze znakiem towarowym, w przypadku aportu do innej spółki kapitałowej, będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i transakcja ta, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie będzie opodatkowana VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy

Ustawa o VAT w art. 2 pkt 27e definiuje zorganizowaną część przedsiębiorstwa w analogiczny sposób jak ustawa o PDOP.

Zgodnie z tym przepisem, zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych w tym zobowiązania przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Przy identyczności definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa w ustawie o VAT i w ustawie o PDOP klasyfikacja wyodrębnionego segmentu działalności Spółki wraz ze znakiem towarowym, w razie aportu do innej spółki kapitałowej, również powinna być identyczna.

Wydzielony segment działalności zostanie formalnie wyodrębniony w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa poprzez powierzenie mu niezbędnych składników majątkowych oraz zapewnienie zasobów ludzkich niezbędnych do realizowania powierzonych mu zadań związanych z zarządzaniem znakiem towarowym. Wydzielona część będzie organizacyjnie samodzielna i niezależna w strukturze przedsiębiorstwa Spółki. Wydzielony dział będzie osiągał własne przychody i ponosił koszty związane z administrowaniem i gospodarczym wykorzystaniem przypisanego mu majątku, a prowadzona dokumentacja księgowa Spółki zapewni możliwość, dla potrzeb sprawozdawczości wewnętrznej Spółki, identyfikacji rozliczeń związanych z funkcjonowaniem odrębnego segmentu działalności (przychodów, kosztów, istniejących należności i zobowiązań). Spółka, na podstawie przeprowadzonej alokacji rozliczeń na wewnętrzne potrzeby będzie w stanie przygotowywać „roboczy” bilans/rachunek zysków i strat wydzielonej części przedsiębiorstwa. Do wyodrębnionego działu przyporządkowane zostaną istniejące zobowiązania związane ze znakiem towarowym i jego obsługą. Wyodrębniony segment działalności Spółki związany ze znakiem towarowym będzie odznaczał się odrębnością organizacyjną i finansową oraz będzie posiadał własne składniki majątkowe, w tym zobowiązania. W ramach przedsiębiorstwa Spółki będzie funkcjonował jak samodzielne przedsiębiorstwo realizujące powierzone mu zadania.

W dalszej kolejności, Spółka rozważa wniesienie tak wyodrębnionego działu, wraz ze znakiem towarowym, do innej spółki kapitałowej w formie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Działalność gospodarcza którą będzie się zajmował ten segment działalności Spółki będzie bowiem na tyle odrębna od działalności dystrybucyjnej że będzie z powodzeniem i w ocenie Spółki - bardziej efektywnie realizowana w odrębnym podmiocie. Biorąc pod uwagę wyodrębnienie organizacyjne oraz funkcjonalne tego działu oraz realizację przez niego własnej działalności gospodarczej z użyciem przyporządkowanych mu zasobów zdaniem Spółki wyodrębniony segment przedsiębiorstwa będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zdaniem Spółki, wniesienie przez nią w formie wkładu niepieniężnego masy majątkowej (zdefiniowanej wyżej) do innej spółki kapitałowej wyczerpie definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Dlatego, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT wniesienie takiego wkładu przez Spółkę nie będzie opodatkowane VAT (przepisy ustawy o VAT nie będą miały do niej zastosowania).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. z 2011r. Dz. U. Nr 177 poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarami w rozumieniu ww. ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Ilekroć w ustawie o VAT jest mowa o sprzedaży, należy przez to rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 tej ustawy).

Pojęcie dostawy towarów ustawodawca zdefiniował w art. 7 ust. 1 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem, pod pojęciem tym należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Wniesienie aportu (wkładu niepieniężnego) do spółek prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję dostawy towarów – następuje tutaj przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie „transakcji zbycia”, należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów”, w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa zdefiniowane zostało w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, który stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach - takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Podkreślić również należy, iż tak rozumiana zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

Na gruncie ustawy o VAT mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Z opisu przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się m.in. dystrybucją farmaceutyków na rynku polskim. Jak wskazał Wnioskodawca jednym z istotnych aktywów w prowadzonej działalności jest znak towarowy. Znak ten został wytworzony przez Spółkę we własnym zakresie i nie jest ujęty w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Spółka zamierza wyodrębnić zorganizowaną część przedsiębiorstwa odpowiedzialną za administrowanie i gospodarcze wykorzystanie znaku towarowego.

Wydzielony segment będzie m.in. administrował znakiem, ustalał wysokość opłat za korzystanie ze znaku przez podmioty trzecie, rozliczał te opłaty, rejestrował nowe znaki towarowe oraz odnawiał ochronę dla istniejących, i inne.

Wnioskodawca poinformował również, że wydzielony segment działalności będzie wyodrębniony organizacyjnie w strukturze Spółki, będzie posiadał składniki majątkowe niezbędne do realizacji zadań oraz środki finansowe służące tym celom. Organizacyjne wyodrębnienie znajdzie swoje odzwierciedlenie w treści dokumentów korporacyjnych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa będzie posiadała osobę kierującą pracami przedsiębiorstwa. Z opisu sprawy wynika ponadto, że wydzielony segment będzie posiadał również wyodrębnienie finansowe w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa. Będzie osiągał własne przychody i ponosił koszty. Dokumentacja księgowa zapewni możliwość identyfikacji rozliczeń dotyczących tego segmentu działalności. Do wyodrębnionego działu przyporządkowane będą istniejące zobowiązania związane ze znakiem towarowym i jego obsługą oraz istniejące należności. Wydzielony segment będzie posiadał własny rachunek bankowy.

W przyszłości Spółka rozważa przeniesienie wyodrębnionego segmentu działalności związanego ze znakiem towarowym do innej polskiej spółki kapitałowej w formie aportu w zamian za udziały w tej spółce.

Jak wskazał Wnioskodawca wydzielona część będzie organizacyjnie samodzielna i niezależna w strukturze przedsiębiorstwa, w ramach przedsiębiorstwa Spółki będzie funkcjonowała jak samodzielne przedsiębiorstwo realizujące powierzone zadania związane z administrowaniem i gospodarczym wykorzystaniem znaku towarowego.

Odnosząc powyżej przywołane przepisy do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż planowane w przyszłości - w sposób opisany we wniosku - wydzielenie przez Spółkę działu odpowiedzialnego za administrowanie i gospodarcze wykorzystanie znaku towarowego, stanowić będzie wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Tym samym zamierzane przez Spółkę w przyszłości wniesienie w formie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Tym samym po stronie Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu transakcji opisanej we wniosku.

W zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostanie wydana odrębna interpretacja.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj